Tusschen Oud en Nieuw Wat „Land en Volk" brengt De Slowaaksche Landbouw Adreswijziging VRIJDAG 8 JANUARI 1048 DE LANDSTAND PAG. 2 ZONDAG 10 JANUARI: van 8.30 tot 8 45 uur over H. I en H. II kan men de ,,Zin van het boer-zyn" beluisteren. Dirk van de Bos poort wijdt zijn Zondagochtend-beschouwing aan: „Waar de mensch zyn stappen zet." Yan 13.00 tot 13.15 uur H. II hoort men in het pro gramma: .,Wie en wat waren onze voorouders" een lezing getiteld: „Vraag het de luisteraars." MAANDAG 11 JANUARI: luistert natuurlijk iedere boer en tuinder van 8.00 tot 8.10 uur over II. II naar het Actueel'Nieuws. Van 8.10 tot 8.15 uur over H. II brengen wij een vraag gesprek over het in oprichting zijnde Lakenvelder Gei tenstamboek Ongetwijfeld bestaat voor deze uitzendnig veel belangstelling. Van 12.30 lot 12.45 uur over H. II gaan we op Nieuw jaarsvisite bij de Familie De Boer. De luisteraars zullen misschien "denken„Daar zyn ze ook niet al te vroeg mee." Doch het is een van de oude gebruiken op het platteland, dat de heele maand Januari z.g. Nieuw- jaarsvisites of Burenvisites worden gehouden. Ook al door de tijdsomstandigheden zijn deze visites tot een' kleineren kring beperkt, maar we willen toch eens een kijkje gaan nemen op zoo'n visite. Van 20.30 tot 20.45 uur over H. II brengen wry in het programma „Uit Neerlands Gouwen" een voordracht door K Uiterwyk „Waorumme Pieter Hendrik niet trouwde", uit „Ons Drentsche Land" van Riel Hou- wink en een gedicht „Mijn Drenthe", voorgedragen door Marie Davids. DINSDAG 18 JANUARI: van 12 30 tot 12.45 uur over H. II vragen wij de aan dacht weer voor de Directie van den Landbouw. In dit programma spreekt de tuinbonwdeskundige A. J. Hart man over „Meer groenteteelt in 1943." Uit deze causerie zal U blijken, dat de Directie van den Landbouw alles in- het werk stelt om een zoo groot mogeiyke productie te krygen, om zoodoende een nieuw tekort, zooals in 1942 te voorkomen. Er wordt een beroep gedaan op de medewerking van alle tuinbouwers. landbouwers, bloemisten, bloembollenkweekers. gemeente-Instellingen en particulieren om de opbrengstmogelljkheden van ieder stukje land ten volle te ontplooien, om zoodoende de groentevoorziening in ons land veilig te stellen. De Rykstulnhouwvoorllchtingsdienst heeft een boekje uit gegeven, waarin de volkstuinders alles kunnen vinden, wat zij voor het telen van groenten en aardappelen moeten weten, terwijl er verder op verschillende plaat sen cursussen worden gehouden voor de volkstuinders. We raden een leder, zoowel boer, tuinder als particulier aan naar bovengenoemd kwartier te luisteren. WOENSDAG 13 JANUARI: van 8.00 tot 8.15 uur over H. II vragen wij de aandacht van de plattelandsvrouwen voor een causerie van Mevr. De Haan—Bosker over „Een prettige verhouding tus- schen plattelands, en stadsvrouw. Van 12.30 tot 12.45 uur over H. II gaan we met den microfoon eens op bezoek on een gemengd boerenbedryf op Schouwen-Duiveland. Dat iedere streek er weer ander gewoonten op nahoudt zult U in deze reportage kunnen beluisteren. DONDERDAG 14 JANUARI: van 8.00 tot 815 uur over H. II brengen we reportage- flitsen over wat er op de Boerenschool te Rijs wordt geleerd. Om hot gezellig knappend haardvuur vinden wij alle cursisten verzameld Vooral de plattelands vrouwen en -meisjes raden wü aan naar dit programma te luisteren, daar we Juist met den microfoon op bezoek kwamen, toen er een cursus werd gegeven in het spin nen. Dat een gezonde geest heefseht op deze byeen- komsten zal U uit een en ander blyken Van 12.30 tot 12 45 uur over H. II gaan we in de serie „In en om den bijenstal" weer luisteren naar een praat- Je van F. W. Beekhuis van Till over „De