Kris kras door de wereld PAG. 5 DE LANDSTAND 27 NOVEMBER 1942 HERFSTRAPEN Allerlei knollen, die we vroeger maar weinig zagen, worden op het oogenblik verkocht. Het zyn veelal de min of meer uitgegroeide herfstraapjes. Ze smaken zoet en zijn zeer geschikt om met aardappelen als 'stoofschotel toebereid te worden. Is er vleesch voor dit gerecht beschikbaar, vraag dan eens aan den slager of hij wat schapenvleesch of -poulet heeft. Herfstraapjes met schapenvleesch zijn xi.l. een heerlijke combinatie. Hoe de stoofschotel met herfstrapen klaargemaakt moet worden, staat in een van de onderstaande recepten beschreven. Denk er echter om: koken in een gesloten pan, koken met wei nig water, weinig roeren en niet fijnprakken is een eerste vereischte. Ook geraspte rauwe herfstrapen smaken goed. Hetzij als toevoegsel aan de sla, hetzjj als boterhambeleg ging. Zij vormen een goede afwisseling op de ge raspte worteL Een stukje rauwe herfstraap is ook lekker om op te knabbelen. Geef het de kinderen eens als ze hongerig uit school komen, het zal hun goed bevallen. Recepten Herfstrapen 1 kg. herfstrapen, zout, (nootmuskaat^, aardappelen. Kleine herfstraapjes schillen, groote herfstrapen in plakken snijden, schillen en in reepjes van 4 k 5 cm. snijden. De reepjes opzetten met weinig kokend water DE DEENSCHE LANDBOUW De beteekenis van den tuinbouw De totale oppervlakte, welke bij den Deenschen land bouw in gebruik is, bedraagt 3,2 millioen ha., waar van 1,3 millioen ha. in gebruik is bij den tarweverbouw en rond 520.000 ha. dient voor hakvruchtenteelt. De tuinbouw heeft de beschikking over circa 7.100 ha., waarvan 5.440 ha. op de eilanden en 1.666 ha. op Jut land, 84 van het tuinbouwareaal was beplant met eenjarige groente, waaronder vooral kool moet worden verstaan. Het overige kwam voor rekening van meer jarige gewassen, zooals aardbeien, asperges enz. Ver geleken met vroeger jaren is de teeltoppervlakte voor meerjarige gewassen ten gunste van de eenjarige groentesoorten verkleind. De staatsgoederen van de Oekraine In de Oekraine bestaan, naar de Deutsche Oekraine Zeitung meldt, in totaal 2.215 staatsgoederen van ver schillende grootte. De gemiddelde grootte zal ongeveer 2.850 ha. bedragen, doch er komen bedrijven voor van niet minder dan 6080.000 ha. De Oekrainsche staats goederen beslaan een oppervlakte van 6.3 millioen ha., wat overeenkomt met een oppervlakte van België en Nederland tezamen. De bedrijfsomstandigheden, welke men daar aantrof, waren door de aangerichte verwoes tingen ongunstig. Per 100 ha. had men de beschikking over slechts negen arbeidskrachten, waarbij zelfs de ontbrekende machines voor 70—80 door handarbeid - moesten worden vervangen. Een- van de eerste weken, welke men bij de oplossing van het vraagstuk der staatsgoederen onder de oogen moest zien, was het herstellen van het evenwicht tusschen de bevolking in de dicht en dun bevolkte gebieden. Tegelijkertijd wer den verbeteringen aangebracht op sociaal en sanitair gebied. Uitbreiding van den landbouw in Kroatië De directeur-generaal voor den Kroatischen landbouw richtte aan alle dorpsgenooten van Kroatië een schrij ven, waarin hij gelastte, dat alle beschikbare grond moest worden bebouwd. Veel grasland zal worden be- teeld met graan, mais, aardappelen of peulvruchten. Geen stukje grond mag, volgens dit schrijven, in Kroa tië onbebouwd blijven en het landbouwareaal moet be langrijk worden vergroot om de levensmiddelenvoor ziening van de bevolking ten volle te kunnen ver zekeren. (Europapress) De Kroaatsche melkhandel onder controle Op grond van een verordening van het Kroaatsche Ministerie van Economische Zaken, werd de geheele melkhandel van Kroatië onder staatscontrole gesteld. De contróle wordt uitgeoefend door de Centrale van den Melkhandel, welke de inlevering en de verdeeling van melk en melkproducten heeft te regelen. De Melk- centrale kan in het geheele staatsgebied of in be paalde deelen ervan den gedwongen verkoop van melk en melkproducten tegen van overheidswege vast gestelde prijzen gelasten. Bovendien werden nieuwe prijzen voor melk en melkproducten afgekondigd. De melkprijs- werd vastgesteld op 8 kuna per liter, doch kan, al naar de plaatselijke verhoudingen wor den verhoogd, zoodat hij in de stad Agram 14 kuna bedraagt. De maximumprijs voor boter werd vast en zout en gaar koken in een goed gesloten pan. Kook tijd 30 min. Wanneer de