De Landstand Het nationale plan en de Nederlandsche Landstand Rechtzetting in ZEELAND INHOUD: Bureau Pacht VAG. 3 DE LANDSTAND VRIJDAG i DECEMBER 1942 Ir. J. A. Jacobs over: (Vervolg) |eT bevolkingsvraagstuk van Nederland is een van de maatgevende elementen bij de vaststelling van de behoeften in de toekomst. Nu schijnt het dat de groote bevolkingstoename, die vroeger mógelijk geacht werd voor ons land tot pi.m. 13 millioen, momenteel heel wat lager wordt aangeslagen. Zoo schat b.v. dr. ir. W. B. Kloos de maximale bevolking van ons land op 10,6 millioen in 1970 en daarna vrijwel constant. Hoe dit ook zij, in ieder geval zal er voor gezorgd moeten worden dat al deze menschen op onzen vader- landschen bodem zooveel mogelijk een plaats krijgen en een behoorlijke plaats, zonder dat de eene groep botst op de andere. Er moeten dus met een zekeren vooruitzienden blik, reeds thans richtlijnen worden vastgesteld, hoe de ver schillende bodembestemmingen met elkaar in overeen stemming kunnen worden gebracht. Het Nationale Plan tieeft daarom het oppertoezicht over gemeentelijke uitbreidingsplannen, en provinciale streekplannen en landelijke plannen; het neemt maat regelen die kracht van wet-hebben. Zoo is b.v. het Na tionale Plan in Neer in Limburg opgetreden om te be_ letten dat ergens op een perceel een dubbele woning werd gebouwd, daar dit perceel bestemd was in het streekplan van Miciden-Limburg voor boerderij-bouw en gebouwen voor tuinderij en voor landhuizen. Verder is het Nationale Plan onlangs opgetreden als beschermer van natuurgebieden, dat zijn terreinen, die uit landschappelijk of wetenschappelijk oogpunt behou den dienen te worden. Hun belang kan provinciale of nationale beteekenis hebben. Zoo zijn alleen al in de provincie Noord-Brabant 43 gebieden of beter gezegd landschappen, tot natuurge bied verklaard. Dat wil zeggen dat deze gebieden zon der toestemming van het Nationale Plan, geenerlei wijziging mpgen ondergaan of van eigenaar veranderen. In de omgeving van 's-Hertogenbosch zijn ook verschil, lende van deze natuurgebieden, vallende onder deze lijst, o.a.: a. het zuidelijk deel van het Bossche Broek, bij de Pettelaar, botanisch belangrijk. b. het wiel bij Nieuwkuijk, landschappelijk en bota nisch belangrijk c. Moerputten en Rrjskampen ten zuiden van de spoor lijn naar Naaldwijk, moerasland en blauw grasland met rijke flora (waarin 2 eendenkooien); d. Nieuwe Wiel, eendenkooi en Wiei te Haarsteeg, ornithologisch en botanisch belangrijk. e. het meer bij Engelen, waarbij een eendenkooi, or nithologisch belangrijk. Uit de behoeften nu van het Nederlandsche volk, volgt dat in de allereerste plaats de oppervlakte cultuur grond moet worden vergroot. Daarom is het maar ge. lukkig, dat niet alle instanties van den Raat} van Bij stand van zoodanig karakter zijn, xlat zij den boeren, grond met gedeeltelijke inbeslagname bedreigen, zooals de uitbreidingsplannen, woon- en werkterreinen, wa gen, kanalen, vliegvelden, enz. Er zijn ook diensten bij, wier taak wel degelijk is de oppervlakte cultuurgrond te vergrooten, zooals b.v. de dienst der Zuiderzeewerken, de dienst tier werkverrui ming, de cultuur-technische dienst, de dienst der Do meinen, terwijl nog onlangs de boven reeds genoemde Commissie voor de landaanwinning is ingesteld. De voornaamste landaanwinning blijft natuurlijk de Zuiderzee, maar daarnaast kan in Groningen en Zee. land en op de Zuid-Hollandsche eilanden de landaanwin. ning nog worden bevorderd. Nauw verband met deze landaanwinning heeft de bodem verbetering en de bodem veiligstelling van het gedeelte van Zuid-Holland, gelegen rond de Maas- en Rijnarmen. Zoo worden b.v. in het Westland, Delfland en Schieland met verzouting van dt boezemwateren bedreigd, doordat de zoutgrens steeds verder den Nieuwe Waterweg opdringt. Om deze op- dringing tot staan te brengen, zijn naast kustverkor- ting groote