w e kunnen het er over eens zijn, dat het de taak van den bodembewerker is, de productie zoo hoog mo gelijk op te voeren. Dit is noodig om het volks bestaan te verzekeren, om het persoonlijke levens peil te verhoogen, en vooral, omdat de boer moet: het is goddelijke drang in hem, die hem drijft tot het- verbeteren van de opbrengst van het land, 'dat hij bewerkt. Hij zou geen boer zijn, als hij het niet deed: de akker is hem nu eenmaal gegeven om dien te bewerken. En hij zal het goed doen: zoo goed als slechts mogelijk is. Keuringen van dekhengsten Schadelijke dieren PAG. 9 DE LANDSTAND VRIJDAG 19 FEBRUARI 1913 Wildsclw.de aan land- en tuinbouw En of op dien akkei nu landbouwgewassen in den engeren zin groeien, of tuinbouwgewassen, of fruit, of dat die gewassen worden geteeld in kassen of in de vrije natuur: voor den bodembewerker geldt steeds: de productie zoo hoog mogelijk opvoeren ten bate van de gemeenschap. De gronden worden ontwaterd, bemest, bewerkt; de structuur wordt verzorgd, gewassen worden gezaaid, geplant, verzorgd, geoogst. En deze oogst moet zoo groot mogelijk zijn.' Alle invloeden, die de grootte ervan nadeelig beïnvloeden moeten worden bestreden. Tot deze invloeden behooren allerlei ziekten en be schadigingen. Vrgwel ontelbare plantaardige en dier lijke parasieten belagen den oogst van den landman. Hij bestrijdt ze te vuur en te zwaard: alles wat zijn oogst aantast is zijn vijand, is de vijand van dien oogst: van ons golieele volk. Alle beschikbare mid delen worden te baat genomen om de parasieten, die leven ten koste van den oogst, te verdelgen; en met recht: het is de plicht van den bodembewerker dat te doen. hij zou zijn grond niet waardig zijn, als hij 't niet zou doen. De plantaardige parasieten, die bestreden worden zijn te vinden van de minst ontwikkelde wezens af tot de hooger georganiseerde: van de bacteriën naar de hoogere zwammen #tot de zaadplanten toe. Zij alle worden bestreden met alle mogelijke ten dienste staande middelen. De dierlijke parasieten zijn ook te vinden van de laagst ontwikkelde tot de zoogdierenEn hier kunnen we niet zeggen, zooals we deden van de plantaardige, dat ze door den landman met alle mogelijke middelen worden bestreden. Want dat mag niet in alle gevallen: er zijn namelijk dieren, die schadelijk zijn voor den landman, voor den oogst, voor ons volk en die dieren worden beschermd. Beschermd op grond van een wet, die twintig jaar geleden werd gemaakt. Gemaakt in een tijdperk van demo-liberaal verval, in een tijd toen er zeer 'weinig aandacht werd geschonken aan de be langen van de bodembewerkers. Als deze niet in staat waren, voldoende voort te brengen, konden toch altijd de tekorten worden aangevuld uit overzeesche landen. En wel meestal tegen lagere prijzen, dan de productie kosten in het eigen land. Wat zou men zich druk maken over de bodemproductie? Arbeiders voor de fabrieken moesten er zijn: dan zouden er dividenden kunnen worden betaald. En die ongelukkige wet uit dat ongelukkige tijdperk is nog van kracht. Nog steeds worden er problemen besproken aan de hand van deze wet. In „De Land stand" van 15 Januari 1943 hebben we op bladzijden 9 en 10 kunnen lezen, in de eerste plaats, hoe de rechten van den grondgebruiker zijn bij het bestrijden van schadelijk gedierte. En verder over een belangrijke beslissing van den Directeur-Generaal van het De partement van Opvoeding, Wetenschap en Kuituur- bescherming betreffende het dooden van schadelijke vogels. Dat niet het Departement van Landbouw en Visscherij, maar wel dat van Opvoeding, Wetenschap en Kuituur- bescherming een beslissing neemt betreffende de mo gelijkheden tot het bestrijden van voor de volksvoeding schadelijke vogels, doet eenigszins vreemd aan: vooral voor» den gewonen boer, die niet doorkneed is In de