Om en bij de boerderij I Over mond- en klauwzeer De keuring- van gewassen te velde heeft stellig haar grootste beteekenis - bij de keuring van aardap pelvelden. Bij die keuringen treedt vooral naar voren dat de keuringsdiensten zich niet uitsluitend beper ken tot contrölewe.rk. ACHT MILLIARD De moderne bestrijdingswijze VRIJDAG 5 FEBRUARI 1943 DE LANDSTAND PAG. 8 Aflevering pootaardappelen. De meeste aardappelselecteurs, die in de practijk ge schoold zijn, hebben daarbij dikwijls een onmisbare voorlichting van d"e zijde van het personeel en van den keuringsdienst, in casu de keurmeesters, ontvan gen. Ook ten aanzien van de eischen, welke vanwege de N. A. K. worden gesteld bij de partijkeuringen van pootaardappelen, worden de boeren door de controleurs voorgelicht. Ondanks de jarenlange ervaring op het gebied van het keuren van aardappelen en ondanks het peil, waarop het meerendeel der aardappelselecteurs staat, komen telkenjare enkele klachten van de zijde van koopers over het geleverde te velde en op partij goedgekeurd pootgoed voor. Die klachten betreffen in hoofdzaak de uiterlijke kwaliteit van het ontvangen pootgoed, derhalve de partijkeuring en in veel mindere mate de innerlüke kwaliteit, te weten de gewassen, welke uit het pootgoed groeien. Degenen, die bij de keuringen zijn betrokken, weten intusschen wel, dat ook in de nateelt van het gele verde pootgoed teleurstellingen kunnen worden erva ren. Maar die eventueele teleurstellingen zal kooper gebruiker moeten aanvaarden. Gelukkig 1 an worden vastgesteld, dat gelet op de groote hoeveelheden te velde en op partij goedgekeurde pootaardappelen, welke jaarlijks worden afgeleverd, de klachten van geringe beteekenis moeten worden geacht. Klachten dienen zooveel mogelijk te worden voorko men. Daarvoor dienen de aardappelselecteurs zorg te dragen, wijl zij in de eerste plaats in de hand hebben aan welke eischen het product voldoet. En wanneer een kooper over een geleverde partij niet tevreden blijkt, dan dient aan de klacht de noodige aandacht te worden besteed. De leverancier draagt verantvvoordlijkheid ten aanzien van de kwaliteit De kooper zal zich met zijn klacht tot den leverancier wenden. De leverancier zal ,den keuringsdienst, welke de partij goedkeurde op de hoogte stellen en deze laatste zal een onderzoek laten instellen naar de gegrondheid van de klacht. Indien de partij werd ge leverd naar een ander keuringsgebied, zal dat onder zoek worden opgedragen aan den keuringsdienst, welke werkt in het gebied, waarheen de partij is gezonden. Aangezien in de zakken zich certificaten bevinden waarop een aanduiding van de herkomst door middel van een verbouwernummer is afgedrukt, kan de keu ringsdienst, welke' bet product keurde, altijd nagaan door welken verbouwer het pootgoed werd geleverd. Want deze, en dit dient met nadruk te worden vast gesteld, is verantwoordelijk voor de kwaliteit van het afgeleverde product. Liever gezegd, de verkooper is tegenover d<en kooper verantwoordelijk voor de kwali teit van het geleverde product. Bij sommige telers be staat de misvatting, dat de teler van die verantwoor- delijkhéid is ontslagen, zoodra een keuringsdienst die partij heeft goedgekeurd, van certificaat heeft voor zien en geplombeerd. In dit verband moge cte aandacht er op worden ge vestigd, dat volgens de statuten van den keurings dienst tegenover de afnemers van het goedgekeurde zaaizaad en - pootgoed geenerlei aansprakelijkheid be treffende de keuringen en hiermede verbonden hande lingen aanvaardt. In de statuten van de nieuwe N. A. K. staat ten aan zien daarvan het volgende: „De stichting noch één harer organen draagt eeniger- lei financieele aansprakelijkheid vo^>r de kwaliteit van de door haar goedgekeurde en onder haar toezicht ge stekte of verhandelde producten." De gewestelijke keuringsdiensten worden als orgaan van den N. A. K. aangewezen om de keuringen te verrichten. Ook in de statuten van de nieuwe gewestelijke keu ringsdiensten zal een artikel van dezelfde strekking voorkomen. Het ware