VOOR DE LANDVROUWEN W EER is een winter aan ons voorbijgegaan en als we rondom ons zien, ontwaren we reeds* de eerste voorjaarsboden. We zagen reeds de eerste jonge lam meren huppelen en dartelen naast hun moeder; de herder er bij, de kudde langzaam voortdrijvend, de hond in dolle opgewondenheid er rondom springend en kef. fend, dat het een aard had. We zagen dit eerste aardige voorjaarstafereeltje en namen het alles diep in ons op, het sprak ons van jong nieuw leven, van een nieuwe lente en een nieuw begin Recepten VRIJDAG 19 FEBRUARI 194S DE LANDSTAND PAG. 4 Velen onzer vrouwen hebben reeds de gedachte bg zich aan het voorjaar en denken dan in de eerste plaats aan de schoonmaak en de daarmee gepaard gaande moeilijk heden als zeep en werkbenoodigdheden. Onze mannen bepeinzen en bespreken de onderscheidene voorjaars landwerkzaamheden, het kunstmestprobleem, het moei. lijk op te maken zaaiplan en overdenken de schaarschte aan arbeidskrachten, kortom al deze moeilijkheden wor den overdacht en besproken; en met reden ze zijn er, al deze moeilijkheden, we zitten midden in den groot sten wereldbrand, die ooit gewoed heeft, dus zouden wij, klein Nederland, stipje op de wereldkaart, dan geen moeilijkheden hebben? En dan naast deze werkelijke moeilijkheden die bij nuchtere overdenking nietig en gering zjjn, vergeleken bij het groote wereldgebeuren, dat in gansch Europa, ja op de gansche wereld plaats grijpt, zijn er talrijke denkbeeldige moeilijkheden, is er veel geroddel, zijn er daden van sabotage, is daar het monster van den zwar ten handel, zijn er onze radio-maniakken, die nog zieker worden als ze een Engelsche uitzending missen, is er veel gezwam en geklets. Maar we worden van dit alles niet bettr, integendeel, het haalt ons volk in zijn geheel naar beneden, het' knaagt aan onze moraal, het tast ons innerlijk aan, al dit dwaze gekanker en dit minderwaardig gehandel. Laten we ons op al deze dingen bezinnen en onze kleine lasten gewillig dragen waar-het om zulke groote dingen gaat Of heseffen wij mannen en vrouwen van den Landstand niet waar het om gaat? Beseffen wij niet, dat de strijd dien Adolf Hitler voert aan het hoofd van zijn dappere soldaten, tegen het roode monster van het bolsjewisme, ook onze strijd is Beseffen we niet, dat naast de onverschrokken soldaten, ook zonen van ons volk staan en strijden voor het zijn of het niet zijn van ons land en ons volk vooi de bescherming van onze beschaving, ons Christendom en onze cultuur. Beseffen we niet, dat de daden van de helden van Stalingrad met gulden letters geschreven zullen worden in de an nalen der geschiedenis, die ook onze geschiedenis zal zijn. Beseffen we niet, wat het zou beteekenen, wanneer Duitschland niet opgewassen bleek te zijn tegen die vloedgolf van dit machtig steeds aanvallend menschen en oorlogsmateriaal in Rusland Wij mogen ons geluk, kig prijzen, dat aan het hoofd van het Groot-Duitsche Rijk een man staat als Adolf Hitler, een groot man in woord en in daad'en bovenal een groot soldaat. Hij zal 't zijn, die zijn land, maar daarmede ook ons land, verlost van het communistische monster, dat overal waar het zou komen dood en verderf zou zaaien. Laten we ons op dit alles bezinnen in deze nieuwe lente, in dit nieuwe voorjaar. Laat voor dit nieuwe begin ons hart zuiver en onze wil sterk zijn. Laten we ons geven aan het werk van de Landvrouwen en van den Land stand, open en eerlijk, laten we ophouden met mop peren en kankeren over moeilijkheden, die slechts klei nigheden zijn en laten we in de eerste plaats kennis nemen van het nationaal-socialisrae Diep in het onder bewustzijn van eiken boei en boerin leeft eigenlijk de drang naar nationaal-socialisme. Laten we dit tot volle ontplooiing doen komen, opdat we als goede werkers en werksters in den Landstand een vast fundament in ons weten en gevoelen: dat is, nationaal-socialisme van de daad. Wij vrouwen mogen ons zeker op dit alles bezinnen. Wjj hooren zooveel van tegenwerking en tegenkanting en dit komt wel in de voornaamste plaats van de vrou. wen. Vele mannen willen daadwerkelijk medewerken, maar moeder de vrouw is er tegen, begint steeds weer te klagen en te mopperen en houdt den man af van het werk, dat hem in de maatschappij wacht en roept. Vrouwen, beseft ge wel de kleinheid en minderwaardig heid van uw gedoe. Zgt ge bang een vriend of buur te verliezen; geen zorg, ge krjjgt er hechte, krachtige opofferende