ACHT MILLIARD Voorjaarshengstenkeuring te Middelburg Officieele mededeelingen VRIJDAG 28 JANUARI 1943 DE LANDSTAND PAG. 10 Kleine maat: 3e prijs: Dolf, 100630, eig. J. C. J. v. d. Velde en Gebr. L. J. en P. Wisse te Kamperland. 5-jarigen en ouder: Groote maat: le prijs: Kovacs van Kruiningen, K 1786, eig. M. Vermue te Lewedorp, gem. 's-Heer-Arendskerke; César du Mélo, K1788, eig. Hengstenver. „Oudelande" Secr. P .v. Sabben te Oudelande; Danker van Biezelinge. K1872, eig. Iz. v. Maldegem te Kortgene; 2e prijs: Steven, K1944, fokker-eig. Pieter Vermue Jaczn. te Wolphaartsdijk; 3e prijs: Certain, K1985, eig. Cor Jac. de Kam Jzn. te Wissekerke en Gebr. Leendertse Hzn. te Kamperland; Seccesseur van Buitenzorg, K 1973, fokker-eig. wed. J. J. v. d. Zande te Nieuwerkerk. Kleine maat: le prijs: Frans v. d. Lente, K 1917, eig. Hengstenvereeniging Zuid-Beveland", Secr. C. Mol, te Waarde. Op 16 Januari 1943 werd te Middelburg de Voorjaars keuring van dekhengsten, uitgaande van de Vereeniging „Het Nederlandsche Trekpaard", afd. Zeeland, gehouden. De. uitslag luidde: Goedgekeurd voor dekking: Johan, 106326. eig. A. A. v. Nieuwenhuyzen en Zn. te Nw. en St. Joosland; Leon, 101499, eig. G. L. Lannoye te Aardenburg; Elias van Claison, 104846, eig. Wed. F. D'Hoore te Sluis; Avenir van Nico, 10232(>, eig. Af. v. d. Meulen, Becu te IJzendijke en C. J. Pijfferoen te Eede; Espoir van Clairon de la Hjs, eig. Wed. F. D'Hoore te Sluis; Elfridus van Clairon, 104490, eig. Wed. F. D'Hoore te Sluis; Elegant van Clairon1), 104491, eig. Wed. F. D'Hoore, te Sluis; Mickel van Zuidzande, 100642, eig.JVillem de Buck te Meliskerke; Flo ran van Zevenaar, - 97179, eig. Gebr. Wisse v te Aagtekerke; Intimus»), 99416. eig. Gebr. W. en A. de Buck te Meliskerke. De goedkeuring van het vonge jaar is voor de vol gende 3 hengsten met één jaar verlengd. Samson, 90819, eig. Gebr. Wisse te Aagtekerke; Frans, 91494, eig. J. Louwerse Mzn. te Serooskerke (Walch); Mayeur van Veldzicht, 93148, eig. C. Mesu te Nw. St. Joosland. 1) Deze hoi.gsten zijn in 't keurstamboek opgenomen. PREMIEKEURING 3-Jarige, opgenomen in keurstamboek: le prijs kleine maat: Elegant van Clairon, 104846, eig. Wed. F. D'Hoore te Sluis. 3-Jarigen, niet opgenomen in het keurstamboek: le prijs, groote maat: Espoir van Clairon de la Lijs, 103850, eig. Wed. F. D'Hoore te Sluis; 2e prijs groote maat: Avenir van Nico, 102326, eig. A. J. v. d. Meulen- Becu te IJzendijke en C. J. Pijfferoen te Eede; le prijs kleine maat: Elfridus van Clairon, 104490, eig. Wed. F. D'Hoore te Sluis. 4-Jarigen, groote maat: 2e prijs: Intimus, 99416. eig. Gebr. W. en A. de Buck te Meliskerke. Ouderen, groote maat: le prijs: Henk, K 1850, eig. Jan Maljaars Jz. te Oost- kapelle; 2e prijs: Julian van den Berg, K1861, eig. H. v. Leerdam en C. Janse te Nw. St. Joosland. Kleine maat: le prijs: Ben. van Graauw, K1852, eig. W. de Buck te Meliskerke;, 2e prijs: Buffalo, K 1809, eig. A. de Voogd, Biggekerke. m Onderlinge OORLOGSSCHADE Verzekering Moatschappij MOLESTVERZEKERINGEN voor» beschadiging van gebouwen, inboedels, inventarissen, vaar tuigen, ent. bedrijfsschade en huurderving, ook voor binnenvaartuigen; persoonlijke ongevallen; geld, geldswaorden en preclpsa Halfjaarlijksche Schaderegeling! Meer dan 500.000 objecten lijn reeds verzekerd voor ruim Voegt daarbij ook Uwfeelang en vraagt inlichtingen bij Uw I Assurantie bezorg er I (Ingezonden Mededeellng). Vogelschade en geweren De Secretaris-Generaal van het Departement van Opvoe ding, Wetenschap en Kuituurbescherming; Gelet op artikel 28bis van het Vogelbesluit 1937: Heeft goedgevonden te bepalen le. dat voor het tijdvak van 1 Januari 1943 tot en met 31 December 1943 de hoofden van -plaatselijke politie, Ieder voor zijn gemeente, vergunningen kunnen verleenen tot het gebruiken van geweren andere dan die, genoemd