Nieuws uit het gewest T.B.C. De Landstand in ZEELAND INHOUD Al uw vee gekeurd op PAO. 3 DE LANDSTAND VRIJDAG 26 FEBRUARI 194» Biggekerke De Geitenfokvereeniging „In nieuwe banen", hield dezer dagen haar jaarvergadering onder voorzitterschap van Dhr. C. Clarisse. Uit de verslagen bleek, dat steeds meer leden tot de vereeniging toetraden. Het ledental bedraagt thans 104. De rekening sloot met een bedrag aan ontvangsten van 357,44, aan uitgaven van 173,45, dus een batig saldo van 183,99. Volgens ge dane mededeeling zou de verkoop van jonge geiten velletjes dit jaar vrij zijn. Onder voorzitterschap van Dhr. L. Wouters hield het Geitenfonds zijn jaarvergadering. Uit de verslagen bleek, dat de vereeniging 23 leden telde. Dit jaar be hoefde geen vergoeding voor een gestorven geit uitge keerd te worden. Ontvangen werd 124,10%, uitgegeven ƒ10,15, dus een batig slot van 113,95%. Borssele Onder voorzitterschap van Dhr. P. Dekker vergaderde Zaterdag 13 Februari j.l. de landbouwvereeniging „Vooruitgang zij ons streven". Uit de rekening bleek een bedrag aan uitgaven van 6.419,08 en .van ont vangsten van 6.448,43, dus een batig saldo k 29,35. Herkozen als bestuurslid werd Dhr. P. Slabbekoorn. Daar deze de benoeming niet aannam, benoemde men in zijn plaats Dhr. W. Mol Czn. Het balengeld werd gesteld op ƒ0,25 per 100 kg. Voorheen was dit ƒ0,15. De kastoestand laat het niet toe, dit jaar, als voor heen, subsidie te verleenen aan de vereeniging voor rundvee- en geitenkeuringen. Aan den secr.-penn. werd over 1942 alsnog een grati ficatie van 30,toegekend, dit in verband met diens te lage salaris door geringe toewijzing van kunstmest. Burgh Vorige week vergaderde het Musschengilde onder voorzitter M. Blom. Uit het jaarverslag over 1942 bleek, dat er heel wat musschen en eieren minder zijn ingeleverd dan in 1941, wat een gevolg is van het ge brek aan geweren. Het laat zich aanzien, dat de schade aan de granen in den loop van 1943 zich zal uitbreiden. We kunnen dan ook niet genoeg aandringen op een meer intensieve bestrijding van de musschen. Voor het inleveren van eieren heeft men toch geen geweer noo- dig. Het ledental kan zonder veel moeite verdubbeld worden. Laat het bestuur hieraan eens wat meer moeite en tijd besteden. Het zal er genoegen van be leven en ,de schade door de musschen zal er door be perkt worden. Goes De afd. Zeeland van de vereeniging „Het Nederland- sche Trekpaard" vergaderde op Donderdag 18 Februari j.l. te Goes. De vergadering werd geopend door Dhr. Alph. Aer- noudts, die den aanwezigen verzocht te willen opstaan, teneinde aldus de nagedachtenis van Dhr. Hanken te willen eeren. Hij herdacht met eenige woorden het vele door Dhr. Hanken als voorzitter verricht, terwijl hij ook Dhr. P. Vael herdacht, die mede aan de ver eeniging ontviel. Vervolgens richtte hij zich tot Jhr. J. v. Vredenburg. dien hij complimenteerde met zijn 25-jarig jubileum als voorzitter en tot Dhr. Bom, die zijn 12%-jarig jubileum als algem. secr. vierde. Na het voorlezen, der notulen deed de voorzitter enkele mededeelingen over gehouden en nog te houden keu ringen. In elk der 8 districten zal een keuring gehou den worden. Het jaarlijksche subsidie zal voor de afdeelingen gehandhaafd bleven, niettegenstaande zij de 18-maanders niet meer behoeven te verzorgen. Dhr. Dekker vroeg, waarom Zeeland een