mmmMm Over wapens tegen het bolsjewisme w IE zal het ons kwalyk nemen dat we deze week aanvangen met iets te vertellen over hetgeen onze oogen aanschouwden en onze ooren hoorden op een zesdaagsche reis door het West-Duitsche industriege bied? Dankbaar waren we dit te hebben meegemaakt, zoodat wij het niet van „hooren zeggen" hebben als we op enkele dingen de aandacht vestigen. De Landbouw in Nederland in 1942 ZEELAND Indrukken en gedachten 2de Jaargang No. 7 Vrijdag 19 Februari 1943 anastana In de eerste plaats dan hebben we tallooze fabrieken in volle werking gezien, waren we onder in een steen kolenmijn, waar het drukker was dan op het Utrecht- sche spoorwegstation, aanschouwden en proefden we producten die vervaardigd waren uit steenkolen-vet en hout-suiker. Schrik niet lezer vooral niet gij, land vrouw we aten cake die voor een belangrijk deel uit materiaal was bereid dat aan steenkolen en hout was onttrokken. We aten worst waarin eiwit was toe gevoegd uit soja-boonen. En toen we in een der groot ste levensmiddelenbedrijven van Europa vertoefden en dat alles beleefden, keken mijn metgezellen me mede lijdend aan, want ze wisten dat ik boer was. Vet uit ^steenkool, suiker uit hout, marmelade van in het wild groeiende planten, eiwit uit elders groeiende sojaboo- nen, wat voor plaats blijft er dan nog voor den boer? Zoo vroegen hun oogen, maar mijn antwoord luidde: ook al zouden alle producten van de boerderij vervan gen kunnen worden, dan nog heeft de boerenstand als bloedbron der natie een taak te vervullen en daarom reeds zal zijn bedrijf de levensmiddelenfabriek aller volkeren blijven. En we waren niet ongerust. Daarvoor was trouwens geen enkele reden, want toen we in dezelfde fabriek in het schaftlokaal kwamen, dat zeer modern was ingericht, viel ons oog op mooie land schapsschilderijen aan den wand, waarin de boerderij tot haar recht kwam en ook op kernachtige spreuken uit redevoeringen van Adolf Hitler of een zijner mede werkers, waarin het verband met den bodem tot uit drukking werd gebracht. Het feit echter dat bekwame ingenieurs er in zjjn geslaagd uit steenkool en hout en uit tal van andere artikelen producten te vervaardigen voor menschelijke consumptie en die anderzijds samenstellingen hebben gevonden waarin veel eiwitrijk voedsel tot een klein volume wordt samengevoegd om het gemakkelijk over verren afstand (naar de fronten en in de U-booten) te kunnen vervoeren, is een der zoovele getuigenissen van de onverwoestbare wilskracht die het nieuwe Duitsch- land in staat zal stellen dezen oorlog te winnen. Alles wat we aanschouwden, ook op sociaal gebied geeft dit volk het recht, het moreele recht op de over winning om daarna tot verdere ontplooiing te komen, den scheppenden GeVmaanschen mensch waardig. En, wat we zeer belangrijk vonden, was zeker wel het aanschouwen van woningen voor fabrieksarbeiders, die op billijke voorwaarden tot hun eigen bezit werden gemaakt. Een der grondprincipes van het nationaal- socialisme is te komen tot een algemeene verbreiding van bezit en dus wordt de heiligheid van het eigen dom hoog gehouden. Het liberalisme erkent weliswaar ook privaatbezit, maar gaf gelegenheid aan den een om zich ten koste van den ander te verrijken. Niet de gemeenschap, maar het eigen „ik" was doel. Zoo was in elk geval de praktijk en velen kunnen ook in deze dagen daar nog niet boven uit komen. Het commu nisme wenscht daarentegen elk privaatbezit af te schaffen. Zoo is het bolsjewisme derhalve het aller grootste gevaar voor den eigengeërfden boerenstand en voor ieder die door eigen prestatie en spaarzaam heid, zonder de gemeenschap nadeel te berokkenen, tracht tot meerdere welvaart te komen. Wanneer we dit alles bedenken is het begrijpelijk dat in een industriegebied waarin ongeveer twintig jaar geleden de communisten nog de roode vlag der revo lutie he >schen en talrijke aanhangers hadden, het nationaal-socialisme van de daad meer en meer terrein won, toen men in de praktijk zag wat het wilde. Niet allen gelijk, ook niet het kapitaal voorop, maar de arbeidende mensch en zijn prestatie in het middelpunt. Zoo was de praktijk en daardoor werd de mogelijkheid geschapen te komen tot eenig bezit, zoodat b.v. menig arbeider reeds een eigen huisje het zjjne kan noemen. Levensvreugde door arbeidsvreugde, ziedaar het motief dat we overal op deze reis onderkenden. Vakbekwaamheid, lenigheid en levenshouding, het zijn begrippen, die bij den scheppenden mensch behooren. Ze worden in dit enorme Duitsche industriegebied sedert de machtsovername van jongsaf bjj de jeugd aangekweekt. We hebben over de resultaten verbaasd gestaan en we hopen dat de tyd niet ver meer zal zijn dat ook onze Nederlandsche jongeren in alle schakee ring op deze wijze zullen worden opgevoed tot karakter volle raenschen die zich, van hun capaciteiten bewust, geheel en al inzetten, zoodat zy inderdaad tengevolge van ban capaciteiten bovenaan zullen staan ill de rij der Germanen. Het voert ons te ver op alles wat we zagen in te gaan. We zouden u kunnen vertellen van