zintuigen der Byen." Het is zeer interessant hierover eens wat meer to hnorcn. Het zijn dan ook wel hoogst merkwaardige zintuigen, waarover een by beschikt en deze in staat stelt tot de meest uitcenloopende werkzaamheden, zoowel in het donker als het licht. Weet U, dat het aantal waarnemingsorganen aan zoo'n bytje verwon derlijk groot is? Én dat dit aantal voor een koningin 1800 ls, torwyi er aan haar sprieten bovendien nog 2000 zitten By een werksterby tellen wy er 2268 en aan de sprieten ongeveer 6000 en een dar heeft het grootste aantaï n.l. 2604 en aan de sprieten eventjes 30.000. Meer verklappen wy niet, wilt U meer weten, dan verzuime men niet deze uitzending te beluisteren. VRIJDAG 15 JANUARI: van 8.00 tot 8.15 uur over H. II vragen wij speciaal de aandacht, van de veefokkers voor een lezing van Ir. R. G. Anema over de fokvereenigihgen In Nederland. On getwijfeld zal hiervoor groote belangstelling bestaan. ZATERDAG 16 JANUARI: van 12 30 tot 12.45 uur over H. II Boerenland ln Boek en Krant. Van 18.00 tot 18.10 over H. II spreekt Dirk van den Hul in de serie „Als ik het voor het zeggen had over „Niet vandaag of gisteren." Verhooging van de productie noodzakelijk PRESBURG. 28 Dec. (Europapress). Ter gelegen heid van een bijeenkomst van de Slowaakache Land- bouwkamer gaf de Slowaaksche Minister van Econo mische Zaken, een uiteenzetting van den toestand in den landbouw. De Minister legde er den nadruk op, dat als gevolg van de verhoogde beteekenis van den landbouw in oorlogstijd de Kamer met kracht moet streven naar een grootere productie, ook in de land bouwindustrie. Vooral _de bodemverhoudingen in het land zijn niet bijzonder gunstig, zoodat hierin in de eerste plaats verbetering moet worden gebracht. De akkers moeten intensiever worden bebouwd met gebruik making van landbouwmachines, terwijl tevens beter zaaigoed moet worden gebruikt. Voor den bouw van kunstmestopslagplaatsen is reeds een bedrag van 9 millioen ks uitgetrokken. In 1942 is een oppervlakte van 134.000 ha. met veredeld zaaigoed bebouwd tegen 12.000 ha. in het vorig jaar. Tevens werd in 1942 een hoeveelheid van 14 millioen kg. zaaigoed door 136 spe ciale machines gereinigd, terwijl in 1938 slechts 30 van deze machines in het land bestonden. J K geloof nietdat er één boer is, die een kamp land geploegd heeft en dan niet even stilstaat om erover heen te kijkenhoe de voren erbij liggen, hoe hy zijn werk gedaan heeft. Al was het dan maar voor het oog van de menschen, je wilt hebben, dat het er netjes bij ligt. Het land is een soort van por tret van den boer, je ziet er zoo aan of hij^een klare boer is of met, een secure kerel of een onverschil lige bok van een vent. „Die aan den weg timmert", heeft vader Cats ge zegd, heeft veel berchts." Hij had eenvoudiger kunnen zeggen: wie boertheeft veel berechts, want het werk van den boer ligt altijd te kijk voor ieder een, het vertoont zich tn het openbaar: zijn land en zjjn vee, zijn zaad en zyn oogst, het zyn de stille maar duidelijke vertolkers van zijn doen en laten en wee den boer, over wien zij ongunstig moeten ge tuigen! Hy heeft zyn plaats tn de gemeenschap van zyn dorp voor een groot deel ingeboet, geniet weinig achting meer! Zoo althans is het in die streken van ons land, waar de hoereneer nog altijd teer is, waar de lichtzinnig heid en de onverschilligheid van den een voor den ander nog niet zijn stempel gedrukt heeft op het volk En zoo is het goed! Want van 't werk van den boer is 't welzijn der gemeenschap afhankelijk en wie nu zijn werk niet goed doet, die verwaarloost de gemeenschap, waartoe hij behoort en die mag met verwachten, dat die ge meenschap hem zal eeren en