Het Rijksbureau voor de voedsel voorziening maakt bekend Officieele Landbouw- mededeelingen PAG. U DE LANDSTAND VRIJDAG 15 JANUARI 1943 wM in de week van 17 t.m. 23 Januari ZONDAG 17 JANUARI. Van 8.308.45 H. II gaan -we luisteren naar „De zin van het Boer-i-Ijn". Dirk van de Bospoort wijdt ditmaal zijn r/.ondagochtendbeschouwing aan „Ook zij tellen mee". Van 13.0013.15 uur H. II gaan we ons weer een kwar tier verdiepen in onze vooroudei De heer C. Pama licht het een en ander nader toe in de serie „Wie en wat waren onze voorouders?" MAANDAG 18 JANUARI. Van 8.008.15 uur vragen wij de aandacht van lederen boer en tuinder voor het actueel nieuws voor hun be drijf. Deze uitzending kunt U beluisteren over H. II. Van 12.3012.45 uur H. II nemen ve eens even een kijkje bij de Familie De Boer, waar ditmaal ook weer een oude bekende een praatje komt maken. n.l. „Ol Evert", U keni hem wel, de oude scheper. Verder zal U uit deze uitzending blijken, dat ook Winterhulp Nedei'and lang geen onbekende is by deze Familie De Boer. Luistert U maar. Van 20 3020.45 uur H. II brengen wij een programma ,.Uit Neerlands Gouwen", getiteld „Dichter en boer". Verzen over het land en zijn werkers, bijeengebracht door Chr. Volkamp. DINSDAG 19 JANUARI. Weer nemen w\j U om 12.30 uur over H. II een kwar tier mee naar de Landbouwhoogeschool te Wageningen. Ditmaal is Prof. Reinders onze gids door het groote, moderne gebouw, achterin de Plantentuin een jaar of acht geleden verrezen tegen den bekenden Wagening- schen berg. Hier wordt onderricht gegeven in de ana tomie (ontleedkunde) en de physiologie, dat is de leer van de levensverrichtingen der planten. De hoogleeraar geeft ons een uitgebreide toelichting op zyn werkwyze, die bijzonder practisch genoemd raag worden. Alle be handelde leerstof 'wordt onmiddellijk op doek gebracht, o.m. door middel van een „microprojector", die ln de collegezaal is aangebracht en die vergrootingen tot vijfduizendvoud geeft.'- Dat dit een zeer Interessante afdeeling is, zal U uit deze uitzending blijken. Verslag gever is Herman Felderhof. WOENSDAG 20 JANUARI. Van 8.008.15 uur over H. II brengen wij in het pro gramma voor de Rijpere Jeugd van het Platteland een reportage over den Tuinarbeid van den Nederlandschen Arbeidsdienst voor Meisjes. Dat de meisjes niet stil hebben gezeten, doch elk stukje grond hebben benut zult U in deze uitzending kunnen beluisteren. Van 12.3012.45 uur H. II vragen wijdde aandacht van de luisteraars voor een landbouwre"portage. getiteld „Van 30 polders op een eiland". Verslaggever is D. van de Bospoort. Welk eilamd hier bedoeld wordt, ver klappen wij niet, dit moet U zelf maar beluisteren. DONDERDAG 21 JANUARI. Van 8.008.15 uur over H. II kunt U een vraaggesprek beluisteren met Boer De Waard, die in de Oekraine de algemeene leiding heeft over de bedrijven, waarop Hollandsche boeren zijn gevestigd. Deze voormalige Boerenleider van de provincie Zuid-Holland, heeft veel ervaring in het beheeren van groote bedrijven en U zult ongetwijfeld met genoegen naar dit onderhoud luisteren. Voor onze jonge boeren, die daar in het Oosten een toekomst willen zoeken.'Ms deze uitzending van groot belang. Dienzelfden dag vragen wij van 12.3012.45 uur over H. II ook de aandacht van alle luisteraars voor een zeer belangrijke uitzending, n.L voor de indeeling van den groententuin in verband met de benoodigde groen ten. Speciaal de volkstuinders zullen veel uit deze uitzending kunnen leeren. Het geheele bouwplan Is door den heer A. J. Herwig opgemaakt en niet zoo maar, neen, hiervoor heeft hij zelf uitgebreide proeven geno men om precies de oppervlakte te bepalen voor een bepaald aantal personen. Het zal aanbeveling verdie nen, dat men potlood en papier by de hand neemt, om de oppervlakten te noteeren en de vruchtopvolging goed uit elkaar te houden. Dit is een uitzending, die de amateur-tuinder in geen geval mag overslaan VRIJDAG 22 JANUARI. Van 8.008.15 uur over H. II vragen wy de aandacht van de veehouders voor een