Nieuws uit het gewest T.B.C. De Landstand Vereeniging tot verbetering van het 'geitenras in Zeeland Landjeugd van Zeeland in ZEELAND INHOUD Benoemingen Ieder het zijne! Al uw vee gekeurd op PAO. 8 DE LANDSTAND VRIJDAG 19 FEBRUARI 1943 De Vereeniging tot verbetering van het Geitenras in Zeeland hield* Woensdagmiddag te Middelburg haar algemeene vergadering, die druk bezocht was en geleid werd door den heer Rottier, in verband met verhinde ring van den voorzitter mr. Dieleman. De heer Rottier deelde mee, dht de melkopbrengst achteruit geloopen was, omdat niet genoeg krachtvoer gegeven kon wor den. Voorts memoreerde hij de verdiensten van den secr.-penningmeester, den heer J. Versluys, die onlangs de vereeniging 30 jaar diende. De heer Versluys las een uitgebreid jaarverslag voor. Over 1942, zeide hij, kan men ondanks alles, toch tevreden zijn; er is hard gewerkt door de verschillende kringen en niet minder door het bestuur. De medewerking van de leden kon op de keuringen iets beter zijn. Bij de 65 keuringen die gehouden werden, kwam slechts 32 procent van de geiten ter keuring; te St. Kruis was er geen enkele. Over de verzorging der bokken kan men algemeen te vreden zyn. al zijn er enkele vereenigingen, waar het iets beter kon zijn. Het toezicht van de besturen der plaatselijke vereenigir.gen kan in dezen veel verbetering aanbrengen. In die plaatsen waar het toezicht goed is, is ook de verzorging goed. De Provinciale vereeniging beschikt thans over 119 dekbokken. Dankbaar herinnerde spr. aan de goed ge slaagde kringkeuring in West Zeeuwsch Vlaanderen en aan den steun van hoogerhand ontvangen. Melk- controleurs zijn er in Zeeland nog te weinig, want zal de controle goed uitgevoerd worden, dan moet men kunnen beschikken over personen die hiervan eenige ervaring hebben. De financieele toestand der vereeni ging is goed te noemen. Het aantal afdeelingen steeg van 67 tot 72; het aantal leden van 4954 tot 5073 en het aatnal geiten van 7640 tot 9091. De ontvangsten bedroegen 4842 en de uitgaven 4733. Voor 1943 sluit de begrooting met een eindcijfer van 5104. Van het fokstation waren de inkomsten en uit gaven resp. 4073 en 4031. Het bestuursvoorstel, den prjjs der aan te koopen bokjes voor 1943 te handhaven, werd aanvaard. Na eenige bespreking werd een voor stel van den kring Walcheren, gesteund door het be stuur, om de contributie van 45 cent per lid per jaar, te brengen op 50 cent, met groote meerderheid aangeno men. Het voorstel om wijziging te brengen in de om wisseling der dekbokken, werd door het bestuur in getrokken, gezien de moeilijkheden die hieraan verbon den waren. Tot lid der commissie van toezicht op het fokstation werd bij acclamatie verkozen de heer K. Hui- bregtse te Westkapelle. Wat deskundigen er van zeggen I. Onder AL de be smettelijke ziekten van dier en mensch is er wellicht géén enkele, die zóó zeer, en zóó terecht ge vreesd wordt als de tuberculose en geen ook, waarvan het zoo moeilijk is de men- schen van de besmettelijkheid te over tuigen. Inderdaad, hoe ontzettend veel slachtoffers de tering ook eischt, vrees voor besmetting- heeft men bijna niet en er worden ook geen voorzorgen tegen genomen. Toch is het een onomstootelijke waarheid, die voor ALLE menschen en dieren geldt, dat „tuberculoselijders, zonder één enkele uitzondering, hun ziekte aan besmetting te wijten hebben!" (J. Vlaskamp in „De besmettelijke Veeziekten"). In 1937 stierven aan tuberculose in Neder land 4119 personen. VEEHOUDERS, HELPT MEDE HET BESMETTINGSGEVAAR TE VERMINDEREN Sluit U aan bij de T.B.C.