Paardenkeuring Vonkjes Uitslag monsterdag VRIJDAG 4 DECEMBER 1943 DE LANDSTAND PAG. 8 Bieten gevoederd naast Finscli kuilvoer geven goede resul taten. Met een matige gift hooi en daarbij flink kuilvoer en bieten is een melkgift van 20 kg per koe per dag zeer goed te bereiken. Een te lage pH brenge men door bekalking over enkele jaren op het goede peil. Bekalken geschiedt het beste in het najaar, bij droog weer over een drogen grond. De kalmeststoffen moeten zorg vuldig door den bouwgrond gewerkt worden. Be builenbrand by maïs breidt zich langzaam uit. De aan getaste kolven of andere plantendeelen ga men verbran den. Dus niet op het land achterlaten, daar ze den grond besmetten en ook niet op den mesthoop werpen. Buitenbrand kan men voorkomen door zaadontsmetting en door toepassing van een ruime vruchtwisseling. Worden in de nabijheid van roggevelden Berberisstruiken aangetroffen, dan kan deze aanwezigheid oorzaak zijn van het in sterke mate optreden van zwarte roest op de rogge. Zoo mogelijk ruimt men de struiken bijtijds op. Het wildafweermiddel Hiag Neu werkt goed om hazen- schade op jonge vruchtbbomen te voorkomen. Verschillende proeven met electrische afrastering van wei den hebben goed voldaan. Heeft men partijen gedroogd gras, met verschillend eiwit gehalte, dan houde men de partijen apart en voere van die partij, die op een gegeven moment het beste in het rantsoen past. De eerste hengstigheid na het ter wereld komen van het veulen is de beste tyd om den hengst toe te laten. Men heeft- dan de meeste kans op bevruchting. Soms treedt schijnbare hengstigheid op, waarbij geen be vruchting plaats vindt, hoewel de merrie den hengst wel toelaat. Om schijnbare van echte hengstigheid te onderscheiden, lette men op de roodheid van het slijmvlies. Bij echte hengstigheid treedt roodheid op, bij schijnbare hengstigheid niet. De laatste vier weken voor het afkalveren der koeien, dient de kwaliteit van het voeder zeer goed te zijn om het weerstandsvermogen van het kalf gunstig te beïnvloeden. Vooral aanwezigheid van flink wat vitamine A of carotine (vóór-vitamine A) zal gunstig werken. Dit komt voor in gedroogd gras, Finsch kuilvoer en best hooi. Wintervastheid granen Door het weken van wintergranen en de zaden aldus aan een lage temperatuur bloot te stellen gedurende een bepaalden tijd, kunnen ze later gezaaid worden dan anders het geval is. Ze schieten dan toch nog in de aren en geven een goeden oogst. Deze werkwijze ver vroegt verder het afrijpen van het graan. Indien wintertarwe bij lage temperatuur rijpt 15° C-), maakt het zaad een gelijksoortig proces door. Een zaaisel daarvan is belangrijk minder winter-vast dan gerijpt bij een hooger temperatuur; ook de op brengsten er van zijn lager. Men doet daarom goed van wintervaste rassen geschikt voor onze gronden zaadgoed te betrekken uit streken met een tempera tuur tijdens het rijpen hooger dan de plaatselijke. Ir. G. Zilte gronden gezond maken In normale gronden treft men een vrij grove kruimel- struktuur. Gronden met keukenzout verzadigd, zooals men die op Schouwen wel aantreft, hebben een zeer fijne