De bloemenprijzen De exlra rantsoenen levens middelen voor den tuinbouw Thans zijn deze bekend PAG. 5 DE LANDSTAND VRIJDAG 4 DECEMBER 1942 Nieuws van de afd. Tuinbouw van de Hoofdafd. II van den Nederlandschen Landstand. Een mooi resultaat voor den Ned. Landstand. f" OT nu toe was het de gewoonte aan tuinders en hun werknemers extra rantsoenen te verstrekken, voor zoover zij werkzaam waren in bedrijven, waar de groenteteelt werd uitgeoefend. Het behoeft dan ook geen verbazing te wekken, dat men algemeen in tuinderskringen zeer was teleurge steld, toen bekend werd, dat met ingang van October 1942,deze extra rantsoenen niet meer zouden worden verstrekt. Het heeft aan het bureau van de afdeeling landbouw van den Nederlandschen Landbouw uit alle hoeken des lands verzoeken geregend om te trachten dezen maat regel ongedaan te maken, daar men geen kans zag zijn dagtaak in de groenteteelt naar behooren te ver- Dank zij de bemoeiingen van den Nederlandschen Landstand zijn de bloemenprijzen door den Ge machtigde voor de Prijzen hooger vastgesteld, dan deze aanvankelijk waren voorgesteld. Bekendmaking van den Gemachtigde voor de Prijzen De Gemachtigde voor de Prijzen wijst er op, dat tot dus ver voor bloemen en potplanten geen prijzen zijn vast gesteld, en dat voor die artikelen dus de prijzen van vóór 10 Mei 1940 van kracht zijn. De Gemachtigde voor de Prijzen zal niet tot vervolging overgaan, indien de hieronder aangegeven telersprijzen niet worden overschreden. Ook zal geen vervolging plaats vinden tegen groot- en kleinhandel, indien deze prijzen, welke zij vóór 9 Mei 1940 berekenden, ten hoogste tot Ojp de voor hen toelaatbare inkoopsprijzen, vermeerderd met de hier aangegeven marges, overschrijden. Maximum kweekerspryzen voor: Kozen: Kwaliteit I A0.20 per stuk ff I 0.10 II 0.12 III: „0.08 IV: „0.06 V 0.03 Kwaliteitseischen Kwaliteit I A De stengel moet meer dan 60 cm. lang zijn. Kwaliteit I: De stengel moet meer dan 50 cm. lang zyn. Kwaliteit II: De stengel moet meer dan 40 cm. lang zjjn. Kwaliteit III: De stengel moet meer dan 30 cm. lang ztfn. Kwaliteit IV De stengel moet meer dan 20 cm. lang zijn. Kwaliteit V De stengel moet meer dan 15 cm. lang zyn. De bloem ol oloemknop moet goed gevormd zijn, alsmede goed van kleur, niet te rijp, of onrjjp gesneden. De stengel moet recht en stevig zijn, blad gezond en frisch, terwijl blad noch bloem ziektebeschadiging of resten van bestrij dingsmiddelen mogen vertoonen. Anjers: Prima kwaliteit: j 0.15 per stuk. Kwaliteit I 0.12 Kwaliteit II 0.10 Kwaliteitseisehen Prima kwaliteit: de bloemen moeten tenminste een doorsnede hebben van 8 cm. Kwaliteit I: de bloemen moeten een doorsnede heb ben van meer dan i cm. Kwaliteit II: de bloemen moeten een doorsnede hebben van meer dan 5.5 cm. Bovendien moet de bloem goed van kleur zijn, niet te rijp of onrijp gesneden, de stengel moet recht en stevig zijn, terwijl blad noch bloem ziektebeschadigingen of resten van bestrijdingsmiddelen mogen vertoonen. Snijgroen: Asparagus plumosus: per 50 gram 0.47. Kwaliteit: Groen moet frisch zijn en niet grijs. Het mag niet ruien en niet aangetast zijn door luis of spint. vullen, indien de rantsoenen van de hierbij betrokken personen gelijk zouden worden gesteld met die van den gemiddelden Nederlandschen burger. Het is derhalve verheugend te kunnen mededeelen, dat het Centraal Distributiekantoor (CJD.K.) een open oog heeft gehad voor de argumenten, welke naar voren zijn gebracht en die er uiteindelijk toe hebben geleid, dat het verstrekken van extra rantsoenen voor den tuin. bouw wederom is ingevoerd, al is dit dan niet op de basis zooals