Officieele mededeelingen V eeziektenbestri j ding Productiecontrole bij melkvee Officieele Landbouw- mededeelingen Zitdagen Bureau Pacht PAG. 11 DE LANDSTAND VRIJDAG 19 FEBRUARI 1913 Zooals refeds gemeld, zal door het inhouden van een zeer klein gedeelte van den met ingang van 1 Januari 1943 verhoogden, melkprijs een aanzienlijk be drag ter beschikking komen, dat zal worden aange wend ter bevordering van de melkcontróle om door middel daaxrvan een verhoogde melkproductie te ver krijgen alsmede voor de bestrijding van verschil lende dierziekten. Zooals bekend, behoort de bestrijding van eenige be smettelijke veeziekten, zooals veepest, longziekte, mond en klauwzeer, miltvuur, e.a. tot de taak van het Rijk, i.e. tot die van den Veeartsenijkundigen Dienst, en is de wijze van bestrijding dezer ziekten vastgelegd in de VeeweJ. Naast de in artikel 7 dier Wet genoemde ziekten, komt er echter een aantal, eveneens besmettelijke ziekten onder den veestapel voor, zooals abortus Bang, paratuberculose, streptococcenziekten, enz., welke veel meer voor organisatorische dan voor individueele be strijding in aanmerking komen, welke bestrijding van buitengewoon groot belang voor de veehouders moet worden geacht. Het spreekt vanzelf, dat de bestrijding van niet al deze ziekten in alle deelen van Nederland even noodzake lijk en (of) even urgent zal zijn, In de eene provincie zal de eene ziekte meer op den voorgrond treden, uitgebreider voorkomen, dan in de andere; vandaar dat het organisatorisch niet juist zou zijn, indien de onderhavige bestrijding te veel centraal werd geregeld. Het ligt in het voornemen bedoelde bestrijding te leggen in handen van Gezondheidsdiensten voor dieren in de onderscheidene px-ovincies. Hiertoe zullen de thans in alle provincies bestaande Provinciale Centrale Vereenigingen tot bestrijding van de tuberculose iOnder het rundvee en van andere veeziekten dienen te wor den uitgebouwd tot volledige Gezondheidsdiensten voor dieren, met aan het hoofd een directeur-dierenarts, wien een eenvoudig geoutilleerd laboratorium ter be schikking wordt gesteld, op de wijze, zooals dit in de provincie Friesland reeds sedert 1919 het geval is. riet tot stand brengen van deze Gezondheidsdiensten zal gepaard gaan met de invoexing van de algemeene tuberculosebestrijding onder het rundvee, zoowel in het belang van den gezondheidstoestand van den veestapel als in dat van de volksgezondheid, welke zooals reeds herhaalde malen met nadruk wérd betoogd, bij een intensieve bestrijding van de rundërtuberculose zoo nauw betrokken is. Bovendien dient niet uit het oog te worden verloren het groote belang, dat de Nederlandsche export van vee en zuivelproducten heeft bij een algemeene runder- tuberculoseèestrijding in het bijzonder en bij een goed georganiseerde dierziektebestrijding in het algemeen. Nederland toch zal steeds weder op export van vee en zuivelproducten zjjn aangewezen en men bedenke, dat de kwaliteit der producten daarbij een zeer be langrijken factor zal vormen en déze weder ten nauwste samenhangt met den gezondheidstoestand der dieren. In verband met bovenstaande zullen alle pogingen in het werk worden gesteld, teneinde het mogelijk te maken, dat de werkzaamheden van de Gezondheids diensten bij het begin van de bestrijdingscampagne 1943-1944 kunnen aanvangen. Op de volledige medewerking wordt gerekend, omdat het duidelijk zal zijn, dat de geheele opzet wel het algemeen belang dient, doch in de eerste plaats' ge schiedt in het belang der veehouders, opdat de renta biliteit van hun bedrijven zoo hoog mogelijk wordt opgevoerd. De groote beteekenis van een betrouwbare productie- controle voor het melkvee als hulpmiddel voor de