D. D. D. Landbouwkundigen Verslaggever STENO-TYPISTE SCHRIJVERS VAN ROMANS LOTISICO van 1898 WETTIG LOTERIJBEDRUF IN DEZEN TUD PAG. 11 DE LANDSTAND VRIJDAG 5 FEBRUARI 1943 Bijzondere tuinbouwteeltvergunning De formulieren voor het aanvragen van Bijzondere Tuin bouwteeltvergunning zijn thans verkrijgbaar gesteld bij alle Plaatselijke Vertegenwoordigers en de veilingen. Alle aanvragen zullen dit jaar worden toegewezen, ongeacht de bedrijfsgrootte van den aanvrager. Met toewijzing kan dus rekening worden gehouden fiy het aankoopen van zaai- en pootgoed. De teeltvergunning wordt slechts verleend voor alle één jarige Tuinbouwgewassen, dus niet voor aardbeien en franroozen. Verder wijzen wij er nadrukkelijk op, dat alleen maar vergunning mag worden aangevraagd voor hetgeen men meer wil telen dan waarvoor men reeds vergunning heeft. De bij de telers reeds in het bezit zijnde teeltvergunnin gen voor Teeltgewassen n.l. de vaste Tuinbouwteeltvergunning met het jaartal 1940; de Bijzondere Tuinbouwteeltvergunning met het jaar tal 1942 de uienteeltvergunning met het jaartal 1942 blijven voor de volle oppervlakte van kracht. Het is echter toegestaan om zich niet te houden aan die gewassen, waarvoor de vergunning is uitgeschreven. In dien men dus vergunning heeft voor uien, dan mag men daarop ook wijnpeen telen, of boonen, of welk ander gewas men wil. Zoo ook vergunning, die is uitgeschreven voor boonere of kool of wijnpeen enz. mag men benutten, zoo als men zelf wil, zonder dit verder aan te vragen. Verder is het toegestaan, dat de vergunningen ook wor den gebruikt voor het telen van vroege aardappelen. Alle teeltvergunning voor Tuinbouwgewassen met inbe grip van de teeltvergunning voor uien, mag men benutten om vroege aardappelen te telen. Omgekeerd is het échter niet toegestaan om teeltvergun ning voor vroege aardappelen te benutten voor het telen van uien, wijnpeen, boonen of eenig ander warmoezerij- gewas. Eigenheimers worden ook "tot de vroege aardappelen ge rekend, indien men deze teelt op Tuinbouwteeltvergun ning. Bintjes worden niet tot de vroege aardappelen gerekend. Omtrent de na-cultuur kan men nadere Inlichtingen vragen b\J den Plaatseiyken Vertegenwoordiger en bij de Veilingen. Koolrapen worden, wat de teelt betreft, niet tót de Tuin bouwgewassen gerekend, doch tot ruwvoeder gewassen. De ingevulde formulieren moeten vóór 15 Februari a.s. persoonlyk bij den Plaatselyken Vertegenwoordiger of bij de veiling worden ingeleverd. Aldaar kan men ook nadere inlichtingen vragen. Op het aanvraagformulier moet de naam en het adres van den aanvrager volledig worden ingevuld. Zij, die reeds in het bezit zyn van een vaste Tuinbouw teeltvergunning of van een Bijzondere of uien-teeltver gunning moeten hun org. no. waaronder zij bij het B.C.O. of Pica zijn aangesloten, aan- de achterzijde van het for mulier invullen als zynde aangeslotene A en/ofK. Onder gewestelijke aangeslotenen moeten worden ver staan alle personen, die nog geen vaste teeltvergunning of Bijzondere of uienteeltvergunning met het jaartal 1942 in hun bezit hebben. Zy moeten hun org. no. bij de L.C.O. of Pica opgeven. In geen geval mag het serie, no. van de teeltvergunning, dat onderaan de teeltvergunning is gedrukt, als org. no. worden opgegeven. Mineralen Veehouders kunnen, indien zy zulks verlangen, bij den PI. Vertegenwoordiger een aanvrage indienen ter ver- kryging van mineraalmengsels. Schapcnmarkten In Februari zullen nog de volgende schapenmarkten wor den gehouden: Hulst op Maandag 8 Februari en Breskens op Donderdag 11 Februari. Vervo«rbewijzen voor schapen Het is thans verboden schapen zonder geleidebiljet te vervoeren. Voorloopig zullen dezelfde geleidebiljetten ge bezigd worden als voor runderen. Gedurende eenige dagen zullen alleen geleidebiljetten verstrekt worden naar een slachtmarkt van het Bedryfschap voor Vee en VleeSch. Binnenkort volgen nadere berichten. Tot dan is het ver- bode» schapen in- den vryen handel te verkoopen of af te leveren. Huisslachting Het schijnt nog voor te komen, dat huisslachtvarkens worden geslacht zonder de varkens te bedwelmen of met een masker te schieten. Dit is ten strengste verboden. By het constateeren van een overtreding zal bevorderd worden, dat proces-verbaal wordt opgemaakt, terwijl de loonslager verder zal worden verboden om nog te slachten. Destructie van rundvee Bewijzen voor gestorven runderen kunnen niet op een anderen veehouder worden overgedragen, ook niet als men zelf geen leveringsplicht meer heeft. Het1 is derhalve overbodig om desbeti effende verzoeken in te dienen. DE WND. PROV. VOEDSEECOMMISSARIS VOOR ZEEBAND. Invulling identiteitskaarten De wnd. Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland maakt bekend, dat bij de uitreiking van identiteitskaar ten, de ontvanger acht dient te slaan op de invulling en zoo deze niet juist blijkt, de kaart per omgaande aan zijn kantoor dient te zenden onder vermelding van de aan te brengen wijzigingen. Indien het jonge paarden betreft, waarvan de naam nog niet bekend is, moet inzending plaats hebben, .zoodra de naam van het paard bekend wordt, onder vermelding hiervan. Het ,is onder alle omstandigheden verboden eigenmachtig aanvullingen of wijzigingen op de indenti- teitskaarten aan te brengendit moet geschieden op het kantoor te Goes. Voederbieten De wnd. Voedselcommissaris voor Zeeland vestigt er de aandacht op, dat de telers van voederbieten, die een kennisgeving voor verplicht te leveren voederbieten heb ben ontvangen, de bieten moeten afleveren aan den in die kennisgeving genoeniden handelaar, en dat bij in gebreke blyven tot inbeziOieming zal worden overgegaan. De daaraan verbonden kosten worden op den teler ver haald. Indien voederbieten aan onderdeelen der Duitsche Weer macht of aan anderen zijn of worden afgeleverd, wor den dit geacht z.g. „vrije bieten" te zijn, ook als een Bezugschein in ontvangst genomen is. Het kwantum, waarvoor een verplichting is opgelegd, dient derhalve onvoorwaardelijk en in zijn geheel afge leverd t© worden. Aanvraagformulieren bijzondere tuinbouwteeltvergunning De wnd. Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland maakt bekend, dat de aanvraagformulieren voor Bijzon dere Tuinbouwteeltvergunning thans kunnen worden af gehaald bij de Plaatselijke Vertegenwoordigers en by de Veilingen. De ingevulde formulieren moeten vóór 15 Febr. a.s. by de kantoren, waar deze verkrijgbaar zyn gesteld, worden ingeleverd. Ingevulde formulieren mogen dus niet per post naar het kantoor te Goes worden gezonden, daar bij het inleveren der formulieren deze worden* nagezien of ze juist zyn ingevuld. Bij de kantoren waar de formulieren kunnen worden af gehaald kan men nader worden ingelicht omtrent de Tuin bouwteeltregeling 1943. In de mededeelingen, welke des Vrijdags en/of Zaterdagsavonds in alle Zeeuwsche bladen worden gedaan, zal een nadere toelichting omtrent een en ander worden gegeven. Aanbieden van paarden De wnd. Voedselcommissaris voor Zeeland maakt bekend, dat vanaf 16 Januari 1943 de paardenhouders ook zelf hun paarden ten verkoop aan het Vee- en Vleeschaankoop- bureau kunnen aanbieden, zonder dat een erkend paarden handelaar wordt ingeschakeld. De aanbiedingsformulieren zijn by de Plaatselijke Bureauhouders verkrijgbaar. Deze aanbiedingsformulieren moeten uiterlijk 5 dagen voor de taxatiemarkt, waarop het paard zal worden ge leverd, zyn ingevuld en verzonden. Degene, die een paard ter taxatie heeft aangeboden, zonder dat een paarden handelaar is ingeschakeld, moet op de taxatiemarkt tegenwoordig zijn om den taxatieprijs van het paard in ontvangst te nemen. Eventueele nadere inlichtingen wor den door de P. B. H. verstrekt. Bij den Nederlandschen Omroep is onmiddellijk plaats voor een Vereischten: goede theoretische en practische kennis van land- en tuinbouw, prettige stem, vlot spreker; salaris nader overeen te komen. Brieven in duplo aan Afdeeling Personeel en So ciale Zaken, Schuttersweg nr. 8, Hilversum. UITGEVERIJ In Den Haag vraagt voor spoedige indiensttreding een ervaren Hoog salaris. Bekendheid met de Duitsche taal strekt tot aanbeveling. Brieven met volledige inlichtingen, onder no. 2970, Uitg. „Volk en Bodem" Postbus 281, Den Haag. Uitgeverij zoekt verbinding met (studies, volkskpnde, raskunde, e.d.) op volkschen grondslag. Brieven onder no. 2962, Uitg. „Volk en Bodem", Postbus 281, Den Haag. in de week van V t.m. 13 februari ZONDAG 7 FEBRCARI: van 8.308.45 uur gaan we ons over H. I en H. II eens weer verdiepen In den zin van het boer-zijn. Dezen Zondagochtend zal Dirk van de Bospoort zijn ge dachten