in artikel 14 van het Vogelbesluit 1937 bij het dooden van vogels ten aanzien van welke| en voor zoover van hen krachtens artikel 2 der Vogelwet 1936 is bepaald, dat zij in die gemeente niet gerekend worden tot beschermde vogels in den zin van die wet, zulks met inachtneming van het bepaalde in de circulaires van den waarnemend Secretaris-Generaal van het Departement van Justitie van 9 Juni 1941, Directoraat-Generaal van Politie, afdeeling Algemeene Dienst, no. 1002, en van den Secretaris-Gene raal van het Departement van Justitie van 22 Decem ber 1941, Gevolmachtigde voor de reorganisatie van de Nederlandsche politie, no. 1138; 2e. dat hoofden van plaatselijke politie vóór 1 Februari 1944 aan den Secretaris-Generaal van het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Kuituurbescherming op gave doen van de door hen over genoemd tfjdvak ver leende en geweigerde vergunningen, als bovenbedoeld, on der vermelding van den naam en het beroep van den- gene, aan wien vergunning is verleend, den geldigheids duur der vergunning, de vogelsoorten, en de gronden, waarop ztf betrekking heeft, alsmede voor iedere aan vrage van het soort van geweer, tot het gebruik waarvan vergunning is verleend. ZONDAG 31 JANUARI: van 8.30 tot 8.45 uur over H. I. en H. II. gaan we weer luisteren naar „De zin van het boer-zvjn". Dezen Zondagochtend laat Dirk van de Bospoort zijn gedach ten gaan over het onderwerp: „Oude geluiden". Van 13.00 tot 13.15 uur over H. II. brengen wij weer een uitzending van het Nederlandsch Verbond voor Sibbe- kunde in de serie „Wie en wat waren onze voorouders?" C. Pama spreekt over: „Wij stammen immers toch allemaal van Adam en Eva af MAANDAG 1 FEBRUARI: vragen wij van 8.00 tot 8.15 uur over H. II de aandacht van lederen boer en tuinder voor het actueel nieuws voor hun bedrijf. Ook zult U in deze uitzending een beschouwing kunnen hooren over de hengstenkeuringen te Goes en Zevenbergen. Verder raden wij vooral ook den geitenhouders aan eens naar dit programma te luis teren, daar U hierin ook iets zult hooren over het Lakenvelder Geitenstamboek. Weet U wat dit stamboek beoogt? Neen, welnu, luistert dan eens naar deze uit zending. Van 12.30 tot 12.45 uur gaan we over H. II eens weer op bezoek bij de familie De Boer, waar we de geheele familie gezellig bijeen vinden. Verschillende onderwer pen passeeren daar dan weer de revue. We zijn weer in Sprokkelmaand aangeland en nu zal Opa De Boer iets vertellen over het ontstaan van dezen naam, terwijl we verder ook zullen hooren welke bijzondere beteekenis de boer aan Lichtmis schenkt. Luisteraars hebt U ook wel eens gehoord, dat het van het weer afhangt op Lichtmis of het al of niet een goed jaar voor den boer wordt? U zult in dit programma hierover iets naders kunnen hooren. Van 20.30 tot 20.45 uur H. II „Uit Neeriatods Gouwen". In dit programma brengen wij een voordracht: „Op gevleugelde voeten". „Hardrijden in Friesland" van U. G. Dorhout uit „Volk aan de plas". (Uitg.Schoonder- beek. Laren). DINSDAG 2 FEBRUARI: van 12.30 tot 12.45 uur over H. II vragen wij de aan dacht van alle veehouders voor een zeer belangwekkende uitzending in het programma van de Directie van den Landbouw. De Inspecteur van den Veeartsenijkundigen Dienst, Dr. te Hennepe, zal belangrijke mededeelingen doen betreffende de mond- en klauwzeerbestrydlng. Wjj verwachten dan ook alle luisteraars op bovengenoemden tijd aan den luidspreker. WOENSDAG 3 FEBRUARI: van 8.00 tot 8.15 uur over H. II houdt Mej. K. Hepkema in het programma „Voor de rijpere jeugd van het plat teland" een lering over: „Wat men al zoo op de Boeren- school te Rijs kan leeren". Van 12.30 tot 12.45 uur H. II brengen wij een nieuwe serie en wel: „Nederlandsche boeren in het buitenland". Verschillende boeren laten wij voor den microfroon komen, die ons dan iets