kruimelstruktuur. Het is een moeilijk vraagstuk die voor bebouwing gezond te maken. Een geschikt middel is gipsaanwending. Het Natrium wordt dan uit de bodemdeeltjes verdrongen door kalk. De grond wordt daardoor open en los. Het voor de planten op neembare fosforzuur stijgt. De gunstigste werking wordt verkregen bij gelijktijdige aanwending van orga nische mest dus stalmest of groenmest. Ir. G. INSDAG 24 November werd te Oostburg de 6e najaarskeuring van 1 y2 - jarige paarden, merriën, hengsten en hengsten met afstammelingen gehouden, georganiseerd door den Bond van Paardenfokkers in West-Zeeuwsch-Vlaanderen te IJzendijke, in samen werking met de vereeniging „Rust Roest" te Oost burg. Er heerschte reeds 's morgens een geweldige drukte op het ruime Ledelplein, temeer daar er tevens een paardentaxatiemarkt werd gehouden. Hier kwam eerst recht duidelijk tot uitdrukking welk een groote aanwinst dit fraaie Ledelplein voor Óostburg betee- kent. Beide keuringen konden gelijktijdig plaats vinden, .zonder dat daardoor eenige hinder werd onder vonden. Integendeel, ondanks deze groote, op een plaats geconcentreerde drukte, was er nog ruimte over. Voeg daarbij de fraaie^.harde banen, waardoor noch mensch, noch dier in slijk of modder" behoefden te loopen, dan mag men hier gerust spreken van een ideaal keuringsterrein. De geheele keuring is trouwens een groot succes geworden, eerstens wat betreft het aantal ter keu ring aangevoerde paarden, tweedens wat de kwaliteit betreft, waarvoor groote bewondering was, derdens de vlotte afwerking, en ten slotte niet in het minst door de fraaie weersomstandigheden waardoor de be langstelling den geheelen dag bijzonder groot was. Wij laten hier de uitslagen volgen: Merriën groote maat: 1. „Lisette van Oostburg", eig. A. P. Risseeuw, te Oostburg. 2. „Hirondelle", eig. Statten de Dobbelaere, IJzendijke. 3. „Meta van Veerhoek", eig. Eug. de Badts, Oostburg. 4. „Hubertine", eig. Statten de Dobbelaere, IJzendijke 5. „Martha", eig. H. J. Aemoudts, Sluis. 6. „Hardie van Dierkensteen", eig. G. Modde, Oostburg 7. „Corrie van de Blauwe Hoeve", eig. C. v. Hoeve, Groede. 8. „Jeafine v. Potjes, eig. Joh. de Feyter, Cadzand. 9. „Lidivina", eig. H. v. Waer, Schoondijke. 10. „Magda van St. Kruis", eig. Ed. Bonte-Goedhals, St. Kruis, 11. „Maria v. Bijou", eig. C. v. Hoeve, Groede. 12. „Frieda", eig. J. Vermue, Schoondijke. 13. „Mielette", eig. A. C. Geluk, Nieuwvliet. 14. Bertha van Pompier", eig. Ern. Buyck, Eede. 15. „Lady van Oostburg", eig. A. P. Risseew, Oostburg 16. „Mirza van Goede Hoope", eig. Aug. P. Galon, Hoofdplaat. 17. Annie van Catshoeve",. eig. J. J. D'hont, Groede. 18. „Astrid", eig. Gerard Deens, IJzendijke. 19. Clara van Olga", eig. El. Termote-Steyaert, IJzendijke. 20. „Mia van Goede Hope", eig. A. P. Calon, Hoofd plaat. 21. Molly van Goede Hope", eig. A. P. Calon, Hoofdplaat. 22. „Marmotte d'Amice", eig. A. J. Temmerman- Doelman, IJzendijke. 23. „Elza van Clairon", eig. A. J. Temmerman- Doel man, IJzendijke. Merriën kleine maat: 12. 