laten gaan over het onderwerp „Sprokkelingen" Van 13.00—13.15 uur over H. II vragen wy Uw aan dacht weer voor de uitzending „Wie en wat waren onze voorouders?" De heer Pama behandelt dezen keer weer eens vragen van luisteraars. MAANDAG 8 FEBRCARI: van 8.008.15 uur gaan we luisteren naar het Actueel Nieuws" voor Boer en Tuinder. Voor 'ederen boer is er wel iets by, wat hem te pas komt in zyn bedryf. Van 12.3012.45 uur brengen we een bezoek aan de familie De Boer. Een paar dagen geleden zijn we er met de microfoon geweest; het was al in den avond en zoodoende vonden wy de heele familie gezellig geschaard om de kachel, waar oude jachtherinnerin gen werden opgehaald. Van 20.3020.45 uur over H. II brengen wy in het programma „Uit Neerlands Gouwen" een Flakkeesche schets van C. van de Tol, getiteld: „Opoe fen de gas distributie". DINSDAG 9 FEBRCARI: van 12.3012.45 uur H. II vragen wy weer de byzon- dere aandacht van al onze veehouders voor een uit zending van de Directie van den Bandbouw, waarin Dr. B. J. C. te Hennepe nog meer belangrijke mede deelingen zal doen over de moderne bestrijding van het mond- en klauwzeer. De tyd is nu niet ver meer, dat we van deze rampzalige plaag voor ohs vee be spaard biyven. Het zal U biyken, dat door deskundi gen op dit gebied alles in het werk wordt gesteld, om voldoende entstof voor de bestryding te verkrygen. WOENSDAG 10 FEBRUARI: van 8.008.15 uur H. II spreekt in het kwartier voor de plattelandsvrouw Mevr. BommezijSchaak over: „Hoe brengt het platteland de lange winteravonden door?" Van 12.30 uur tot 12.45 uur brengen wy over H. II een uitzending over de paardenfokkery en de Bandelijke Ruitersport in Overijssel. De bekende Instructeur van het Bandelijke Rijvereenigingswezen in' deze provincie, de heer H. Dubbeldam, zal U hierover het een en jinder vertellen. DONDERDAG 11 FEBRUARI: van 8.008.15 uur H. II geven wij het woord aan den Nederlandschen Coöperatieven Raad, welke eenigen tyd geleden is opgericht. De voorzitter van deze Instel ling. de heer B. J. van Til zal spreken over „De boer en zyn Coöperatie". De opbouw van het Coöperatie wezen ln ons land is gegrondvest op het werk van duizenden boeren, die zich sinds Jaren onbaatzuchtig voor de gemeenschappelijke zaak gespannen hebben. Door dit werk is de gemeenschapsgedachte in onze dorpen, gaan leven en is de enkeling boven zijn per- sooniyke zorgen uit wakker geschud voor zyn werk aan de gemeenschappelijke zaak. Van 12.3012.45 uur brengen wij over H. II een voor dracht van F. W Beekhuis van Till in de serie „In en om den byenstal". De titel ls „Oud-Hollandsche byenliteratuur". VRIJDAG 12 FEBRUARI: van 8.008.15 uur H. II geven wij weer een kwartiertje technische voorlichting aan onze veehouders. Ditmaal spreekt Dr. C. J. de GitfT, directeur van de Rijks- seruminrichting te Rotterdam over den gezondheids dienst voor vee. De zorg voor een gezond vee is immers. boerenplichU Van 12.1542.30 uur over H. n volgt een herhaling van het 8treekcultuurprogramma „Het Beeksterbloempje". Een klankbeeld uit Beek in Groningsch Westerkwartier door H. P. Wouwenaar. ZATERDAG 13 FEBRUARI: van 12.3012.45 uur over H. II Boerenland ln Boek en Krant. van 13.4514 uur over H. I worden er belangrijke wenken gegeven aan onze volkstuinders door Ir. A. W. v. d. Plassche. van 18.0018.10 uur over H. II laten wy Dirk van den Hul aan het woord in de bekende serie „Als ik het voor het zeggen hadVanavond spreekt hij over „Zoo denkt Moeder de Vrouw er over". Van 18.1018.30 over H. II sluiten wij de reeks agra rische uitzendingen met een vroolijk Bandmans Bust- programma. Een luisterspel „Patiënt kan niet wachten" van Fred. Groot. TEGEN MF.F.F.TF.HS Trekkingen in de maanden' MAART, JULI en NOVEMBER Eerstvolgende trekking 8 Maart a.s. LADDERS ophalen in kousen ONZICHTBAAR stoppen van beschadigde kleederen Het is een uitkomst voor ieder HET AANGEWEZEN ADRES: WOL- EN KOUSENHUIS A. van den Bruele - Noordstr. 45 - Terneuzen H0LTHUUZEN Ji Miers Den Haag U Poten 43, Tel. 115281 Goud, Zilver en Juweelen Antiek en mod. Taxatie Gevraagd een flinke zelf standige DIENSTBODE, voor dag of voor dag en nacht, niet beneden 18 in gezin met 3 kinderen, goed loon, hulp werkster. Mevr. v. d. Vegte, Reest- plantsoen 7, Meppel.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 11