Het bewaren van de slacht W AT een vergeten wereld is dit, zegt mijn kameraad Peter, als we de Wolchowketel binnenrukken. Maar voor hem zal het geen vergeten wereld blijven, want wij moeten het er jaar uithouden, bijna voort durend ingesloten door de Rooden. Ik vind het geen vergeten wereld, want hier ligt land, onmetelijke stukken land en bosch voor onze landarme boerenbevolking. Midden in een onmetelijk woud zou ik met geringe moeite een boerderij kunnen hebben van pl.m. 40 ha. Bovendien is de grond goed, want de bodem bestaat uit beekbezinking van Go- renka. De Sovjets hebben immers geen behoefte aan land. Wat heeft een Russische slavenziel idee van Europeesche cultuur en werklust? Ik weet zekerdat die stomme Rus sische gezichten mij uit zouden lachen als ik hier boer was. Ik zou nl. niet met een grooten boog om een steen lieenploegen, maar de steen eruit ha len en de weg er mee verharden of hem laten zakken. Mijn kam. Peter, de stedelingvindt dit een vergeten wereld, maar ik zie hier een toe komst voor den landarmen boer. Ik probeer het Peter uit te leggen en Keuring van Dekhengsten f. 7.500.000.000,- Taxatieinarkten paarden" Streekverband Zuidholland- Midden De boer in den oorlog PAG. 5 DE LANDSTAND VRIJDAG 8 JANUARI 1913 Stemmen uit de practijk het platteland worden door vele boeren en land arbeiders één of twee varkens per jaar gemest voor eigen gebruik. Velen hebben moeilijkheden met het bewaren van de slacht. Dit heeft diverse oorzaken. Ik wil hier eens vertellen hoe er door mij wordt ge slacht. Elke plattelandsvrouw dient te weten, hoe dit toch het best kan geschieden. Als het varken 's-mor- gens is geslacht, moet het na van alle inwendige orga nen ontdaan te z\jn, op een ladder worden gehangen. Daar echter niet in stukken snijden en hakken zooals velen doen. Men moet het varken pas den volgenden morgen door den slager klein laten maken. Dan is het varken stijf en koud en verwerkt veel gemakkelijker. Geen hak mes gebruiken, maar alleen het mes en de zaag. Men krijgt dan geen splinters in de erwtensoep en heeft mooiere stukken. De beenen uit de hammen snijden. Dit wordt dikwijls vergeten. Ze zijn dan veel beter te verwerken en te bewaren. Nu komt het zouten. Dat wordt maar al te vaak verkeerd gedaan. Vooral daar door zijn spek en hammen moeilijk te bewaren. Alle stukken en stukjes moet men inwrijven met het zout en alles zoo vast mogelijk in de ton leggen. Laag na laag nog met zout bestrooien. Zie niet op een hand vol zout, want dat is gelukkig niet duur. Onder in de ton de hammen en daar de kleinere stuk ken tusschen inlasschen. Boven op het spek en hierop nog kleine stukjes om direct te kunnen gebruiken. De fijnste deelen van het varken in flesschen sterili- seeren is zeker gewenscht. Als het geslachte een week in de ton ligt, maakt men pekelwater en wel zoo veel, dat na dit in de ton te hebben gedaan, het' ge- heele varken van de buitenlucht is afgesneden. Men legt nu bovenop het spek een klein plankje en be zwaart dat met een straatklinker. Dit moet men doen omdat anders het spek zou gaan drijven. Voor pekel water neemt men zoo mogelijk leidingwater. Het water van te voren koken en koud laten worden is zeker aan te bevelen. Om te weten of het pekelwater van vol doende sterkte is, gebruike men een aardappel. Bij het oplossen van het zout in het water, werpt men de aardappel in den emmer. Er is voldoende zout in de oplossing als de aardappef gaat drijven. Laat nu de slacht nog drie weken onder de pekel staan en dan is de tijd daar om alles uit de kuip te halen. Het spek komt er prachtig uit te voorschijn en is lang te bewaren. Alles droogt men zooveel mogelijk af met een doek en hangt het zoo mogelijk in de zon te drogen< Als het voldoende droog is kan het naar de bewaar plaats. Hiervoor heeft men een kast met zeer fijn gaas afgewerkt noodig. Vliegen en muggen mogen er niet in kunnen. De kast moet gemaakt worden op de droog ste plaats van den zolder. Deze zolder dikwijls luch ten, want frissche lucht is zeker wel gewenscht. Velen hangen het spek in de woonkamer. Dit is zeer verkeerd. Men moet het spek in het donker houden en daarom bedekken met vellen papier. Om de hammen te bewaren moeten ze voor ze in de spekkast gebracht eerst gedroogd worden bij den bakker op den oven. Voordat ze naar den bakker gaan, moet de slager ze oprollen en met touw binden. In de grootere wonden wordt door den slager wat peper gestrooid. De ham men ook in linnen zakjes binden, want anders komen ze onder het stof terug. Acht dagen bij den bakker is voldoende. Men kan hammen ook rooken. Hiervoor heb ik in den tuin een groote buis. Deze buis is 1 meter 10 lang en 40 cm. breed. Hierin kunnen twee hammen tegelijk gerookt worden. Hang ze aan een staaf ijzer en stook met zaagsel van den wagenma ker. Een kleine opening in de buis maken is dan