r Off icieele Land houw mededee ling en maakt bekend voor de provincie Zeeland Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening Pag. U DE LANDSTAND VRIJDAG 25 DECEMBER 1942 de moeder is, ook diezelfde afweerstoffen in zijn bloed en is dus na zijn geboorte tot op zekere hoogte beschermd. Deze entstoffen bestaan uit een mengsel van al die soortenbacteriën, welke de veulenlahme kunnen ver wekken. In speciale gevallen, in stallen waar het den dieren arts bekend is door bacteriologisch onderzoek van een gestorven veulen, dat slechts één bepaalde bacterie- Boort een rol speelt, kan men entstoffen of serum gebruiken, welke slechts op die soort gericht zijn en dan dus een grootere, meer effectieve dosis aanwenden. De in ons land gebruikte entstoffen zijn van verschil lenden aard. Soms dient de merrie in het tweede derde deel der drachtigheid geënt te worden (dus bijv. in de 6e of 7e maand), in andere gevallen gebeurt dit een maand voor het werpen. Het meest wordt echter toegepast de inspuiting van veulens vlak na de ge boorte met serum. Dit serum bevat een groote hoeveelheid van de boven genoemde afweerstoffen en wordt gemaakt door paar den over een lang tijdsbestek groote hoeveelheden entstof in te spuiten. Hierdoor krijgen deze zooge naamde .serumpaardenveel van deze afweerstoffen in hun bloed. Dit bloed wordt dan afgetapt en hieruit wordt het heldere serum, 'ook wel bloedwei genaamd, bereid. Men kan dus twee werkwijzen volgen: een drachtige merrie laten enten of het pasgeboren veulen laten inspuiten. Het inspuiten van het veulen moet echter zoo spoedig mogelijk gebeuren. Dit spreekt vanzelf bij een zoo snel optredende en verloopende ziekte, waarbij het veulen reeds in de eerste levensuren besmet kan worden. De dierenarts dient direct na de geboorte bericht te krijgen. Wil men den allerveiligsten weg bewandelen, dan kan men èn de merrie èn het veulen laten inspuiten, respectievelijk met entstof en serum. Ook dlit wordt veel gedaan. De navelhygiëne mag men niettemin nooit verwaar- loozen. Mijns inziens mag men in dezen tijd geen risico loopen een veulen te verliezen door niet tijdig maatregelen te nemen tegen deze algemeen vrij veel voorkomende ziekte en zou iedere veehouder, die één of meer veulens wil fokken, deze enting dienen toe te passen. Vooral daar men dit in paardenfokkers kringen reeds jaren lang doet. De bestrijding van de veulenlahme ligt, zooals zoo veel ziekten, meer op het gebied van de voorbehoe ding; want is het veulen eenmaal ziek, dan valt er meestal niet veel meer te verhelpen. Nog altijd geldt het spreekwoord: Voorkomen is beter dan genezen! J. MEESTERS, Dierenarts. Spreekuren Nogmaals wordt er de aandacht op gevestigd, dat persoon lijk bezoek aan ons kantoor alléén kan worden verwacht in den namiddag. In den voormiddag zijn onze kantoren dus voor het publiek gesloten (behalve op Dinsdag). Tractoren en Landbouwwerktuigen De aandacht wordt erop gevestigd, dat voor het uitbreiden of vestigen van een bedryf een vergunning moet worden aangevraagd. Deze vergunningen moeten, voorzoover deze betrekking hebben op producten en artikelen, die liggen op het werkgebied ran het Bedrijfschap voor Vee en Vleesch en het Bedrijfschap voor Zuivel en Margarine, Vetten en Oliën, bij die Bedrijfschappen worden aangevraagdvoor de overige producten en artikelen op het gebied der Voed selvoorziening bij den Directeur-Generaal van. de Voedsel voorziening. In dit verband