wellicht gewenscht om die bepaling tevens op te nemen in de algemeene keuringsvoorschriften, die in het algemeen wel in de handen van de telers komen, hetgeen met de statuten niet het geval is. Onlangs werd in „Zaaizaad en Pootgoed" een arbitraal vonnis gepubliceerd betreffende de levering van een partij pootaardappelen. De kooper klaagde daarbij on der meer over het voorkomen van schurft op de ge leverde knollen. De verkooper wees de reclame af op grond van de redeneering, dat geodgekeurd poot goed was verkocht en geleverd. Het Scheidsgerecht oordeelde daarover anders. In het vonnis kan men daaromtrent onder meer lezen: „Overwegende toch dat de goedkeuring door een keu ringsinstituut in geen enkel opzicht de primaire ver plichting van een verkooper aantast of bekort, in te staan voor de qualiteit van het verkochte, daar de keuring, zooals die in Nederland bestaat, geenszins beoogt of pretendeert, een verantwoordelijkheid geheel of gedeeltelijk van den handelaar over te nemen. Overwegende, dat indien een keuringsdienst daarnaar zou streven, de bona fide teelt- en handelsbedrijven zeker in d"e eerste plaats daartegen in verzet zouden komen, naar de geschiedenis van het keuringswezen in Nederland heeft geleerd, de kweek- en handelsbe drijven juist in eigen verantwoordelijkheid hun kracht hebben gezocht en gevonden." De arbiters oordeelden den leverancier ten volle ver antwoordelijk voor'de qualiteit van het dtoor hem ge leverde. Zaaigranen - Ongekeurde zaaigranen Ontsmet zaaizaad Er blijkt een belangrijk tekort aan te velde en op party goedgekeurde voorjaarszaaigranen te zijn. Het verder benoodigde zaaizaad zal moeten worden aangevuld met alleen op partij goedgekeurde voorjaarszaaigranen^ in het bijzonder zaaihaver en zaaitarwe. De P. A. V. A. heeft in dte provincie de regeling in handen en wijst de organen, welke zaaigranen verhandelen, bepaalde hoeveelheden toe. Die hoeveelheden kunnen thans ook door de P. A. V. A. rechtstreeks vjin de landbouwbe drijven aan de erkende zaaigraanhandelaren worden toegewezen. Afgewacht zal moeten worden, welke hoeveelheden bij de keuringen van de P. A. V. A. als zaaigeschikt zul len worden beoordeeld en aan welke kwaliteits-eischen die partijen zullei^ voldoen. Uit onderzoekingen van het Rijksproefstation voor Zaadcontröle is gebleken, dat vrijwel alle partijen zomertarwe vrij sterk tot zeer sterk bezet zijn met kiemschimmels. Vrijwel alle zomerzaaitarwe zal daarom ontsmet moeten wordten om voor plombeering in aanmerking te komen. Er zijn natuurlijk heel wat boeren, die zomertarwe van eigen oogst als zaaitarwe gaan gebruiken. Die partijen worden niet dbor de N. A. K. beoordeeld. Men zij dus gewaarschuwd. Het is dus raadzaam al het zaaigraan te ontsmetten. Dit is trouwens niet iets, dat den laatsten tijd geldt. Daarop werd reeds jaren de aandacht gevestigd. Thans schijnt het wel bijzonder gewenscht, ja noodzakelijk te zijn. Klaverzaden De klaverzaden zijn ook in de sfeer van bijzondere Onderlinge OORLOGSSCHADE Verzekering Moatschoppij MOLESTVERZEKERINGEN voori beschadiging van gebouwen, inboedels, inventarissen, vaar tuigen? enz. bedrijfsschade en huurderving, ook voor binnenvaartuigen; persoonliike ongevallen; geld, geldswaarden en preciosa Halfjaarlijksche Schaderegeling! Meer dan 500.000 objecten zijn reeds verzekerd voor ruim Voegt daarbij ook Uw belang en vraagt Inlichtingen bij Uw Assurantie bezorger! (Ingezonden Mededeeling); omstandigheden-getrokken, waardoor het meer land bouwers moeilijk, meermalen wellicht onmogelijk zal vallen, hun behoefte aan die zaden te dekken. In het laatste marktbericht van het Centraal Bureau kan men onder meer lezen: „De vooruitzichten voor Jevering van binnenlandsch klverzaad zijn niet gunstig. Tegen de vastgestelde prijzen is het, moeilijk d'e telers hun zaad te doen in leveren." De boeren, die geregeld hun binnenlandsche klaverzaden aankochten, via hun eigen organisaties of via bona fide handelaren, zullen, naar valt te verwachten, via die organen moeilijk kunnen rekenen