vol doende, om tocht te laten indringen. Boven op de buis een natte baal. Door deze baal kan de rook heendrin gen. Twee dagen rooken en men kan ze opbergen in schoone zakjes. Op deze manier kan ik de hammen steeds best bewaren en bij gebruik snij ik er gewoon een stuk af, want het been is reeds bij het slachten verwijderd. Ik hoop dat velen van mijn ondervindingen gebruik zullen maken. C. D. A. Vanwege de vereeniging „Het Nederlandsche Trekpaard" zullen onderstaande keuringen van dekhengsten worden gehouden: Middelharnis 12 Jan. 1943, 11 uur Jan. 1943, 11 uur Jan. 1943, 11 uur Jan. 1943, 14 uur Jan. 1943, 11 uur Jan. 1943, 11 uur Jan. 1943, 11 uur Jan. 1943, 15 uur Jan, 1943, 11 uur Jan. 1943, 15 uur 's-Hertogenbosch Jan. 1943, 11 uur 26 Jan. 1948, 11 uur Eist Jan. 1943, 11 uur Steenbergen 28 Jan. 1943, 11 uur Jan. 1943, 15 uur Jan. 1943, 11 uur 2 Febr. 1948, 11 uur Febr. 1943, 11 uur Febr. 1943, 11 uur Febr. 1943, 10 uur ONDERLINGE OORLOGSSCHADE Verzekering Mogtschoppij MOLESTVERZEKERINGEN VOOR: beschadiging van gebouwen, inboedels, inventarissen, vaar tuigen, enz. bedrijfsschade en huurderving, ook voor binnenvaartuigen; persoonlijke ongevallen; geld, gejdswaarden en preciosa Halfjaarlijksche Schaderegeling! Meer dan 500.000 deelnemers verzekerden reeds voo» ruim Voegt daarbij ook Uw belang en vraagt inlichtingen bij Uw *D Assurantie bezorger I (Ingezonden mededeeling) De wnd. Voedseleommissaris voor Zeeland maakt bekend dat in de maanden Januari, Februari en Maart 1943 de volgende taxatiemarkten voor paarden zullen worden gehouden: IJzendyke 12 Jan.; 9 Febr.; 9 Maart Hulst 13 Jan.; 10 Febr.; 10 Maart Goes 19 Jan.; 16 Febr.; 16 Maart Middelburg 22 Jan.; 19 Febr.; 19 Maart Oostburg 26 Jan.; 23 Febr.; 23 Maart Axel 27 Jan.; 24 Febr.; 24 Maart Zierikzee 2 Febr.; 2 Maart Tholen 5 Febr.; 5 Maart Onder de bezielende leiding van Voorsluys en v. d. Horst, reap, voorzitter en secretaris van het streek verband Midden-Zuidholland, is er in dit gebied nieuw leven gekomen. Een der vele uitingen daarvan is o.m. het uitgebreide streekprogramma, dat vermeldde op 19 Dec. j.l. een lezing van den federatie-secretaris over het „Moderne menonderricht", Spr. zette de noodzakelijkheid yan goed onderricht op dit gebied uiteen en uit de vragen, welke gesteld wer den, bleek wel, dat er thans voor dit onderwerp zeer veel belangstelling bestaat. Alle bij dit streekverband aangesloten rijvereenigingen waren vertegenwoordigd. Uit de discussie bleek ook en dat geeft vertrouwen voor de toekomst dat men gaarne spoedig eens een mencursus zou willen volgen. OOSTFRONT, dan antwoordt hij me dat er hier toch geen bioscoop of dancing ts. Alsof ons leven daar niet buiten kani Dan begrijp ik eerst de zin: „Bloed en bodem verbondenToen de Wol chowketel gereinigd was en wy in ruststelling lagen, voelde ik, ondanks de moeraskoorts, nog lust om den stuggen Rus daar op dat aardappel veldje te leeren zijn land schoon te houden. Hij ftiedde er het dikste on kruid met de hand wat uit. Ik zou een oppervlakte, die JfO maal zoo groot is, in denzelfden tijd met een schoffeltuig in een veel betere con ditie hebben. De kleur van de aard appelen is ondanks de slechte bewer king en geen mest of kunstmest, donker-groeneen teeken dat de bo dem vruchtbaar is. Hoe kan dan toch een volk op zoo'n bodem een arm en sober bestaan hebben. Om de een voudige redendat de Bolsjewikt hun werklust dooden en de Slavische ziel heel gemoedereerd het noodlot neemt. Een Drentsche boer moet van een stukje heide een stukje cul tuurland maken en hier ligt vette bodem woest voor zich heen. Hier loopt zelfs nog geen schaap te wei- den. Een omheind stuk weiland heeft men nog niet eens, maar hoedde de enkele koeien zoo maar in de wil dernis. Mager kwamen de beestjes van de stal, maar na enkele weken glanzen ze al weer en de huid komt er weer los op te zitten. Nu zijn het geen kapstokken meer, maar goed uitziende dieren met behoor lijke uiers. Maar de Slavische Rus maakt zich daar geen kopzorgen over; hij schopt zyn koe, zooals de commissaris hem schopte. En myn kam. Peter ziet dit niet, omdat hy grootgebracht werd in een stad, onder een verworden demo-liberaal systeem. Zij weten het niet, maar wij boerenbezield met het nationaal-socialistisch vuur, we ten, dat hier i« het Oosten een toe komst ligt voor onze landarme boe renzonen. Dan zullen hier andere koeien en paarden grazen, dan zullen de moerassen geen moerassen meer zijn, maar welvarende dorpen met schoonere huizen. Zelfs voor de groote stad L. liggen duizenden ha. grond, die niet bebouwd zijn. Overal de zegeningen van 't Bolsjewisme. Maar ik als boer weet, dat de Fuehrer hierin verandering brengen zal, tot heil van Europa en daarom vecht ik voor land vóór mijn volk. JAN VOS, S.S. Oberschuetze.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 5