rivierwerken noodig op de Beneden-Mer- wede, de Noord en de Nieuwe Maas. Het resultaat hier van zal zijn dat meer zoetwater tenslotte afkomstig uit den Kijn. ria Rotterdam naar zee afvloeit en de in dringing van zout water belet. Het logisch gevolg echter zal zijn dat de Nieuyve Mer- wede veel minder zoetwater naar zee zal afvoeren via hét Hollandseh Diep en Haringvliet. Dit heeft weer tot gevolg dat de zoutgrens op het Hollandseh Diep dieper het land in zal dringen. Thans ligt zij tusschen Willemstad en Zevenbergen, later zal zij wellicht tot voorbij Moerdijk en Lage Zwaluwe kunnen komen. Dit nu heeft weer nauw verband met de mogelijkheid van waterverversching in de Westelijke kanalen er! boezem wateren in onze provincie, waartoe waarschijnlijk alleen de Donge meer overblijft. Ook heeft dit verband met de visscherij. Alleen reeds uit dit laatste voorbeeld is het duidelijk, hoe noodig het is al de belangen bij een bepaald werk te coördineeren. Een waarschuwend voorbeeld in deze zou b.v. genoemd kunnen worden het prachtige grensstation van Baarle- Nassau, een emplacement en een gebouw, dat klinkt ais een klok, maar dat nog nooit als grensstation heeft dienst gedaan. Door botsing van het eene belang met het andere is hier een groot kapitaal nutteloos uitge geven en veel arbeid nutteloos verricht. In een artikel over de Scheurpremie, 'in de Landstand van 20 November j.l., stond in de laatste alinea ver meld, dat boeren hun grond aan de N.H.M. ter beschik king konden stellen voor een vergoeding van 500 per jaar en dat de N.H.M. op deze gronden voor eigen rekening aardappelen zou hebben verbouwd. Dit was natuurlijk onjuist. Door de Directie van den Landbouw werd nL ingesteld een Bureau Aardappel- verbouw .Dit pachtte van de boeren gronden voor 500 per ha. en verbouwde hierop aardappelen voor rekening van de Directie van den Landbouw. Alleen de uitvoering der werkzaamheden was aan de Nederland sche Heidemaatschappij opgedragen; het afsluiten der contracten en het doen van betalingen geschiedde ech ter door het Bureau Aardappelverbouw. een naastgelegen groep bedrijven presteert echter 10.000 kg. per dag. Thans kwam er onder Friesche leiding een zuivelfabriek in werking. De pluimveehouderij vindt algemeene beoefening, doch in den meest primitieven vorm. Het vischwater is goed voorzien en in sommige groote wateren, die dikwijls het Sneekermeer in oppervlak belangrijk overtreffen, bevordert men bewust den vischstand door net uitzetten van pootvisch. Het landschapsbeeld van Lithauen is licht heuvel achtig met zachte glooiingen, zoodat men er zoowej dte ruiter- als de fietssport beoefenen kan. De aanblik is rijk aan afwisseling en som.« ^trassend mooi. Merkwaardig is het, dat m eken van den oorlog zoo goed als niets U .i valt. Vrijwel nooit ziet men een vijandelijk ug en verduiste- ringsmaatiegelen zijn hier dan uok overbodig. En zoo werkt Lithauens bevolking vreedzaam aan den wederopbouw en verbetering barer landstreek en aanvaardt zij gaarne de leiding die haar door de op agrarisch terrein zooveel bekwamere westerlingen ge boden wordt. Er heerscht slechts één schrikbeeld in deze landen, één gruwelijke nerinnering en dat is ,die der Rus sische overheersching! Wat hier toen is doorgemaakt, laat zich met geen pen beschrijven. Het liefst laat men dezen gruwel van het verleden maar rusten! Genoeg zij het hier te vermelden dat van de 2.000.000 Lithauers 70.000 werden weggevoerd in één week tijds. Uit de stad Riga alleen werden 60.000 burger? ge deporteerd op aanwijzing der joden, die de deportatie lijsten aan de Russen overhandigden Zoo wordt het begrijpelijk, dat de diep-gewortelde wrok der bevol king tegen de joden zich somtijds in excessen ont laadt. Nu wil men echter de verschrikking der roode terreur pogen te vergeten en richt men zich in vreedzamen arbeid op de mogelijkheden eener schoone toekomst. Een