op de hoeveel- he^n, waarop zij ingeval van een eventueele billijke verdeeling, recht zouden hebben. Aan een distributie van klaverzaden schijnen blijkbaar: onoverkomelijke moeilijkheden of bezwaren te zijn ver bonden. In hoeverre klaverzaden uit het buitenland! zullen worden ingevoerd, moet worden afgewacht. Juist nu men niet op de levering Van de gewenschte hoe veelheden stikstofmeststoffen kan rekenen, kan men vooral op de lichtere gronden der akkerbouwstreken de klavers moeilijk missen. R is dit jaar weer veel over het mond- en klauwzeer gesproken en geschreven en uit brieven, die mjj ge regeld bereiken, blijkt, dat er geweldig veel belang stelling bestaat voor dit onderwerp. In den laatsten tijd heeft men mij vooral vragen gesteld over de nieuwe plannen, waarover ik gesproken heb, tot oprichting van een inrichting te Rotterdam, waar entstof bereid zal worden. Van deze entstof heb ik, naar aanleiding van het succes, dat er in het buitenland in het groot, en in Nederland in het klein mede verkregen is, goede verwachtingen. Over de ziekte zelf, zal ik niet te veel zeggen. Alleen dit: er is misschien geen enkele veeziekte, waarover in de laatste jaren zooveel gesproken is en weten schappelijk veel gewerkt en waarvan we eigenlijk nog zeer weinig begrijpen. Voor een veerijk land als het onze beteekent het mond- en klauwzeer een jaarlijks terugkeerende natio nale ramp, waarvan de schade per jaar uitgedrukt op 20 30 millioen gulden geschat wordt Onder de tegenwoordige omstandigheden moet men echter niet alleen over de geldelijke schade praten of de ziekte in geld waardeeren, maar moet men bédenken, tyelke schade zij voor de voeding van ons volk beteekent door verlies aan vleesch, melk, vet en nog veel meer. De voedingsmiddelen, welke er door verloren gaan, zijn door geen millioenen aan geld te vervangen, vandaar dat ik bij deze ziekte niet in geld denk, doch in voe dingswaarde. Toch moet ik het over geld hebben, want om de ziekte doelmatig te bestrijden is geld noodig en niet zoo'n klein beetje ook al is het in vergelijking met de schade in geld uitgedrukt een peulschilletje van een paar ton. Om de ziekte te bestrijden moeten we het oud-Hol- landsche beproefde gezegde toepassen: „de cost gaet voor de baet uyt." Hiernevens mogen onze lezers de zeer belang rijke radiorede, dis de Directeur van den Vee- artsenijkundigen Dienst, Dr. B. J. C. te Hennepe j.l. Dinsdag heeft uitgesproken, aantreffen. Vol gende week spreekt Dr. te H. het tweede deel uit en 'dan hopen we andermaal in staat te zifn, den tekst af te drukken. De schade uit zich als volgt. Als directe gevolgen hebben we meestal sterk verminderde melkproductie, sterfte onder het jongvee en de varkens en ook onder ouder vee, dus groot verlies aan vleesch, melk en vet« Maar niet het minst is de schade door de z.g. naziekten* welke de dieren maandenlang waardeloos, kunnen ma ken, o.a. uierontstekingen, kreupelheden, verzweringen* ziekten van belangrijke organen zooals de longen, het hart of het spierstelsel. Maar daarmede zijn we nog niet klaar met de wasch- lrjst van schadelijke gevolgen. Vooral in den laatsten tijd blijken door verminderd weerstandsvermogen aller lei bacteriën meer vat op de dieren te krijgen. Zoo 13 gebleken, dat het vleesch van mond- en klauwzeer- dieren veel meer dan anders met para-typhus bacillen besmet kan zijn en dus groote gevaren voor de con sumptie op kan leveren en zeer streng onderzocht moet worden. Dan blijken slapende miltvuur-besmettingen of besmet tingen met de bacil van het besmettelijk verwerpen plotseling weer actief te kunnen worden, zoodat we als bijziekten miltvuur en verwerpen zien optreden. Tenslotte heeft men bij proefdieren gevonden dat zelfs tuberkel-bacillen, welke door bepaalde behandelings methoden onschadelijk gemaakt waren en als entstof gebruikt werden (het z.g. G.C.G.-vaccin) weer kwaad aardig kunnen worden bjj dieren, die door mond- en klauwzeer een verhoogde gevoeligheid verkregen hebben.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 8