het schitte rende werk van de N.S.V. (Volksdienst) mogelijk ge worden door vrijwillige bijdragen van het Duitsche volk voor Winterhulp. We zouden u kunnen wijzen op de vele kindertehuizen die we zagen, op de tehuizen voor huismoeders, waar deze gedurende vier weken vacantie genieten om nadien weer opgewekt haar be langrijk werk in het gezin ter hand te kunnen nemen. Dat alles vraagt teveel plaatsruimte, maar heeft ons wel geïnspireerd u er op te wijzen dat Winterhulp en Volksdienst hier te lande nog veel meer de geldelijke aandacht verdienen als tot nog toe bij velen het geval was. Waarom gingen we naar dit West-Duitsche industrie gebied? Om te zien wat er waar was van alle gruwel verhalen over platgebombardeerde fabrieken, slecht- gekleede, armoedig uitziende, mokkende menschen en uitgehongerde kinderen. Geen spaan is er van deze Engelsche beweringen over gebleven. Alle fabrieken werken dag en nacht, niets dan vastberaden mannen en vrouwen zagen we en spraken we en vrooljjke, goed gekleede en goed uit ziende kinderscharen trokken naar de scholen. Waren er dan geen huizen stuk? Zeer zeker. Wel kerken, wel particuliere woningen, wel een gerechtsgebouw en een operagebouw van groote historische waarde, maar geen fabrieken waarin oorlogsmateriaal wordt vervaardigd, geen mynen waaruit de kolen in duizenden tonnen per dag naar boven worden gebracht, geen levensmidde lenbedrijven die werken voor het front. Geheime wapens hebben we op dezen tocht wel ont dekt. Niet in de fabrieken, maar in de harten van de bewoners van dit gebied. De wapens: vastberadenheid en geloof in de overwinning en in den Führer, wat nie mand deze menschen kan ontnemen en die door elk bombardement harder en sterker worden ZOO waren onze indrukken en nóg wjjlden onze ge dachten bjj al hetgeen we ginds, op onze tochten door de wapeosmidse van het Groot-Duitsche Ryk aan schouwden toen we in ons Nederland terugkwamen En hier? Hier zijn in diezelfde dagen dingen geschied, die ons volk nog kleiner maken. Laffe sluipmoorden hebben plaats gevonden op edele menschen. Of de daders gevonden moeten worden onder opgehitste heet hoofdige jongeren uit hoogere kringen dan wel onder de handlangers der bolsjewisten, één ding is zeker: dat het overgroote deel van ons volk dergelyke methoden Radio-rede van den Directeur-Generaal van den Landbouw Op Dinsdag 23 Februari, des middags van 12.30 tot 12.45 uur, zal de Directeur-Generaal van den Landbouw, de heer G. J. Ruiter, over den zender Hilversum H een radiorede houden over den landbouw in Nederland in het afgeloopen jaar. verafschuwt. Laat men toch de hoofden koel houden en de harten warm, laat men opzien naar dat eene groote doel: de menschheid in deze landen en niet den enkeling tot grootere welvaart en voorspoed te bren gen zoodat allen voor elkaar werken en levensvreugde scheppen. De voorbeelden die vvjj in het Duitsche Ryk zagen, bewyzen, dat het nationaal-socialisme dat tot stand kan brengen en zal brengen zoodra de gevaren van het bolsjewisme, die Europa nog steeds bedreigen, zjjn afgewend, zoodra ook de liberale opvatting van het geld naar zich toehalen door den enkeling ten koste van de gemeenschap gelijk het jodendom en zijn handlangers betrachtten den kop zal zijn ingedrukt. r" R zijn ook onder de boerenbevolking menschen die hopen op een Engelsche overwinning. die dat doen, vergeten echter dat een dergelyke overwinning mee brengt dat zjj hun bezit en hun rustig leven voor goed vaarwel kunnen zeggen, omdat dan hier geen Engel sche vrienden komen, maar de horden van Stalin. Wie nog zoo naief is te gelooven dat deze horden by een nederlaag van de Duitsche en met hen verbonden legers aan onze oostgrens zouden halthouden, omdat we ze hier niet willen hebben, kan zyn schoolgeld wel weer terughalen. Onze boerenstand is behoudend en terecht. Onze Nederlandsche boer is er de man niet naar als bezitlooze in het kolchosensysteem dat Rus land kent, te willen worden opgenomen. WELNU, DAN MAG HIJ OOK NIET VERLANGEN DAT ANDEREN DE KASTANJES VOOR HEM UIT HET VUUR HALEN. Dan moet hjj thans kiezen tusschen boerenorde en bolsjewistische knechtschap. Hij zal dat eerste wenschen en daarom moet hy thans alles doen wat mogelijk is om een Nederlandsche volkseenheid te vormen met Mussert als Leider tegen het bolsjewisme dat hier gezien de sluipmoorden der laatste dagen thans nog aanwezig is. Alleen als onze Nederland sche Volkseenheid gesloten achter den Leider staat aangetreden in vertrouwen op den Fiihrer zal het roogeljjk zyn ook hier een toekomst te scheppen waarvan wy in vollen oorlogstyd op sociaal gebied een voorproef over onze Oostgrens hebben gezien. Ons boerenvolk mag zich daaraan niet onttrekken, maar behoort de sterke, staalharde kern van onze Neder landsche volkseenheid te vormen. Dat is het verplicht aan zjjn bodem, aan zyn bloed en aan zjjn over het algemeen godsdienstige levensopvatting. Pak dan aan in den strjjd tegen de bolsjewistische machten, die ons volk willen verscheuren. TER HAAR

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 1