uitzending over het doel matig opfokken van kalveren. Ir. I. Sybesma geeft hiervoor aanwyzingen. Van 12.1512.45 over H. II brengen wij ln het pro gramma „Streekcultuur" een klankbeeldenreeks „In 't Groninger grensland". Een tocht met den verslaggever H. P. Wouwenaar door een belangrijk gebied, met als pleisterplaatsen Nieuwe-Schans en Boertange. ZATERDAG 23 JANUARI. brengen wy van 12.3012.45 .uur over H. II weer een uitzending voor onze visschers. Wy hebben met den microfoon een bezoek gebracht aan het laboratorium voor Visschery-onderzoek van het Bestuur der Vis- scherij op de Zeeuwsche Stroomen te Bergen op Zoom. Uit een en ander zal den luisteraar blijken, welke groote belangen dit laboratorium behartigt, niet alleen voor de visschers, doch ook voor de consumenten. Ver slaggever J. Hiddinga. Van IS.0018.10 H. II Als ik het voor het zeggen had... Dirk van der. Hul zal het vanavond hebben over „Wat het oog niet ziet, deert het hart niet. Van 18.1018.30 H, II sluiten wjj de reeks van uitzen dingen voor het platteland van deze week met een Landmans Lust-programma, getiteld: „Naar Oostland willen wij rijden", bewerkt naar een gedeelte uit Vena- tier's boek „Baljuw Bartold", uitgeverij Hamer, Am sterdam. Samensteller is Chr. Volkamp. Wat een klein stuk grond kan voortbrengen Elk stuk grond, dat voldoende teelaarde bevat en voldoende in de zon ligt, kan voedingsgewassen voortbrengen. De aarde kan licht of zwaar zijn, ze bezit in elk geval pro ductievermogen. Tien vierkante meter goede tuingrond kunnen gemiddeld voortbrengen: aan aardappelen: 20 kilo; aan peulvruch ten; 2 kilo droge bruine boonen of 20 kilo pronkboonen of 10 kilo slaboonen of 20 kilo tuinboonenaan wortel- en knol gewassen 25 kilo bieten, of 40 kilo koolrapen of 30 kilo win terwortelen aan roode kool22 kiloaan witte kool30 kilo aan andijvie: 50 kilo. Deze cyfers zijn slechts gemiddelden. Op goede gronden kunnen ze bij een behoorlijke verzorging aanmerkelijk hooger zyn. In minder gunstige omstandigheden is de op brengst lager. Het blijkt derhalve, dat het ten volle de moeite loont om zelfs een kleinen, tuin ten bate<.van eigen gezin productief te maken. Verondersteld, dat U daarvoor 50 m2. goeden grond ter beschikking hebt. Aan aardappelen kan zulk een kleine tuin nog 100 kilo (1% mud) voort brengen. Indien het vroege aardappelen zijn, kan na den oogst in Juli nog een nateelt met andyvie of boerenkool worden toegepast. Aan droge bruine boonen kan zoo'n tuin tje van 50 m2 10 kilo voortbrengen. Beteeld met tuinboonen en stamslaboonen (elk de helft) kunnen deze 50 m2 een op brengst geven van 50 kilo tuinboonen en 25 kilo slaboonen plus een nateelt. Desgewenscht kan men den grond ook voor andere gewassen benutten, bijvoorbeeld bieten en dop erwten. Uit de bovengenoemde opbrengsten blyken overduidelijk de mogelijkheden, welke ook in een kleinen tuin kunnen wor den bereikt, mits de gewassen de verzorging krijgen, waarop ze aanspraak maken. Kan men een grooter stuk krijgen, des te beter! Mengvoedernormen voor de periode van 24 Januari tot 20 Februari 1943 Voor de periode van 24 Januari tot 20 Februari 1943 zal volgens onderstaande normen mengvoeder worden toege wezen. Rundvee. Voor alle stieren van 6 maanden en ouder wordt 20 kg. mengvoeder per dier per periode toegewezen. Overigens kpmt geen 'categorie van het rundvee voor een toewijzing mengvoeder in aanmerking. Paarden. Werkpaarden, 3 jaar en ouder, niet tot een der volgende categorieën be- hoorende Werkpaarden van 23 jaar, niet tot een der volgende categorieën behoo- rende; Werkpaarden van 1—2 jaar, niet tot een der volgende categorieën behoo- rende niet tot een der volgende catego rieën behoorende nihil; Landbouwers en veehouders tot betaling van hooge boeten veroordeeld Nog steeds ondervinden landbouwers en veehouders, die zich niet op de juiste wyze van hun taak ten aanzien van de voedselvoorziening gekweten hebben, dat de Over heid niet me* zich laat spotten. De tuchtrechter te Alkmaar had een veehouder te Amster dam, die gedurende geruimen tyd groote hoeveelheden melk aan haar wettelijke bestemming had onttrokken, veroor deeld tot een geldboete van f 2000.