ver hooging van de opbrengst aan botervet wordt alge meen erkend. Slechts met behulp van de gegevens «dezer controle kan een doelmatige selectie plaats heb ben. Het aantal melkkoeien, dat in Nederland gecon troleerd wordt, is nog steeds niet evenredig aan de groote economische beteekenis van onze melkveehouderij. De middelen, welke noodig zijn om geleidelijk tot een meer algemeene productiecontróle te komen, zullen, evenals die, welke noodig zijn voor een intensieve ziektebestrijding, gevonden worden door een kleine heffing op alle afgeleverde melk. Daar onder de huidige omstandigheden een verplichte melkcontróle op niet te overkomen moeilijkheden stuit, zal voorloopig een systeem worden gekozen, waarbij de deelname aan de melkcontróle gestimuleerd wordt door voor hen, die hun vee aan een contróle onderwerpen, welke aan nader bekend te maken eischen voldoet, de kosten van de contróle zoo gering mogelijk te doen zijn. In korte trekken komen de beoogde maatregelen om tot een uitbreiding en verbetex-ing van de melkcontróle in ons land te komen op het volgende neer: Voor elke in ons land tot zuivelproducten ver werkte of in consumptie gebrachte kg. melk wordt een klein bedrag Ingehouden. Hieruit wordt een Cen traal Fonds gevormd. Aan den veehouder, die aan melkcontróle deelneemt, worden de aan de melkcontróle verbonden kosten op het einde van het jaar giooten- deels vergoed, m.a.w. hij krijgt practisch den vollen melkprijs uitbetaald. Het beheer van het Centrale^ Fonds, dat onder rijkstoezicht en in overleg met den Centralen Melkcontróledienst plaats heeft, wordt opge dragen aan het Bedrijfschap voor Zuivel. Hoofdcontrólediensten Een door dc Provinciale Commissie voor de bevorde- xïng van rijkswege van de veefokkerij ingestelde hoofd- contróledienst, is betast met de leiding en het toezicht op de contróle in de provincie. Deze diensten hebben Verder tot taak de productiegegevens te verzamelen en te verwerken. Zij worden gefinancierd door het Centrale Fonds en zijn, wat hun werkzaamheden betreft, ondergeschikt aan den Centralen Melkcontróledienst. De door de Directie van den Landbouw ingestelde Cen trale Melkcontróledienst, bestaande uit een bestuur en ambtenaren, geeft o.m. richtlijnen voor de provinciale hoofdcontrólediensten betreffende de uitvoering der melkcontróle als zoodanig en stelt voorschriften vast met betrekking tot het verzamelen en verwerken der provinciale productiegegevens. De dagelijksche uitvoe ring wordt opgedragen aan den directeur, die de be schikking krijgt over een bureau en administratief personeel (Cehtraal Bureau voor de Melkcontróle). De directeur, die de dagelijksche leiding heeft (het on derhouden van een geregeld contact met de provin ciale hoofdcontxölediensten en het toezicht op hun werk) is bovendien belast met het verzamelen en ver- werlfen van de productiegegevens der provinciale hoofd contrólediensten, m.a.w. dus met de centrale, landelijke verwerking der productiegegevens. De tuchtrechter straft Aan een landbouwer In de provincie Zuid-Holland was ln het voorjaar 1942 door den Productiecommissaris voor geschreven om 4 ha grasland, te scheuren. Bij contróle op de naleving van di.t voorschrift bleek, dat de betrokkene niet had gescheurd, zoodat een tucht rechtelijke verklaring werd opgemaakt. Op grond hiervan heeft de tuchtrechter den landbouwer in kwestie tot een boete van ƒ3000.