groente even gekookt heeft, de reepjes omleggen. Het groentenat binden met zeer fijngeraspte rauwe aardappelen (deze eenige minu ten laten doorkoken). Stoofschotel van herfstraapjes 1 kg. herfstrapen, 2 kg. aardappelen, schapenvleesch, boter of vet, zout. Het vleesch in blokjes snijden en in de boter of het vet aan alle zijden bruin braden. Wat water met wat zout toevoegen en het vleesch daarin gaar stoven 1 uur. De herfstrapen schillen en in vieren snijden, groote rapen in plakken snijden en deze schillen en in reepjes snijden. De aardappelen schoonboenen en in vieren snijden. Herfstrapen en aardappelen y2 uur met het vleesch mee stoven. De pan goed gesloten houden. Zoo nu en dan de bestanddeelen omleggen, maar niet stukroeren. Als alles gaar is, de bestanddeelen losjes door elkaar roeren en met het vocht in een schaal overdoen. Andyviesla met herfstraapjes 2 struiken andijvie, 1 herfstraap, gekookte aardappel, azijn, zout, mosterd. De andijviestruiken wasschen en zeer fijn snijden. De herfstraap schillen en fijn raspen. Een papje maken van de fyngewreven gekookte aardappel, wat azijn, wat water of taptemelk, zout, (peper) en mosterd. De andijvie en geraspte herfstraap met dit sausje vermen gen, in een glazen schaal overdoen. Als alle slaatjes dient het kort voor het gebruik bereid te worden; het smaakt dan het beste en de voedingswaarde blijft zoo veel mogelijk behouden gelegd op 186 kuna en voor fijne kaas op 143 kuna per kg. Uitbreiding van den verbouw van voedergewassen in Italië De productie van veevoeder zal in Italië door een nieuwe maatregel belangrijk worden bevorderd. Alle boeren, die hun natuurweiden in cultuurweiden om zetten, ontvangen subsidies van den staat. Deze be dragen 200 lire per ha., indien de weiden worden geploegd en bezaaid. De subsidie bedraagt 300 lire per ha., indien de boer bepaalde waardevolle gras soorten uitzaait, terwijl de subsidie tot 500 lire stijgt, indien kunstmatige bevloeiing der weiden wordt toegepast. Deze maatregel is ten deele ook een gevolg van het feit, dat het weideland, dat na scheuring geschikt is voor den verbouw van akker bouwproducten, circa 40.000 ha. beslaat, welke opper vlakte in mindering komt van het areaal, dat voor de veeteelt overblijft. Het bevorderen van de gras- cultuur heeft dan ook tot doel, meer evenwicht in de verhouding tusschen grasland en akkerbouwland te brengen. De Fransclie suikerbietenoogst Bij de Fransche suikerbietentelers heerscht momen teel groote bedrijvigheid. De teeltvoorwaarden zijn dit jaar betrekkelijk gunstig geweest. De opbrengst per ha. is bevredigend, terwijl het suikergehalte der bieten' boven de middelmaat ligt. Er bestaat dus voor den consument gereede hoop, dat het suiker rantsoen niet zal worden verminderd. Bepaalde moei lijkheden doen zich echter voor bij de voor het bin nenhalen van den oogst benoodigde arbeidskrachten. De ervaring, welke men met de verplichte inschake ling van werkkrachten heeft opgedaan, is over het algemeen gunstig. Verbetering van liet landbouwonderwijs in Hongarije De verbetering van het landbouwonderwijs is een be langrijke voorwaarde voor het welslagen van het plan ter vergrooting van de Hongaarsche landbouw productie. Momenteel wordt in Hongarije gewerkt aan den bouw van een aantal landbouwwinterscholen, welke de ruggegraat vormen voor het landbouwonder wijs aan practiseh .werkende boeren. Voor het hoo- ger onderwijs had men tot dusver de beschikking over een instelling, n.l. de afdeeling „Landbouw" van de Technische Hoogeschool te Boedapest. Daarnaast bestonden als „academies" middelbare landbouwscho len met driejarigen cursus te Magyaroyar en Klau- senburg, welke nu zullen worden bevorderd tot vol ledige hoogescholen, met het recht, na afloop van een leertijd van 4 jaar, aan de leerlingen een hooge- schooldiploma uit te reiken. Tegelijkertijd werden ten aanzien van de inmiddels te Debrecen en Keszthely opgerichte „academies" maatregelen getroffen, krach tens welke het leerplan van deze onderwijsinstellin gen dusdanig werd gewijzigd, dat het vierde leerjaar van de landbouwhoogescholen onmiddellijk aansluit aan het leerplan van deze instellingen met 3-jari- gen cursus. Op alle academies en hoogescholen staat in de eerste drie cursusjaren de inschrijving open van practiseh werkzame boeren, welke met bepaalde facili teiten kunnen worden toegelaten. (Europapress) De Fransche zuivel