Waterschap Schouwen Vereeniging tot verbetering van het geitenras in Zeeland De Landstand Registratie motorrijtuigen in ZEELAND INHOUD: PAG. 3 de landstand VKUDAG 15 JANUARI 1943 Vergadering van den kring „Schouwen en Omstreken" op 17 December 1942, in het huis „Van Nassau" te Zierikzee (Door omstandigheden is dit verslag te laat op de drukkerij gekomen om nog in het vorige nummer op te nemen. Wij achten het echter belangrijk genoeg hèt een en ander alsnog op te nemen). Tegenwoordig 6 afdeelingen en enkele belangstellenden. De voorzitter Dh. Verboom opende de vergadering en sprak zijn teleurstelling uit, dat er nog altijd bij de P. V. aangesloten vereenigingen zijn die niet deelnemen aan het kringwerk en weigeren een kleine vastgestelde bijdrage, die noodig is tot onderhoud van de kring- onkosten, te betalen. Spr. hoopt dat de vergadering van dezen avond, waar de secretaris van de P. V. een lezing hoopt te houden, er toe mag bijdragen dat ook hierin verandering komt. Hierna werden door den secretaris-Penningmeester de gewone verslagen voorgelezen, die onveranderd werden vastgesteld. In het bestuur werden herkozen de heeren M. C. de Bil te Dreischor en C. A. Hartog van Haamstede. In de vacature werd met alle stemmen op één na, ge kozen de heer L. Kristelijn te Scharendyke. Besloten werd om bij voldoende deelname in den komen den zomer een kringtentoonstelling van melkgeiten en lammeren te houden. De afdeeling Zierikzee neemt de regeling voor het ter rein enz. op zich. Namens de aanwezigen brengt de voorzitter der afd. Zierikzee hiervoor bij voorbaat dank. De vrijwillige contributie wordt vastgesteld op 3 cent per lid voor het jaar 1943. Dh. Hartog biedt aan voor de komende tentoonstelling alle programma's enz. in orde te brengen. Dit wordt onder dank aanvaard. Hierna kreeg de secretaris van de P. V. gelegenheid zijn aangekondigde lezing met het onderwerp „Organi satie" te houden. Spreker begint met erop te wijzen, dat organisatie al zoo oud is als de wereld. Vanaf de vroegste tijden, als er wat grootsch tot stand moest komen, organiseerde men zich. We kunnen gerust zeggen dat als we aan onze schep- pingsroepirig willen voldoen, we tot medewerking aan organisatie verplicht zijn. Want zullen we in het belang van ons zeiven en van onze medemenschen wat tot stand brengen, dat is zul len we uit alle voorhanden zijnde scheppingsorganen allés halen, wat er uit te halen is, dan moeten we ons organiseeren. En dat is onze roeping, maar dan kunnen we niet alleen blijven staan. Dan moeten we ons vereenigen, omdat we dan pas kunnen verkrijgen wat voor den eenling nooit te bereiken is. f Wij hebben tegenover onze medemenschen een roeping en dat wordt door hen die tegen organisatie zijn ver geten. Het standpunt „als het mij maar goed gaat" moeten we nu eens kunnen laten varen; dat zijn we als Christenmensch verplicht. Het moet worden, hoe zal ik mijn leven inrichten om nuttig te zijn voor mijne medemenschen. Doen we dit niet, dan doen we aan onze scheppings roeping tekort. En om dit te bereiken vinden we ook in onze organisatie een vruchtbaar terrein, vooral waar ons werk tegenwoordig van zoo groote beteekenis is voor de volksvoeding. Ook in ons werk moeten we niet alleen ons eigen voor deel, ons eigen belang zoeken, maar moet ook een plaatsje zijn voor het belang van zoovelen, die zonder onze hulp niet in staat zijn in hun dagelij ksch levens onderhoud te voorzien. En dat kunnen we en dat is het mooie van ons werk. Als eenmaal, we hopen spoedig, de vrede weerkeert, dan zal er ook veel van ons kleine menschen gevraagd worden. Dan zal eendrachtig samenwerken een eerste eisch zijn. Dan zullen we geroepen worden zooveel mogelijk voor onze volksgenooten te doen. Laten we