— veroordeeld, Deze uitspraak zij een waarschuwing voor hen, die mochten meenen, dat men het met het scheuren niet zoo nauw behoeft te nemen. Naast de extra hooilevering van 5000 kg., welke wordt opgelegd per ha. grasland, ten aanzien waarvan men zijn scheurplicht 'niet is nagekomen, dreigen hooge boeten Bovendien kan het grasland van de nalatigen op hun kosten worden gescheurd. Zakboekje voor handelaren in schapen Binnenkort zal een regeling in werking treden, waarbij aan alle naar het oordeel van het Bedrijfschap voor Vee en Vleesch toe te laten handelaren in schapen een zakboekje zal worden uitgereikt. In dit zakboekje moet bij ontvangst of aflevering van een schaap daarvan terstond naar waarheid en met inachtneming van de ter zake gegeven aanwijzingen, aanteekening worden gehouden. Tevens moet de ontvangst, onderscheidenlijk de aflevering door onderteekening van de ter zake in het zakboekje of veeboekje van de wederpartij gemaakte aanteekening bevestigd worden. Zoolang nog niet definitief is vastgesteld aan welke eischen men moet voldoen om voor het verkrijgen van een zakboekje in aanmerking te komen, zullen zakboekjes uitsluitend worden uitgereikt aan hen, die kunnen aan- toonen den schapenhandel regelmatig als hun bedrijf te hebben uitgeoefend. Gegadigden dienen hun aanvraag zoo spoedig mogelijk, doch uiterlijk vóór 1 Maart te richten aan het Bedrijf schap voor Vee en Vleesch, Laan van Meerdervoort 55, 's-Gravenhage, na welken datum geen aanvragen meer in -behandeling zullen worden genomen. Zij, die reeds als marktveehandelaar in schapen door voornoemd Be drijfschap zijn toegelaten, gelieven daarvan mededeeling in hun aanvraag te doen met vermelding van de markt, waarvoor zij zijn toegelaten! Verkoopen en afrepelen van vlas. De telers van vlas worden er aan herinnerd, dat z\j ver plicht zijn hun geheelen voorraad stroovlas, voor zoover deze onverkocht is, vóór 1 Maart 11143 af te repelen. Wanneer het vlas vóór 1 Maart 1943 ongerepeld is ver kocht doch het vlas op 1 Maart 1943 nog niet afgeleverd is en hiervan tijdig verkoopbriefjes zijn ingezonden, geldt deze verplichting niet. Is het vlas vóór 1 Maart 1943 verkocht, dan hebben ze met afrepelen den tijd tot 1 April 1043. Zij die hun vlas vóór 1 Maart 1943 hebben gerepeld, dienen dit vóór 1 April 1943 te verkoopen. Het vlas, dat op 1 Maart 1943 nog onverkocht en ongere peld respectievelijk op 1 April 1943 onverkocht en gerepeld op de bedrijven a'anwezig is, zal worden gevorderd. Bovengenoemde verplichtingen zijn weliswaar nog niet van kracht, doch de telers dienen er thans reeds rekening mede te houden, dat deze binnenkort rechtsgeldig worden. Contractvarkens. Het ligt in de bedoeling om varkenshouders die tevens een akkerbouwbedrijf exploiteeren t.z.t. te verplichten om GOES: Dinsdag 23 Febr. 1943. Groote Markt 20, van 1112 en van 23 uur. OOSTBURG: Woensdag 24 Febr., Café „De Vuist", van 121 uur. MIDDELBURG: Donderdag 25 Febr., Café Ga- briëlse, Lange Vischstraat, van 1.302.30 uur. één of meer contractvarkens te houden. Het is nog niet bekend over hoeveel H.A. bouwland men moet beschik ken om deze verplichting deelachtig te worden. Echter is wel bekend, dat degene, die niet aan zijn verplichting vol doet, een proces-verbaal zal oploopen en dat hem bovendien zal worden verboden om varkens op het bedrijf te hebben. Dit beteekent zonder meer dan men in 1943/1944 geen huis slachting zal kunnen verrichten. Zij, die nu reeds een of meer biggen kunnen koopen en houden doen goed hier mede niet te lang te wachten. Biggenmerken. Fokkers die in 1942 biggen hebben mogen fokken zullen dit ook in 1943 mogen doen. De toewijzing 1943 is nog niet vastgesteld, doch zal voor een aantal lokkers wellicht iets ruimer zijn dan in 1942. Slachten van geiten. Het slachten van geiten en bokken is verboden. Voor af gemolken geiten en voor bokken die voor de fokkerij van geenerlei waarde meer zijn. kan op de Districtskantoren toestemming verleend worden om die dieren te slachten. Een attest van een