Beelden uit Oost land ACHT MILLIARD Bij den dood van Prof. Dr. Adolf Mayer VRIJDAG 15 JANUARI 19*3 DE LANDSTAND PAG. 4 m „Hel ongetemde land" en het dagboek van boer De Waard I n ,De Waag" van 8 Jan jl. schrijft Dr. W. Goed- huys. een der eerste Nederlandsche journalisten, die de mogelijkheid kreeg, een tocht door de Oekraïne te maken, over de ervaringen, die hij tijdens'zijn reis heeft opgedaan En het opschrift boven zijn artikei waarin hij op zeer suggestieve wijze tracht ons. overgecultiveerde Nederlanders, zoo aan kleine afstan den. nette vakjes en precies afgemeten* oppervlakten gewend de eindelooze uitgestrektheden van het Rus sische steppenland voor de oo£en te plaatsen vat direct ook al zijn ervaringen en indrukken samen: Het ongetemd'1 land En met dit ongetemde bedoelt Dr. Goedhuys niet in de eerste plaats het ontbreken van spoor- of auto wegen. van scheepvaartkanalen of bevaarbare rivieren Of het niet aanwezig zij-< van hotels, winkels, kerker, of biosconen En niet de ongetemdheid van het wilde dier, dat uit overmoed van zijn welbewuste kracht, of uit de ijskoude beklemming van zyn angst, aanvalt en wil verscheuren noch de ongetemdheid van de zee of de vulkaan, waar bij door de water of vuurmassa's groote hoeveelheden energie verspild worden. Niet de alles-vernietigende druk van wervelwind of lawine. Het is de ruimte, de groote oneindigheid, die al het leven dreigt op te slokken; het is de starre slaap van de onproductief gemaakten bodem die hier den Indruk van ongetemdheid geeft Een verstilde zee lijkt dit land van „De Zwarte aarde", een zee, waarop evenals op het water, vroeg of laat toch elk bewjjs van 's menschen wil en daadkracht uitgevlakt schijnt te worden Of zooals Dr. Goedhuys het uitdrukt: „Nergens heeft de mensch zijn stempel op dit land gedrukt immer heeft het in zijn oneindigheid de menschelijke maatschappij verzwolgen en niet meer dan een zwakken oppervlakkigen greep op zijn schatten van mogelijkheden geduld." Tot zoover het artikel van Dr Goedhuys, dat wjj heel graag in zijn geheèl hier zouden willen afdrukken. Maar voor ons ligt nog een lijvig document: het dag boek van boer de Waard, den vroegeren boerenleidei van de provincie Zuid-Holland en een der eerste boeren, die $an den oproep van Boerenleider Roskam aan de boeren om zich in te zetten in de Oostgebieden, gehooi heeft gegeven Boer de Waard is belast met de leiding van het omschohngsbedrijf in Rowno, waar de Nederlandsche boeren vóór hun inzet als Bedrijfs leider op n meer of nindei groot bedrijf in de Oekraïne, de meest noodzakelijke begrippen over land en volk en over de bedrijfsvoering in deze gebieden wordt bijgebracht Dit dagboek begint bij het afscheid in Den Haag. op 10 November 1942. toen boefenleider de Waard vertrok met de eerste 35 boeren en het eindigt op het moment, dat de laatste van deze boeren naar zijn bedrijf trok. ergens in de Oekraïne en boer de Waard naar Nederland reisde om een andere groep op te halen Wij kunnen hier nog aan toe voegen, dat boer de Waard juist eén dezer dagen met de derde groep Nederlandsche boeren naar Rowno is gereisd vol moed op de toekomst en vol trptsch over de reeds bereikte resultaten Het is dus een verslag van het leven op het opleidings- bedrijt, waar de Nederlandei voor het eerst in aan raking komt met de toestanden in Rusland, waar de Nederlandsche boer voor net eerst de aarde bestreed, waarop voor hem zijn toekomst zal moeten groeien, En het is maar een zeei sober verslag, want het is door een boei geschreven en veel dingen, die wij van belang zouden achten, zijn maar eventjes vermeld of weggelaten Over moeilijkheden en tegenslag maakt een boer niet veel ophef daaraan is ook de Neder landsche boer nog wel gewend Het dagboek van boer de Waard begint met een lofrede op de uitstekende verpleging, die de boeren tijdens hun reis naar Rowno overal onder-vonden en over de hartelijkheid, waarmede men werd ontvangen Zoo was er ook dadelijk bij aankomst te Rowno voor een goede ontvangst gezorgd, een maaltijd stond gereed en een ieder werd een slaapplaats toegewezen. Den volgenden dag werd het scholingsbedrijf bereikt. Het personeel stond al aangetreden om orders in ontvangst te nemen, maar er was niemand in het gezelschap die hun een