-bestryding onder het rundvee. Adres: Vereeniging tot be strijding van tuberculose en andere ziek ten onder het Rundvee in Zeeland; secre taris Dhr. A. Cappon, Corn. Eversdijk- straat 2 te Goes. Geitenfokvereeniging te Vee re N Deze hield dezer dagen haar jaarvergadering. De reke ning van den penningmeester sloot met een batig saldo van 19.74. De aftredende bestuursleden werden herkozen. De contributie bleef onveranderd, het dekgeld werd ver hoogd met 0.20. Voorts werd besloten bij de plaatse lijke keuring weer geldprijzen uit te reiken. Varkenstands „Helpt Elkander" Het varkensfonds „Helpt elkander" te Nw. en St. Joos- land hield zijn algemeene vergadering onder leiding van den heer Baas. Aanwezig 32 leden en begunstigers. Ontvangen was in 1942 42.en uitgegeven 666.66, dus een nadeelig saldo van 624.66. De aftredende bestuursleden H. Koppejan en M. Delle- beke werden herkozen. In de twee vacatures werden gekozen dhn. J. de Nood en R. Joosse. Voor 1943 werd besloten de varkens te Ja ten inenten door dh. Wagenaar, wien als hulp werd toegewezen dh. J. Reynoudt. Dh. de Waard zal weer als adviseur optreden. Coöp. Weegbrug Zaterdgg 6 Februari hield de Coöp. Weegbrug te Nw en St. Joosland haar jaarvergadering onder voorzitter schap van dh. M. Verhulst. Uit het jaarverslag bleek, dat aanmerkelijk minder was gewogen dan in 1941. Ontvangen werd 672.78, uitgegeven 762.81. Het weegloon werd voor de aandeelhouders vastgesteld op 11 ct. per 1000 kg. Weger bleef dh., Cornelisse. Over 1942 werd hem alsnog een loonsverhooging toegekend van 75.Voor 1943 werd zyn loon vastgesteld op 60 meer dan het bedrag van zijn daggeld. De jaar wedde van den secr.-penn. bleef "7 50. „Werkmansbelang" te Axel Onder voorzitterschap van dh. A. E. C. Kruysse hield de Ver. van Varkenshouders „Werkmansbelang" te Axel haar gewone jaarvergadering. Ontvangen werd ƒ120.17 en uitgaven 103.62, dus een batig saldo van 16.55, zoodat het geldelijk bezit der vereeniging thans is gestegen tot 1279.92. De aftredende heeren P. J, van Driel en A. C. Hoog- strate werden als bestuursleden herkozen. Herbenoemd als lid voor het nazien van de rekening werd dh. B. Seghers. De bezoldiging van den sec.-penningmeester werd bepaald op 30.— per jaar en de contributie bleef 0.35 per maand. De uitkeering voor gestorven varkens werd verhoogd van 0.75 tot 1.per kg. Het ledental daalde tot 41. Varkensvereeniging te Hoofdplaat Dezer dagen hield de Varkensvereeniging te Hoofd plaat haar jaarvergadering. Voorzitter was dh. Jos. Scherbeijn. De secr.-penn. legde rekening en verant woording over het afgeloopen jaar af. Inkomsten 308.46, uitgaven 237.84, batig slot dus 70.62. Totaal Sluit de gelederen Onze plattelandsdorpen zijn doodsch en verlaten! De jonge boerenzoons en boerendochters vervelen zich. Er gebeurt in hun dorpen niets meer. Om hun ver veling te dooden, gaan sommigen wat kaarten of biljarten, of zij trekken naar de stad, waar zij zich nog meer vervelen. Soms lykt het of alle leven uit den jongen boerenstand verdwenen is. Niets interesseert hen. Alles laat hen koud. Het groote tijdsgebeuren van thans laten zti langs zich heen druipen als de regen. Vaders en moe- ders beweren dat het oude weer terugkomt, en dat zij tot zoolang moeten wachten. Maarer zijn er, die er anders over denken en zeggen: als ooit de jonge boerenstand tot vol