zullen vertellen over hun ervaringen als boer in een bepaalde streek van Europa. Dat de bedrijfsvoering daar heel wat verschilt bij die van den Nederlandschen boer, zult U gemakkelijk kunnen begrijpen. Allereerst hebben wij nu een gesprek met een boer, die jaren in Roemenië een bedrijf heeft gehad. DONDERDAG 4 FEBRUARI: van 8.00 tot 8.15 uur over H. II hoort U een praatje over: „Wel traditie, geen verstarring", van A. C. G. Schoon- derwoerd Van 12.30 tot 12.45 uur over H. II vraagt de heer Herwig weer de aandacht voor zijn praatje „Zelf tuinieren". Het voorjaar nadert weer met rassche schreden en we begin nen nu weer aan onze kleine tuinen en volkstuinen te denken. Ditmaal- vertelt de heer Herwig U iets over de groenten, die men na elkaar op betzelfde stuk land kan verbouwen, een onderwerp wat zeer zeker ieders aan dacht heeft. (Denkt U om papier en potlood?) VRIJDAG 5 FEBRUARI: spreekt in 't voorlichtingskwartier voor onze boeren van 8.00 tot 8.15 uur over H. II, dierenarts J. Meertens over: „Het borstelen van het vee". Een interessant onderwerp, denkt U alleen maar aan de spreuk „Borstelen is voe ren". Dit zegt voor een boer genoeg. Van 12.15 tot 12.30 uur over H. II brengen wij een streekprogramma, getiteld: „Niet van Amsterdam Met H. P. Wouwenaar en Chris Volkamp op reis in Waterland. Flitsen en praatjes in Broek in Waterland en Monnikendam. ZATERDAG 6 FEBRUARI: van 12.30 tot 12.45 uur over H. II brengen w\j een Levering van entstof voor leguminosen Naar wij vernemen, ia het Bedr(jfslaboratorium voor Grond, onde.rzqfk, ondanks do moeilijkheden die do tijdsomstan digheden medebrengen, ook dit jaar in staat entstof voor de volgende leguminosen: lucerne, lupinen, serradella, erw ten, boonen, klaver en wikken. De prijs voor een hoeveelheid entstof, noodig voor het enten van het zaad van 1 ha, bedraagt 2.55 incl. O.B. die voor ha 1.53 incl. O.B. Kleinere hoeveelheden worden niet geleverd. De entstof kan steeds uit voorraad geleverd worden. In verband met de verzendingsmogelijkheden is het aan te raden met het aanvragen van de entstof niet tot het laatste moment te wachten, maar b.v. 14 dagen voordat men gaat zaaien, de entstof aan te vragen. Aan den anderen kant moet men de entstof niet te vroeg aanvragen (resp. bij de bestelling het toezenden op een bepaalden lateren datum vragen), aangezien door lang bewaren de werking van de entstof achteruit gaat. Het is wellicht overbodig om te wijzen op het nut van het enten van vlinderbloemige gewassen, vooral in de huidige omstandigheden. Zooals bekend mag worden ver ondersteld, vormen zich op de wortels van vlinderbloemige gewassen knolletjes, welke bacteriën bevatten, die de eigen schap bezitten stikstof uit de lucht te binden en de plant op die manier van stikstof te~ voorzien. Het verdient aan beveling om van deze eigenschap zooveel mogelijk profijt te trekken. Verbouwt men een vlinderbloemig gewas op een grond, waar te voren het betreffende gewas nog in het geheel niet geteeld is of niet sinds een aantal (b.v. 5) jaren, dan is er kans, dat de bacteriën niet of niet in voldoende mate aanwezig zyn. In dergelijke gevallen is het gewenscht tijdig maatregelen te nemen, teneinde te voorkomen, dat het gewas nadeel ondervindt en een onvoldoende opbrengst geeft. Men kan dit doen door op het te bebouwen land grond te brengen (57 karren per ha) van een perceel, waar de betreffende vlinderbloemigen geregeld verbouwd worden en goede knolletjes vormen, maar men kan ook het zaad vóór het uitzaaien met een cultuur van de be treffende bacteriën enten. De laatste methode is ongetwijfeld in de meeste gevallen de eenvoudigste en de goedkoopsteeen gebruiksaanwijzing wordt met elke zending meegezonden. Inschrijving in het centraalregister van nieuwe rassen van landbouwgewassen De Raad voor het Kweekersrecht, thans gevestigd