Land j eugduitwisseling Een taak voor de jeugd in het Oosten V acantie-p] annen Recepten De taak van de Land vrouwen VOOR DE LANDVROUWEN VRIJDAG 29 JANUARI 1943 DE LANDSTAND PAG. 4 ^^eeds eenigen tijd geleden plaatsten wij een oproep in den Landstand om zich aan te melden voor uit wisseling (Austausch) naar Duitschland. Wij hebben als antwoord hierop reeds een aantal aanmeldingen ontvangen. Zouden aanvankelijk- in Februari reeds meisjes naar Duitschland vertrekken; dit vertrek is uitgesteld tot het begin van April. Voor 't vertrek zullen de deelneemsters en deelnemers nog ongeveer een week samen met de Duitsche deelnemers doorbrengen en zullen ze elkaar leeren kennen. Uit de ontvangen brieven van meisjes en jongemannen, die reeds een half jaar in uitwisseling zijn geweest, blijkt van welk een groot nut deze Austausch is. Voor dat men op een boerderij in Duitschland wordt ge plaatst is reeds door de betreffende Landesbauern- scfaaft nagegaan, of het bedrijf aan de eischen, die men stelde, voldoet. In bijna alle gevallen zal het een z.g. Lehrbetrieb zijn, waar men wordt geplaatst, d:i. een bedrijf waar Duitsche jongens hun practische op leiding genieten. Deze bedrijven behooren tot de beste, terwijl de bedrijfsleider voldoende onderlegd is, om zijn leerlingen practisch onderricht te geven, en die ook in staat is het waarom van de diverse bewerkingen te verklaren. Wanneer men in uitwisseling (Austausch) gaat, gaat men voor den duur van een half jaar. Men leert dus in dien tijd het Duitsche bedrijf goed kennen, de manier van werken daar, de grondbewerking, 't zaaien wieden en oogsten, de landbouwmachines, de veever zorging, kortom de geheele bedrijfsvoering. De meisjes leeren, hoe de Duitsche boerin haar huishouding ver zorgt en haar deel van de werkzaamheden op het bedrijf verricht. De deelnemers kunnen actief mede doen aan het leven en werken der Duitsche Land jeugd en Reichsnahrstand. Men ziet de sociale en cultureele toestanden op het platteland, de gebruiken op het dorp, enz. Men ver ruimt aldus zijn blik terwijl de vele nieuwe indruk ken hen doen nadenken en kunnen helpen om op eigen dorp zoonoodig verbeteringen aan te brengen. Voor onze Duitsche gasten geldt natuurlijk hetzelfde. Zij kunnenhun voordeel doen met onze ervaring en zij leeren onze gebruiken kennen. Er ontstaat bij het gezamenlijk werken een band tus- schen den boer met zijn gezin en den jongen, of het meisje, dat in uitwisseling is, een band, die ook na den terugkeer in het vaderland blijft bestaan en die alzoo een goede verstandhouding en een wederzijdsch waar- deeren tusschen onze volkeren bevordert. Men zou zich echter vergissen als men denkt dat men in Duitschland een half jaar vacantie kan genieten. Dit is evenwel niet het geval. In den regel is het zoo, dat van een Duitsch bedrijf een zoon of dochter naar ons land komt, en op een boerderij hier in het gezin wordt opgenomen, terwijl een zoon of dochter van dit gezin de open gevallen plaats in Duitschland weer inneemt. Het is dus een soort ruil, vandaar ook de benaming „uitwisseling". Men werkt dus mee op het bedrijf en de meisjes in de huishouding en staat onder leiding van zijn pleegouders. (Niet altijd vindt „ruil" plaats, zoodat u zich ook kunt aanmelden als geen jongen of meisje in uw gezin kan worden op genomen). Als regel heeft men de beschikking over een eigen slaapkamertje en hierover moeten ook onze Duitsche gasten zoo mogelijk kunnen beschikken. Men ontvangt van zijn pleegouders een zakgeld van ongeveer 1525 R.M>per maand. Dit bedrag ig niet overal gelijk en is mede afhankelijk van kennis en prestatie. NDER groote belangstelling heeft de Germaansche Landdienst op Maandag 25 Januari 1943 in verschil lende plaatsen van het land vergaderingen gehouden. Door