soms duister lijkende wegen, die het ambtelijke appa raat volgt. Vooral het artikel: „Voorkoming van schade" is voor den boer van het grootste belang. En in het bijzonder de opmerking: „Voorkomen is beter dan ge nezen". Ook de fruitteler zal dat hebben gedacht toen hij het artikel las. Hij is in de uitgebreide beteekenis van het woord toch ook een boer, hg bewerkt toch ook mede den bodem van ons land, hij zorgt toch ook voor onontbeerlijk voedsel? Hg bestrijdt allerlei para sieten, zoowel plantaardige als dierlijke met alle hem ten dienste staande middelen. Hij heeft zich kostbare sproeimachines aangeschaft en gebruikt zeer kostbare methoden en middelen om zijn oogst veilig te stellen. En voor hem geldt ondei meer, dat we niet kunnen zeggen, dat hij alle schadelijk gedierte mag bestrijden: de wet verbiedt het hem. de wet uit 1923. En we willen hier in het bijzonder ook nog eens wijzen op een verschijnsel, dat zich in de fruitteelt voordoet: Er zijn in dien vorm van bodemvoortbrenging parasie ten, die den oogst als zoodanig belagen Zij vernielen de bloemen, de jonge of de volwassen vruchten. Maar er zijn ook parasieten en schadelijke dieren die de boomen aantasten. De boomen, die voor den fruitteler zijn, wat de akker is voor den landman en voor den tuinder. Deze twee laatste hebben plagen te bestrijden, die hun oogsten belagen. Maar hoe zouden zg er over denken, als er door een te bestrijden vijand de akkers werden vernield? Vernield op een zoodanige wijze, dat deze volkomen waardeloos zouden zijn, dat ze weei geheel, opnieuw in cultuur gebracht zouden moeten worden, een proces dat lange jaren en veel arbeid zou kosten En iets dergelijks overkomt den fruitteler als zijn boomen worden vernield. Deze boomen, die als het ware zijn akkei vormen, die door hem worden be schouwd als de akker, die hij bebouwen moet Zijn boomen, die hem jaren van moeizamen arbeid en groote sommen hebben gekost, voordat zij vruchtbaar waren Zijn boomen, die, zoodra zij productièf zijn als opstand op zijn grond, soms een waarde vertegenwoordiger gelijk aan het vijfvoudige van den ondergrond. En deze boomen, die voor den fruitteler persoonlijk er voor de volksgemeenschap m zijn geheel een kostbaar voortbrengingsmiddel zijn, worden belaagd door scha delrjk gedierte, dat door de twintig jaren oude jachtwet wordt beschermd. Allerlei parasieten en schadelijke dieren mogen worden gedood, maar enkele zijn er, die zelfs in bijzondere mate schadelijk zijn omdat zij zich vergrijpen aan de boomen, aan den akker van den fruit teler, die niet mogen worden gedood. Schadelijke dieren, die in principe, om der wille van de jacht in deze jachtwet worden beschermd, worden onder bepaalde omstandigheden niet langer beschermd Men zie in het bedoelde artikel de opmerking omtrent den Fazant, die onder bepaalde omstandigheden als schadelijk gedierte aangemerkt wordt. Deze vogels zul len vooral schade doen aan producten: zij zullen den oogst van een bepaald jaar in gevaar brengen, en daarom krijgt de landman het recht ze te bestrijden. Maar een schadelijk dier, dat de boomen belaagt, die de fruitoogsten voor een groote reeks van jaren moeten voortbrengen, wordt niet als „schadelijk gedierte" aan gemerkt. Het is nog steeds door de oude wet beschermd, en de fruittelers staan machteloos en zien met angst en vreeze de gevolgen tegemoet. We doelen hier op den Haas, een dier, dat in bepaalde fruitteeltgebieden van ons land een ware verschrikking is geworden. De schade door deze knagers de laatste jaren, nu de fruittelers en jagers hun geweren hebben moeten inleveren en dit dier zich vrijelijk kan vermenig vuldigen, aangericht, is niet te schatten Ontelbare boomen, die bestemd waren tot het regelmatig produ- ceeren van fruitoogsten, zgn volkomen vernield. De fruittelers