Het gemeentelijk slachthuis te Breda VRIJDAG 12 FEBRUARI 1943 DE LANDSTAND PAG. 4 Links van boven naar onder: De viller aan het werk. Een specialiteit in het slacht huis te Breda is de bloedvan- ger niet klopinrichting door middel van het holle mes. Nadat eerst de varkens electrisch verdoofd zUn, wordt het holle mes In het hart gestoken en het bloed In een gesloten bus ge/ogen. Opzichter ten Brlnke toont het holle mes. In het laboratorium toonde de heer Keiningh, pl.v. directeur, diverse methoden van onderzoek. Hechts van boven naar onder: Hoofdgebouw niet transporthal van het gem. Slachthuis te Breda. De laatste bewerking in het slachthuis is het in twee deelen hakken van het rund. Geslachte runderen, gereed om de reis naar den slager te ondernemen. (Foto's: West-BrabantSpuls) De slachterij in beeld De volksgezondheid veilig gesteld D E weg van producent naar consument is bp de voedselvoorziening van ons volk een uiterst belangrijke. Wij bemerken dit heel duidelijk en gevoelig door het vervoerswezen, dat, vanzelfsprekend, in oorlogstijd groote moeilijkheden ondervindt. De weg van producent tot consument is bij de volksgezondheid van even groot belang, even belangrijk als woning en kleeding. Wy willen ons ditmaal beperken tot den weg, dien het vleesch als voedingsproduct van producent tot consument'moet doormaken. Wie nagaat hoe In vroeger tijden deze weg werd bewandeld, begrypt achteraf dikwijls niet hoe ons volk altyd een hoog gezondheidspeil heeft weten te behouden. De schrjjver van het boek „Dr. Ylimmen" mag zich bij eerste beschouwing in zyn boek overdreven hebben uitgelaten, voor wat betreft de groote gevaren voor volksgezondheid, welke op de boerdery schuilen, iedere deskundige zal toch zeker moe ten toegeven dat zijn uitlatingen inderdaad niet geheel onge grond zyn. Om de volksgezondheid veilig te stellen zijn er onder ons volk vele pioniers geweest, die vol idealisme waren. Een hunner is de buurtboerenleider van den Landstand voor Breda, Dr. Meier. De ingewijden van den Landstand weten dat hij zich niet alleen op dat terrein ten volle inzet. Bij de vrijmaking en vrijwor ding der Brabantsche boeren in en door den Landstand is hij een der meest actieve strijders. Dr. Meier is niet alleen in ons land, doch ook in andere Euro- peesche landen bekend door verscheidene vindingen op het ge bied van het slachthuiswezen; met deze vindingen heeft hij In niet geringe mate de techniek van het abattoir, doch evenzeer de volksgezondheid jgediend. Wij noemen o.m. zijn vinding van de „sleuf" waarop het zoo juist gedoode rund komt te liggen en er de vele bewerkingen ondergaat. Deze sleuf heeft vele vroe gere primitieve middelen op dit terrein vervangen. Verder is er zyn vinding van de „bloedvanger", waarin het bloed wordt ge klopt. Een wandeling door het Gemeentelijk Slachthuis, waarvan de buurtboerenleider van Breda niet alleen de directeur, doch ook een der grondleggers is, bewijst dat dit een bedryf is dat niet alleen in Brabant, doch in het geheele land eenig is. Wy kregen eenigszins een Indruk van zijn werk, doch ook van zijn groote verantwoordelijkheid, toen men ons vertelde dat wekelyks in zijn slachthuis niet minder dan 35.000 kg. vleesch wordt verwerkt. Met bewondering hebben wij in het laborato rium gestaan, alsmede in de vriesruimte, waar de levende blaaswormen, welke den lintworm veroorzaken, worden doodge vroren. In de varkenshal met haar bloedzuiger en in het wasch- lokaal der loonslagers blijkt, dat de ^ociale verzorging den directeur ook zeer nauw aan het hart ligt. Op deze wijze staat de buurtboerenleider van Breda op de bres voor de volksgezondheid. Op deze wijze toont hij de dienstbaar heid aan zyn volk. Wij willen hierbij tevens allen boeren i/i Zeeland, en allereerst hun, die actief in de Landstandsgelederen staan, er op wijzen en er bij hen op aandringen, dat ook zy, ieder op hun post, hun dienstbaarheid aan het volk toonen door op de bres te staan voor de volksgezondheid. In het algemeen zal dit neerkomen op de grootst mogelijke netheid, te betrach ten op het boerenbedrijf; wij denken hierbij in het bijzonder aan de netheid en zindelijkheid in den stal, bij het melken, De boer weet dat hij in dienst staat van zijn volk. Het is over bodig hem dit herhaaldelijk te zeggen. Wel echter hebben wij den buurtboerenleider van Breda als voorbeeld willen stellen voor den Zeeuwschen boer op het terrein der volksgezondheid. Het personeel van het gemeentelijk slachthuis te Breda werkt met denzelfden idealistischen geest als de directeur. Dit bleek wel overduidelijk uit onze gesprekken met den plaatsvervan gend directeur, den heer Reiningh en met den opzichter, den heer Te Brinke.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 12