deskundige sprekers werd uiteengezet wat het doel is van den Landdienst. In ons land wist men tot nog toe maar weinig af van de Oekraine. Men wist wel hoe door alle eeuwen heen de Nederlanders buiten Europa koloniseerden, doch voor de kolonisatie binnen de Europeesche gren zen bestond geen belangstelling. Toch is naar het Oosten reeds eeuwenlang gekoloniseerd en de Zwarte Aarde heeft vele Nederlanders onder haar be woners en bewerkers gekend, die daar den naam van ons land hoog hielden. De Nederlandsche boer was in de Oekraine een graag geziene kolonist, want met zijn groote landbouwken- nis wist hij op energieke wijze den grond geschikt te maken voor kostbare gewassen. In 1788 reeds trokken een 200 boeren uit Nederland naar Oostland. Maanden had men er voor noodig om met huifkarren naar het Oosten te trekken. In 1904 waren er aldaar 74.000 kolonisten van Nederlandsche afstamming gevestigd. Ondanks ontberingen en groote moeilijkheden zette men dus door, iets wat Neder landers eigen is. Veel is sinsdien veranderd. De soldaat heeft daar groote gebieden veroverd en gezuiverd van bolsjewistische horden en de boer moet dit land nu koloniseeren. Na den zwaren strijd met het zwaard volgt nu de strijd met den ploeg in dienst van de voedselvoorziening van geheel Europa, dus ook van ons land. De laatste dagen hebben er berichten in de dagbladen gestaan waarin bekend werd gemaakt, dat Aan de Duitsche jongens en meisjes, die hier komen, moet een zakgeld van 1520 per maand worden verstrekt. De reiskosten naar en van Duitschland worden ver goed. Dfe leeftijd om voor ruil in aanmerking te komen is 18 jaar of ouder. Aanmeldingsformulieren zijn verkrijgbaar bij de Pro vinciale kantoren van den Nederlanöschen Landstand en bij den Nederlandschen Landstand, afd. Jonge Landstand, Kortenaerkade 9, Den Haag. Met het aanmeldingsformulier moeten ingezonden worden: a. bewijs van goed gedrag van het hoofd der plaatselijke politie (burgemeester); b. één goed ge lijkende pasfoto; c. gezondheidsverklaring van uw geneesheer. De aanmelding moet geschieden vóór 15 Februari a.s. Siebe Boerma. er wederom gelegenheid was zich aan te melden voor den Germaanschen Landdienst. Allen één ideaal! Eenige honderden jongens en meisjes staan reeds in dezen Landdienst aangetreden. Nog de vorige week schreef Argus in dit blad over het vertrek van de Landdienstjeugd, die met Kerstverlof thuis was geweest. Voor Nederlandsche meisjes van 20 jaar en ouder be staat de mogelijkheid als leidster of huishoudster tot den Landdienst toe te treden, terwijl ook jongens van dien leeftijd de mooie verantwoordelijke taak op zich kunnen nemen aan de jongens die tot den Landdienst toegetreden zijn, leiding te geven. Vereischten zign: begrip voor den nieuwen tijd en belangstelling voor het boerenbedrijf. Na een opleiding van vijf maanden, welke gedeeltelijk in Nederland en gedeeltelijk in Duitschland plaats vindt, volgt plaatsing in een der Nederlandsche land- dienstkampen. De jongens en meisjes die reeds in den Landdienst zijn opgenomen, zijn zoowel uit de stad als van het platte land afkomstig en zijn allen bezield met één ideaal: Eendrachtig samen te arbeiden voor de veiligstelling van de Europeesche voedselvoorziening. In Oostland ligt de toekomst van de Nederlandsche jeugd. Ons vaderland heeft flinke jongens en meisjes noodig, die niet bang zijn aan te pakken. Want dat is zeker: het werk in den Landdienst is niet licht .Doch juist daarom rekent men op de Nederlandsche jeugd. Men kan zich aanmelden voor den Germaanschen Land dienst aan het adres: Koningslaan 9, Utrecht. v. M. Wat IS en WIL de Germaansche Landdienst Sedert het verschijnen van „De Landstand" van vorige week is er in heel wat gezinnen over de komende Land. vrouwenvacantie