Vereeniging van oud-leerlingen aan de landbouw- Landstand cursussen in West Zeeuwsch-Vlaanderen Jaarvergadering te Oostburg in ZEELAND INHOUD Benoeming Landvrouwen, attentie PAG. S DE LANDSTAND VRIJDAG 12 FEBRUARI 1943 N hotel „Zonnevijlle" te Oostburg: kwam dezer dagen de Vereeniging van Oud-Leerlingen aan de Landbouw- cursussen in West Zeeuwsch-Vlaanderen in algemeene jaarvergadering bijeen, onder voorzitterschap van den heer Joh. Ie Clercq uit Sluis. Spr. wierp in zijn openings woord een terugblik op 1942, welk jaar zeer moeilijk is geweest. De landbouwbedrijven, aldus spr., zijn thans topzwaar belast en hij hoopte dat de overheid ook hier zal ingrijpen. De richtprijs van de producten zal zich moeten aanpassen aan de lasten en spr. hoopte dat deze zoodanig zullen zijn, dat een ieder een bevredi gend teeltplan zal kunnen indienen. Landeiyke beelden en tafereclen. Hierna was het woord aan den heer L. van Dijk, hoofd van de Landbouwschool te Schoondijke, voor een cau serie toegelicht met lichtbeelden over „landelijke beel den en tafereelen". Dhr. v. Dijk begon met er op te wijzen, dat reeds, de Grieksche en Romeinsche schrij vers over het landbouwend volk schreven als over een goed volk. Niet altijd echter heeft men zooveel eerbied voor den boer gehad en door velen, in nagenoeg alle eeuwen is de boer geminacht en bespot. Niet alleen schrijvers, maar ook vele bekende schilders wisten in hun werken een waardeerende of ook wel bespottende uitbeelding van den boer en. het landleven te geven. Dhr. v. Dijk begon met lantaarnplaatjes te vertoonen uit het oude Egypte, circa 4000 jaar voor Christus, waaruit men zag dat het graan toen met de sikkel werd ^gesneden. Het dorschen of uittreden geschiedde met behulp van ezels. In de 10e eeuw gebruikte men reeds lange zeisen om te maaien. Diverse beelden werden vertoond uit de Middeleeuwen, waaruit men een vrij goed beeld kreeg van de wijze waarop men toen het land bewerkte. Juist in de Middeleeuwen had men grooten eerbied voor den landbouw. Speciaal in Italië wordt dit duidelijk bemerkt aan de vele zinnebeeldige uitbeeldingen in de grootste kerken. De bevolking van dien tijd wist maar al te goed, dat, wanneer de oogst in eigen land mislukte, dit hongersnood beteekende. Later werd dat anders, er kwamen stoombooten, waarmede men het voedsel van overzee kon aanvoeren. De heer v. Dijk vertoonde vele beelden van schilders, zooals Breughel, Fr. Hals, Jan Steen, Paulus Potter, Vincent v. Gogh e.a. Ook vestigde spr. aandacht op de werken van Toorop met zijn typische uitbeeldingen, zoo a.o. in den Apostel Petrus en Simon, met hun Walchersche boerenkoppen. Voortzetting vergadering. Na het vertrek van dhr. v. Dyk werd de vergadering voortgezet. De penningmeester, de heer H. Brakman bracht verslag uit van de rekening en verantwoording, waaruit bleek dat het batig saldo in het afgeloopen jaar nog was toegenomen en nu ƒ1058.37 bedroeg. Het jaarverslag, uitgebracht door den secretaris dhr. C. A. Mabesoone, vermeldde o.a. dat het aantal leden met 20 was vermeerderd- De beide aan de beurt van aftreden zijnde bestuursleden H. Brakman en C. A. Mabesoone werden bij acclamatie herkozen. er hier op wyzen, dan is het omdat er by een ordening niet van een bepaalde vakgroep of van een land, maar van het Europeesche vaste land m zyn geheel blijkbaar heel wat komt kyken!" L.N zoo komen we weer op ons uitgangspunt terug, nl. by de rede van den Rijkscommissaris. Wy staan nog aan het begin van de ordening in Europa. Dat er reeds zooveel geordend wordt in vollen oorlogstyd is een bewijs, dat er niet gerekend wordt, dat Duitschland dezen oorlog zal verliezen. V~or ons bestaat er geen twyfel over de komende rechtsgelijk heid. Wy zijn