Levenskracht D, W. H -tfl Ie Jaargang No. 5152 Vrijdag 25 December 1942 aridbUmd ET jaar dat ten einde spoedt, was een jaar van zorgen en moeiten vol. Het was een jaar van groote teleurstelling voor hen, die verwacht hadden, dat het hoerendom in Nederland zijn zwaarsten tijd reeds achter den rug had en dat dit jaar een jaar van opgang zou zijn. Het was goed, dat er zulke optimisten waren en het is nog beter, dat zij er nóg zijn, want met pessi misme en moedeloosheid is nog nooit een volk gered. De moeiten van het leven, die komen moeten, komen tóch- Te keeren zijn zij door niets en niemand. De levenskunst is dan ook niet om zich te pletter te loopen tegen het on vermijdelijk gebeuren, maar de levenskunst is om zich in te stellen op de werkelijkheid der dingen en, in geloovig vertrouwen, zijn weg te gaan ten einde toe. organisaties voor verbetering van het boeren bedrijf en voor een technischen vooruitgang over geheel de linie. Deze strijd was goed en grootsch. In onzen tijd ligt de strijd echter op een geheel ander vlak en om dit te zien, moet men dieper schouwen, dan de doorsnee-mensch nu eenmaal doet. EZE dingen kan men zoo gemakkelijk neer schrijven. Verstandelijk zijn zij ook te vatten, maar om er naar te leven en om de levenskracht te ervaren die noodig is in nood en druk, dat stamt toch uit een gansch andere wereld. Wat helpt het den kleinen boer, wiens kippen- stapel is vernietigd, wiens varkensstapel is af gebroken, wiens veestapel is ingekrompen en die daardoor zijn werk van jaren te niet ziet gaan, indien men al bij hem komt met betoogen over levenskracht en levensmoed? Wat helpt het den grooten boer, die de sociale lasten, de belastingen en zijn algemeene onkosten ziet stijgen, zoodat zijn netto-inkomsten niet alleen verdwijnen, maar zijn grondkapitaal (de vrucht van stoeren arbeid van lange geslach ten) ziet wegsmelten, indien men hem zegt, dat het eenmaal beter worden zal? Mensehenwoor- den zijn ijdelheid voor hem, die geplaatst is voor den werkelijken nood van het leven. Dat geldt ook voor het leven van den boer in onzen tijd van crisis en druk. L_ R behoort moed toe deze dingen te doordenken en in zich op te nemen, en toch heb ben wij dit noodig, willen wij in Rechtlijnigheid onzen levensweg vervolgen, Het is een gezonde eigenschap van onze boeren, dat zij hun bedrijf steeds verder vooruit willen brengen. Het is ook altijd nog een deugd, indien een boer er naar streeft om door het sparen van inkomsten, zijn levensstand te verstevigen en een solieden grondslag te vorr. en, waarop zijn geslacht kan voortbestaan. In den opgang van het leven worden vele men- schen groot en zij schijnen dan ook zeer sterk. De werkelijke kracht van een man blijkt echter pas in tijden van nedergang. Met het hoofd fier omhoog loopen als alles voor den wind gaat, dat kunnen velen, maar om zelfbewust zijn weg te gaan als alles ontvalt, dat is slechts weggelegd voor den waarachtig sterke. Ook dit geldt voor een bevolkingsgroep. Eenige jaren geleden vochten de landbouw. IE gestaan heeft bij de geboorte van zijn kinderen, die heeft iets ervaren van de smakt, die het komen van het nieuwe leven met zich brengt. De tijd, waarin wij leven, is niet te ver klaren, indien men al zegt, '"dat er druk is en moeiten en zorg. Een maatschappelijke wereld stort ineen, een staatkundige structuur gaat ten onder. De gees telijke crisis doet den grondslag van geheel ons zijn wankelen. Wij maken ons druk om de melkprijzen wat ver hoogd te krijgen en onzen veestapel te behoeden tegen dreigende afslachting van onze drachtige dieren. Wij berekenen de prijzen van onze akker bouwproducten en ontdekken, dat de onkosten- verhooging de bedrijfswinst te niet doet. Wij vechten tegen den steeds verder schrijdenden druk van het staatsabsolutisme en wij vechten voor het recht van den vrijen boer en den zelf standigen burger. Dit alles is roeping en plicht, maar die vraagstukken, hoe belangrijk ook, ver- bleeken voor hem, die door de oppervlakte heen, het wezen der dingen tracht te peilen. Dan komen de wijze raadgevers en de goede vrienden en die zeggen- „Pas toch op, want als de Landstand geen succes kan boeken in