vriendschap en kameraadschap voor in de plaats. En al is de eerste tgd van overgave soms wat moeilijk en hard, zet door- ge zult er in de toekomst geen spijt van hebben. Weest ook in deze een hulp en steun voor man en vader zooals ge dit reeds in vele dingen waart Treedt de nieuwe lente en den nieuwen tijd open en eerlijk tegemoet, bezint U voor het te laat is, kijkt open en eerlijk rond, onthoudt U van minderwaardig geklaag, gekanker en geroddel en weest Uzelf. Een moeilijke dag met moed en volharding doorstre den, valt lichter dan een moeilijk uur vol geklaag en gezanik doortobt. Wanneer eenmaal de groote wereldbrand is uitgewoed, laat men dan in Nederland vrouwen vinden, die hebben gewerkt en gebouwd aan de toekomst van land en volk, aan de toekomst van onze kinderen. De vrouw die daar toe bereid is, kan groot zijn, al staat ze ook op een nederige post in de maatschappij. Laten we dan met onze hand ooven de oogen, onzen blik strak gericht houden op het verre Oosten en zien de dingen, die daar gebeuren, dat geeft kracht en moed om voorwaarts te gaan, ook in moeilijke tijden. Laten we dan elkander zoo in den Landstand vinden. - Daarom telt het kleine niet Maar let op 't groot gebeuren. Wat baat geroddel en geklaag Wat helpt ons al dat zeuren. De jongens aan het Oostelijk front Die geven bloed en leven. Zouden wij dit lijdelijk gadeslaan Zonder ook iets te geven? Vooruit dan vrouwen van ons land Spant in nu al uw kraohten Tot heil van volk en vaderland Wil niet tot morgen wachten. Vindt in den Landstand dan elkaar Daar is de afdeeling vrouwen. Stel het niet uit maar doe het nu Het zal U nooit berouwen. Zoo vol vertrouwen aan het werk Steeds wakker en paraat. Dan vormen wg in Nederland Socialisme van de daad. MARG. v. d. HOEK. Ook wij zitten niet royaal in de boter en dte eieren en wanneer wij iets willen bakken voor den Zondag, moeten wij het van ons dagelijksch -rantsoen af knijpen. Gelukkig dat er nog wel een en ander te bakken valt zonder of met heel weinig van die kostbare ingrediënten. Ik geef U hieronder een goed recept van wortelcake. Wortels zijn zoet van smaak en wanneer ze dus in geraspten toestand in cakedeeg gebruikt worden, hoeft hier minder suiker dan gewoonlijk in. Wortels geven een donkerder kleur aan gebak dan eieren. Ze be vatten stoffen die ons beschermen tegen verschillende gebreksziekten, o.a. een voor vitamine dat we als vitamine in boter vinden. In deze tijden van boter- schaarschte is het dus zeer verstandig veel wortels, boerenkool, veldsla en andere versche -groenten te eten De wortels geven we zooveel mogelijk rauw. Een stuk rauwe wortel is heerlijk, om zoo uit het vuistje op te knabbelen. Verder rauw geraspt op de boterham vormt het een gezonde belegging. Door hutspot doen we een deel van de wortels rauw geraspt. Wanneer we de wortelcake maken, moeten we vooral de citroen erin niet sparen. Wanneer we citroenen kunnen bemachtigen, schillen we ze zeer dun af, alleen het gele kan gebruikt worden, het viltige witte is bitter. De dunne gele schilletjes doen we bestrooid met kristalsuiker in een jampot. Na een paar dagen zien we, dat er een dikke geelwitte stroop ontstaan is Is dit niet het geval, dan voegen we nog wat suiker toe, anders schimmelen de citroenschilletjes. Op deze manier kunnen we de citroenschilletjes zeker een jaar goed houden We gebruiken de stroop ervan voor alle mogelijke gebak en koekjes. Willen we de citroenen zelf lang bewaren, dan wikkelen we ze één voor één zorgvuldig in vloeipapier of papieren ser vetjes en leggen ze weg in droge koele kast of kelder. Zelf heb ik ze op die manier drie a zes maanden goed gehouden. Hier komt dan eindelijk het recept van de cake. Wortelcake 30 gr. 1J2 afgestreken lepel boter. 100 gr. 1 kopje suiker of kopje suiker met zoet- middel. 120 gr. geraspte wortelen. Schil van 1 citroen of 2 theelepels citroenstroop. 