productie Hooge productiewaarde der melk PARUS Voor het uitbreken van den oorlog be droeg de productiewaarde van melk in den Franschen landbouw 14 milliard francs per jaar, wat slechts weinig minder is dan de productiewaarde van graan, doch wat het dubbele uitmaakt van de productie van wijn. De Fransche melkproductie strekt zich regio naal over het geheele land uit met uitzondering van slechts enkele departementen. Meer dan 1.5 millioen boerenbedrijven houden zich bezig met de veeteelt, welke in 1939 over ruim 8 millioen melkkoeien be schikte. De nationale melkproductie wordt voor 21 pCt. ge bruikt voor het opfokken van kalveren, voor 31 pCt. voor de melkvoorziening van de consumenten, voor 34 pCt. voor de boterproductie en voor 14 pCt. voor de kaasproductie. Volgens gegevens in het tijdschrift „La Nouvelle France Economique" wordt rond 50 pCt. van de melkproductie door de zuivelfabrieken ver werkt. De grootste melkverbruiker van Frankrijk is Parijs, naar welke stad melktreinen iederen nacht ongeveer 1 millioen liter melk vervoeren. De Fransche boterproductie berust overwegend op coöperatieve basis en behoort, niet in de laatste plaats door deze omstandigheid, tot de rijkste takken van den Franschen landbouw. Hoewel de Fransche kaasfabrieken slechts 14 pCt. van de melkproductie d'es lands verwerken, is hun beteekenis evenredig veel grooter op grond van de kwaliteitsproducten, welke in de geheele wereld een goede reputatie geniet. Evenals de Fransche wijnen zijn de verschillende producten der Fransche kaas industrie, zooals Gervais, Camembert, Brie, enz., sterk op den export georiënteerd. Bovenstaande cijfers hadden betrekking op de positie van de Fransche zuivelindustrie voor het uitbreken van den huidigen oorlog, doch sindsdien zijn belangrijke wijzigingen in getreden. Vooral is een daling van den melkveestapel te constateeren. De boeren voldoer aan hun plicht tot inlevering van slachtvee voornamelijk door het opofferen van hun melkvee teneinde werkdieren te sparen. Teneinde een billijke melkvoorziening te ver zekeren, werd tot prijsregeling overgegaan, waarbij men echter niet heeft kunnen verhinderen dat de boeren ten deele bezweken zijn voor de verlokkelijk hooge prijzen in den zwarten handel. De suikerindustrie van de Oekraïne KIEF Door de Duitsche autoriteiten in de Oekraine wordt de teelt van suikerbieten sterk bevorderd. De verwoeste fabrieken werden weer opgetrokken, ter wijl voor de bietenteelt een nauwkeurig productie programma werd opgesteld. Teeltproeven hebben een onverwacht hoog suikergehalte uitgewezen. Naast de fabrieken stapelen ^ich groote partijen bieten op, welke óf direct zullen worden verwerkt, óf zullen wor den ingekuild. De landbouwproductie van Algiers Van groot belang voor de voorziening van Frankrijk VTCHY, (Europapress) Geografisch kan Algiers in drie deelen worden gesplitst en wel in de vrucht bare kuststrook van het Noorden, welke 300 tot 500 km. breed is4 de Sahara-bergen in het Zuiden, welke een hoogte bereiken van 3000 meter en het door dalen doorsneden plateau in het midden. Van de totale bevolking van rond 7.25 millioen inwoners be staat 15 pet. uit Europeanen. De belangrijkste producten van Algiers zijn graan, (tarwe) en wijn, waarbij nog de producten van den tuinbouw komen, welke zich vooral in de beide laatste jaren aanmerkelijk heeft uitgebreid. In 1939 schatte men het graanareaal op 3.2 millioen ha., waarvan 1.73 mililoen ha. met tarwe, 1.26 millioen ha. met gerst en 190.000 ha. met haver. De verbouw van rogge, mais en gerst is van weinig beteekenis. De jaarlijksche graanoogst varieert van 1.6 tot 2 millioen ton. Naast graan is wijn het belangrijkste landbouw product. De doorsnee wijnoogst bedraagt 20 millioen hl. per jaar, waarvan de Fransche wijnen reeds voor den oorlog concurrentie begonnen te ondervinden. In den laatsten tijd werd een groot deel van den wijn oogst tot alcohol verwerkt, teneinde te dienen als motorbrandstof vooi de landbouwmachines. De teeltoppervlakte voor groenten werd in 1941 uit gebreid van 18.000 op 40.000 ha. en zou in het loo- pende jaar nog verder worden vergroot. Reeds de oppervlakte van 18.000 ha. leverde o.a. per jaar rond 100.000 ton aardappelen, 10.000 ton artisjokken; 10.000 ton tomaten en 10.000 ton erwten en boonen. In de laatste jaren werd vooral de teelt van zuid-

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 5