Tuinbouw in het kleine boeren- en pluimveehoudersbedrijf Pronkboonen Wat drinken wij met Oud- of Nieuwjaar De benzinetoewijzing aan fr ui tteel (bedrijven Zittingsdagen VRIJDAG 35 DECEMBER 1943 DE LANDSTAND Pag. 8 Rijkstuinbouwconsulent Ir. D. Bloemsma: De teelt van pronkboonen is minder direct geëigend voor den beginnenden tuinbouwer, omdat de. kosten grooter zijn dan die van stamboorien en de cultuur meer zorg en toewijding eischt. Waar vele bedrijven, waarom het hier gaat, echter herhaaldelijk in de nabijheid van bosschen zijn gelegen en velen ook wel stokboonen teel. den voor eigen gebruik, dus op kleine schaal, wil ik deze teelt vnl. voor de pluimveehouders in het kort bespreken, al kan de afzetmogelijkheid er toe leiden, dat ook Kleine Boeren wel eens een perceeltje stokken willen zetten. Bij het ontkiemen van de boonen in Mei geven de pronkers geen zaadlobben boven den grond, in tegen stelling met de andere. Pronkers bloeien met lange bloemstengels, die sterk naar buiten uitsteken. Is het zonnig en warm weer, dan is de vruchtzetting slecht en komen er maar enkele boonen aan een tros. Dit jaar leverde de late bloei nog weer een bevredigend gewas, .ondanks dat de zomerkoude weinig hoop meer gaf. Pronkboonen zijn beter tegen koud en nat weer be stand dan de andere stokboonen, waarom ze vaak als windkeering worden geplant, ook om een hoek snrj- boonen. De witbloeiende pronkers geven langschedige boonen, die jong geplukt uitstekend zijn in te maken. Zij lijden betrekkelijk weinig van ziekten en worden veel gekocht voor de conservenfabrieken. Ook hier geldt, dat de grond in goede conditie moet zijn en met goed zaad gewerkt moet borden. Soms treedt bij deze boon de wants op, waardoor de bloemen snel op groote schaal kunnen afvallen. Het groene insect je verplaatst zich snel, zoodat men hierop goed acht moet geven. Door middel van proeven vond ik als de bestrijding een mengsel van Derrispoeder en zeep. Het eerste is totaal niet meer te krijgen en zoo kan slechts de bij de stamboonen genoemde zeepspiritusoplossing beproefd worden, indien voorradig. Goede rassen voor verbouw voor de veiling of directen verkoop zijn Erecta en Emergo, die gelijkvormig zijn, en lange smalle peulen geven, die spoedig hard zijn. Voor de late teelt wordt ook nog de Witbloeiende Lang schedige gebruikt. Al naar den streek gebruikt men wilgen-, dennen- en soms eikenstokken of tonkinstokken. De laatste zijn verre het beste, maar thans niet meer te krijgen, ter wijl ze ook duurder waren dan de andere, waardoor ze helaas te weinig in voorraad werden genomen. Eiken stokken, alhoewel minder in gebruik, hebben het voor. deel, dat ze glad zijn; evenals de tonkinstok. Denne. stokken zijn ruw; ze kosten kleeren en wonden aan de hand. Wilgstokken verkiest men daarom bij voorkeur. Hoe gladder de 3tok, hoe minder ze huisvesting geven aan de sporen van de gevaarlijke róestzwam en de eitjes van de wants. Het ontsmetten van de stokken met een 5 pCt. oplossing van kopervitriool of forma line, gedurende 1% uur, neemt daarom meer en meer toe. Men neme 2y2 3 meter lange stokken, kappe ze op gelijke lengte af en plaatse ze op rijen, na ze onder aan gepunt te hebben. Op beschutte plaatsen kunnen ze rechtstandig in den grond en los van elkaar worden geplaatst. In de rij komen de stokken op 40, 50 of 60 c.m., al naar de kwa liteit grond en 1.25 m. tusschen de rijen. Deze hagen- teelt is beperkt tot bepaalde streken van particuliere