dierenarts dat de geiten en/of bokken geen fokwaarde meer hebben dient te worden overgelegd. Houden van kippen. Personen die niet aan den leveringsplicht van eieren in den zomer van 1942 voldaan hebben mogen geen kippen meer houden. Het is te verwachten dat zeer binnenkort, en wel in de volle legperiode Maart/Mei weer een leveringsplicht zal worden opgelegd. Nadere publicaties volgen zoo spoedig mogelijk. Zelfverzorgingsregeling melk. Er wordt? nog eens de aandacht op gevestigd dat wijziging is gebracht in de hoeveelheid melk. welke door niet-inwo- nende vaste arbeiders, welke onder de zelfvezzorgingsrege- ling vallen, mag worden betrokken. Deze hoeveelheid zal n.!. niet liter, doch slechts liter per persoon per dag mogen bedragen. De rantsoenen melk voor zelfverzorgers zyn derhalve thans definitief als volgt vastgesteld Voor den veehouder zelf en diens inwonende gezinsleden en inwonend personeel liter per persoon per dag, voor den niet-inwonenden vasten arbeider en diens gezin liter per persoon per dag. De bovengenoemde rantsoenen gelden zoowel voor vol wassenen als voor kinderen. DE WND. VOEDSELCOMMISSARIS VOOR ZEELAND. Aanvraag bijzondere teeltvergunning tuinbouwgewassen De Wnd. Voedselcommissaris vestigt de aandacht op het volgende Bij het aanvragen van bovengenoemde vergunning dient men met het volgende rekening te houden: 1. De vergunning die in 1942 geldig was, blijft ook voor 1943 van kracht. 2. 'Wanneer in deelteelt of zgn. in ..half was" wordt ge teeld, dient de vergunning te worden aangevraagd door den gebruiksgerechtigde, op wiens naam wordt ge ïnventariseerd en die ook den kunstmest aanvraagt. 3. Z\j, die zaaiklaar land huren, moeten de teeltvergun- ning zelf aanvragen. 4. Elke teler is zelf aansprakelijk voor het tydig uitvoeren der teelt- en oogstwerkzaamheden. By het verwaarloo- zen van de teelt of het niet tydig oogsten stelt men zich bloot aan tuchtrechtelijke vervolging. Een ieder vrage dus niet meer teeltvergunning aan voor de zeer arbeidsintensieve teelten (als b.v. wijnpeen, boonen enz.) dan hij zelf of zijn personeel behoorlek kan verzorgen. 5. In plaatsen welke geïsoleerd zijn gelegen ten opzichte van veiling, spoor, tram of vaarwater en ook in andere plaatsen kunnen moeiiykheden ontstaan met producten die zeer spoedig aan bederf onderhevig zijn. 6. Elk jaar opnieuw worden de prijzen voor de Tuinbouw producten vastgesteld. 7. De aanvraagformulieren zijn bij de Plaatselijke Ver tegenwoordigers en de veilingen verkrijgbaar. Verhuren grond voor volkstuinen De Wnd. Voedselcommissaris vestigt er nogmaals de aandacht op. dat alle personen, die in 1942 geen grond voor volkstuintjes verhuurden en dit in 1943 wel willen doen. daartoe toestemming moeten vragen. Ook zy, die een grootere oppervlakte dan in 1942 willen verhuren, moeten voor deze oppervlakte toestemming vragen. De verhuurders zijn verplicht om den huurders er op te wyzen, dat zy zich als volkstuinder moeten laten in schrijven. Voor het verhuren van zaaiklaar land aan personen die daarop in bedrijf telen, dus met de bedoeling om de op het zaaiklaar verhuurde land geteelde producten te ver- koopen of in eigen bedrijf aan te wenden, wende men zich tot de Grondkamer te Goes. Verjaringsdatum Paarden De Wnd. Voedselcommissaris voor Zeeland maakt bekend dat voor de paarden, waarvan by voorgeleiding middels een door een stamboekvereeniging afgegeven geboorte- bericht de juiste leeftijd niet kan worden aangetoond voortaan 1 Februari als verjaringsdatum dient te worden aangehouden. Hieruit volgt dus ook dat alle niet stamboekveulens vanaf 1 Februari over de taxatiemarkt moeten worden verkocht.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 11