order kon geven, omdat deze menschen geen Duitsch verstonden. Gelukkig kwam de burge meester ter plaatse, een Voiksduitscher en deze man offerde tijd en moeite om voor de Nederlanders alles in orde te maken. De heer de Wiljes, ook den Neder- landschen boeren goed bekend, bleef dien nacht op het opleidingsbedrijf logeeren. De reis van Den Haag tot in. het opleidingsbedrijf had geduurd van Woensdagmorgen half 7 tot Zaterdagavond 4 uur. Dien eersten Zondag kwam de burgemeester met zijn vrouw voorrijden op een panjewagen en noodigde de boeren uit het dorp te komen bezichtigen. Boer de Waard bezocht een paai collectieve bedrijven en kon zich toen pai een goed denkbeeld vormen van het „heil" van den Russischen Heilstaat. Tot Woensdag hebben de boeren tijd en gelegenheid de omgeving in oogenschouw te nemen en hun kamers enz in orde te brengen: Woensdagmorgen om 8 uur beginnen de lessen Eerst de lessen over de richtlijnen voor „Stutzpunktleiders". De lessen worden zeer be grijpelijk gegeven en de leeraar was over de vorde ringen prima te spreken Donderdag vertrok boer de Waard met de heeren Barendrecht en de Vries die inmiddels uit Nederland waren aangekomen, naar Kiew om te probeerén vooi opleidingsdoeleinden nog een Staatsgoed te huren Onderwijl gaan de lessen aan het bedrijf te Rowno gewoon door: boekhouding, bedrijfsvoering inlichtingen over klimaat, regenval, vorst, enz Het teelen, bewaren en verdeelen van het zaai en pootgoed Vooral de lessen over de paarden en veestape) in de Oekraïne waren zeer interessant, en veel boeren die hieromtrent reeds met groote plan nen rondliepen, zullen nu eerst wel de kat eens uit den boom kijken en voorloopig niet te zeer aan het rasverbeteren slaan. Ook over veeziekten en de be handeling hiervan werden lessen gegeven. Zoo gaat het rapport in eenvoudige woorden verder Daar tusschen door staan kleine opmerkingen, voor valletjes maar, doch die de toestanden in Rusland vol doende teekenen. Zooals b.v. op dien Maandag: ,,'s-Morgens om 8 uur vertrokken mijn dochter en IJzerman per auto naar Swiahel om inkoopen voor de keuken te doen en om 4 uur waren ze nog niet thuis, hoewel ze anders altijd om 1 uur thuis zijn; de afstand is 20 25 km. Daar het om 4 uur reeds donker is. is het niet raadzaam dezen afstand in het donker door de steppen af te leggen, omdat er niemand woont en er bij panne geen hulp geboden kan worden. Na kort beraad stelden vele boeren zich disponibel om te voet er op uit te gaan, doch ik zond een paar boeren naar den burgemeester, met het verzoek door de telefoon iets te trachten te weten te komen en anders panjewagens te laten inslaan en op zoek te gaan. Door de telefoon hoorden wij, dat ze om 3 uur even buiten de stad motorpech hadden gekregen en men bezig was met een andere auto hen weg te sleepen Om 7 uur kwam de auto hen thuis brengen. Grondlegger van het landbouw-proefstation- werk in Nederland p bijna honderdjarigen leeftijd overleed in Heidel- berg een man, waaraan èn de Nederlandsche, èn de Duitsche boer veel dank verschuldigd zijn, n.l. Prof. Dr. Adolf Mayer, een van de bekendste agrarische pioniers van dezen tijd. Van zijn lang en werkzaam leven heeft de Duitsche, èn de Nederlandsche landbouw, ja eigenlijk de landbouw van de geheele wereld, ge profiteerd, daar hij al zijn kennis en tijd steeds in dienst heeft gesteld van dei, boer Adolf Eduarö Mayer werd op 9 Augustus in Oldenburg geboren; hij doorliep het gymnasium te Mannheim, studeerde aan de universiteit te Heidelberg schei-, wis- en natuurkunde en promoveerde op 20-jarigen leeftijd in 1864. Na nog verschillende colleges op het gebied van de landbouwscheikunde te hebben gevolgd! ging hij in 1867 als assistent naar de Agrikulturche- mische Versuchstation te Karlsruhe, vestigde zich het volgende jaar reeds als privaatdocent te Heidelberg, waar hij in 1875 tot buitengewoon hoogleeraar werd benoemd. Zoo had de naam van dezen geleerde reeds een bij- zonderen klank gekregen in de agrarische wereld, toen de Nederlandsche regeering hem in 1876 tot hoogleeraar en leeraar in de landbouwscheikunde aan de pas ingestelde Rijkslandbouwschool te VVageningen benoemde. En hiermede begon de Duitsche professor zijn zegenrijk werk in dienst van den Nederlandschen landbouw. Want