—. Het Centraal College voor de Tuchtrechtspraak achtte het feit echter zoo ern stig, dat het deze boete tn hooger beroep verzwaarde tot 4000.—. Een landbouwer te Geertruidenberg zag zich voor hetzelfde feit een boete van t 1000 opgelegd. Twee andere boeren werden tot dezelfde straf veroordeeld, o.a. wegens het zonder vergunning in voorraad hebben van een karn- inrichting. Een veehouder te Woerden kreeg 2000.— boete wegens clandestienen- verkoop van melk, en een landbouwer te Oisterwijk eveneens 2000.— boete, o.m. wegens het in voorraad hebben van kaas en boter, zonder daartoe ge rechtigd te zyn. wordt voor de ze dieren geen haver uit eigen oogst toegewe zen, dan kan door den P.B.H. mengvoeder worden ver strekt. Worden dieren van de hierboven genoemde categorieën evenwel op bedrijven met 05 bouwland gehouden, dan wordt in geen geval voeder verstrekt. per dier per vier weken Rij- en tuigpaarden (van vordering vrijgesteld) max. 84 kg. stalhouderspaarden max. 112 kg.; paarden van de bereden politie max. 112 kg. venterspaarden max. 80 kg. sleeperspaarden max. 168 kg. melkrijderspaarden max. 126 kg. Heeft voor melkrijderspaarden een toewijzing van haver uit eigen oogst plaats, dan kan voor deze dieren gemengd paardenvoeder als aanvulling worden verstrekt, met dien verstande, dat de totale voor deze periode toe te wijzen hoeveelheid voeder (haver plus mengvoeder) maximaal 126 kg. per dier bedrage. By wyze van uitzondering kunnen de hierboven voor stal houderspaarden en voor paarden van de bereden politie genoemde normen tot 126 kg. per dier per periode worden verhoogd. per dier per 4 weken Jonge paarden van 13 jaar (geen hengsten), welke niet als werkpaarden worden gebruikt. nihil; veulens beneden 1 jaar nihil; hengsten van 13 Jaar, 1 voor welke geen 1 kennelijk voor de fok- f haver uit eigen f 50 kg. kery bestemd, oogst wordt toe- 1 hengsten boven 3 jaar gewezen. 120 kg. Varkens. Biggen tot 30 kg. nihil, varkens van 3040 kg. varkens van 4065 kg. varkens van 6095 kg. varkens van 95110 kg. mestvarkens boven 110 hg-. N.B. Voor varkens van 3040 kg. werd in de voorgaande periode ook reeds 5 kg. kernvoeder Y verstrekt voor de periode van 24 Januari20 Februari 1943. Voor mestcontractvarkens, waarvoor een mestcontract van de tweede serie is afgesloten, wordt, indien zy vóór 1 April 1943 moeten worden afgeleverd en indien tot en met de periode 27 December 1942—23 Januari 1943 nog niet de totale toewyzing van 200 kg. is verstrekt, voor deze periode 50 kg. grint/zemelenvoeder Z toegewezen. per dier per 4 weken 15 kg. grint/ze melenvoe der Z. fokzeugen bij de biggen fokzeugen, minstens 3 mnd. draclftig 15 kg andere fokzeugen 10 kg. stamboekdekbeeren 30 kg sterzeugen 20 kg Voor stamboekzeugen en boventallige fokvarkens. welke het eigendom zijn van stamboekfokkers, die reeds vóór 1 Januari 1941 lid -waren van een erkend varkensstamboek, gelden de volgende normen. per dier per 4 weken staboekzeugen 20 kg. grint/zeme- boventallige fokvarkens 10 kg. lenvoeder Z. Voor deze dieren wordt evenwel alleen voeder toegewezen indien vergunning tot het houden er van is verleend. per dier per 4 weken dekbokken 5 kg. Aankoopen van paarden Thans kunnen ook paardenhandelaren, die van het Bedrijf schap een vergunning tot het uitoefenen van het bedrijf van paardenhandelaar hebben ontvangen, voor zichzelf slechts veulens (paarden jonger dan één jaar), fok-, ren-, harddravers- en concourspaarden. van welken leeftijd ook, koopen, indien zy in het bezit zijn van een vergunning tot hét aankoopen van een in die vergunning naar soort en leeftijd bepaald paard. Tot dusverre stond het hun vry de paarden te koopen zonder overlegging van een aankoopvergunning, daar deze handelaren door de omstandigheid, dat hun een vergunning tot uitoefening van hun bedrijf was verleend, werden ge acht in het bezit te zijn van een