VJ Boerenleider Roskam bezoekt de oude kolonisatiedorpen BEELDEN UIT OOSTLAND VRIJDAG 18 DECEMBER 1942 DE LANDSTAND PAG. 6 Van de reis van Boerenleider Ros kam door het land van de Zwarte Aarde staat ons een serie zeer in teressante foto's ter beschikking, die wij regelmatig op deze plaats zullen publiceeren. •^ïoeveel de Germaansche boerenaard wel van den Sla- vischen verschilt, vindt U het beste geïllustreerd in de foto's 3 en 4. De eerste vertoont een gedeelte van den kolonisten hoeve in Chortitza, waar ondanks alle gruwelen van vervolging en terreur, huis en hof goed verpleegd en in orde werden gehoudón, naarmate het maar eenigszins mogelijk was. En bewijzen dat troepje blonde kinderen, geboren in een tijd van verdrukking en ellende, maar vóór wien nu ook gelukkig een zonniger periode aanbreekt, niet beter dan vele lange stamboomen de zuivere Noordrasafkomst van deze boeren? Het volgend plaatje geeft ons een kijkje op een Sla vische boerderij. En, waar deze boeren lang niet m die mate als de kolonisten aan terreur en vervolging bloot stonden, toont dit ons duidelijk, dat de zin voor orde en netheid, de waarlijke liefde voor den grond, den Slavische volkeren ontbreekt. ARGUS N 1788 trokken de eerste Kolonisten van Nederlandsche afkomst naar de Oekraine. Het waren voornamelijk Doopsgezinde boeren uit de Saksische en Friesche gewesten van ons land, die, tijdens de Spaansche overheersching, om des geloofs wille naar Westpruisen waren gevlucht, zich in de omgeving van Dantzig hadden gevestigd, maar die opnieuw twee eeuwen later, ter wille van hun geloof in ballingschap werden gedreven. Daar zij zich steeds door vredelievendheid, eerlijkheid, vlijt en eerbiediging van 's lands wetten hadden on derscheiden, noodigde de Tsarina Catharina van Rus land hen uit, zich in d'e wijde stepp^wereld van de Oekraine te vestigen en zegde hun vele privileges toe, die ook door latere Russische heerschers werden geëerbiedigd. Het zijn deze kolonisten, onze bloedsbroeders, die de Oekraine tot den korenschuur van Europa hebben gemaakt. Overal waar zij zieh vestigden, begon wel vaart te heerschen, vrede en menschlievendheid. Zij ontgonnen hier de woeste gronden, legden moerassen droog, beboschten de kale vlakten en stichtten dorpen en volksgemeenschappen, waar^ werkelijk het: „hebt Uw naaste lief als Uzelven", in practijk werd ge bracht. Lang voor er ergens op de wereld leerplicht werd ingevoerd, ontving bij hen al ieder kind onder wijs en een bekwame vakopleiding; ouden van dagen werden op liefderijke wijze verzorgd, hun ziekenhui zen en verplegingsinrichtingen konden ten voorbeeld strekken voor de geheele wereld; zelfs de Russen ge tuigden van hen: „In de dorpen van de Mennonieten (zooals deze kolo nisten sinds eeuwen genoemd worden) zijn moord en diefstal, dronkenschap, armoede en ontucht onbekend." Zoo leefden deze boeren in welvaart en vrede en spreidden geluk en vreugde om zich heen, totdat totdat de terreur van het roode Rusland over hun dorpen sloeg en alles, dat ..in jaren van moeilijken arbeid verworven was, prijs gaf aan verwoesting en vlammen. Maar dat was niet eens het ergste. Honderden boeren werden weggesleept van vrouw en gezin en naar verre streken verbannen of eindigden hun leven in mijn- groeven. Duizenden boeren, vrouwen en kinderen wer den vermoord, afgeslacht, onteerd. De tooneelen, die zich hier hebben afgespeeld, zijn niet te beschrijven; het leed, dat hier gedragen moest worden, zal nooit' ook maar voor een klein gedeelte te schatten zijn. Alles, wat voor deze Godsvruchtige en eerlijke men- schen waarde had of heilig werd geacht, werd vol komen vernietigd. De gezinnen werden uitéén gerukt oude menschen vermoord. De gevolgen van deze terreur zijn nog lang niet te overzien. De eens zoo welvarende landstreken zijn weer in woestenijen veranderd, de boerenhoeven zijn grootendeels verwoest en het land was in de Kolchoze opgenomen en is dus gruwelijk verwaarloosd. In 1914 leefden er in Rusland ongeveer zoo*n 100.000 kolonisten. Vele duizenden zijn vermoord, maar ook komen nu nog soms uit de ondoordringbare bosschen boeren families voor den dag, vrouwen en meisjes, die zich hier jarenlang verborgen hielden om zoo de bloed schande te ontgaan, om zoo, ten koste van de grootste ontberingen, toch hun sibbe rein en zuiver te houden. Toen boerenleider Roskam dezen zomer met de des kundigen van de Nederlandsche Oostcompagnie een reis dóór de Oekraine maakte, bezochten zij natuur lijk de streken, waar zich vroeger deze bloeiende ko lonies bevonden. Zoo werd door hen ook Chortitza, een van de oudste Mennonietendorpen in Rusland, be zocht en hier was het, dat de Boerenleider voor het eerst in contact kwam met enkele van deze kolonisten. In Chortitza staat nog steeds de eeuwenoudó ge- richtseik, de boom, waaronder de eerste kolonisten hier het land onder elkaar verdeelden en hun hechte lotgemeenschappen stichtten. Naast deze boom staat nog een oude Nederlandsche boerderij en uit eerbied voor de nagedachtenis aan deze oude kolonisten, heb ben de Duitsche machthebbers den grond, waarop eik en boerderij staan, tot natuurreservaat verklaard, zoo dat zij als een monument bewaard zullen blijven voor het nageslacht. Ook gelukte het den Boerenleider in kennis te komen met een boer, Klaasen, wiens naam al voldoende zijn Nederlandsche afkomst be wijst. Deze boer was, evenals zoovele anderen, door de communisten meegesleept en naar de ertsmijnen in de Oeral verbannen. Na jaren lang in deze hel geleefd te hebben, gelukte het Klaasen aan de aandacht van zijn bewa kers te ontsnappen. Te voet onderaam hij nu de bezwaarlijke reis naar zijn hofstede terug; overdag zich schuil houdende en 's nachts reizende. In 1937 kwam hrj weer in zrjn ge boorteplaats terug en hield zich daar zoolang schuil, tot de Duitsche soldaten het dorp binnenmarcheerden. Hiernaast: De oude gerichts-eik in Chortitza, waaronder eens de eerste kolonisten van Nederlandsche af komst te zamen kwamen en de hun toegewezen gronden verdeelden. Hierboven: Kolonistenhoeve in Chor titza. Onder van links naar rechts: Boe renleider Roskam in gesprek met boer Klaassen en diens vrouw; en een Slavische hoeve uit de omgeving van Rome. Foto's: Archief N.O.C*

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 6