Ir. Phaff spreekt te Haamstede over nieuwe Sproeimiddelen üe Landst/ind in ZEELAND INHOUD: Spincursussen PAG. S DE LANDSTAND VRIJDAG 5 FEBRUARI 1913 Redactie-adres GROOTE MARKT 28 GOES. TEL. 2345 (toestel 05) Uitgave: UITGEVERIJ „VOI.K EN BODEM POSTBUS 281 - DEN HAAG Advertenties: Losse plaatsing 25 ot per m m in alle edities 75 et. per mm i Abonnementen: Voor niet leden van len Nederl Land stand ƒ6.— per laar ol I 25 per i maanden Alle briefwisseling betreffende exploitatie, advertenties en abonnementen, aan postbus 281, Den Haag. Telefoon 11.65 88 2de Jaargang No. 5 Vrijdag 5 Februari 1943 1. Indrukken en gedachten (XXIII) 2. Achter den ploeg. 2. Voor de Landvrouwen. 3. Ir. Phaff spreekt te Haamstede. 4. Teeltplan akkerbouw 1943. 4. Mergkool als stoppelgewas. 5. Ontsmetting van het /.aaizaad van voorjea: i gewassen. o. Boekbespreking. 6/7. Chlneesche kool als voorjaarsteelt. 6/7. Het zaaien van sluitkool. 6/7. Broeiradys. 6/7. Bitterkers als handelsteelt. 6/7. De winterbespuiting van vruchtboomei:. 8. Om en by de boerderij. 8. Over mond- en klauwzeer. 9. Schapenziekte en haar bestryding. 10. Pluimveeteelt. 10. Officieele mededeelingen. 10. Officieele Landbouwmededeelingen. 11. Wat „Land er Vn'V br«'»>«rt. OOR de vereeniging van oud-leerlingen der Lagere Tuinbouwschool- „Pomona" te Haamstede sprak op 12 Januari j.l. Ir. Phaff over nieuwe sproeimiddelen voor de fruitcultuur. Na eerst de goede werking van het vruchtboomcar- bolineum te hebben besproken, behandelde spreker uitvoerig de „kleurstoffen" als vervangers van het thans niet meer te verkrijgen carbolineum. Het werkzame bestanddeel dezer kleurstoffen is dinitro-orthocresol. Door de geringe ervaring met deze sproeistoffen, zijn in het vorig seizoen wel eens minder goede resul taten geboekt. Aan de hand van door de fabrikanten aangebrachte verbeteringen, alsook doorserieuze proef nemingen mag verwacht worden dat in het komende seizoen betere uitkomsten zullen worden verkregen. Spreker behandelde een zestal dezer kleurstoffen waaruit de fruitkweeker een keus zal moeten doen n.l.: Ie D.N.C., wordt in poedervorm geleverd, te spuiten in oplossing. Gaf op de proefvelden zeer goede resultaten. 2e Detal, wordt eveneens in y2 oplossing verspoten. Is hier nog niet beproefd, doch werd cfoor den Deutsche Pflanzenschutzdienst gunstig beoordeeld. Se Kewa, in poedervorm geleverd, verspoten als y2 oplossing, was eveneens goed op de proefvelden. 4e Nipton, verspoten in 1 oplossing, gaf minder goede uitkomsten (misschien door slechte oplosbaar heid). Dit jaar zal echter een sterk verbeterd product kunnen worden verwacht. 5e Nitroleum gaf zeer verschillende resultaten; bleek n.l. zeer gevoelig te zijn voor temperatuursverschillen en zuiverheid van 't water. Er kan echter dit jaar met een verbeterd product worden gerekend (minder ge voelig). Wordt verspoten in oplossing. 6e Selinon. Dit product was op de proefvelden no. 1, met zeer geringen voorsprong op de eerstgenoemde sproeimiddelen. Wordt verspoten in 1 oplossing. Spreker raadde aan de winterbespuitingen, door min der goede resultaten in 't voorafgaande jaar, dit jaar niet over te 'slaan, daar de kleurstoffen werkelijk reeds aanmerkelijk verbeterd kunnen worden geacht. Hij vergeleek ze met de eerste carbolineumbespuitingen in vroegere jaren, die toen ook nog dikwijls teleurstellin gen gaven. Men dient zijn boomen, vooral het dunne hout, zeer goed te „wasschen" (in Engeland spreekt men van „winterwashes" der vruchtboomen), dus werkelijk alle takken en twijgen geheel rob dom te raken. Dit geldt trouwens voor alle bespuitingen. Achtereenvolgens behandelde spreker dan nog eenige minerale oliën, die echter alle, door geringe toewijzin gen, in zeer beperkte mate verkrijgbaar zijn. Genoemd werden: „Shell W E 103 in 7 oplossing te spuiten; Shell W.D. 200 in kassen tegen spint, te spuiten in 2 oplossing tegen het vallen van het blad, nooit vroeger en tenslotte Z.E. 60, een zomerolie van de Shell, die ook in kassen wordt verspoten vóór den bloei of na het snijden van de druiven. Dan nog eenige middelen met dubbele werking waar van we