ons werk hierop van af heden instellen, laten we in onze fokkerij van af heden hiermee rekening hou den, opdat we straks in staat zijn, om hen die door de tijdsomstandigheden nog geen geitje bezitten, hieraan te kunnen helpen. En dat ook weer niet met voorliefde van de een boven den ander, maar in de wetenschap dat alle menschen broeders zijn van een groot gezin. In dit teeken sta onze arbeid voor het komende jaar. Nadat nog enkele vragen door den spreker waren be antwoord, bracht de voorzitter hem dank voor de hel dere uiteenzetting van dit onderwerp, en sprak de hoop uit, dat ook uit den kring Schouwen en Omstre ken velen er hun winst mede zullen doen. Hierna sloot hij onder dank aan de aanwezigen de goedgeslaagde vergadering. 14 December 1942 kan voor ons Waterschap een goede dag genoemd worden. De heer Gast deelde in de algemeene vergadering mee, dat het Dagelrjksch Bestuur van plan is de verdere ontwatering van den polder ter hand te nemen en daartoe den Cultuur- technischen Dienst zou willen inschakelen. Na eenige toelichting werd het plan met algemeene stemmen aangenomen en een post van 1500.op de begrooting geplaatst voor eventueele kosten van waterpassen. Wij zijn van meening, dat dit besluit alleszins een geluk- wensch waard is. Wij weten dat dit werk by genoemden Dienst in goede handen is, daar hjj zich in dit werk gespecialiseerd heeft, en kundige medewerkers tot zijn beschikking heeft. Het is een niet te loochenen feit, dat op het gebied van verbeteren van den waterstand nog veel te doen is. Reeds is voor den buitenkant zooveel geld uitgegeven, laat men dan nu nog eens laten zien, dat men geld over heeft voor dit mooie werk. Wanneer men den polder eens nagaat, dan zijn er maar weinig plaatsen te vinden, waar de afwatering ideaal is. We kunnen veilig aannemen, dat van 9300 H.A. 6000 H.A. nog wel te veel water heeft. Een medestrijder voor de verdere verlaging van het polderpeil ging uit van de volgende gedachte: Laten we eens aannemen, dat hierdoor per HA. slechts een voordeel wordt verkregen van f 10.dan beteekent dit een meerdere jaaropbrengst var 60.000, hetgeen tegen een rente van 4 een kapitaal vertegenwoor digd van anderhalf millioen gulden. We zijn van mee ning, dat het de plicht is van het polderbestuur om dit kapitaal, dat toch werkelijk geen bagatel is, niet te verwaarloozen. Het stemt ons dankbaar, dat er nu eens aangepakt wordt De wijze waarop, kunnen we gerust overlaten aan den Cultuurtechnischen Dienst. Wij zijn van meening, dat deze Dienst jchouwen niet zal verlaten, zonder de aandacht te hebben gevestigd op het groote nut van ruilverkavelen, hetgeen in een ouden polder als deze heusch geen overbodige luxe zou zijn. Wij kunnen ons niet voorstellen, dat, indien aan het net van waterleidingen nog nieuwe zouden worden toegevoegd, men dan de vele kleine, dikwijls kromme perceeltjes zoo maar zou laten liggen. Dan kon tevens ook het wegennet eens nader bekeken worden. Eenige nieuwe verbindingswegen komen ons nood zakelijk voor. Ook op het gebied van verkavelen ligt nog een kapitaal te wachten op ontsluiting. Zooals de toestand in ons waterschap is, zoo is het ook gesteld in vele andere polders. Wij meenen dat deze toestanden niet toelaatbaar zyn. Hef gaat in dezen tijd niet langer om Gods water over Gods akker te laten loopen, en zich verder nergens om te bekom meren. Wij zijn tegenover ons volk verplicht zooveel mogelijk uit den bodem te halen. Daarom is het gewenscht dat wordt toegezien door het College wat boven de pol ders is gesteld. De techniek van dezen tyd is ervoor ze dienstbaar te maken aan bestaande behoeften. De landbouwweten schap zorgt ervoor dat bemesting, verzorging, ziekte bestrijding enz. voldoen aan de gestelde