tuinen. Zoo wordt ze in het groot toegepast te Bever wijk, in De Venen en nabij Zwijndrecht. De stokken kunnen korter zijn en het plukken valt gemakkelijker. Elders verbindt men twee rijen, door de stokken schuin naar elkaar toe te plaatsen en bovenin de mikken een doorliggende stok te leggen. Met een teentje wordt alles aan elkaar verbonden, nu er geen ij'zerdraad meer is. Zeer veel wordt ook het hokkensysteem gevolgd. De stokken worden dan meest 4 aan 4 bovenaan naar elkaar toegesteld en op het kruispunt, omstreeks een halven meter onder den top, weer verbonden met een teen. Soms ziet men ze 3 aan 3 verbonden. Op winde rige plaatsen en op landerijen is deze methode het meest aan te bevelen, terwijl menigeen oordeelt, dat door den vollen groei in de kop van elke hok de bloem minder lijdt van de hjtte en minder krommen worden geoogst. Enkelen slaan de ranken, die geheel boven de punten van de stokken uitkomen, wel af met een lang mes. Voor de pronkers plaatst men de stokken op 80 cm. In de rij en op 1 meter tusschen de rijen. Snijboonen op 80 cm. vierkant, stokslaboonen op 60 X 80 cm. Die groeien dus zwakker. Uit elke rij worden dus telkens twee stokken met twee van den overkant verbonden voor een vierstokkig hok. Na plaatsing van de stokken worden de boonen in een halven cirkel aan den binnenkant van de stokken ge. legd; te Zwijndrecht op een kluitje bij elkaar. Voor pronkers 3 boonen als regel; sommigen leggen er twee. Is de opkomst eens wat slecht, dan moet men spoedig bijleggen en dus reserveboonen houden. Voor de zwakkere snijboonen neemt men er 5 en van de stok. slaboonen 6. Na het leggen wordt de grond boven de Voor de Landvrouwen Anijsmelk 1 L. melk; 50 gram suiker; 10 gram anijszaad of 20 gram suiker; 3 a 4 anijsblokjes. Het anijszaad los gebonden in een dun katoenen lapje in de melk laten trekken (pl.m. 1 uur). Van tijd tot tijd het zakje tegen den wand van de pan uitdrukken. Dan het zakje verwijderen en de suiker toevoegen. Wan neer men anijsblokjes gebruikt kan men die gewoon met de suiker oplossen. Citroenmelk 1 L. melk. De schil van 1 citroen (geen wit); 50 gram suiker. De citroen wasschen en schillen. De melk met de sui ker en de citroen zachtjes een uur laten trekken. De melk binden met een flinken theelepel aangemengde maizena. Appellimonade 1 pond zure appelen; 1 L. kokend water; 2 citroe nen, suiker naar smaak. Het water zachtjes koken met de citroenschil en de geraspte appelen. Daarna het citroensap toevoegen en het geheel op smaak afmaken met suiker. In een gave pan de massa pl.m. 2 uur afgedekt laten staan. Daarna zeven door een doek of een paardeharen zeef. Met water in glaasjes opdienen. Deze limonade is echter niet houdbaar. ■monade zonder vruchtensap iy2 L. water; 400 gram suiker; 20 gram citroen zuur; 10 gram citroenessence (bij drogisten ver krijgbaar). ue suiker en het citroenzuur oplossen in het water. Even laten doorkoken en koud laten worden. Daarna de ci troenessence toevoegen. In glaasjes opdienen met 1/3 limonade. Verder met water bijvullen. Bisschop (warm) y2 flesch bessensap; 1 y2 flesch water; 1 citroen; 1 theelepel surrogaat kaneel. Suiker naar smaak. Dè citroen wasschen en opzetten met het water en de kaneel. Dit zachtjes 1 uur laten trekken in een gave pan. Daarna de bessensap toevoegen en nog een half uurtje mee laten trekken. Tenslotte de citroen verwijderen en het geheel op smaak afmaken met sui ker. Warm opdienen in glazen of