prijzen. Het is volgens oeroud, later in onbruik geraakt recht iat de boer, wiens werk hem ils onbekwaam, als ontrouw vonnist, van zijn grond ver wijderd kan worden. De libe rale leer heeft de menschen wijs gemaakt, dat dit strijdig zou wezen met de rechten van den onbeperkfen eigendom en gezegd: wie niet deugt die houdt het vanzelf niet vol, die gaat wel onder in den strijd om het bestaan. Want de liberale leer hield er geen rekening mee, hoeveel schade aan de volksgemeenschap moet worden toegebracht, eer een bedrijf aan onbekwaamheid ten onder gaatZoover mag een gezonddenkende gemeenschap het niet laten komen en daarom moet hedendaagsch boerenrecht weer het oude recht zyn, dat den boer zyn vrijheid waarborgt, zoolang hij nauwgezet zyn plicht vervult. Kom, ik ben alweer een zijpaadje opgekuierd en dat was ik eigenlijk heel niet van plan. Maar ik dacht zoo aan den boer en zijn versch ge- ploegden akker toen de datum my verried, dat het alweer voor het laatst in het jaar 1942 was dat wij sa men achter den ploeg" over den akker onzer nieuwe volksgemeenschap zouden gaan. Laten we even, by het omgooien van de laatste voor, terugkijken over den akker, die met het merkgetal 1942 in het rijk der eeuwigheid blijft liggen. Hoe hebben we ons werk gedaan in het bedrijf van onzen Heer, die de Schep per is van al wat leeft F Is het zoo, dal we niet een gerust hart den ploeg naar huis hebben kunnen brengen om thans op akker 194S welgemoed weer te mogen beginnen F Ieder zal die vraag voor zich moeten beantwoorden, maar ivaar de gezamenlijke resultaten der Neder- landsche poeren meer dan ooit thans beslissen over het lot van het Nederlandsche volk, daar is het ook alleszins gewettigd om met elkaar een antiooord te geven op de vraag: wat hebben wy ervan gemaakt En als we dan, na meer dan drie jaren oorlog en blokkade, na byna drie jaren bezetting door de troepen van een anderen staat mogen vaststellen, dat ons volk geen honger lijdt en menschelijkerwyze gesproken de voedselvoorziening als verzekerd mag tcorden beschouwd, dan is daarmee aan den boeren stand het meest gunstige getuigenis uitgereikt. Voor al als men eraan denkt, hoe in de jaren vóór dien oorlog het boerenbedrijf door crisis en verkeerde handelspolitiek ondermijnd werd, mag men zonder onbescheiden zelfverheffing als boer zeggen: dat hebben we 'm knap geleverd! En dan mag ook met vol vertrouwen begonnen worden aan een nieuw arbeidsjaar een nieuw jaar, dat de hoogste inzet zal eischen om de hoogste productie te verkrijgen. Het gaat daarby om veel meer dan de directe voor ziening in de meest noodige maagvulling. In de ivereld vanna dezen giootsten van alle oorlogen zal iedere mensch en d.us ook iedere volksgemeen schap beoordeeld worden naar hetgeen hij voort brengt. Het levenspeil zal weder afhangen van de arbeids prestaties, naar de alweer oeroude wet der schep ping, dat de mensch zal eten naar dat hy werkt. En nu is Nederland een land, dat van nature tn hoofdzaak aangewezen is op de productie van zijn bodembewerkers. Hoe betere boeren de N ederlandsche boeren zyn en hoe betere tuinders de Nederlandsche tuinders, hoe hooger zal het levenspeil z\jn van het Nederland- sche volk! En deze boeren en tuinders zullen hun kennen en kunnen hebben aan te wenden, niet alleen op het te kleine stukje vaderlandschen grondwaarop zij en hun vaderen gewoond en gewerkt hebben de grenzen worden verruimd. Het nieuwe Europa zal ook zyn een nieuw Nederland en Nederlandsche boeren zullen Europeesche boeren zyn, hier en daar ginds in het Oosten. Als we dit overdenken op de scheiding tusschen twee belangrijke jaren, dan hebben we alle reden om eens even den deel op te loopen