w INTERDAG staat het vee rustig op stal. Het is daar tegen tal van invloeden van buiten af goed beschermd, maar dit neemt niet weg dat een koe op stal nog wel heel gemakkelijk een ongeluk kan krijgen, ja zelfs met doodelijken afloop. Ongelukken op stal Wenken van de Directie van den Landbouw Provinciale publicaties van den Voedsel- commissaris I IN DEZEN TIJD I 9 PAG. 11 DE LANDSTAND y VRIJDAG 11 DECEMBER 1942 Maakt uw broeibak vroegtijdig gereed! Een broeibak levert een weliswaar bescheiden, doch thans zeer gewaardeerde nuttige bijdrage in de voed selvoorziening uit eigen tuin. Ze schept de gelegenheid om reeds van begin Maart af allerlei jonge malsche gezonde groenten, zooals snrj- en kropsla, spinazie, tuinkers, raapstelen en radrjs te oogsten. Men dient den broeibak daartoe gedurende den win ter voor deze vervroegde voorjaarsgroenten in gereed heid te brengen. In de maand Januari kan men de groenten in de bak zaaien. Velen plegen den broei bak voor dat doel eerst in Januari bij zacht weer in gereedheid te brengen. Men dient er wel rekening mede te houden, dat de grond door een invallende vorst dan hard bevroren kan zijn. Ook is het mogelijk, dat er een dikke laag sneeuw ligt. Het is derhalve gewenscht de voorbereidende werkzaamheden zooals Vspitten en bemesten nu. in de maand December te ver richten. Eventueele verplaatsing of nieuwe aanleg van den broeibak kan thans ook het best geschieden. Afgedekt met de broeiramen, ligt' de aarde onder het glas gereed om in Januari de zaden te ontvangen. Het hard bevriezen van den grond bij invallende vorst, voor komt men door bij vriezend weer de ramen met een rietmat of een ander soort van afdekkingsmateriaal te bedekken. Plotselinge ziektegevallen, zooals hartverlamming, milt vuur of blaar zonderen we hierbij natuurlijk direct uit. Het gaat hier om letsel, dat het overigens volkomen gezonde dier door een samenloop van omstandigheden plotseling treft. Zoo kan bijv. een koe met de hoompunt in--éen ring zich vastwerken of zich ergens achter haken, waar door de kop even wordt gefixeerd. Het eerste gevolg is dan, dat het dier zich heftig begint te verzetten, waar door dan het zware koeienliehaam (vooral bij liggende houding kan dit zoo zrjn) om het vastgewerkte kop- gedeelte begint te draaien. Hierdoor krijgen de wervels en.vooral de halswervels het zwaar te verantwoorden. De kop kan los schieten, maar ook kan er een wervel breken, waardoor het ruggemerg beschadigd wordt, zoodat het dier niet meer kan opstaan. Zelfs een lichte kneuzing roept verlammingsverschijnselen te voor schijn. Men staat hierbij soms wel even voor een raadsel. In den stal is verder niets bijzonders gebeurd en daar ligt nu plotseling een koe, die niet meer overeind kan. Natuurijk wordt hierbij direct aan een ernstig ziekte geval gedacht, maar de boer kan toch zelf ook wel aan een paar verschijnselen opmerken, dat het hier niet gaat om een heftigen koortsaanval, of een uiting van kramp of pijn. Hier is de warmteverdeeling over het geheele lichaam nog vrij normaal, de neusspiegel houdt z'n vochtigen frisschen aanslag, er is vaak nog ontlasting en urine- afgang en dergelijke gewone gezondheidssymptomen meer. Bij beschadiging of lichte kneuzing van het ruggemerg en wel in het halsgedeelte, ziet men de onmogelijkheid of de moeite om den kop rechtop te dragen. Het hoofd gedeelte wordt dan zijwaarts gelegd zooals bij melk- ziekte, waarbij men ook van verlammingsverschijnselen kan spreken. Liever nog gaat het dier rechtuit liggen, de vier beenen gestrekt en den kop aan den grond. Men kan er van verzekerd zijn dat in dergelijke ge vallen de kneuzing of beschadiging nog al is aangeko men. Dan is herstel practisch gesproken ook wel haast uitgesloten. Alleen in zeer lichte gevallen van kneuzing zou men het op herstel kunnen laten aankomen. Maar het zal dan wel een traag genezingsproces moeten worden. Raadzaam is dus om dergelijke dieren maar dadelijk op te ruimen. Ook met de ledematen kunnen de dieren op stal vast raken. Dit heeft soms ook beenbreuk tengevolge. Maar hier is het beeld duidelijk. Men ziet dadelijk wat er gebeurd is. Nu kan men door een deskundige de ge aardheid en omvang van het euvel laten vaststellen en daarnaar zijn maatregelen nemen. Een ander ongeval, dat nog al eens de ledematen van de dieren treft, is het verwonden met een scherp voor werp (stalgereedschap). Hoe gemakkelijk kan het niet, dat het dier in een scherpen tand van een hooi- of mestvork slaat. Er ontstaat een z.g. steekwond, een doorboorde huid en beleediging van daar onder liggende deelen, spieren, pezen, platen, bloedvaten en zenuwen. Dikwijls ook treedt er dan zwelling en infectie op, welke doodsoorzaak kan zijn, vooral bij het paard, welk dier zeer gevoelig is voor onderhuidsche verontreinig ging. Grootere veiwondingen krijgt men nog al eens, door dat het dier met voor- of achterbeen iii het blad van een spade slaat. Dit veroorzaakt dan dikwijls belang. rundvee.. afzonderlijk moeten worden vermeld met rijke bloedingen, ook kunnen pezen worden geraakt Nummer van de identiteitskaart, of in het ergste geval totaal doorgesneden. Het pees- Het scheuren van grasland en het optreden van „blauw" bij aardappelen Waar het volgende jaar zeer zeker veel aardappelen zullen worden verbouwd op pas, of nog slechts één of een paar jaar geleden gescheurd weiland, acht de Plan- tenznktekundige Dienst het gewenscht den verbouwers er op te wijzen, dat op zulk land meermalen het ver schijnsel van „blauw" worden optreedt. Dat blijkt uit het feit, dat ons dit jaar verschillende inzendingen van door „blauw" aangetaste aardappelen, afkomstig van gescheurd weiland, bereikten. Vooral het ras Noordeling is er zeer gevoelig voor, wat echter niet wegneemt, dat ook andere rassen soms sterk „blauw" kunnen worden. Dit euvel is een gevolg van gebrek aan kali en kan door het toedienen van kali-meststof voorkomen wor den. Het geven van Patentkali kan zonder bezwaar in het .'ate voorjaar geschieden, dat van de chloorhoudende kalizouten moet echter reeds lang voor het poten, dus in den winter of vroeg in het jaar plaats hebben Van daar, dat wij reeds nu op de mogelijkheid van optreden van „blauw" op gescheurd grasland de aandacht vesti gen Omtrent de aan te wenden meststoffen en hoeveel heden plege men overleg met de ambtenaren van den Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst in de betreffende ge bieden. Nadere inlichtingen ove. het „blauw" worden van aard appelen worden gaarne verstrekt door den Planten- ziektenkundigen Dienst te Wageningen, de ambtenaren van dezen Dienst buiten Wageningen, alsmede door de Rijksland- en tuinbouwconsulenten. Termijn aanbieden van Brouwgerst Belanghebbenden wordt ter kennis gebracht dat de uiterste termijn voor het aanbieden van brouwgerst is verlengd tot 31 December 1942. Vanzelfsprekend moet de ter keuring aangeboden brouw gerst inderdaad zijn afgedorscht en binnen den gebrui- kelijken leveringstijd disponibel zijn. In eventueele ■"erdachte of twijfelgevallen zal het dorsch- briefje beslissen. Voorts wordt ter kennis gebracht dat in de keuring van peulvruchten eenige wyziging wordt gebracht en wel^ deze dat in den vervolge, evenals bij de granen, in 9 klassen wordt gekeurd. De prijsschaal is als volgt: pilllllllllll[IIIIIIIIIII!l!l!llllllllllllllllll!!lll!l!lll!lllllllllll!!li;illlllllllllllllllltlllllll[l!llllll!il!llll!llllllll!lllll]i 1 LADDERS H ophalen in kousen M j ONZICHTBAAR if stoppen van beschadigde H kleederen. Het is een H uitkomst voor ieder. HET AANGEWEZEN ADRES: WOL- en KOUSENHUIS 1 A. VAN DEN BRUELE NOORDSTR. 45 - TERNEUZEN iiiiiiiiiiiiiiifiniiiiiiiffiiM (adv.) KLASSE 1 2 3 4 5 6 7 8 Groene erwten en schokkers 16.12 15.75 15.50 15.25 15- 14.75 14.50 14.25 14.— Lange bruine boonen 24.— 23.50 23.15 22.85 22.50 22.15 21.85 21.50 21.15 Kogelboonen, witte boonen 28.25 27.50 27.— 26.50 26.— 25.50 25.— 24.50 24- Veldboonen 15.75 15.50 15.35 15.15 15.— 14.85 14.65 14.50 14.35 Alles inclusief bewaarloon. Klasse 2 is dus doorsnee A. 5 is dus doorsnee B. 8 is dus doorsnee C. Peulvruchten niet voor consumptiedoeleinden, worden als voorheen behandeld. Beschikbaarstelling van Veeboekjes Model 1942-1943 De Voedselcommissaris voor Zeeland maakt bet volgende bekend Aan alle houders van rundvee, varkens, paarden en schapen wordt bekend gemaakt, dat één dezer dagen nieuwe veeboekjes zullen worden beschikbaar gesteld. Met ingang van 13 December 1942 moeten de aantallen run deren, varkens, paarden en schapen, welke op het be drijf aanwezig zijn, onverschillig wie de eigenaar er van is, in het nieuwe model veeboekje worden aangeteekend op blz. 1, waarbij er op dient te worden gelet, dat hier en daar 2 of 3 rubrieken van de registratiekaart in