wordt erop gewezen, dat ook het verhande len van landbouwwerktuigen (óók tractoren enz.) zonder vergunning verboden is. Men verkoope derhalve géén tractoren en/of andere land bouwwerktuigen zonder vergunning. Gedachtelooze energieverspilling; Kolen en de daaruit gewonnen energie voorzien evenals de voeding in de belangrijkste levensbehoeften. Het moest dan ook eigenlijk geen nader betoog behoeven, dat uit elke ton kolen, elk kilowattuur en eiken kubieken meter gas het grootst mogelijke rendement dient te worden gehaald. Dit geldt zoowel voor de huishouding als voor het verkeer en het bedrijfsleven. De grootste vijand van een nuttige toepassing van gas en electriciteit is het gedachtelooze verbruik, dat afbreuk doet aan ieder economisch belang. Dit ..gedachtelooze verbruik" doet zich overal voor, zoowel zichtbaar ais onzichtbaar en zelfs nauwgezette menschen worden er het slachtoffer van. Men is dikwijls zóó in zijn werk verdiept, dat men nauwe lijks op het energie-verbruik let, machines onbelast iaat loopen of licht onnoodig laat branden. Overal en altijd zullen er oogenblikken zijn, waarop onnoodig energie wordt vc bruilct Al moge het gedachtelooze energie-verbruik op zichzelf gering schijnen, in totaal komt het neer op getal len, waarvan men zich nauwelijks een voorstelling kan maken. Men bedenke welke hoeveelheden energie men zelfs in een klein arbeidsgebied kan besparen, door slechts het „gedachtelooze verbruik" uit te bannen Deze hoeveelheden berekend over het geheele Nederlandsche bedrijfsleven, tezamen met het onnoodige verbruik in de huishouding, toonen aan, welk een energie er ook thans nog in het algemeen wordt verspild. Wat op een kantoor of in een fabriek overdag overbodig door den meter vliegt, is zelfs zóó groot, dat een normaal gezin er voldoende aan heeft om er een maandlang genot van te hebben. Strijdt daarom tegen de energieverspilling: het is Uw eigen belang! Mengvoedernormen voor de periode van 27 December 1942 tot 23 Jan. 1943 Voor een periode van 27 December 1942 tot 23 Januari 1943 zal volgens onderstaande normen mengvoeder worden toe gewezen Rundvee. Voor stieren van 6 maanden en ouder wordt 20 kg. meng voeder verstrekt. Overigens komt geen categorie van het rundvee voor een voedertoewijzing in aanmerking. Paarden. Werkpaarden, 3 jaar en ouder, niet tot een der volgende ca tegorieën behoorende. werkpaarden van 23 jaar, niet tot een der volgende categorieën behoorende, werkpaarden van 12 jaar, niet tot een der volgende categorieën behoorende. wordt voor deze dieren geen haver uit eigen oogst toe gewezen, dan kan door den P. B. H. een toewijzing mengvoeder worden verstrekt. Worden paarden van bovengenoemde categorieën even wel op bedrijven van 0—5 pCt. bouwland gehouden, dan wordt in geen geval voeder verstrekt. per dier per 4 weken Rij- en tuigpaarden, van vordering vrijgesteld max. 84 kg; stalhouderspaarden max. 112 kg; paarden van de bereden politiemax. 112 kg; venterspaarden max. 56 kg; sleeperspaarden max. 140 kg; melkrijderspaarden max. 112 kg; Wordt voor melkrijderspaarden haver uit eigen oogst toegewezen, dan kan als aanvulling mengvoeder verstrekt worden, met dien verstande, dat de gezamenlijk voor deze periode toe te wijzen hoeveelheid voeder (haver en meng voeder) maximaal 112 kg. per dier bedrage. In uitzonderingsgevallen kunnen de hierboven voor stalhouderspaarden en paarden van de bereden politie genoemde normen tot 126 kg.,_ die voor. sleeperspaarden tot 168 kg. worden verhoogd; dit is echter?