en de ploegscharen te bekijken en te zeggen: ja, trekken wij de voren recht, hier en ginder, worden wij ploegers der germabnsche aarde opdat de germaansche volken zich deti vollen rijk dom van een goeden bodem ten nutte maken en den zegen van den Schepper kun nen verwachten over wel be reiden grond! Ik weet wel: velen zien hun taak nog niet zoo groot velen laten zich nog wijs maken, dat wij niets te ma ken hebben daarginder in het Oost n. Maar hun getal is kleiner dan toen w\) aan 19J/2 begonnen. De feiten spreken een taal, die verstaan moet worden en wy hebben ook in geestelijk opzicht niet vruchte loos geploegd. Van week tot week stijgt het getal dergenen, die tot het inzicht komen: daar is groot werk te doenwerk, dat we slechts aan kunnen als we hecht vereend, schouder aan schouder staan. Zij verzoenen zich met die vereeniging, zij krijgen ver trouwen in den Landstand en zijn voedingsbodem: het nationaal-socialisme en zij werpen den kunstmatig op hun schouders gelegden last van haat en wantrou wen van zich en treden in het kloeke heer der wer kers voor een rechtvaardiger orde zelfs al benut het onrecht zijn oorlogskansen om op velerlei gebied weliger te tieren dan ooit. Trouwens, de boerenstand heeft reden om te ver trouwen. Er mag dan stoffelijk nog veel ontbreken aan wat recht en billijk zijn zou, de boer en zijn bedrijf worden beter beschermd dan ooit. Speculanteh kunnen geen boerengi'otyd meer rooven, pachtheeren- willekeur is voorbij, een erfhoevewet zal eerlang de hoeven veilig stellen voor de geslachten. In alle lagen van het volk wordt heter begrip voor den boer ver wekt; eer treedt in de plaats van bespotting, van het achterste wordt het boerenvolk naar het voorste gelid' geroepen, kunst en cultuur komen bij zijn een voud in de leer en zijn oude leefregels worden aller- wege uitgedragen als grondstellingen voor de orde der toekomst. De boer neemt dan alles waar met de noodige nuchterheid, hij doet er nog zoo dadelijk niet alles op. Maar het geeft hem toch ook wel bevrediging en die bevrediging zet zich om in werklust en werk kracht en het volk vaart er wel bij. Laat het zoo in het komende jaar maar verder gaan w\j beginnen met lust op dien onbekenden akker en ontginnen hem vol vertrouwen. En de Oudejaarsavond zal ons boerenvolk gevonden hebben, zeker, met één oog terugkijkend langs de voren van 1942 maar met het andere al doende om het karwei van 194-1 te oveizien. Zoo moet het! Een goed begin dan, boerenvolk van Nederland! D. v. d. B. Wat de veeteelt betreft, ls het noodzakelijk, dat de rundveeteelt wordt geïntensiveerd. Tot nu toe leverde een koe ongeveer 1300 liter melk per jaar, een resul taat, dat gemakkelijk kan worden verdubbeld. Er zijn momenteel meer dan 414 proefstations, welke 9.000 koeien controleeren. De moeilijkheden in de veevoedervoorziening zullen moeten leiden tot een uitbreiding van den verbouw van voedergewassen en oliehoudende zaden. Dit teza men met een verhoogde melkproductie, zou aanzien lijk bijdragen tot een verbetering van de vetpositie. In het kader van het landbouwprogramma voor 1943 is voorzien in de oprichting van nog 10 groote zuivel fabrieken met een capaciteit van ettelijke mlllioenen liters melk per jaar. Voor de verhooging van de vee voederproductie is een bedrag van 11 millioen ks. uit getrokken. Tenslotte wees de Minister erop, dat voor de eerste maal zich 26 jonge Slowaaksche boeren in Duitschland bevinden voor het volgen van een vak cursus. Het adres van dr. F. E. Posthuma, thans wonende Antoon Duyckstraat 94, Den Haag, wordt ver anderd in: „De Viersprong", Vorden, telefoon Ruurloo 119.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 2