noemen: Jebo 40, dat een goed resultaat gaf, zoowel tegen bladluis als spint en Shell W.U., dat ook goed werkte. Beide zijn echter slechts zeer beperkt verkrijgbaar. Vervolgens werden diverse vervangingsmiddelen voor de koperbespuitingen besproken. Het werkzame be standdeel hiervan is Koperoxychloride (bij Bordeau- sche 'pap kopersulfaat). Oorspronkelijk werden deze stoffen gemaakt voo5r toepassing bij ziektebestrijding van landbouwgewassen (hoog percentage koperoxy chloride). Voor de fruitteelt heeft men echter lagere percentages moeten toepassen, daar het oorspronkelijke middel ruwe vruchten gaf. Van de thans nog verkrijg bare kopervervangingsmidde'.en werden genoemd: te spuiten te spuiten koperge- sterkte vóór sterkte na halte den bloei den bloei Koperkalk Bordola 16—18% 2,25—1,2% 1,50—0,75% Koperkalk Bordola i nieuw 50% 0,750,4% 0,5 —0,25% Koper Bayer 1518% 2,25—1,2% 1,500,75% Koper Bayer ge- conc50% 0,75—0,4% 0,5 —0,25% Uraniakoper 45% 0,8 0,4% 0.6 ^-0,3 waarschijnlijk nog Fusikrimp 1517% 2,25—1,2% 1.50—0.75% waarschijnlijk nog Fusikrimp extra 45% 0,8 —0,4% 0,6 0,3 In deze reeks kan ook nog genoemd worden Nosprasit, dat bovendien arsenicum bevat en dus in de plaats van een gemengde bespuiting met lood- of calciumarsenaat zou kunnen worden aangewend. Het wordt verspoten vóór den bloei in 1 -oplossing, na den bloei in 0,5 0,2 Nosprasit zou oQk aanbeveling verdienen in die bedrijven, die te kampen hebben met rupsjes van Tor- trix, die de laatste jaren zich zeer sterk hebben ver meerderd en wanneer ze niet krachtig worden bestre den, groote schade aan ons fruit zullen veroorzaken. Reeds thans zijn er bedrijven waar 50 der appels was aangetast. Men zij dus op zijn hoede. Voor die genen, die het insect nog niet kennen kan worden medegedeeld, dat het een klein rupsje is, dat reeds thans aan takken en stammen te vinden is, onder een vastgesponnen blad. Door deze beschutting is het uiter mate moeilijk te bestrijden. Slechts gedurende een korte periode in 't voorjaar, wanneer het zich naar de uit- loopende knoppen begeeft en de groei der knoppen gróoter is dan de eetlust van de rups, heeft men kans op succes. Later zoekt het een plaats tusschen twee bladeren of tegen elkaar hangende vruchten en is dan niet meer door de sproeivloeistof te bereiken. Men zij dus met zijn bespuiting op tijd, aldus spreker. Spreker waarschuwde tegen het gebruik van calcium arsenaat dat oorspronkelijk bestemd was om aard appels te bespuiten tegen den coloradokever. Het is n.l. gebleken, dat, ondanks het bestaande ver\ bod, van het van Rijkswege daartoe ter beschikking gestelde calciumarsenaat is aangewend voor de fruit cultuur. Dit moet beschadiging van het fruit tenge- vflge hebben. Wel kan calciumarsenaat als gemengde bespuiting met Californische pap worden gebruikt (proeven hebben bewezen dat dan minder gevaar is voor beschadiging dan bij gebruik van loodarsenaat), doch dan dient men uitsluitend het voor de fruitteelt geschikte calciumarsenaat te nemen, en niet het ter bestryding van den coloradokever verstrekte product. Als vervanger voor Bordeausche "pap werd ook nog door spreker genoemd Pomarsol, dat in 't klein gun stige resultaten gaf. Het bevat geen metaal, noch zwa vel en is niet giftig (wat een voordeel is). Ditzelfde product wordt aangewend bij de bestrijding van vuur in de tulpen (tulpen O.B. 72). T.a,v. de zomerbespuiting merkte spreker op, dat Cali fornische pap vermoedelijk nog wel te verkrijgen zal zijn. Bij tekort is als vervangingsmiddel Solbar te ge bruiken. Bij Californische pap zijn de calciumpolisulfi- ,.den het werkzame bestanddeel, bij Solbar zijn het bariumpolisulfiden, die^ even goed werken. Het wordt ET is nu.zoover dat er in Zeeland drie dames zijn, die goed kunnen spinnen en zich bereid hebben verklaard dit ook aan anderen te leeren. Wij beschik ken nu over drie spinnewielen, zoodat er cursussen ge geven kunnen worden. Zij, die zoo'n cursus willen vol gen, moeten zelf de materialen meebrengen hetzij wol- of vlaslint. Daar wol zich het gemakkelijkste laat spinnen, Is het 't verstandigste hiermee te beginnen. We moeten