^0- gelijk met betrekking tot die paarden, door welke zeer zwaren arbeid wordt verricht. per dier per 4 weken Jonge paarden van 13 jaar (geen hengsten), welke niet als werk paarden worden gebruikt nihil veulens beneden 1 jaar nihil; hengsten van 13 jaar 50 kg. hengsten boven 3 jaar 40 kg. Varkens. Biggen tot 30 kg nihil varkens van 3040 kg 10 kg. kern voeder Ywaarvan 5 kg. voor de periode 24 Januari tot 20 Februari 1943. varkens van 4060 kg. 1 niet tot een der varkens van 6095 kg. volgende catego- nihil, varkens van 95110 kg. ^-ieën behoorende mestvarkens boven 110 kg. Voor mestcontractvarkens, waarvoor een mestcontract van de tweede serie is afgesloten, wordt, indien de var kens voor 1 April 1943 moeten worden geleverd en indien tot en met de periode van :?9 November 194226 December 1942 nog niet de totale toewijzing van 200 kg. is verstrekt, voor deze periode 50 kg. grint/zemelenvoeder Z toegewezen. per dier per 4 weken fokzeugen bij de biggen 15 kg. fokzeugen, minstens 3 maanden drachtig 15 kg grint/zeme- andere fokzeugen 10 kg. lenvoeder Z. stamboekdekbeeren 30 kg. sterzeugen ?0 kg. Voor stamboekzeugen en boventallige fokvarkens, welke het eigendom zijn van stamboekfokkers, die reeds vóór 1 Januari 1941 lid waren van een erkend varkensstamboek, gelden de volgende normen. per dier per 4 weken stamboekzeugen 20 kg. grint/zeme- boventallige fokvarkens 10 kg. lenvoeder Z. Deze normen gelden alleen ten aanzien van die dieren voor welke een vergunning tot het houden is verleend. Schapen. Voor schapen wordt voor deze periode geen voeder toe gewezen. Geiten per dier per 4 weken geiten, geboren in 1941 of vroeger nihil dekbokkè?. 5 geitenlammeren, geboren in vv -- -- - -* nihil. Schapenmarkten In Januari 1943 zullen in de volgende plaatsen slacht schapen ontvangen worden Goes op Maandag 4 Januari. Middelburg op Dinsdag 5 Januari. Breskens op Donderdag 7 Januari. Hulst op Maandag 11 Januari. Zierikzee op Donderdag 14 Januari. De schapen moeten ongeschoren aan het Bedrijfschap ge leverd worden. Geschoren schapen zullen altijd als wrak worden aangemerkt. Opstallen van runderen bij een ander Het mag thans voldoende bekend geacht worden, dat het opstallen van vee bij een ander niet is toegestaan, tenzij het aanstal stuks aanwezig vee evengroot of lager blijft dan het toegestane bedrijfsmaximum. Contractvee mag steeds boventallig aanwezig zijn. Over eenige dagen zal een intensieve stalcontróle gehouden worden, door daartoe aangewezen C.C.D.-controleurs. Men zij dus gewaarschuwd. Aanvoer op de Veeieveringsmarkten De vleeschdistributie eischt een regelihatigen aanvoer van runderen op de slachtveemarkten. Het is derhalve zaak dat ook nu nog vlot geleverd wordt. Geschiedt zulks niet, dan ontvangt degene die nog contractrunderen die vóór 1 Jan. 1943 geleverd moeten zijn een lastgeving tot onmiddellijke levering. Een dergelijke lastgeving zal ook worden ge zonden aan veehouders met een hoog bedrijfsmaximum 1943. die nog niets geleverd hebben in mindering op den aanslag 1943. Hier en daar schijnt de meening te heerschen, dat binnen kort een premie zal gegeven worden voor contractrunde ren. Dit is onjuist. Dat zulks mogelijk is voor de nog af te sluiten contracten met levering voorjaar 1943 of later kan hier buiten beschouwing blijven. Op de thans loopende contracten is geen premie te verwachten. Het is dan ook onnoodig