dit voorheen gewoonte was. De regeling is nu n.l. zoo, dat aan den tuinbouw ge durende 9 maanden van het jaar extra rantsoenen zullen worden verstrekt en wel voor die bedrijven, waar de groenteteelt voor meer dan 50 pCt wordt uitge oefend. De zaadteelt wordt hierbij beschouwd onder groente teelt te vallen. De bloemisterij en de bloembollen- bedrijven vallen mede onder de verstrekking van deze extra rantsoenen voor zooyer hierbij meer dan de helft van de bedrijfsoppervlakte in het komende jaar met groenten zal worden beteeld. Het niet verstrekken van extra rantsoenen gedurende de overige 3 maanden vindt zijn oorzaak in de moti veering, dat niet gedurende het geheele jaar zware arbeid in de groenteteelt wordt verricht, een motivee ring, die ieder bij nadere beschouwing zal moeten bil lijken. Chrysanten Grootbloem'ige 1618 cm.0.40 per stuk 14—16 cm. 0.30 Rayonanten: „0.20 Middelgroote chrysanten 0.15 Kleinbloemige troschrysanten0.50 per normale bos, naar gelang de variëteit en kwaliteit. Kwaliteitseischen De bloem moet goed gevormd zijn, alsmede goed van kleur, niet te rijp of onrijp gesneden. De stengel moet recht, stevig en goed van lengte zijn. Blad gezond en frisch, terwijl blad noch bloem ziektebeschadigingen of resten van bestrijdingsmiddelen mogen vertoonen. Freesia Refracta AIba (gezaaid): Per bos van tenminste 10 stuks 0.30. Kwaliteitseischen De steel dient stevig te zijn en tenminste een lengte van 20 cm. Blad gezond en de bloemen niet t-> rijp. Cyclamen Potmaat 1215 cm. Prima kwaliteit: 3.50 per stuk Kwaliteit I 2.75 Kwaliteit II 1.90 Kwaliteit III 1.15 Kwaliteit IV 0.60 Potmaat 9 t.m. 11 cm. Prima kwaliteit: 2.50 per stuk Kwaliteit 1 2. Kwaliteit II 1.40 Kwaliteit III 0.75 Kwaliteit IV 0.40 Potmaat 5 t.m. 8 cm. Kwaliteit 1 0.90 Kwaliteit II 0.65 Kwaliteit III 0.40 Kwaliteit IV 0.30 Planten met 15 bloemen en meer en planten, gekweekt in potten, grooter dan 15 cm., vallen buiten de regeling. Kwaliteitseischen Aantal ontloken bloemen: Prima kwaliteit: 10 t.m. 14 stuks Kwaliteit I 7 t.m. 9 Kwaliteit II 5 t.m. 6 Kwaliteit III 3 t.m*_4 Kwaliteit IV minder dan 3 bloemen. Verder dienen de planten gezond te zijn, vrij van bescha digingen, goed geknopt, de bloemen niet te rijp en aan te voeren of te leveren in den pot, waarin zij zijn gekweekt. Potten dienen binnenwerks te worden gemeten. Begonia's (uitgezonderd de hangbegonia's): Lorraine typen: Potmaat 5 t.m. 8 cm. Kwaliteit 1 per stuk 0.55 Kwaliteit II ,0.40 Kwaliteit III 0.2" Potmaat 9 t.m. 13% cm. Kwaliteit 1 per stuk 2.25 Kwaliteit II 1.50 KWaliteit III 0.75 Elatior typen Potmaat 5 t.m. 8 cm. Kwaliteit 1 per stuk 0.75 Kwaliteit II 0.50 Kwaliteit III 0.25 Potmaat 9 t.m. 13% cm. Prima kwaliteit per stuk 3.— Kwaliteit 1 2.50 Kwaliteit II 2.— Kwaliteit III 1. Kwaliteitseischen De planten dienen gezond te zijn, goed van vorm, vrij van beschadigingen. Aan te voeren of te leveren in de potten, Waarin zij zijn gekweekt. De bloemen niet te rijp of onrijp. Benzinetoewijzing ten behoeve van de ziektebestrijding in de fruitteelt \/oRIG jaar werd aan da intensieve- en extensieve fruitteeltbedrijven eenzelfde hoeveelheid benzine toege wezen ten behoeve van de ziektebestrijding in de fruit teelt ,n.l. 40 liter per h.a. Voor de extensieve bedrijven was dit ten opzichte van de intensieve aan den ruimen kant. Voor een goed uitgevoerde ziektebestrijding kwamen de intensieve fruitteeltbedrijven aan deze hoeveelheid te kort. Deze kwestie maakte deel uit van de besprekingen van den Raad voor de fruitteelt van den Nederland schen Landstand, welke gehouden werd op Dinsdag 22 September 1942. Men kwam hier tot het volgende voorstel voor benzine- verdeeling: 1. zuivere fruitteeltbedrijven 10 bespuitingen k 10 liter per bespuiting per h.a. 100 liter per h.a. 2. boe ren boomgaarden 5 bespuitingen k 5 liter per h.a. 25 liter per h.a. 3. niet beweide boomgaarden, een tusschenvorm tus- schen 1. en 2., 5 bespuitingen a 8 liter per ha 40 liter per ha. 4. zuivere fruitteeltbedrijven beneden 10 jaar. 4 k 5 bespuitingen, in totaal 20 üter per ha. Deze ontvingen in 1941/'42 in het geheel geen benzine. 