aan de Rijkslandbouwschool in Wageningen werd ook het eerste landbouwproefstation in Nederland in gesteld en op 1 Februari 1877 kon dit geopend worden onder directie van den heer Mayer. Daar het proef station hem in nauw contact met den Nederlandschen boer zou brengen en bovendien Prof. Dr. Mayer de groote waarde van regelmatige verslagen en artikelen over het Proef station werk in de landbouw- en andere pers bfegreep, legde hij zich dadelijk toe op de beheer- Onderlinge OORLOGSSCHADE Verzekering Maatschappij MOLESTVERZEKERINGEN voor: beschadiging van gebouwen, inboedels, inventarissen, vaar tuigen; enz. bedrijfsschade en huurderving, ook voor binnenvaartuigen; persoonlijke ongevallen- geld, geldswaarden erj preciosa Halfjaarlijksche Schaderegeling! Meer dan 500.000 objecten zijn reeds verzekerd voor ruim Voegt daarbij ook Uw belang en vraagt inlichtingen bij Uw fff Assurantiebezorgerl Ingezonden mededeeling) Of het verslag van de kameraauscnapsavond de eerste op het opleidingsbedrijf. Hier zijn de woorden, die boer de Waard sprak: „Kameraadskes en kameraden: Het is mij een bijzonder genoegen, dat ik de eerste ben, die hier een kameraadschapsavond in de Oekraïne aanbied en het moet U allen toch wel een aangenaam gevoel zijn, dat gij. mijn mede-pioniers, dezen eersten avond meemaakt. Ik heb deze toespraak op papier vastgelegd en ik lees het U voor, omdat dit steeds voor mij een dokument zal zijn, waaraan aangename herinneringen zijn verbonden. Ik hoop dat deze avond er toe zal bijdragen, dat de banden, die in de achter ons liggende weken gesmeed zijn, nog sterker mogen worden en dat hier in de Oekraïne een kameraadschap zal ontstaan, die niet overtroffen kan worden. We hebben nog niet veel, om van dezen avond iets te maken, kameraden; doch maak zelf plezier, het gaat niet om uiterlijkheden. Kameraden 'n prettigen avond". Het ongetemde land. Maar uit die eenvoudige, onop gesmukte woorden van dien Nederlandschen boer, spreekt daar ook niet iets ontembaars uit? De ontem bare wil, de aarde te ploegen en vruchten te doen geven onverschillig waar die aarde ligt, overal waar de boer zijn voet zet? ARGUS. sching van de Nederlandsche taal en al heel gauw verschenen van zijn hand de eerste vlotte publicaties van een lange reeks. Om al het werk, dat Prof. Mayer ten dienste van den Nederlandschen landbouw heeft verricht hier op te noemen, zou te veel plaats vragen. In het kort gezegd, het proefstationwezen breidde zich onder zijn eminente leiding hoe langer hoe meer uit: reeds op 2 Jan. 1890 werden te Groningen, Hoorn en Breda proefstations geopend. Het is ook vooral het werk van Prof. Dr. Mayer dat in 1892 het eerste wetenschappelijke tijd schrift op landbouwgebied, het „Landbouwkundig Tijd schrift" kon verschijnen. Als er een leven is, dat de groote gemeenschappelijke belangen van de Duitsche en Nederlandsche boeren kan bewijzen, dan is het wel dat van Prof. Dr. Mayer. Steeds heeft hij zich trouwhartig bereid gesteld, alle belangrijke opgaven te vervullen en het is vooral ook aan hem te danken, dat het Nederlandsche kweekers- bedrijf zoo'n uitstekenden naam kon verwerven over de geheele wereld. In 1904 vroeg de professor ontslag als Directeur van het proefstation te Wageningen en vestigde zich weer te Heidelberg, waar hij tot aan zijn dood bleef wonen. Eindeloos lijkt de stroom van belangrijke agrarische werken, die van zijn hand zijn verschenen en er zijn veel standaardwerken op het gebied van de agrarische chemie bij. Hem werd ook niet de erkenning voor zijn arbeid onthouden: bij het vijfentwintig jarige bestaan van het Nederlandsche Proefstationwezen, werd in het pas in gebruik genomen nieuwe gebouw van het Wage- ningsche Proefstation een gedenksteen onthuld, waarpp zijn baanbrekend werk was vastgelegd en bij het vijftigjarige jubileum van deze inrichting werd hij door den Senaat van de Landbouw Hoogeschool te Wage ningen tot Doctor Honoris Causa benoemd. Twee jaar geleden werd hem de Adolf Hitlerplakette verleend, terwijl op 9 Aug. van het vorige jaar de Int. Ver. voor tabakswetenschappen zijn verdiensten op het ter rein van de ziektebestrijding eerde door het toekennen van de Richard Kissling-Plakette.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 4