om die runderen nog langer op stal te houden. Nieuwe registratiemerken Er is reeds begonnen met het aanbrengen van nieuwe registratiemerken. De sluiting van de merken is thans zoo als bij biggenmerken, terwijl de merken zelf ook steviger zgn. Voor de jonge runderen, geboren nè. 30 November 1942 is thans een merk ingevoerd waarop naast de 2 bekende letters een A is toegevoegd, terwijl voor oudere runderen een Z is toegevoegd. Bij de vorenomschreven stal-contröle door den C.C.D. zal tevens nagegaan worden of alle op het bedrijf aanwezige runderen voorzien zijn van een registratiemerk. Overtre ding is strafbaar. Vraag derhalve, indien ongemerkte run deren boven 60 kg in voorraad zijn, direct merking aan op het Districtskantoor. Registratie bijenhouders Officieel is reeds gepubliceerd dat houders van bijenvolken hiervan opgave moeten verstrekken aan den Plaatselyken Vertegenwoordiger onder vermelding van het aantal bijen volken. Wie onverhoopt hieraan nog niet heeft voldaan of wel hiervan alleen schriftelijk opgave heeft gedaan aan Goes moet zich alsnog direct tot den Plaatselijken Vertegen woordiger wenden. Scheuren van grasland Voor het scheuren van grasland wordt krachtvoeder be schikbaar gesteld, indien het scheuren met paarden ge schiedt. Het kwantum voeder waarop men recht heeft bedraagt ten hoogste 40 kg per te scheuren of reeds ge scheurde ha weiland. In plaats van mengvoeder kan men ook extra haver uit eigen oogst worden toegewezen, indien nog haver op het bedrijf aanwezig is. Aan belanghebbenden zal vanuit Goes een vragenlijst wor den toegezonden, die na invulling direct moet worden teruggestuurd. Aankoopvergunningen voor paarden Tot nu toe konden de zgn. „vrije paarden" (fokpaarden, renpaarden, harddravers, coircourspaarden en paarden ouder dan 3 maanden, doch beneden één jaar) door erkende paar denhandelaren worden aangekocht zonder aankoopvergun ning. Voortaan mogen deze paarden, welke niet worden ge taxeerd en dus niet via het Vee- en Vleeschaankoopbureau worden verhandeld, uitsluitend nog op een aankoopver gunning worden aangekocht. Bij den handel in paarden van 4 t.m. 12 maanden, eon- courspaarden, renpaarden en harddravers kunnen de er kende handelaren alléén nog worden ingeschakeld door hun cliënten, mits deze in het bezit zijn van een aankoopver gunning. Voor den aankoop van fok- of stamboekpaarden beneden 3 jaar, alsmede voor harddravers, concours- en renpaarden, kunnen ook door de handelaren aankoopvergunningen wor den aangevraagd. Raaptanve Een aantal rapers van tarwe hebben nagelaten hun raap- tarwe aan hun plaatselijken vertegenwoordiger op te geven. Een deel dezer personen hebben dit met opzet nagelaten, uit vrees voor een korting op het broodrantsoen, anderen weer hebben het uit slordigheid verzuimd. Intusschen zijn al deze personen in overtreding en loopen dus dagelijks de kans, dat hun tarwe in beslag wordt ge nomen, onverminderd het proces-verbaal, dat zij krijgen. Om zoowel de eerste categorie (wien ondertusschen wel gebleken zal zijn, dat hun vrees ongegrond was) als de laatste ter wille te zijn, wordt hun nog tot uiterlijk 1 Jan. 1943 de gelegenheid gegeven hun raaptarwe bij den plaat selijken vertegenwoordiger op te geven. Daarbij spreekt het vanzelf, dat de betrokkenen zullen moeten kunnen aantoonen, dat hun tarwe inderdaad is geraapt. DE WND. PROV. VOEDSELCOMMISSARIS VOOR ZEELAND,

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 11