leven moet komen, is het nu Er gaat een nieuw Neder - landsch volk geboren worden, een volk met durf en kracht, een volk met pionierszin. En zij weten dat de jonge boerenstand de grondslag van dit volk moer zijn. Als er dus ooit 'gewerkt moet worden voor en door de boerenjeugd, is het juist nu. Nu ons volk lam schijnt te liggen, moet de jeugd van het platte land ons volk nieuwe kracht en moed geveh. Daarom staan reeds honderden leden van „De jonge Landstand" aangetreden voor den Boerenjeugdleider van Zeeland. Hij wijst hun den weg dien zij volgen moeten. Hij wil den jongen boer en de jonge boerin de standseer hergeven, hij wil hen voor hun werk Redactie-adres: GROOTE MARKT 28 GOES TEL. 2345 (toestel 05) Uitgave: UITGEVERIJ „VOLK EN BODEM" POSTBUS 281 DEN HAAG A.dvertentiesiuosse plaatsing 25 ct. per m.ra., in alle edities 75 ct. per m.m Abonnementen: Voor nlet-leden van den Nederl. Land stand 5.— per jaar of f 1.25 per 3 maanden. Alle briefwisseling betreffende exploitatie, advertenties en abonnementen, aan postbus 281, Den Haag. Telefoon 11.65 88 2de Jaargang No. 7 Vrijdag 19 Februari 1943 P&g. 1. Indrukken en gedachten. (XXV). 2. Gesprek met den gemachtigde voor Landbouw en Visschery. 3. Nieuws uit het gewest. 3. Sluit de gelederen! 4. Voor de Landvrouwen. 4. Wat „Land en Volk" brengt. 5. Proefveldverslagen. 6/7. Met onze b(jen op ruis Naar Oostlund De boomkleurstoffen, (II). 8. Tuinbouw in het kleine boeren- en pluimvee- houdersbedryf, (snoeien en bespuiten van de zwarte bes). 8. Witlof. 9. Keuringen van Dekhengsten. 9. Schadelijke dieren. 10. Premie voor roeken en kraaien. 10. Boerengeriefhout. 11. Officieele mededeelingen. 11. Officieele landbomvmededeelingen. bezit op 1—1—'43 ƒ3364.51. In het afgeloopen jaar gestorven 1 varken, uitkeering 26.25. Bode werd voor 1943 dh. Hyp. Scherbeyn voor 14.—. Knipper dh. A. Marselllyen ét 10 en 15 cent per varken. Aantal leden 158. Tot assistent bij den Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst zijn benoemd dhn. Cam. de Cronckel te Koewacht voor het gebied W.Z. Vlaanderen (Oost. en Zuid. deel) en D. v. Liere te Hansweert voor Oontelijk Z. Beveland. Benoemd tot. dijkgraaf van het Waterschap Waarde, dh. M. H. J. Wests tra te te Waarde. technisch scholen, hy wil lijt en leden van de boeren* jeugd weer gezond maken, hij wil, dat zij weer rijke cultuuruitingen aan ons volk brengen. Daarom ontstaan er, op initiatief van „De Jonge Landstand" in Zeeland in verschillende dorpen sportvereenigingendaarom worden er cursussen in volksdans gegeven; daarom volgen de boerendochters cursussen om zich voor haar toekomstige taak geschikt te maken. De landjeugd die tot nu toe nog geen plaats in „de Jonge Landstand" heeft ingenomen; dient te beseffen dat het een plicht is de gelederen te sluiten en mee te bouwen aan een krachtigen boerenstand. Het adres waar men zich op kan geven is: Provinciaal Kantoor van den Nederlandschen Landstand, Groote Markt 28, Goes. Wy vestigen de aandacht der boeren op het volgende: Aan hen, die in het vorige seizoen koolzaad geteeld hebben, is dezer dagen een hoeveelheid slaolie uitgereikt, naar vernonding der geteelde oppervlakte. WIJ DRINGEN ER BIJ DE BOEREN OP AAN, OOK HUN ARBEIDERS HIERVAN EEN DEEL TE GEVEN. Zij hebben er hard aan medegewerkt, het gewas oogstklaar te maken, zij hebben hun deel gehad in den arbeid, geef hun nu ook hun deel in de opbrengst.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 3