Beelden uit Oostland w ANNEER er dus oorlog over een land kwam, waarin zich Mennonieten hadden gevestigd, dan wezen de oorspronkelijke bewoners al gauw naar de gehate vreemdelingen, wiens zonen niet in den krijg behoef den te gaan, doch thuis op de hoeve konden blijven. En al waren de offers, die in zulke gevallen de Men nonieten vrijwillig brachten, om te bewijzen, dat ook zij voor hun nieuwe vaderland offers wilden brengen, vaak zeer zwaar en groot, immer bleef de afgunst bestaan. Vonkjes VRIJDAG 8 JANUARI 1948 DE LANDSTAND PAG. 6 1. Verwoeste kerk in Dnjepropetrowsk 2. De Boerenleider in gesprek met den priester van de Grieksch-Katholieke gemeente in zijn zoojuist hersteld kerkgebouw. SHet kerkje in Chortitza dat door de Bolsje wisten werd gebruikt als bioscooplokaal. li. Grieksch-Katholieke Kerk in Rowno. Foto's: N. O. C. Een uiterst zorgvuldige bewaring van den stalmest Is heden een dringende noodzaak. Zou men het verliespercentage van 30 tot 20 kunnen terug brengen, dan beteekent dit een winst van duizenden ton nen stikstof, kali en fosforzuur. Een doelmatige behandeling van den stalmest kan het tekort aan kunstmeststoffen voor een deel herstellen. Ook in deze tijden geldt: Borstelen is voerenI Nog zijn er vele bedrijven, waar gedurende de stalperlode nooit een borstel of roskam gebruikt wordt. Het aantal silo's In Nederland breidde zich zeer vilt. In 1935 waren er plm. 500, in 1940 bijna 6000. Sedert is dit aantal nog toegenomen. Het is van groot belang de p H van zjjn grond te kennen. Aanwending van stalmest kan de bezwaren van een te lage p H eenigszins verminderen. Op zure gronden treedt magnesium-gebrek eerder op dan op gronden met een hoogere p H. Bemesting met kali 20 of 40 kan op perceelen, die niet ruim van magnesium voorzien zyn, het optreden van mg-gebrek in de hand werken, zoo ook het gebruik van zgn. stikstofmeststoffen, als zwavelz. ammoniak. Uit een verslag der proefvelden in Overijssel: I)© practisehe boer dient het magnesium-vraagstuk als volgt te zien: Op gronden waarvan de p H in orde is en waarop om de paar jaren aardappels verbouwd worden met patentkali, behoeft voor magnesium-gebrek niet gevreesd te worden. Op gronden met een te lage p H moet in de eerste plaats een bekalking worden toegepast en veiligheidshalve kan hiervoor een mager houdende kalkmeststof genomen worden. Een overbemesting alleen, om het magnesium, lean slechts bjj hooge uitzondering worden toegepast, bijv., over een gewas, dat sterk aan zure ziekte lijdt. Goed melken kan uiergebreken voorkomen en is een ver- eischte om de grootste hoeveelheid melk met het hoogste vetgehalte te verkrijgen. Het koopen van gedroogd gras van onbekende herkomst is een vertrouwenszaak. Men late een monster onderzoeken aan het proefstation Maastricht. Het ruw-eiwltgehalte bepaalt- de waarde. 16 procent ruw- eiwit en lager is matig tot slecht, 18 procent en hooger is goed tot best. Voedering van varkens met vlasafval geeft slechte kwa* liteit van spek en vleesch. Het bacterie-leven in den grond kan men bevorderen doori goede ontwatering, doeltreffende bewerking, onderbrenging van organische stoffen, oordeelkundig kalken. Gronden zonder bacterie-leven zijn doode gronden. Houdt de stallen schoon en laat de zon en frlssche lucht binnen kunnen treden. Dit komt aan de gezondheid der dieren ten goede en be vordert tevens een goede melkwinnlng. Bij het bestellen van anrdappel-pootgóêd bédenke men, dat de maat 85-45 de hoogste opbrengsten geeft. By gebrukl van eigen pootgoed neme men een