5. jonge weideperceelen 5 liter per ha. Naar aanleiding van dit schema werd aan de provin ciale afdeelingen Tuinbouw van den Nederlandschen Landstand verzocht, te berekenen hoeveel benzine voor deze regeling noodig zou zijn. Van de provincies Friesland, Noord-Holland en Zeeland mocht reeds spoedig bericht worden ontvangen, dat men hierin was geslaagd, waarbg de volle medewer king werd verleend door den Provincialen Voedsel- commissaris en de betrokken Rijkstuinbouwcon^ulenten. Bovengenoemd voorstel werd ingediend bij het Bureau Grondstoffen van het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in Oorlogstijd. Hierop volgde een gedachten- wisseling met het Hoofd van den Plantenziektenkundi- gen Dienst en den Inspecteur van den Tuinbouw. Het resultaat van deze besprekingen en overwegingen is geweest, dat maatregelen zijn genomen om de binnen komende aanvragen te kunnen onderscheiden in aan vragen voor intensieve bedrijven en aanvragen voor extensieve bedrijven. Dd. 13 November 1942 mochten wij van het Rijksbureau Grondstoffen een schrijven ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat de benzinetoewijzing voor de inten sieve bedrijven als volgt wordt geregeld: a) voor 1 winterbespuiting 10 liter. b) voor 2 bespuitingen vóór den bloei totaal 15 liter. c) voor meer bespuitingen na den bloei 25 liter, welke hoeveelheid in jaren, dat dit noodzakelijk lijkt, op advies van den Inspecteur van den Tuinbouw kan wor den uitgebreid tot 39 liter. Voor de extensieve bedrijven is het schema als volgt: a) voor 1 winterbespuiting vóór 10 liter. b) voor 1 bespuiting vóór den bloei 8 liter. c) voor twee bespuitingen na den bloei 15 liter. Beide schema's zijn voor appels en peren. Voor kersen en pruimen blijft het vroegere schema onveranderd. Dit alles heeft betrekking op boomgaarden boven 10 jaar. Niet intensieve bedrijven van 6 tot 10 jaar kunnen aanvragen indienen, welke' ter adviseering aan den inspecteur van den Tuinbouw worden gezonden. Adianthum Scutum: Potmaat 5 t/m 7 cm., of met potkluit. Kwaliteit' I per stuk 0-24 II 0.12 Kwaliteitseischen Goed gevulde planten, gedrongen, gezond en goed van kleur. Nieuwigheden van bovengenoemde snijbloemen en pot planten, niet langer dan 2 jaar in den handel, mits be kroond, vallen voorloopig buiten deze regeling. Hiermede is de publicatie no. 138 vervallen. De maximumprijzen voor snijbloemen gaan direct in, ter wijl de maximumprijzen voor potplanten 8 dagen na publi catie van kracht worden. Marges voor den binnenlamlschen handel. A. VOOR BLOEMEN: Maximum grossiersmarge 25 op den inkoop detaillistenmarge 90 ?o op den inkoop B. VOOR POTPLANTEN: Maximum grossiersmarge 25 Vc op den inkoop detaillistenmarge 75 Vo op den inkoop Bij afwijkende kwaliteit wordt een prijs toegestaan, welke een kwaliteitsklasse lager ligt en zoo deze kwaliteitsklasse niet vermeld is, mag de prijs voor de afwijkende kwaliteit maximaal 75 bedragen van dien, welke hiervoor genoemd is voor eerste kwaliteit. Hoogere prijzen worden als overtreding van de Prijzenbe- schikking 1940 No. I vervolgd. 16 November 1942.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 5