nuchtere, betrouwbare, Friesche plattelander ver strekte ons deze gegevens, die wij dus wel als onop gesmukt mogen beschouwen. Haast lijkt ons een en ander te mooi om waar te zijn. Wij vroegen dan ook of bij bet bijzonder getroffen had in Oostland en of er ook van zijn collega's minder goed terecht waren gekomen. Echter luidde zijn antwoord: U kunt mij zoo ongeveei als den „middelman" zien; zeker zijn er landgenootei geweest, die het minder goed troffen, doch ook. die een nog aoopvoller toekomst meenden te zien aan lichten. Wanneer een land overbevolkt geraakt, zoodat ei te veel menschen opeengehoopt leven op een klein stukje grond, dan gaat er iets scheef groeien in het volksleven. Ook in de karakters individueel. Dan gaat men alkander bijten en vereten! Men gaat vechten om een paar vierkante meters ma tigen grono en men gaat met de ellebogen werken uit zucht tot zelfbehoud. In het Oosten is levensruimte, daar zijn de wrjde horizonten, zooals wij ze ons vroeger droomaen in het verre Amerika, en nu veeJ dichterbij! In een gezond klimaat liggen onafzienbare, vrucht bare vlakten te wachten op den arbeid van jonge gave, energieke menschen, die het randurven om voor zich en hun nakomelingschap in een nieuw land een nieuwe toekomst tegemoet te gaan! VAN POPTA. Redactie-adres: GROOTE MARKT 28 GOES, TEL. 2345 (toestel 05) Uitgave: UITGEVERIJ „VOLK EN BODEM" POSTBUS 281 DEN HAAG Advertenties: .Losse plaatsing 25 ct: per m.m., in alle edities 75 ct. per m.m. Abonnementen: Voor niet-leden van den Nederl. Land stand 5.— per jaar of 1.25 per 3 maanden. Alle briefwisseling betreffende exploitatie, advertenties en abonnementen, aan postbus 281, Den Haag. Telefoon 11.48.35. No. 48 Vrijdag 4 December 1942 pag. 1. Indrukken en gedachten. XIV. 2. Belevenissen van een Fries in Oostland. 3. Het Nationale plan en de Nederlandsche Landstand. 4. Voor de Landvrouwen. 5. Nieuws va» de afd. Tuinbouw. 6. Tuinbouw in het kleine boeren, en pluimvee- houders&edrijf. 6. Nederlandsche zaadtelers en tuinders in de Baltisehe landen. 7. Waar men iederen zaadkorrel zijn „geheimen" ontfutselt 7, Proefveldverslagen. 8. Paardenkeuring. 8. Uitslag monsterkeuring. 9. Centrale hengsten- en merriënkeuring. 9. Wat „Land en Volk" brengt. 10. Het Konijnenpark. 10. Het R- V. O. maakt bekend. 11. Officieele Landbouwmededeelingen. OPENING LEERJAAR ALGEM. LANDBQUWCURSUS Dezer dagen vond in één der lokalen van de O. L. S. te Stavenisse de officieele opening plaats van het 3e leerjaar der Algem. Landbouwcursus. De Heer J. C. Droogendijk heette als voorzitter van de Commissie van Toezicht de aanwezigen welkom en begroette in het bijzonder den Burgemeester en dhr. van IJsseldijk, wethouder. Hij sprak o.m. de hoop uit, dat aan het einde van dit laatste cursus jaar allen cursisten een diploma uitgereikt zal kunnen worden. Namens het gemeentebestuur sprak de Burgemees ter een dankwoord voor de ontvangen uitnoodigingen. Hij gaf de verzekering, dat het gemeentebestuur steeds gaarne zijn medewerking zal verleenen, om het tot stand komen van dergelijke cursussen te bevor deren. Het hoofd van de cursus, dhr. J. Oudesluis, gaf hierna een openbare les over het onderwerp: „De aaltjes ziekte in de aardappelen." In denmaand DECEMBER 1942 zullen de vol gende zittingen worden gehouden: GOES: Dinsdag 8 December 1112.30 uur en van .23 uur, Groote Markt 20. MIDDELBURG: Donderdag 10 December 12 uur, Café Gabriëlse, Giststraat. THOLENZaterdag 12 December 1112.30 uur, Hotel „Hof van Holland", Wed. M. J. Hoek. HULST: Maandag 14 December, 11.301 uur, Café Apollo" (dhr. v. Duyse). TERNEUZEN: Woensdag 16 December, 1213.30 uur, Hotel des Pays Bas. ZIERIKZEE: Donderdag 17 December 11.30— 13 uur „De Korenbeurs''. OOSTBURG: Woensdag 23 December 1213 uur. Café „De Vuyst". Op deze zittingen worden GRATIS adviezen in Pachtzaken gegeven.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 3