Boekbespreking Belangrijke data Bureau Pacht EVEN AANDACHT VRIJDAG 11 DECEMBER 1942 DE LANDSTAND PAG. i Woensdag 16 December 1942 om 2.30 uur n.m. in Hotel-Centraal, Markt Terneuzen: Voor de Landvrouwen lezing met lichtbeelden over „Oude en nieuwe boerderijen in ons Land". Afd. Landvrouwen van den Nederl. Landstand Sinds de landvrouwenleidster mevr. Zwiers-Luth in Goes tot ons sprak is er geen bijeenkomst meer geweest. A.s. Woensdag wordt dan nu de eerste van 5 lezingen gehouden en wel over boerderijenbouw. Een onderwerp dat iedere rechtgeaarde boerin ten zeerste zal interes seeren. Het uiterlijk van onze boerderij is toch veel en veel belangrijker dan ons eigen uiterlijk? Men kan een woning niet met iedere nieuwe mode een ander jasje aantrekken. Ons geheele leven kijken swij er tegen aan, ieder uur van den dag en den nacht moeten wij er in werken en wonen. Onze kinderen en kinds kinderen zullen er op hun beurt hun leven slijten. Is het dan niet dringend noodig dat elke boerin, dat iedere boer een klaar en helder begrip heeft, wat mooi «n practisch, wat leelijk en ondoelmatig is? Omdat dit de eerste lezing voor de Landvrouwen in onze streek is, zal de provinciale landvrouwenleidster op de bijeenkomst aanwezig zijn en het woord tot ons richten. De schriftelijke cursussen der Ned. Federatie van Landelijke Rijvereenigingen In 1940 is men begonnen met het houden van schrif telijke cursussen teneinde de landelijke ruiters in den winter aan het werk te houden en te bekwamen voor hun taak in den zomer. De eerste cursus, genaamd „cursus 1940" behandelde in hoofdzaak de theorie der rijkunst en vele belang rijke zaken, welke een landelijk wedstrijdruiter moet weten. In 1941 werd daarnaast ingesteld een schriftelijke cursus op het gebied der paardenkennis, welke cursus tevens vrijwel de geheele stof behandelde, welke ge vraagd werd voor het examen „Groote Veelzijdig- heidsproef 1928" Deze laatste cursus blijkt vooral aan veler verlangen te voldoen; de te behandelen stof heeft dan oojs direct met het bedrijf te maken en aan het einde wenkt een diploma! Men kan individueel dezen cursus volgen of wel in rijvereenigingverband- Vorig jaar volgden 15 personen en 2 rijvereenigingen dezen cursus; dit jaar pl.m. 30 personen en 6 rijvereenigingen Opnieuw een bewijs van de groeikracht in het landelijk rijvereenigings- wezen. De cursussen zijn einde November aangevangen en zullen dniren tot omstreeks half Maart. Jeugduitwisseling Een woord tot de boeren jongeren Enkele dagen geleden ortvingen we bericht, dat eei. aantal boerenmeisjes ,uit de Landesbauernschaft Han nover wilden uitwisselen met Nederlandsche Boeren meisjes Men leert met deze uitwisseling landbouwbedrijfs voering van elkaar kennen en eikaars methoden en inzichten op het gebied van huishoudkunde en voor de jongens weide en akkerbouw. Tevens worden er vriend schapsbanden aangeknoopt en kunnen wij toonen wat onze Vaderlandsche landbouw waard is. Zij, die voor deze uitwisseling gevoelen, kunnen zich wenden tot De Nederlardsche Landstand, Afdeeling Landjeugd, Kortenaerkade 9, 's-Gravenhage. Het is de bedoeling, dat U in Duitschland de plaats inneemt van een boerendochter, respectievelijk boeren- zoor en deze komt hier Uw plaats innemen. Ook kunt U zich aanmelden als U geen plaatsvervang(st)er wenscht. De mogelijkheid tot uitwisseling is er practisch het geheele jaar door, zoodat