vragen voor bepaalde gebieden wat den anderen bodembewerkers elders wordt gegeven: Het recht om dat schadelijk gedierte te vuur en te zwaard te bestrijden. We lezen in het stukje: „Een belangrijke beslissing" onder meer, dat.er anderen zijn, die zich beklagen, dat de geheele wildstand te gronde gaat, indien geen paal en perk wordt gesteld aan het onbeperkt dood schieten van alles, wat in het wild leeft door menschen, die bevoegd tot het hanteeren van een geweer, zich geen enkele beperking vrijwillig willen opleggen". Ja we kunnen ons voorstellen, dat ei menschen zijn, die iets dergelijks ten zeerste zouden betreuren Maar, vragen we ons af, is de vrees van deze menschen niet wat overdreven? Heeft men zich ooit bezorgd gemaakt omtrent de gevaren, die er schuilen in het verstrekken van arsenicum aan tienduizenden men schen, die dit vergift gebruiken kunnen (en, zooals ook Oostburg', 2 Februari. De voorjaarshengstenkeuring van ..Het Nederlandsche Trekpaard", afd. Zeeland, werd alhier onder groote be langstelling gehouden, ondanks de slechte weersomstandig heden. De uitslag luidde als volgt: Goedgekeurde voordekking: Monty. 103735, eig. Wed. F. d'Hoore te Sluis; Emir van Willy, 105928. eig. R. J. de Milliano te Oostburg; Albain van Certain»), 106499, eig. A. H Aernoudts te Sluis en Gerrit van Hal te St. Kruis, post Aardenburg; Carlo van Clairon, 105543, fokker-eig. Cam. A. Mabesoone te Aardenburg: Guido, 103366, fokker- eig. Stallen de Dobbelaere te IJzendijke; Nico van Ame rika, 104491, eig. A. J. E. Temmerman te IJzendijke; George van Dierkenstein, 102950, fokker-eig. A. H. de jMilliano te Waterlandkerkje, post Opstburg;; Nico, 102913, eig. A. de Badts te Sluis; Lion, 102925, eig. Wed. F. d'Hoore te Sluis; Geo, 103415. fokker-eig. Stallen de Dobbelaere te Aarden burg; Frederik, 102357, eig. F. J. Dekker te Retranche- ment en Adr. J. Catsman te Biervliet; Gerfaut van Dier kenstein, 103770, fokker-eig. A. H. de Milliano te Water landkerkje; Lambic d'Amice, 102858, fokker-eig. A. J. E. Temmerman te IJzendijkeElegant van Clairon, 104846, eig. Wed. F. d'Hoore te Sluis; Gaulois101680, fokker- eig. Stallen de Dobbelaere te IJzendijke; Jupiter. 102332, eig. E. de Badts te Oostburg en C. J. Pyfferoen te Eede; Julles van Sluiskil, 102272, fokker-eig. Jan van Hoeve te Sluiskil; Hans, 105026, eig. R. J. de Milliano te Oostburg en R. v. Prooye te Bergen op ZoomPaul. 98156, eig. G. L. Lannoye te Aardenburg Antoine i). 96116. eig. G. J. -Lannoye te AardenburgBrutus. 98938. eig. A. J. v. d. Meulen-Becu te IJzendijke: .Tan v. Vrede •k<w~ 97540 G. J. Lannoye te Aardenburg; Leon van Veerhoek, 96488, wel gebleken is inderdaad gebruiken) ter vergiftiging van-hun medemensehen Niemand zal ei toch aan denken, de bestrijding van den Coloradokevei achter wege te laten, omdat er een paar menschen het slacht offer van vergiftiging met lood- of calciumarsenaat zgn geworden Iedere landman die schade ondervindt van de met name genoemde schadelijke vogels, en die te goeder naam en faam oekend staat. kan. althans buiten oorlogstijd, een vergunning krijgen om deze te schieten, waarom kan deze zelfde vergunning niet gegeven worden aan de menschen, die schade ondervinden van hazen? Vreest men niet dat houders van een vogel vergunning misbruik zullen maken van hun bevoegd heid een geweer te hanteeren. en vreest men dat in het bijzonder wèj van fruittelers? We kunnen de angstigen geiuststellende fruittelers vragen niet meer dan het recht om één enkel to: op heden beschermd schadelijk djer te mogen dooden. in bepaalde gebieden Zij vragen niet anders dan dat er bepaalde fruitteeltgebieden zullen worden omschreven, gebieden, waarin alleen de haas door hen zal mogen worden gedood. De jagers kunnen, als zg hun sport willen beoefenen, in de eerste plaats meehelpen