eischen, om de opbrengst van onze producten op te voeren lot het hoogst bereikbare. Om boetes of straffen te voorkomen, vestigen wjj de aandacht van betrokken personen op het feit, dat ook LANDBOUW-tractoren onder het re gistratie-besluit vallen .Deze dienen dus op de bij de plaatselijke politie te verkrijgen formulieren te worden opgegeven. Redactie-adres: GROOTE MARKT 28 GOES. TEL. 2345 (toestel 05) Uitgave: UITGEVERIJ „VOLK EN BODEM" POSTBUS 281 - DEN HAAG Advertenties: Losse plaatsing 25 ct. per m.m., in alle edities 75 ct. pei m.m. Abonnementen: Voor niet-leden van ien Nederl. Land stand 5.per jaar of 1.25 per 3 maanden. Alle briefwisseling betreffende exploitatie, advertenties en abonnementen, aan postbus 281, Den Haag. Telefoon 11.65.88 2de Jaargang No. 2 Vrijdag 15 Januari 1943 1. Indrukken en Gedachten XX. 2. Achter den ploeg. 2. Moeilijkheden en mogelijkheden voor den Duit- schen boer, 3. Vereeniging tot verbetering van het geitenras in Zeeland. 4. Beelden uit Oostland. 4. By den dood van Prof. Dr. Adolf Mayer. 5. Jachtwezen. 6. Uit den Ned. Coöp Raad. 6. Tuinbouw in het kleine boeren- en pluimveehou- dersbedrijf (spitskool). 6. Heeft de koolrabi in ons land een toekomst? 7. Probleem bij den teelt van de spruitkool. 8. Spinazie onder platglas. 8. De pootui in den winter. 9. Proefveld versla gen. 10. Het berekenen van voederrantsoenen. 10. Aardappelen als veevoeder. 11. Wat „Land en Volk" brengt. 11. Het K"! V. O. maalt f uekend! 11. Officieele I^mdbomvniededcclingen. Waterschaps- en Polderbenoemingen Benoemd tot: dijkgraaf van den Wilhelminapolder (Walcheren), A. J. Klompe te Nieuw en St, Joostland; dijkgraaf van den Elizabethpolder (Amemuiden) A. J. Klompe te Nieuw en St. Joosland; dijkgraaf van den Rapenburgpolder, A. J. Klompe, te Nieuw en St. Joosland'; dykgraaf van den Zuidvlietpolder, J. J. van der Voorde, te Wolphaartsdrjk gezworene van den Prosperpolder (Nederlandsch ge deelte), G. de Bruyne te Clinge; dijkgraaf van het waterschap De Vereenigde Polders van Ossenisse, E. P. M Verchirmen te Vogelwaarde; dijkgraaf van den Jongepolder, C. A. Struijk te Nieu- werkerk; gezworene van den Hellegatpolder, P. J. Verbist te Boschkapelle, (Vogelwaarde). Benoemd tot plaatsvervanger van den dykgraaf van den Byleveldpolder, A. C. Noom, te Nieuw en St. Joosland. Inschrijving in het centraalregister van nieuwe rassen van landbouw gewassen Do Raad voor het Kweekerarecht, thans gevestigd Helena- straat 35, 'a-Gravenhage, brengt ter kennis, dat de moge lijkheid is geopend tot het doen van aanvragen tot inschrij ving in het Centraal Rassenregister van nieuwe rassen van een der landbouwgewassen aardappel, erwt, gerst, haver, mais, rogge, stamboon, tarwe, veldboon en vlas Aanvragen moeten worden ingediend b(j het bureau van den Raad door inzending In 5-voud van een aanvraagformulier met beschrjjvingsblad. welke elk tegen B cent per stuk aldaar verkrijgbaar zijn en worden toegezonden na overmaking van het verschuldigde bedrag op postrekening No. 198113 ten name van den Raad. Aangezien de beschrijvingsbladen voor de onderscheidene gewassen verschillend zijn, dient bi) de bestelling te worden opgegeven voor welke gewassen z(j worden verlangd. Rassen, waarvoor de aanvrage niet vóór 1 Februari 1943 bij den Raad is ingediend, kunnen in het algemeen niet meer in de komende onderzoekingsperiode worden onderzocht. Welnu, men drage dan tevens zorg dat de planten niet met de fijne haarwortels ln het koude wat.er moeten staan. Het geld, besteed aan verdere ontwate ring, zal steeds dubbele rente geven. Ook in andere polders moet men niet vergeten, dat vaak de zuinigheid drommels goed de wijsheid kan bedriegen. w. a. b.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 3