de prij zenpolitiek, dan zal de invloed van den Land. stand tanen. Het volk wil brood en spelen, de boeren willen voordeel en winst. Wee den leiders, die niet bij machte zijn dit te geven!" Wat kan een man, die zijn roeping verstaat, in tijden van ommekeer aller waarden, last hebben van die goedmeenende vrienden! ET gaat er om als eenmaal de tijd van vrede daar is of de economische structuur dan ruimte laat voor den vrijen boer en den zelfstandigen burger, zoodat zij leven kunnen naar eigen recht en aard, krachtens de wet der Schepping. Dat is de groote lijn, die den arbeid van den Land. stand draagt en stuwt. In de tweede plaats gaat het er om, dat de boeren, de tuinders en de vis- schers het hoofd boven water kunnen houden, zoodat zij niet maatschappelijk ten onder be hoeven te gaan. Dat is een geheel andere opgave dan de uitsluitende strijd voor een betere prijzenpolitiek. Is in het jaar dat voorbij gaat, wel gebouwd aan versterking van ons hoerendom en is er wat be reikt voor de toekomst? Ik wil deze vraag beantwoorden met de weder vraag: hoe zou het eruit zien, indien er eens geen boeren-landbouwpolitiek was geweest? De tijd zal leeren. De tijd alléén kan het juiste antwoord geven op deze vraag. Dat velen niet kunnen zien wat is bereikt, komt niet hierdoor, dat de feiten te klein zouden zijn. Maar dit is de oorzaak, dat de dingen, die bereikt zijn, zóó groot en zóó geweldig zijn, dat de massamensch te klein is om dat te verstaan. Hoe zou het er uit hebben gezien als b.v. de prijzen van onzen grond op heden nog zouden worden bepaald door de wet van vraag en aanbod Hoe zou het onzen pachtboer vergaan als de pachtprijzen „vrij" zouden zijn De grondslag voor den opbouw van het hoerendom is gelegd en die grondslag is vast en zeker. Er is een Landstand gekomen, iie 'waakt voor het recht van den boer. Geen over heidsorgaan heeft het recht maatregelen te ne men. alvorens deze door de boeren zelf worden getoetst aan de practijk. Geen kapitalistische macht is meer in staat de boeren van hun hoeven te drijven, noch om onze artikelen te gebruiken als speculatie-object voor internationale woe-„. keraars. Een geordende prijsregeling voor grond en ar tikelen is daargesteld. Voor levensruimte voor onze jongens wordt gezorgd, zoodat een boer niet bang hoeft te zijn, dat zijn zonen geen hoeve zullen kunnen bekomen en zouden moeten on dergaan in het grauwe leger van het proleta riaat Vol trots gedenken wij die stoottroepen van boeren, die de velden in Oost-Europa helpen bebouwen en daardoor het recht op grond voor ons geslacht verzekeren. De Landstand is niet een verzekeringspolis, waarop de boeren een renteniersbestaan zullen verkrijgen. Dit insti tuut is slechts een wapen, dat dienstbaar kan zijn, indien sterke boerenhanden in besloten gemeenschap dit wapen hanteeren tegen kapi talistische dictatuur en tegen staatsdictatuur en tegen alle machten, die eeuwen lang zich hebben gekeerd tegen den vrijen, zelfstandigen boer. Dit wapen is goed en het boerenvolk is sterk en gezond en daarom .al klinkt het voor velen wat vreemd, is in wezen en in beginsel de zege reeds bevochten! Een getrouwe en stugge arbeid kan op den ge legden grondslag een gebouw oprichten ter. be woning voor ons en voor lange geslachten, die na ons zullen zijn. Wie dit ziet en dit dankbaar aanvaardt, niet als vrucht of belooning van eigen arbeid, maar als gaven van een Hoogere Macht, die heeft ook den moed en de kracht dagelijks te strijden tegen de moeiten en zor gen, die hem omringen en het hoofd te bieden aan de gevaren, die steeds opdoemen aan den horizon. Een grootsch werk is tot stand gekomen en nog grooter werk zal in het jaar dat komt, moeten worden volbracht. Wat 1943 ons brengen zal is alleen bekend aan Hem, die de draden van het wereldgebeuren in Zijn trouwe Vaderhanden omklemt. Laten wij dan in vast vertrouwen voortarbeiden aan den opbouw van ons vaderland en aan de bevesti ging van ons recht, dan zal het geslacht, dat na ons komt, eenmaal getuigen: „in die dagen is door het hoerendom in Nederland wat grootsch verricht!" ROSKAM. LUNTEREN, 19 Dec. 1942.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 1