13. „Henriëtte van Dierkensteen", eig. A. H. de Milliano, Waterlandkerkje.' „Mona", eig. Marcel Rodts, Eede-Aardenburg. „Hijdra van Lindonck", eig. Emest-Buyck, Eede. „Truida", eig. I. Luteyn-Leenhouts, Zuidzande. „Hilda", eig. Stallen de Dobbelaere, IJzendijke. „Mina van Pompier", eig. P. Luteyn-van-Cruy- ningen, Zuidzande. eig. Aug. J. Buyck, Waterlandkerkje. „Mimi", eig. Marcel Rodts, Eede. „Dora v. Zuidzande", eig. I. Luteyn-Leenhouts, Zuidzande. „Herra", eig. Stallen de Dobbelaere, IJzendijke. „Lady van St. Kruis", eig. P. J. de Boekere,, St. Kruis. „Golda", eig. Alph. v. Rumste, Biervliet. eig. R. J. de Milliano, Oostburg. 6. 7. 10. 4. 5. 14. „Pola van Sluis", eig. A. Wemaer, Sluis. 15. „Arva van 't Lusthof", eig. Cam. J. Blondeel-v. Besien, Aardenburg. 16. „Helena van Dierkensteen", eig. A. H. de Milliano, Waterlandkerkje. 17. „Amiante", eig. Em. de Rodths, Sluis. 19. „Clairona van Welgelegen", eig. wed. J. J. van Hoeve, Schoondijke. 20. „Mia van Heille", eig. A. N. Quante, Sluis-Heille. 21. „Dora van de Waterhoeve", eig. Gebr. Noë, St. Kruis. 22. „Margriet", eig. P. L. de Meyer, IJzendijke. 23. „Trix", eig. J. Ramondt, Schoondijke. 24. „Erha", eig. P. van Hijfte, IJzendijke. 25. „Mey", eig. Iz. Nortier, Oostburg. 26. „Tina d'Atea", eig. H. J. Aernoudts, Sluis. 27. „Clara v. Kleinbrabant", eig. R. Dekkers, Water landkerkje. 28. „Ria van St. Kruis", eig. M. Uitdewilligen, St. Kruis. 29. „Dora", eig. G. Buysse, Biervliet. Als kampioensmerrie werd aangewezen „Henriëtte van Dierkensteen" 107197, dochter van Willij K 1891 en Comtesse de hombisveul K 22221. Fokk.-eig. A. H. de Milliano, Waterlandkerkje. Reservekampioene werd: „Lisette van Oostburg" 107866, dochter van Sidney 1801 en Hermina van Oostburg K 25405. Fokk.-eig. A. P, Risseeuw, Oost burg. Hengsten groote maat: 1. „Clairon van Duehesse", .eig. Stallen de Dobbe laere, IJzendijke. 2. „Nico", eig. G. L. Lannoije, Aardenburg. 3. „Martin van Goede Hope", eig. Marcel D'hont, Sluis. 4. „Lion van Oostburg", eig. G. L. Lannaye, Aar denburg. 5. „Pompier van Zuidzande", eig. D. Luteyn-Luteyn Pzn. en G. L. Lannoye, Zuidzande-Aardenburg. „Hans", eig. A. J. v. d. Meulen en C. Pyfferoen, IJzendijke-Aardenburg. „Parfait de M. Croix", eig. Alf. E. S. Bonte- Doelman, St. Kruis. 8. „Frans van Sluis", eig. R. de Milliano en Eug. de Badts, Oostburg. 9. „Karei v. d. Biezen", eig. A. J. v. d. Meulen en C. C. Pyfféroen, IJzendijke-Aardenburg. „Henk van Dierkensteen", eig. G. F. Modde e.a., Oost burg. 11. „Carolus van de Kamp", eig. R. J. de Milliano, Oostburg. 12. „Tudor d'Atea", eig. H. J. Aernoudts, Sluis. 13. „Henk", eig. Stallen de Dobbelaere, IJzendijke. 14. „Gustaaf van den Noorman", eig. E. Bruins en R. J. de Milliano, Middenmeer-Oostburg. Hengsten kleine maat: 1. „Urbain van Certain", eig. A. X. Aernoudts, Sluis 2. „Vainqueur van Baron", eig. L. Blondeel, Aar denburg. 3. „Rinus van Veldricht", eig. Joh. de Feyter, Schoondijke. .Hercules", eig. Stallen de. Dobbelaere, IJzendijke „Thijs van Aardenburg", ëig. A. de Bruyne, Aardenburg. 6. „Karei II", eig. J. A. Nortier, Oostburg. 7eig. A. J. v. d. Meulen en C. Pyf- feroerr, IJzendijke-Aardenburg. 8. „Tambour d'Atea", eig. H. J. Aernoudts, Sluis. 