bekers. Bowl Hiervoor kan men allerlei soorten ingemaakte vruchten gebruiken. Om de hoeveelheid grooter te maken, kan men bessensap, citroensap, water en gesnipperden appel toevoegen. Er moet voor den smaak misschien wel iets suiker bij gedaan worden. Dit moet dan eerst even in water worden opgelost. R. W. V. boonen zacht aangedrukt. Men legt ze pl.m. 3 cm. diep. Noodig is 1 kg. zaad per Are, welke hoeveelheid on geveer gelijk is aan die voor stamboonen (8 10 ons per are), maar de pronkboon is veel grooter van stuk. Voor de stoksnijboon is 6 7 ons al voldoende, en voor stokslaboon 5 ons. Het land moet ook weer vroeg schoon gehouden, na dat in Mei gezaaid is. Het schoffelen dient voorzichtig te gebeuren. Afwijkende opkomers-worden zoo noodig verwijderd. Komen de ranken, dan worden ze met biè- zen, tegengesteld aan den zonneloop, voorzichtig om de stokken geleid en aangebonden. Het oogsten en sorteeren geschiedt als bij de stam boonen. Een groot deel van den oogst wordt in vaten verwerkt, of na koken ingeblikt. Een normale oogst pronkers bedraagt pl.m. 200 kg. per are, maar bedroeg dit jaar minder en in een goed jaar wel 250 kg< Het gebrek aan fosforzuur doet zich hierbij' wel ge voelen. Stoksnijboonen geven van dezen oogst, stok. slaboonen 5075 pCt. De bemesting is te vergelijken met die voor stamboo nen, maar de hoeveelheid stikstofmest is te verdub belen. Heeft men tekort aan kunstmest, dan kan men voor een prima gewas bijv. y2 tot kubieke meter stalmest gebruiken per are en daarom bijv. 4 kg. super 20 pCt. en 4 kg. patentkali toevoegen. Bij koud weer is een kleine gift kalksalpeter langs de rijen vaak voor- deelig, bijvoorbeeld 2 kg. per are. Eigen zaadwinning kan bij pronkers zeer wel goed verloopen. Men late dan echter alleen aan de beste, rijkst-dragende en meest gezonde fetokken de mooiste peulen geel worden, winne die geregeld en beware ze droog tot het volgend jaar. Kort voor het gebruik wor den de boonen uit de peul gedopt, Het is helaas een te weinig voorkomend verschijnsel, dat met eenige waardeering wordt gesproken over den Nederlandschen Landstand en zijn werk, een instelling die toch zuiver en alleen de belangen wil behartigen van allen, die tot de agrarische gemeenschap behooren. Het is daarom prettig, als er zich feiten voordoen, dia van het tegendeel getuigen en waarbij deze waardeering tot uiting wordt gebracht. Dit nu Is het geval met het bekend maken van het schema, waarop momenteel aan de fruitteelt bedrijven benzine zal worden verstrekt voor ziektebestrijding, een schema, dat voor 100 procent een product is van den Nederlandsehen Landstand, in samenwerking met de daarvoor in aanmerking komende instanties. Ook andere tuinbouwbladen hebben hun aandacht aan genoemd schema besteed en dit geheel overgenomen en hierover hun waardeering uitgesproken. Een aanwijzing voor den Nederlandschen Landstand om op den ingeslagen weg voort te gaan. van de Nederlandsche Oost Compagnie N.V., in de maand Januari 1943 De zitting van 29 December 1942 te Den Haag is: verschoven naar Donderdag 7 Jan. van 1116 u. 11 Jan. 1943 te 's-Hertogenbosch v. 1417 u. 14 Jan. 1943 te Den Haag v. 1416 n. 26 Jan. 1943 te Den Haag v. 1116 u. N.B. De zittingsdagen worden gehouden in de gebouwen van den Nederlandschen Landstand. Te Den Haag wordt de zitting gehouden in het gebouw van den Nederlandschen Landstand, Zee straat 69, aldaar.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1942 | | pagina 8