daarbij overtuigd, dat als onze boeren, tuinders en visschers met al hun kunnen zich volledig inzetten, NU, MAAR OOK STRAKS als alles weer normaal is, zy in Europa aan de spits kunnen blijven en daarmee volledig het recht hebben verworven op een juiste belooning op grond van de geleverde prestatie. Mocht het dan thans nog wel eens daaraan ontbreken, eens zal daarin verbetering komen. Paarden die de haver verdienen, zullen ze ook 'een keer ontvangen. Ende desespereert aiet! TER BLAAR. De voedselcommissaris naar Oostburg. De voorzitter deelde daarop mede, dat de wnd. voed selcommissaris voor Zeeland, zich bereid heeft ver klaard, binnen enkele weken naar Oostburg te komen, teneinde de noodige inlichtingen te geven en een toe lichting te verstrekken op de maatregelen de voedsel voorziening betreffende. Gezien het groote belang daar- •van, stelde het bestuur voor, deze bijeenkomst voor alle landbouwers toegankelijk te stellen. Eventueele vragen kunnen reeds nu worden gesteld en worden gezonden aan den. wnd. voedselcommissaris zelf, of aan het bestuur van de Ver. van Oud-Leerlingen. De datum zal tijdig gepubliceerd worden. Uitgebracht werd voorts een verslag van de gehouden proefvelden. Met dit werk dat door de vereeniging wordt gesubsidieerd, zal wor den voortgegaan. De Ploeger. Op initiatief van de vereeniging werd in het najaar 1942 een ploegwedstrijd gehouden, waaraan door 11 personen werd deelgenomen. De jury bestond uit de heeren Iz. Versprille, H. Brakman en P. v. Cruijningen, gekeurd werd op 11 en 15 December. De punten werden verdeeld in 3 categorieën, n.l.: 1. aanleggen of het opzetten van het perceel; 2. recht rijden, zoonoodig geeren; 3. opdoen of klaarmaken en wendakkers (vooreinden). De jury bracht, bij monde van dhr. van Cruijningen, verslag uit over dezen ploegwedstrijd. Dit verslag ach ten wy zoo interessant, dat wij het hier in zijn geheel zullen overnemen. Het luidt als volgt: „De algemeene indruk over dezen wedstrijd was o.i. bevredigend. Uit de verschillende perceelen die ge- ploegd werden kon Aen de conclusie trekken, dat hier met volle aandacht en noeste vlijt gewerkt was. Hiertegenover stond echter dat, wanneer men ieder perceel apart beoordeelde, er nog verschillende fouten gemaakt waren. Vooral het „opdoen" was bij de meesten een moeilijke factor. Dikwijls ontstond er bij het opploegeh van den wendakker een veel te hooge rug tegen het zoogenaamde stuk of perceel. Of door het onregelmatig wenden groote oneffenheden, welke niet altijd weggewerkt konden worden. Ook waren er nog enkelen, die de wendakkers van het stuk afploegden. Dit schijnt gemakkelijker te zyn, doch meestal waren de laatste sneden te diep, waardoor dikwijls een vrij diepe geul veroorzaakt werd. Meestal,, was zoo'n wend akker niet ver genoeg geploegd, waardoor men stuk ken ontmoette, die zoodoende niet geploegd waren. Het rechtryden daarentegen was by de meesten goed te noemen. Men hoorde wel eens klachten van: mist, zware regens en onregelmatige grond, maar laten we aannemen, dat alle deelnemers met de moeilijkheden hebben te kampen gehad. De kunst van het yak ligt niet altijd daarin opgesloten. De uitslag van dezen wedstrijd was als volgt: le pr. M. Aernouts, Sluis, 27 punten met „Huard"; 2a. Z. Dhont, Groede, 24 punten met „Rud Sack"; 2b A. Plasschaert, Hoofdplaat, 24 punten; 3a. H. Vercaije, Aardenburg, 24 punten met „Melotte"; 3b. Ch. Schepers, Hoofdplaat, 23 punten met „Rud Sack"; 4e pr. P. dte Wilde, IJzen- dyke, 23 punten, met „Melotte". Eervolle vermeldingen werden toegekend aan: J. Quaars, Oostburg, met „Melotte"; Abr. Willems, IJzendijke met „Rud Sack"; H. Coens, Retranchement met „Huard"D. van Belle- gem, Oostburg met „Rud Sack". De