250 gr. zelfrijzend bakmeel of pond bloem met 2 volle theelepels bakpoeder of pakje Backin. Een snuifje zout Roer de boter met de suiker, voeg dan de geraspte wortelen en de citroen toe tot het een smeuig meng- in de week van 21 t.m. 27 Febr. 1943 Wij beginnen onze wekelijksche uitzending op ZONDAG 21 FEBRUARI: van 8.308.45 uur over Hilversum I met ,,De zin van het Boer-zijn". Dirk van den Bospoort wijdt dezen Zon dagochtend zijn gedachten aan: ,,Het zwarte kruis". Om 13 00 uur over Hilversum II volgt er een uitzending van het Nederlandsch verbond voor Sibbekunde tot 13.15 uur. De heer C. Pama behandelt vragen van luis teraars. MAANDAG 22 FEBRUARI: Van 8.008.15 uur over Hilversum II kunnen de boe ren en tuinders luisteren naar het „Actueel nieuws", dat er deze week heeft plaats gevonden. Ook voor de paardenliefhebbers is er weer een bespreking van de afgeloopen hengstenkeuring. Van 12.3012.45 uur over denzelfden zender gaan we op bezoek bij de Familie de Boer, het onderwerp is: ,,As 't hekke van den dam is". Van 20.3020.45 uur komt in „Neerland's Gouwen van Jenneke en Gradus oet den Achterhoek", door Van Dijk. DINSDAG 23 FEBRUARI: Van 12.3012.45 uur over Hilversum II zal in de serie ..De directie van den landbouw" de Directeur-Generaal, de heer G. J. Ruiter spreken. Wanneer de heer Rui ter spreekt, dan weten onze boeren dat hij iets be langrijks heeft te vertellen. Dit keer zal de heer Ruiter het eerst hebben over het jaar 1942. terwijl tenslotte een woord tot onze boeren wordt gericht, ter opwek king van hun taak voor het jaar 1943. Wij verwachten dan ook allen aan den luidspreker. WOENSDAG 24 FEBRUARI: Van 8.008.15 uur over Hilversum II zal de heer C. Clomp spreken tot de plattelandsvrouwen over ,,de boerin in haar groententuin" Van 12.3012.45 uur over Hilversum II hebben wij weer een uitzending in de serie „Nederlandsche boeren in het buitenland". Dezen keer hebben wij een boer opge zocht in Drente, die jarenlang een bedrijf heeft ge voerd in Frankrijk en wel in de streek, die grenst aan Zwitserland. Onze boeren zullen zeker nieuwsgierig zijn hoe daar de bedrijfs-vorm is en welke ervaringen deze boer ginds heeft opgedaan. DONDERDAG 25 FEBRUARI: Van 8.008.15 uur over Hilversum II spreekt de heer A H. Rozendaal over de afdeelitig Klein-veeteelt van den Nederlandschen Landstand. Van 12.3012.45 uur over Hilversum II hebben wij een uitzending voor de bijenhouders in de serie „In en om den bijenstal". Dezen keer zal gesproken worden over ,,Het leed der bijen", de tekst is van F. W. Beekhuis- van Till. VRIJDAG 26 FEBRUARI: /an 8.008.15 uur over Hilversum II „Technische Land bouwvoorlichting" De heer Th. Wagemans heeft een onderwerp, dat als titel draagt „Gebruikt goedgekeurd, zaai- en pootgoed". Vooral voor de boeren die dit nog niet gedaan hebben is het van belang naar deze lezing te luisteren want de groote voordeelen hiervan wor den nader toegelicht. ZATERDAG 27 FEBRUARI: Van 12.3012.45 uur over Hilversum II hebben wij als onderwerp gekozen „De boer in de poëzie". Hierin worden voordrachten gehouden, waarin de boer in de poëzie naar voren komt Het geheel zal door passende muziek worden omlijst Van 18.0018.10 uur over Hilversum II hebben wij het welcelijksch praatje van Dirk van den Hul „Als ik het voor het zeggen had." Hij bepaalt dezen keer zijn aan dacht bij het voorjaarswerk Deze uitzending behoeven wij voor onze luisteraars niet nader toe te lichten. Wij besluiten onze uitzending met „Landman's Lust' welke wordt uitgezonden van 18.10—18.30 uur over Hilversum II. Dezen keer wordt voor de microfoon gebracht „Een zoon keert weer", door Tom Vos, be werkt door Chris Volkamp. sel is. Vermeng de bloem met de bakpoeder en het zout, kneed dit met die hand door*de wortelmassa tot een soepele bal verkregen is. Vet een cakeblik in, bestrooi het met paneermeel, beschuitkruim of bloem. Druk er de deegklont gelijk matig in en bak de cake in een matig warmen oven 1 1V2 uur goed gaar en bruin. De cake laat dan aan alle kanten goed los van den vorm. een breinaald komt er droog uit. Laat ze uit den vorm bekoelen en bewasfr ze daarna in een goed gesloten trómmel. 1 2 weken blijft de cake goed versch. J. DEKKER Jus maken Het maken van jus. zonder vleesch te braden, is een werkje, waarbij eenig kooktalent te pas komt. Het is wel mogelijk een smakelijke jus met weinig boter of margarine te bereiden Men moet daarvoor nauw keurig het recept opvolgen engeduld hebben. Het punt waifrop het aankomt is n.l. het laten bruinbranden van het bindmiddel, voordat men water of bouillon toevoegt. Het bruinbranden moet niet te vlug ge schieden Voegt men echter te vlug het vocht toe, dan is er kans, dat het effect van het branden he vormen van roostingsproducten verloren gaat en de jus mislukt. Den smaak van deze jus kan men varieeren door een uitje mee te bakken, kerriesurrogaat toe te voegen of de bouillon groentennat te gebruiken.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 4