dan ongewasschen ruwe wol, zoo van het schaap meebren gen. Deze wol is vettig en grijpt gemakkelijk In elkaar. Vanzelfsprekend neemt ieder zijn eigen garen ook weer mee naar huis. Hoe lang de spincursus zal duren hangt af van de verlangens der deelneemsters. Willen zij b.v. ook het verven van wol of het spinnen van vlas lee ren kennen, dan zullen er meerdere middagen mee heengaan. Het is de bedoeling, dat de cursussen niet alleen in Goes en andere grootere plaatsen gegeven worden, maar vooral ook de dorpen, hetzij dat de deelneem sters uit hetzelfde dorp komen, dan wel dat zij b.v. komende van Ovezande, Driewegen en Borssele, den spincursus^in Borssele volgen. Het prettigste lijkt ons wel dat de cursussen bij een van de deelneemsters aan huis gegeven worden. Dat schept een huiselijke sfeer en verhoogt de stemming. Ook rekenen wij erop, dat er op de dorpen gastvrijh#id verleend wordt aan de vóór-spinsters, die er een ver velende reis in een overvolle bus of trein voor over ge had hebben. Het is mogelijk dat de cursussen Op drie achtereen volgende middagen b.v. Dinsdag-, Woensdag- en Don derdagmiddag gegeven worden, maar evengoed kan er een vaste middag voor uitgezocht worden. Wanneer de deelneemsters allen jonge meisjes zijn, dan zou het best op een heelen dag kunnen, dus zoowel 's morgens als' 's namiddags spinnen. Voor de „spindames" betee- kent dat heel wat reizen minder! Hoe het ook zij, wij bespreken dat met de gegadigden zelve. Wij verwachten veel belangstelling voor deze spinlessen. Iedere Landstandsvrouw of -meisje d.w.z. iedere boerin of boerendochter, iedere landarbeiders vrouw of -meisje kan hiervan gebruik maken. Van degenen, die niet bij den Landstand hooren en toch zoo graag willen komen, wordt een bijdrage in de kosten gevraagd. U kunt zich opgeven bij één van de boerinnen in Uw buurt, die warm voor den Landstand voelt, of recht streeks bij den Nederlandschen Landstand in Zeeland, Postbus 31, Goea ook verspoten in 1V2—V2% oplossing. Als nadeel heeft Solbar, dat het minder goed werkt tegen spint. Aanbeveling verdient het om ouden voorraad Californi sche pap voor de helft te verspuiten met Solbar. Goede vervangingsmiddelen voor nicotine zijn moeilijk te vinden. Zij bevatten meestal een gering percentage nicotine en zijn bovendien zeer duur. Genoemd wor den: Nicptine-extract Merck; Exodin; Vinicol en Nicopren. By het slot van zyn lezing wees spreker nog eens uit drukkelijk op de wensehelijkheid om bij het snoeien van pruimen onmiddellijk na het maken van de wond deze in te smeren met de eenigste goede wondafdekker: Uankerdood. Doet men dit niet of met minder goede af dekkers dan zal de loodglansziekte zich ongetwijfeld weer sterk uitbreiden, zooais proeven in Limburg dit jaar hebben aangetoond. Voorts ter» bestrijding van hetzelfde kwaad, alle hout dat in den boomgaard wordt gebruikt (stutten, mik ken,. afheiningspalen e.d.) behandelen met wolmans- zout. Ook raadde spreker aan in verband met de sterke uitbreiding van den appel- en perenbloesemkever (die in Zuid-Beveland reeds zeer ernstige vormen aannam) vangbanden te gebruiken (event, jutezakken). Deze, aangelegd aan takken en stammen, dienen in 't najaar, bij donker, koud weer (a«s de bijen niet vliegen) te wor den afgenomen en in heet water schoongemaakt,/ waarna ze weer kunnen worden gebruikt. Spreker ver duidelijkte met een voorbeeld uit zijn eigen- ervaAng, waarbij een vangband die was schoongemaakt reeds den volgenden^dag weer 80 kevers bevatte, het nut van deze bestrijding. Tenslotte werd nog even stilgestaan bij het gebruik van groeistoffen tegen den laten val. Rizopon, ge mengd met Californische pap gaf goede resultaten. Nadat nog enkele vragen waren gesteld en afdoende beantwoord, dankte de voorzitter, de heer H. P. Ver ton, Ir. Phaff voor zijn leerzame en duidelijke lezing. J. P. C. B. Benoemingen Benoemd tot dijkgraaf van den Muijepolder, G. J. de Wilde, te St. Maartensdijk. Benoemd tot onderwijzeres N.a. aan de Landbouwhuis- houdschool te Terneuzen Mej. J. Dijkstra, te Sybrante- buren.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 3