voorzitter bracht dank aan de jury en de deel- nemers, speciaal aan den le prijs-winnaar, die in 20 gemeten zwaar land, geheel alleen met een vierspan, op zulk een knappe wijze heeft geploegd". De jury vestigde de aandacht op het feit, dat onder de 11 deelnemers 8 boerenknechten waren. Men wekt daarom ook de boerenzoons op in den vervolge aan dergelijke wedstrijden deel te nemen, want een boer derij besturen eischt toch zeker in de eerste plaats een goed vakmanschap. N Besloten werd om dit jaar de zustervereeniging uit Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen uit te noodigen tot een excursie in West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Een onderwijskwestie. 'Bij de rohdvraag kwam een bericht ter sprake in één der provinciale kranten, dat te Schoondijke een land- bouwwinterschool zal worden gevestigd. In dit bericht wordt zelfs melding gemaakt dat het onderwijs aan Redactie-adres: GROOTE MARKT 28 GOES TEL. 2345 (toestel 05) Uitgave: UITGEVERIJ „VOLK EN BODEM" POSTBUS 281 DEN HAAG AdvertentiesLosse plaatsing 25 ct. per m m., in alls edities 75 ct. per m.m. Abonnementen: Voor niet-ieden van den Nederl. Land stand ƒ5.— per jaar of 1.25 per 3 maanden. Alle briefwisseling betreffende exploitatie, advertenties en abonnementen, aan postbus 281, Den Haag. Telefoon 11.65.88. 2de Jaargang No. 6 Vrijdag 12 Februari 1943 I>ag- 1. Dat is bolsjewisme. 1. Indrukken en gedachten (XXIV). 2. Achter den ploeg. 3. Ver. van oud-leerlingen aan de Landbouwcursus in W. Z.-Vlaanderen. 4. Het. gemeenteiyk slachthuis te Breda. 5. Hennequin bibliotheek van den Landstand In Zeeland.. 5. Proefveldverslagen. 6/7 Naar Oostland! Bet-overgrootvader spreekt De ooomkleurstcffen. 8. Tuinbouw in bet kleine boeren- en pluimvee- houdersbedrijf 8. Ontsmetting van het spinazie-yaad. 8. Dagverkorting in den fijneren tuinbouw. 9. Dagverkorting in de sierteelt. 9. De paarden bloem en rubber. 9. Hengstenkeuringen in Zeeland. 10. Over mond- en klauwzeer. 11. Wat „Land en Volk" brengt. deze school reeds is aangevangen en dat er reeds een ruim aantal leerlingen is geplaatst. Dit bericht heeft bestuur en leden ten zeerste verrast, daar hun hiervan totaal nietsbekend is. Te verwon- derlyker is dit, daar de belangen van "het landbouw onderwijs in dit gewest zijn opgedragen aan de Ver. van Oud-Leerlingen. Dat de landbouwwinterschool er is, wordt ten zeerste toegejuicht, doch dat daaraan absoluut geen rucht baarheid is gegeven, is bevreemdend. Dat er ook geen oproeping is geplaatst voor leerlingen, bleek veel ont stemming verwekt te hebben, temeer daar er zeker heel wat animo' voor dit onderwijs bestaat. Nadat nog enkele meer interne zaken waren afgehan deld, was hiermede de agenda afgewerkt en werd het woord verleend aan een vertegenwoordiger van een bouwkas, die sprak over het onderwerp: „Mogelijk heden en perspectieven om het bezit te komen van een onbelaste boerderij" Het was heel laat geworden toen het groote gezelschap uiteen ging. S. Benoemd tot assistent bij den Rijkslandbouwvoorlich- tingsdienst voor het Westelyk deel van O.Z. Vlaanderen (Land van Axel) dhr. C. Murre te Axel. Eervol ontslag Aan mr. M. C. van der Minne te 's-Gravenhage is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als raad van den polder Walcheren. Op Dinsdag 16 Februari, n.m. 2 uur wordt in het gebouw „De Prins van Oranje" te Goes een vergadering van de afd. Landvrouwen gehouden. Op het programma staat o.m. een lezing van Mej. J. Dekker over „Boerderyenbouw in Neder land". Een dergelijke vergadering wordt op 18 Februari a.s. gehouden in Café Duyze te Clinge, aanvang n.m. 7.30 uur. Alle Landstandvrouwen zijn van harte welkom!

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 11