groote poter. Onulat gij niet van deze wereld zijt, daarom haten ze U" Op deze pagina publiceeren wij de tweede serie van de foto's, die ge maakt zijn tijdens de reis van Boeren leider Roskam door het land van de Zwarte Aarde. Zij bewijzen, dat het krachtige godsdienstige leven in Oost- land na de verdwijning der Sovjets weer volledig is opgebloeid. raden in Moskou,-legden zij vrijwillig de wapens neer. En in de geheele verdere periode hebben zij zich steeds weerloos aan hun benden overgeleverd, vaak voor het vuurpeleton nog de genade Gods over hun pijnigers afsmeekend. Daar de Sovjets geen enkele hoogere macht wilden erkennen dan cïe macht van hun oppersten Raad, was deze godsdienstigheid hun een doom in het oog. De doopsgezinde kerken werden verwoest of onteerd: in Chortitza werd er e^n bioscoop in gevestigd. Ergens anders een paardenstal of een fabriek. Met het bin nenrukken der Duitschers kwam aan dezen toestand natuurlijk een einde. De troepen boden de bevolking een behulpzame hand bij den opbouw van hun Gods huizen en toen Boerenleider Roskam Chortitza be zocht, kon men hem vol trotsch de Doopsgezinde kerk tobnen, geheel hersteld en weder in gebruik. Ook in Rowno gingen de Doopsgezinden al weer ter kerke, terwijl de Grieksch-Katholieke kerk in zooverre her steld was, dat hier bij het bezoek van den Boeren leider den volgenden dag de diensten een aanvang zouden nemen. Wie zal de vreugde van die menschen beschrijven, die eindelijk van een jarenlange onderdrukking en ver volging waren bevrijd Is het een wonder, dat, ondanks de vele dooden, die hier te betreuren zijn, toch nog een jubelend danklied omhoog rijst tusschen deze een voudige witte muren? ARGUS. Een sterk godsdienstig leven heeft er steeds onder de Doopsgezinde kolonisten geheerscht. Immers, hun leer bracht hun er toe, nog voor de kerkelijke dogma's en leerstellingen de hoogste waarde toe te kennen aan een levenswandel in den geest van Christus' Evangelie, dus voor het woord: de daad. Toch heeft dit geloof hun telkens zware beproevingen opgelegd. In een wereld van laster en haat, van broodroof en onveiligheid, moesten hun hechte gemeenschappen, waarin het „draagt elkanders lasten" in de praktijk werd gebracht, en waarin vrede en geluk steeds bloeiden, wel strjjd en afgunst wekken Temeer waar de geloofsovertuiging hen verbood wape nen te dragen of te voeren: Gij zult niet doodslaan" was voor hen een heilig verbod. Het was deze afgunst, die hen uit de Dantziger Werdte verdreven had en in de Oekraine gevoerd. Waar de Tsarina hun o.a. volledige vrijstelling van wapen diensten beloofde. Toen een latere heerscher over Rus land deze vrijstelling in wilde trekken, vroegen alle doopsgezinde kolonisten in Petersburg hun passen aan: liever trokken zij weer als ballingen dJe landen door, dan hun leer ontrouw te worden. Toch zou het eenmaal zoover komen, dat ook zij de wapenen op zouden nemen. Toen de roode roovers- benden het land afstroopten, moordend en schendend, toen er van eenig centraal gezag geen sprake meer was en nergens recht, veiligheid of bescherming, te vin den, toen zijn eindelijk d<eze vrome menschen zoo tot het uiterste gedreven, dat zij de wapenen opnamen en het roode gespuis den toegang tot hun dorpen ont zegden. Niet ter bescherming van hof of have, maar om hun vrouwen en meisjes te bewaren voor een lot, vreeselijker dan d"e dood. Zoodra er echter ook maar weer van een schijntje centraal gezag sprake was, het gezag van de Sovjet-

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 6