9. „Clairon", eig. J. L. D'hond en A. Wemaer, Sluis. 10. „Amateur van 't Eiland", eig. C. v. d. Hauwe- Burm, IJzendijke. 11. „Hans van 't Lusthof", eig. C. J. Blondeel-van Besien, Aardenburg. 12. „Roland v. Potjes", eig. Joh. de Feyter, Cadzand. 13. „Cesar", eig. A. J. v. d. Meulen en C. Pyfferoen, IJzendijke-Aardenburg. 14. „Edy van Zeedijk", eig. Marcel D'hoon, Sluis. 15. „Marnix", eig. Marcel D'hoon, Sluis. 16. „Engelbert", eig. P. J. de Milliano, Oostburg. 17. „Piloot", eig. Fr. J. Clijnetie, Sluis. 18. „Pompien van Mimie", eig. C. Vercraye, Aarden burg. Als kampioenhengst werd aangewezen „Urbain van Cerain" 110325, zoon van Certain van Lamswaarde K 1429 en Kriemhild de Malecote K 23660. Fokker Gerrit van Hal, St. Kruis; eig. A. X. Aernoudts, Sluis. Reservekampioen werd: „Clairon van Duehesse" 106768, zoon van Clairon K 1862 en Duehesse d'hermihe K 16850 Fokk.-eig. Stallen de Dobbelaere, IJzendijke. Tenslotte waren nog ter keuring aangevoerd een aantal hengsten met afstammelingen (58 achtiem- maanders). De uitslag hiervan was: 1. Pompier du Tombois K 1808 gek. 1934, zoon van Waterloo de Montignij B. S. 33/2700 en Herseuse de Ronqueres B. S. 31/8011. Fokker Léon Luycks, Ron- queres (B.). Eigenaar H. J. Aernoudts, Sluis. 2. Clairon van Hooghuis K 1789, geb. 1935. Fokker wed. C. J. Vael, Hontenisse. Eig. Hengstenver. „Een dracht", Groede. 3. Indigoli de Peutsingen K 1902, geb. 1936. Fokker Gebr. Galmart, Haute Croix (B.). Eig. A. Temmerman- Doelman, IJzendijke. 4. Acron v. Vogelschor 87500, geb. 1937. Fokker Anth. Dees-de Jonge, Sluiskil. Eig. H. J. Aernoudts, Sluis. Georganiseerd door de Fok ver. Hulst en Axel op 25 Nov. 1942 li/2-Jarige hengsten kleine maat: le pr. Bavyaan v. d, Louisa, eig. Gebr. Kerckhaert, Nieuw Namen; 2e pr, Leon, eig. Firma F. Dekker Pz., Axel; 2e pr. Carlo v. 't Waterhof, eig. Gebr. Serrarens, Ossenisse; 3e pr, Bernhard, eig. C. Verschueren, Stoppeldijk; 3e pr. Jan, eig. Alph. Mangnus, Boschkapelle; 3e pr. Guido V4 Middelsluis, eig. Joh. Missu, Zaamslag; 4e pr. Jan v< Mariahoeve, eig. Gebr. v. Campen, Graauw; 4e prf Clairon v. 't Hoogland, eig. B. de Bruyhere, Ossenisse;] 4e pr. Castron, eig. Gebr. Serrarens, Ossenisse; 4e pr< Picard v. Kruispolder, eig. R. A. Vereecken, Kruis* polder; 4e pr. Cresus v. Hengstdijk, eig. Gebr. v< Wesemael, Hengstdijk; 4e pr Karei v. Certain, eig,, Gebr. v. Mol, Graauw; 4e pr. Due v. Malmhoek, eig< F. P. Brooymans Hontenisse; 4e pr. Primera v. Coe- gors, eig. C. D. Dekker, Axel. 11/2-Jarige hengsten groote maat: le pr. Orest, eig< Firma F. Dekker Pz„ Axel; 2e pr. Poulus v. Guido, eig. H. de Maat, Stoppeldijk en H. Kerkhaert, Breda;] 2e pr. Soudar v. Clairon, eig. R. Buysse, Graauw; 3e pr. Bloe v. Melo, eig. Alph. Mangnus, Boschkapelle; 3e pr. Poul v. Danker, eig. Abr. Haak, Zaamslag; 3e pr. Adonis v. Hengstdijk, eig. Gebr. v. Wesemael, Hengstdijk; 4e pr Henk v. Athene, eig. Cam. de Feyter, Boschkapelle; 4e pr. Clairon v. Clinge, eig. R. de Rech ter, Clinge; 4e pr. Wilson v. Capellepolder, eig. Jac* de Putter, Axel; 4e pr. Poul v. Capellepolder, eig. Jac<

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 8