Helena- straat 35, 's-Gravenhage, brengt ter kennis, dat de mogelijkheid is geopend tot het doen van aanvragen tot inschrijving in het Centraal Rassenregister van nieuwe rassen van een der landbouwgewassen aardappel, erwt, gerst, haver, mais, rogge, stamboon, tarwe, veldboon en vlas. Aanvragen moeten worden ingediend bij het bureau van den Raad door inzending in vijfvoud van een aan vraagformulier met beschrijvingsblad, welke elk tegen 5 cent per stuk aldaar verkrijgbaar zijn en worden toege zonden na overmaking van het verschuldigde bedrag op postrekening no. 198113 ten name van den Raad. Aange zien de beschrijvingsbladen voor de onderscheidene gewas sen verschillend zijn, dient bij de bestelling te worden opgegeven, voor welke gewassen zij worden verlangd. Rassen, waarvoor de aanvrage niet vóór 1 Februari 1943 b(j den Raad is ingediend, kunnen in het algemeen niet meer in de komende onderzoekingsperiode worden onder zocht. Uit het oovenstaande blijkt, dat de aanvrage voor in schrijving alleen is bedoeld voor een 10-tal met name ge noemde gewassen.. Verder zij nog medegedeeld, dat in den oproep van het vorige jaar de gelegenheid werd ge boden de rassen te laten inschryven, welke in de 18e Beschrijvende Rasseniyst zijn ingeschreven of op 26 Juni 1942 b\j het Instituut voor Plantenveredeling in beproeving waren. Deze nieuwe oproep heeft dus betrekking op nieuwe rassen en niet op de rassen, welke de vorige maal konden worden aangeboden ter inschrijving. Moch ten bij de vorige aanvrage voor inschrijving rassen, welke in de 18e Beschrijvende Rassenlijst voorkomen of op 26 Juni in beproeving waren, niet zijn aangegeven, dan kan men zich daaromtrent in verbinding stellen met het se cretariaat van den Raad voor het Kweekersrecht. Algemeene raadgevingen voor bespa ring op het verbruik van electriciteit De huidige kolenpositie maakt het noodzakeiyk, dat zoo wel particulieren als industrieele ondernemingen, kanto ren en bedryven, de grootste zuinigheid betrachten bij het verbruik van electriciteit. Hieronder volgen enkele algemeene wenken, welke men zooveel mogeiyk dient op te volgen 1. Het gebruik van electrische straalkachels in kantoorge bouwen enz., worde zooveel mogeiyk vermeden. Wanneer aan den eenen kant kolen wordt gespaard, mag dit voordeel aan den anderen kant niet worden opgeheven door energie in anderen vorm te verkwisten. 2. Teneinde zooveel mogelijk van het daglicht te proft- teeren, hale men de gordijnen, welke voor de vensters hangen weg, voor zoover de uitoefening van de werk zaamheden dit toelaat. In elk geval zorge men er voor, dat het daglicht vry kan binnen vallen. 3. Muren en plafonds var, de werklokalen dienen zooveel mogeiyk in een lichte kleur geschilderd te zijn of van een licht behang voorzien. 4. Op gangen en in portalen kan met lampen van ge ringe lichtsterkten worden volstaan. 5. De armaturen van de electrische lichtpunten en ook de lampen zelf moeten van tijd tot tijd gezuiverd worden. In vele bedrijven neemt stof op de lampen tot tweederden van de lichtintensiteit weg. 6. Dit is het belangrykstevolgt de aanwijzingen van den energiecontroleur op bezoek aan het laboratorium voor Visschery-onderzoek op de Zeeuwsche Stroomen te Bergen op Zoom en ver volgen onze tocht door de verschillende afdeelingen onder leiding van Dr. Grqns en Dr. Korringa. U zult daarbij bemerken, dat dit laboratorium niet alleen een contróle beoogt over het in de consumptie te brengen artikel, maar dat het ook de visschers met raad en daad terzijde wil staan. Werkelyk een belangrijke instelling voor onze visschers. Van 18.00 tot 18.10 uur vraagt op H. II Dirk van den Hul weer de aandacht in de bekende serie: „Als ik het voor het zeggen hadDitmaal heeft hy het over: „Het kan vriezen, het kan dooien".

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 10