gesproken. Eén Landvrouw, moeder van vgf kinderen, schreef ons spontaan: 't Is nét zooals in het stukje staat, een kleine tegenslag kan je soms zoo moedeloos maken. Na die vriesweek had ik een dikke wasch en nu begon het ineens weer te dooien en dan voelt alles zoo klammig, de boel wil haast niet drogen, daar zat ik toch zoo over in en zonder dat je er bij denkt, begin je te snauwen tegen de kinderen Maar zij is wel droog geworden Ik was 's avonds net bezig de wasch te vouwen, toen mijn man het stukje voorlas. „Dat is wat voor jou", zei hij, „je komt er nooit eens uit". Hij heeft me van de week opgegeven. Zoo zullen in de eerste voorjaarsdagen te Hilversum landvrouwen bijeen zijn uit geheel ons land; het Noor den, Zuiden, Oosten en Westen zullen elkaar daar ont. moeten. Met het oog op de vele voorbereidingen is de aangifte-tijd vervroegd en moeten alle opgaven vóór 5 Februari bij de Provinciale Leidster Landvrouwen, adres: Prov Bureau Nederlandsche Landstand van de provincie, waarin de betrokkene woont, binnen zijn. Gist Gist wordt niet alleen gebruikt om beslag te laten rijzen, het wordt ook als geneesmiddel gebruikt daar het bloedzuiverend werkt. We kunnen met weinig moeite van gist een smakelijk boterhamsmeersel ma ken en slaan dan twee vliegen in één klap: we hebben eens iets anders op de boterham, dat héél lekker smaakt en tegelijkertijd is het bevorderlijk voor onze gezond heid. Benoodigd zijn: 100 gram (1 ons) gist, 1 afge streken lepel böter of vet, 1 eetlepel kruimels (oud brood), 1 eetlepel fijngehakte ui of prei, zout, een half kopje water en indien voorhanden wat gehakte komijn of peterselie. Bak de gehakte ui of prei in het verhitte vet bruin, brokkel de gist er in, voeg de kruimels en het water daaraan toe en laat alles tezamen tot een brij aan de kook komen. Maak op smaak met zout af. Roer na eenigszins afkoelen de komijn of de peterselie er door Roer tijdens het afkoelen het smeersel nog eenige keeren om, om het vormen van een vel te voor komen. R. v. d. B. Het is een groote opgaaf voor de landvrouwen, om haar werk buiten het gezin, maar toch hiertoe behoorende, zoo te verrichten, dat haar gezin hier niet door te kort komt. De arbeid van de landvrouw van voorheen be paalde zich tot het gezin en het bedrijf Karnen en kaasmaken waren de haar toevertrouwde bezigheden. Mee gaan melken en in hooi- en oogsttijd helpen waar noodig was en daarbij nog meest zonder hulp zorgen voor het gezin, brachten mede dat voor ontwikkeling en ontspanning geen tijd overbleef. Doch veel is sinds dien veranderd. De landbouw van nu, hoewel nog met hart en ziel verknocht aan het bedrijf, heeft meer aan dacht voor hetgeen ook buiten stêe of tuinderij gebeurt, heeft behoefte aan ontwikkeling. Het doel van deze ontwikkeling mag niet alleen zijn het vermeerderen van onze kennis en uiterlijke beschaving, doch beoogt de ontplooiing van de innerlijke waarden in mensch en maatschappij. Want hierdoor kunnen wij komen tot een groei en een kracht ten goede van de plattelandssaam. hoorigheid. Het is het besef van die innerlijke kracht, die onze plattelandsbevolking bekwaam en sterk zal moeten maken voor haar taak en hierin heeft de landvrouw ook haar aandeel door de opvoeding van de kinderen in die banen te leiden, opdat zij, wanneer zij het bedrgf der ouders zullen voortzetten, of wel hun wieken zullen uitslaan om elders hun krachten te ont plooien, geschraagd zullen worden door de gedachte te behooren tot de plattelandsbevolking, die zich immer gaf zooals zij was, noeste, arbeidzame menschen, wer kende voor de instandhouding van het bedrijf en het welzijn van het gezin, doch ook voor het gansche volk, waartoe ze behooren. (Ingezonden mededeeling)

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 4