het veeboekje tot één rubriek, zijn samengevat. Runderen moeten bovendien ieder afzonderlijk, met ver melding van geboortejaar en datum, letter en nunimer van het registratiemerk op blz. 3, 4 en 5 worden inge schreven, terwijl paarden op de bladzijde onder het hoofd „Geboren of op het bedrijf aangevoerd ander vee dan het vergunning is uitgereikt, kunnen, indien zij recht hebben op meer vleesch tot 1 Februari 1944 dan het geslachte of nog te slachten varken heeft gewogen of zal wegen, in. de gelegenheid gesteld worden, om voor het voorradige varken voor 20 December 1942 alsnog een huisslachtver- gunning bij den PI. Vertegenwoordiger af te halen. 3. Fokkers die biggen in voorraad hebben en deze nog kunnen en willen slachten in mindering op het bpnnen- tegoed, dienen een vergunning aan te vragen. Volledige inlichtingen over het bovenstaande kunnen door de PI. Vertegenwoordigers verstrekt worden. weefsel bezit gewoonlijk weinig neiging tot genezing. ToclTmoet men de zaak dadelijk niet opgeven. Wanneer slechts door enkele vezels het verband is bewaard gebleven, kan het soms nog weer aardig terecht komen. Vooral is dit het geval bij nog jeugdige dieren. Bij oudere dieren gaat zulks altijd veel moeilijker en moet men eerder tot opruin^en besluiten. Soms ook worden dergelijke wonden toegebracht in een vlaag van woede door den verzorger. Men kan dit somtijds wel nagaan door goed de situatie in den stal te beoordeelen, benevens de plaats waar de verwonding is toegebracht. Bij kwaadwilligheid vooral is het ge wenscht om precies te weten hoe het een en ander is tot stand gekomen. R. P. SIJBESMA. Alle latere veranderingen in den veestapel worden op dezelfde wijze als voorheen ingeschreven, zie -hiervoor de toelichting in het veeboekje. Het oude veeboekje moet, ook nadat het nieuwe in gebruik is genomen, zorgvuldig worden bewaard. Verlies van dit oude boekje zal voor den betrokkene ernstige ge volgen hebben. Van 13 December 1942 af mag echter in de oude boekjes niets meer aangeteekend worden,, daar zy dan hun gel digheid hebben verloren. De nieuwe veeboekjes dienen bij den pl. vertegenwoordi ger te worden afgehaald. Het oude veeboekje, moet daarbij overgelegd worden. Huisslachting van Varkens De Wnd. Voedselcommissaris voor Zeeland maakt het volgende bekend 1. Ruiling van een te zwaar varken met een lichter varken kan onder bepaalde voorwaarden worden toege staan indien de bezitter van het te zware varken krach tens zijn vleeschbonnen-tegoed geen recht heeft om het varken in zijn geheel te behouden. 2. Landbouwers en landarbeiders die een varken beneden 40 kg. in voorraad hebben, waarvoor nog geen huisslacht- Dorschtarieven oogst 1942 voor Zeeland zooals deze reeds in Augustus 1942 werden bekend gemaakt De vergoedingen welke voor het verrichten van dorschin- gen ten hoogste mogen worden bedongen, beloofd, aan genomen of betaald, bedragen A. indien het betreft dorschingen met behulp van een dorschmachine, waarmede daadwerkelijk 1200 kg. per uur of meer wordt gedorscht: 1. 1.per 100 kg. bij dorschingen van minder dan 100 H.L. per bedrijf per keer, dan wel 10.— per uur. 2. ƒ0.95 per 100 kg. bij dorschingen van 100 H.L. of meer per bedrijf per keer, dan wel 10.per uur. Deze tarieven gelden inclusief persen en binden en 2 man personeel, ^doch exclusief touw of draad. B. Indien het betreft dorschingen met behulp van een dorschmachine, waarmede daadwerkelijk minder dan 1200 kilogram per uur wordt gedorscht, 0.80 per 100 kg. of ƒ6.90 per uur. Het tarief van ƒ0.80 per #00 kg. geldt inclusief persen en binden, doch exclusief personeel, touw of draad. Voor de werkzaamheden van den machinist en den In- steker mag dit bedrag ten hoogste worden verhoogd met het aan den machinist en den insteker toekomende loon, berekend op basis van het ter plaatse van de dorsching voor machinisten en instekers gebruikelijke uurloon. Het tarief van ƒ6.90 per uur geldt inclusief persen en binden en 2 man personeel, doch exclusief touw of draad. Bij dorschingen met meer dan 2 man personen kunnen bovengenoemde vergoedingen met een bedrag van ten hoogste 0.04 per 100 kg. voor iederen man meer, worden verhoogd. Bovengenoemde vergoedingen mogen voor het beschikbaar stellen van touw en draad met ten hoogste 0.30 onder scheidenlijk 0.16 per 100 kg. worden verhoogd.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 11