deze hazen op te ruimen. Verdei kunnen zij nog in de fruitteeltgebieden naar hartelust op het overblijvende beschermde wild jagen, We noemen hier de ook in „De Landstand" genoemde patrijzen, korhoenders, houtsnippen, fazanten en alle waterwild Alleen de haas zal na verloop .van enkele jaren in de bedoelde fruitteeltgebieden tot de zeldzaam voorkomende dieren gaan behooren En wil de jager op dit wild zijn sport beoefenen, dan blijven ei nog voldoende gebieden in ons land en daarbuiten over waar hij ruimschoots terecht kan. Als men zich goed bewust is, welke de agranscne ont wikkeling van ons land in het Europa van de toe komst zal zijn, en welke bijzonder voorname plaats onze fruitteelt daarbij te-vervullen heeft, zal men inzien, dat geen enkele factor, die deze ontwikkeling in den weg staat, mag worden over het hoofd gezien. We kunnen ons dan ook niet voorstellen, dat niet al het mogelijke zal worden gedaan om Nederland met zijn daartoe zoo bij uitstek geschikt klimaat en vakkundig ontwikkelde bevolking, te maken tot den groente- en fruittuin van Europa. Noot van de Redactie. Bovenstaand artikel zonden we naar den Leider van de afej. Jachtwezen van den Ned. Landstand, die ons het volgende schrijft: Met vg. Booij te üchten heb ik reeds een tamelijk uitvoerige briefwisseling gevoerd. Hij kent mijn opvattingen, zooals ik jnet zijn bezwaren vertrouwd ben geraakt. Nu genoemde Heer de gastvrgbeid van „De Landstand" heeft ingeroepen om nog maals en met klem zijn klachten te uiten, neb Ik daartegen geen enkel bezwaar. Integendeel, Ik acht het van nut dat in het openbaar gewezen wordt op hetgeen velen verontrust en van groote schade zal kunnen blijken Maar ik behoud mij het recht voor in een volgend nummer van ,,De Landstand" te wijzen op de andere zijde van het vraagstuk, waaruit blijkt dat men de zaken niet eenzgdig mag bezien en dat op den boer. alsmede op den fruitteler ook verplichtingen rusten. w.g. NIEUWENKAMP, Leider afd Jachtwezen. Gaarne geven we in het volgend nummer vg Nieuwen- kamp gelegenheid over deze aangelegenheid zijn mee ning kenbaar te maken. eig. Eug. de Badts en C. J. Pijfferoen te EedeIwan van Vredenburg, K 1955, eig. G. J. Lannoye te Aardenburg; Tsjaka van Eede, 92763, eig. Mare. d'Hoore te SluisInfer nal van GroedeD. 92310. eig G. L Lannoye te Aarden burg; Cévar, 91279, eig. Mare. d'Hoore te Sluis; Avenir van 't Voorwerk, 90927. eig. Adr. J. Catsman te Biervliet. Goedkeuring verlengd tot x'oorjaar 1944Acron van Vogel- schor 87500, eig. H. J. Aernoudts te Sluis; Aideux 88847. eig. H J. Aernoudts te Sluis. Afgekeurd werden 29 hengsten. Premiekeuring 3-jarige in Keurstamboek opgenomen, kleine maat le prijs: Albain van Certain, 106499, eig. A. X. Aernoudts te Sluis en Gerrit van Hal te St. Kruis, post Aardenburg; Gaulois, 101680, fokker-eig. Stallen te Dobbelaere te IJzen dijke. 3-jarige, niet in Keurstamboek opgenomen, kleine maat le prijs: Geraul van Dierkenstein, 103770, fokker-eig. A. H. de Milliano te Waterlandkerkje; 3e prijs: GuUlo, 103366, fokker-eig. Stallen de Dobbelaere te IJzendijke. 3-jarige, niet in Keurstamboek opgenomen, groote maat: le prijs: Jules van Sluiskil, 102272, fokker-eig.: Jan v. Hoeve te Sluiskil; le prijs: Nico, 102925, eig. Wed. F. d'Hoore te Sluis. 4-jarige,. kleine maat: 3e prijs: Jan Vredenburg, 97540. eig. G. L. Lannoye te Aardenburg; Antoine. 96116, eig. G. L. Lannoye te Aardenburg. Oudere, kleine maat: le prijs: Clairon van Hooghuis, K 1789. eig. Hengstenvereeniging ..Eendracht", secr. L. van Dijk te GroedeV Interval van Groede, 92310. e'.g G. L. Lannoye te Aardenburg; 2e prijs: Iwan van Vreden burg. K 1955. eig. G. L. Lannoye te Aardenburg; Pompier du Tombois, K 1808, eig. H. J. Aernoudts te Sluis; 3e prijs:

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 9