op elk oogenblik aanmeldin gen in behandeling kunnen worden genomen. Uit den aard der zaak is voor de jongens onder de tegenwoor dige omstandigheden de mogelijkheid niet zoo groot. Meisjes, die zich nu aanmelden zullen waarschijnlijk tegen Februari-Maart naar Duitschland gaan, S. B. Kleuters werken en spelen 'Bij van Gorcum en Comp. N.V. ce Assen verscheen een aardig boekske „Kleuters werken en spelen", samengesteld door Aafje Fokker. Het boekje geeft onzen kleuters een groote hoeveelheid aan eenvoudige en toe- aardige knip-, klap-, vouw- en teekenwerkjes, waarmede ze zonder veel moeite en desnoods met moeders hulp thuis bezig gehouden kunnen worden. De eerste opgaven zijn nog zeer gemakkelijk: kralen rijgen, vouwen, vlechten, enz., maar naarmate men dichter bij het einde van het 90 pagina's dikke werkje komt, worden de opgaven moeilijker. Het zelf speelgoed maken b.v. is lang niet eenvoudigEen voordeel van het uit te voeren werk is overigens wel, dat de benoodigde materialen (papier, carton of lijm) zeer goedkoop zijn, iets wat we wel eens anders gezien hebben bij dergelijke werkjes. Al met al een boekske, waarmede onze vier- tot zesjarige kleuters erg zoet zullen zijn enwaaruit zij reeds vroeg kunnen leeren, zich nuttig bezig te houden. v. V. In de maand DECEMBER 1942 zullen de vol gende zittingen worden gehouden: HULST: Maandag 14 December, 11.301 uur, Café Apollo" (dhr. v. Duyse). TERNEUZEN: Woensdag 16 December, 1213.30 uur, Hotel des JPays Bas. ZEERIKZEE: Donderdag 17 December 15.30 uur (In verband met de wijziging van den boot- dienst) „De Korenbeurs". OOSTBURG: Woensdag 23 December 1213 uur, Café „De Vuyst". Op deze zittingen worden GRATIS adviezen in Pachtzaken gegeven. De Landstand heeft zich ook tot taak gesteld de lande lijke ruitersport tot nieuwen bloei te brengen. Vooral onder de Landjeugd zal de liefde voor en de kennis van het paard worden aangekweekt. Foto's West-BrabantSpuls (2) ZONDAG 13 DECEMBER: van 8.308.45 uur over H. I en IIDe zin van het boer-zijn. Dirk van de Bospoort heeft zijn gedachten gewijd aan „Kleine en groote kinderen". Spreker is Chr. Volkamp. Van 13.0013.15 uur over H. II beantwoordt C. Pama vragen van luisteraars in de serie „Wie en wat waren onze voorouders?" MAANDAG 14 DECEMBER: van 8.008.15 uur stemmen alle 'boeren en tuinders natuurlijk af op Hilversum II voor het Actueel Nieuws voor Boer en Tuinder. Van 12.3012.45 uur over Hilversum II gaan we met den microfoon op bezoek bij de familie De Boer en wie komt daar toevallig ook een praatje maken? Niemand minder dan de oude scheper. Natuurlijk wor den nu weer oude verhalen opgediept uit het verleden, terwijl Opa zoo nu en dan ook een duit in het zakje doet. Van 20.3020.45 uur over Hilversum II houdt in het programma „Uit Neerlands Gouwen" Chr. Volkamp een voordracht, getiteld „Waterschapsleven" uit het boek „Hou je roer recht". DINSDAG 15 DECEMBER: van 12.3012.45 uur over Hilversum II vragen we spe ciaal de aandacht van de veehouders voor een uit zending van de Directie van den Landbouw. De inspec teur van den Veeartsenijkundigen Dienst P. J. 't Hooft spreekt over de tuberculosebestrijding van het rund vee in ons land. Ja, een van de grootste vijanden, die onzen veestapel kan bedreigen is wel de tuberculose in al haar verschillende vormen. In ons geheele land is de t.b.c.