vergunning, als bedoeld in artikel 4 lid 2 sub b van de Paardenverordening 1942. Ieder, die een paard, van welke soort en welken leeftyd ook, wenscht te koopen, ongeacht of hy een vergunning tot het uitoefenen van het bedr-yf van paardenhandelaar heeft ontvangen of niet, moet dus voorzien zyn van een aankoop- vergunning. Uiteraard Dlijven de genoemde paardenhande laren gerechtigd als lasthebber van personen, die in het bezit zijn van een aankoopvergunning, paarden voor deze personen te koopen, met dien verstande, dat zy, indien het paarden betreft, welke door bemiddeling van het Vee- en Vleesch Aankoopbureau behooren te worden doorver kocht, tevens als agent van dit Bureau dienen te zijn aangesteld Een leder, die een stamboek- o£ gebruikspaard, jonger dan één jaar, een ren-, fok-, harddravers- of concourspaard aan een paardenhandelaar wenscht te verkoopen, dient zich er van te overtuigen, dat de handelaar een aankoopver gunning te zynen name dan wel ten name van een op drachtgever in zyn bezit heeft. Prijsvoorschrift voor veenputten Volgens een in de Ned. Staatscourant van 30 December 1942 gepubliceerd prijsvoorscnrift, zal ook voor het turf- productiejaar 1943 en volgende jaren een prijzencommissie voor veenputten werkzaam zijn De commissie zal prijzen vaststellen en publiceeren voor den verkoop van veenputten, die minder dan 65 kubieke meter veen bevatten. Deze prij zen kunnen voor de velschillende gebieden uiteenloopen, terwyl slechts in byzondere gevallen op verzoek een noo- gere prijs door de commissie kan worden toegelaten. Veenputten, die meer dan 65 kubieke meter veen bevatten, mogen slechts by schriftelyke aangegane overeenkomst worden verkocht, waarin een nauwkeurige omschryving van het verkochte en van alle verplichtingen is opgenomen. Deze overeenkomsten moeten ter goedkeuring aan de prij zencommissie worden voorgelegd, die bevoegd is de over eenkomsten zoodanig te wijzigen als zy vermeent, dat be hoort. Ten aanzien van verkoopen en overeenkomsten, die vóór het inwerkingtreden van het pry's voorschrift zyn gesloten of aangegaan, zijn bepalingen in het prysvoorschrift op genomen, die beoogen den prys, waar noodig, op het toe- laatoare peil terug te brengen. Voorts bevat het prysvoorschrift bepalingen, volgens welke de Gemachtigde voor de Pryzen bevoegd is op beslissingen van de prijzencommissie terug te komen. De bepalingen ten aanzien van het betalen van heffingen zooals deze in het Pryzen besluit Veenputten no. 1 voor kwamen, zijn thans vervallen, zoodat dergeiyke betalingen voor het graaf jaar 1943 niet behoeven te worden gedaan. Voor nadere byzonóerheden wordt naar den tekst van het prysvoorschrift verwezen. Smeerolie De Wnd. Prov. Voedselcommissaris voor Zeeland maakt bekend, dat een nieuwe regeling voor het aanvragen van smeermiddelen is getroffen. Deze regeling geldt niet voor bedrijven met een bedryfsgrootte van minder dan 5 H.A., aangezien het verbruik bij dergelyke bedrijven wegens het als regel ontbreken van werktuigen te verwaarloozen is. Aanvragen voor dergelyke bedrijven kunnen derhalve niet in behandeling worden genomen. De toewyzingen voor de overige bedryven worden af hankelijk gesteld van de bedrijfsgrootte, rekening houden de met eventueele voorraden. Van de daarvoor gestelde normen kan in geen geval wor den afgeweken, zoodat reclames van landbouwers, die uit hoofde van een sterke mechanisatie van hun bedrijf of om welke reden ook, meenen niet voldoende toegewezen gekregen te hebben, niet in behandeling genomen kunnen worden. Aanvraagformlieren zijn by de PI. Vertegenwoordigers verkrijgbaar. Destructie van vee Wanneer een rund of schaap is gestorven geeft de Destructor daarvoor een bewijs af. Voor runderen worden de bewijzen door het Destructiebedrijf naar Goes gezonden, voor schapen moet de schapenhouder dit zelf doen ten einde afschryving van zijn leveringsplicht te krijgen. Met ingang van 18 Januari 1943 wordt in deze regeling een

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 11