-bestrijding ter hand genomen en met goed resultaat. Hoe ver men hier met deze bestrijding ge vorderd is en welke maatregelen de veehouders nog zullen moeten nemen, zult U in bovengenoemd kwar tier kunnen beluisteren. WOENSDAG 16 DECEMBER: van 8.00—8.15 uur over H. II volgt een uitzending voor onze plattelandsvrouwen. Zooals men weet is in elk dorp een buurt-boerenleidster aangesteld, die de belangen van de plattelandsvrouwen in haar buurt be hartigt De afdeeling Landvrouwen van den Neder- landschen Landstand heeft groote plannen, die zullen bijdragen tot den opbouw van ons volk. Luistert U maar eens naar hetgeen Mevrouw Uilenberg-Rupp, werk liedster van deze afdeeling. U hierover zal vertellen. Van 12.20—12.45 uur brengen we over Hilversum II een landbouwreportage, getiteld: „Waarvoor dienen proef boerderijen? We gaan eens een kijkje nemen op een der oudste voorbeeldbedrijven in Nederland, n.l. in Rijperkerk in Friesland. Een twintigtal jaren ge leden is men hier begonnen en iedere Friesche boer weet van de resultaten ervan. Wie kent niet de uit gebreide proeven met het inmaken van kuilvoer, ter wijl daar de eerste proeven zijn genomen met de Fin- sche methode en de silo's. De bedrijfsleider, die ons rondleidt zal U meer hierover vertellen. DONDERDAG 17 DECEMBER: kan men van 8.0b—8.15 uur over Hilversum II een vraaggesprek beluisteren tusschen de heeren H. A. Rozendaal, alg. secr. Raad van Beheer en de Josselin de Jong over „Wat de Raad van Beheer op het gebied der pluimveeteelt bereikt heeft in 1942". Een belang rijke uitzending voor eiken pluimveeteelthouder. Van 12.3012.45 uur over Hilversum II gaan we weer zelf tuinieren. We gaan met A. J. Herwig den tuin in om de appel, peer, kers en pruim te snoeien. Van 15.0015.15 uur over Hilversum I hoort men Iets over „Wat wil sibbe en erf?" Een vraaggesprek met Mr. H. Reydon over deze jongste afdeeling van den Nederlandschen Landstand. VRIJDAG 18 DECEMBER: van 8.008.15 uur over Hilversum II volgt technische voorlichting voor den boer. De Directeur van de R. L. W. S. te Veendam, de heer P. Sneeuw, houdt een praatje getiteld: „Hoe komen de pootaardappelen den winter door?" Dit is een belangrijke vraag, die iederen boer en aardappelhandelaar bezig houdt. Van het al of niet goed bewaren van de poters hangt het wel en wee van het Nederlandsche volk af, daar immers de aardappel het meest populaire volksvoedsel is. Van 12.15—12.45 uur over Hilversum II gaan we naar Zierikzee, waar ons de verslaggevers H. Felderhof en P. Kaas zullen rondleiden. Een aardige klankbeelden- reeks kan men over deze plaats hooren. ZATERDAG 19 DECEMBER: van 12.3012.45 uur over Hilversum II bespreekt Dr. W. E. M. Eggink in het programma „Boerenland in Boek en Krant", het boek „De eeuwige droom", een boek met Kerstlegenden van Jan Eekhout. Van 18.00—18.10 uur over Hilversum II luisteren we naar Dirk van den Hul, die in de serie „Als ik het voor het zeggen hadzal spreken over: „Als de dagen zoo kort zijn". Van 18.10—18.30 uur over Hilversum II Landmans Lust. Nu is het eens geen spel maar arbeid, zeer oude arbeid zelfs en de luidspreker vertelt het wel. Provinciale Redacteuren en Correspondenten In verband niet Kerstmis zal ons nummer van Vrijdag 25 December a.s. VROEGER MOETEN VERSCHIJNEN. Voor dit num mer moet Uw copy UITERLIJK 19 DE CEMBER a.s. in ons bezit zijn, wil zij nog geplaatst kunnen worden.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 4