uitzonderings positie innam in de uittrekking van 2-jarige paarden en het voor den handel vrijlaten van 2-jarige heng sten. Dhr. Cammaert antwoordde hierop, dat de selec tie-keuringen van de hengsten worden gehouden om eventueel voor exportlevering een aantal paarden voor handen te hebben. Dhr. A. J. Lako bracht daarna het jaarverslag uit, waaruit we o.a. het volgende overnemen: Het jaar 1942 kon zeer gunstig genoemd worden. Het stemt tot dankbaarheid, dat de paardenvorderingen tot heden zonder al te groote ontwrichtingen van het boerenbedrijf konden verloopen. De vergoeding voor ge vorderde paarden was in het algemeen zoo goed, dat de vordering voor velen en goede afzet geworden is. Over het algemeen kan dan ook van een loonende fokkerij gesproken worden. Betreffende den gezond heidstoestand der paarden, bleek, dat deze in de eer ste negen maanden vrij normaal was, echter stierven in het laatste kwartaal steeds meer dieren. Op het gebied der keuringen was 1942 een topjaar. Opgeno men in het keurstamboek werden 15 hengsten en 618 merriën, terwijl plm. 2700 voor inschrijving werden aangegeven. Het ledental steeg in 1942 met 250 en be draagt nu 2.186. Dankbaar werd gewaagd van de goede samenwerking met den Prov. Voedsel Commis saris. De financieele toestand was goed te noemen, de reke ning sloot met een voordeelig saldo van ongeveer 5000,Den secretaris werd dank gebracht voor het verslag, terwijl den penningmeester décharge werd verleend. De begrooting voor 1943 werd vastgesteld op 9.050,in uitgaven en ontvangsten. Verder be handelde men de agenda der alg. vergadering in Der Haag. Verschillende opmerkingen en wenschen wer den hieromtrent geuit. Bij de rondvraag werd gevraagd, voortaan meer tijds ruimte te laten tusschen het rondzenden der agenda en de vergadering, daar men een en ander gaarne eerst in de kringen zou willen bespreken. Jhr. v. Vredenburg sprak hierna nog eenige woorden van dank voor de tot hem aan het begin der verga dering gerichte woorden. Voor de afd. Goes van de Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde hield 16 Februari j.l. Dhr. C. M. v. Kool wijk, directeur van de gemeente-beplantingen en tuin en landbouwarchitect B.N.T. te Breda, een lezing met lichtbeelden over het onderwerp: „Bredasche parken en Brabants natuurschoon". Spr. zeide o.m. dat de natuur een eenheid op zichzelf is, die zoo maar niet verbroken mag worden. De mensch moet zich aan den groei der natuur aanpassen, zoodat een harmonisch geheel gevormd wordt. Met fraaie opnamen toonde Dh. v. Koolwijk aan, wat in deze in Brede en in Bra bant bereikt is. De voorzitter, Dhr. v. Goudzwaard, dankte den inleider hartelijk, mede namens de aan wezigen voor zijn mooie en interessante lezing. Haamstede Af dee ling Haamstede van de Coöperatieve Tuinbouw veiling „de Zuid-Hollandsche Eilanden". Jaarvergade ring 17 Februari 1943. Voorzitter de heer H. van Toledo. Voorzifter wijst op de rustige ontwikkeling dezer ver eeniging in de 14 jaar van haar bestaan. Het leden tal bedraagt 190. Het eerste jaar van de centrale sorteering te Haamstede is een groot succes gewor den. Uitbreiding op dit gebied is te verwachten. In normalen tijd zal een grootere loods worden gebouwd. Voorzitter brengt dank aan de heeren Overbeeke en Brandenburg voor wat zij deden bij de distributie van kisten enz. In hun plaats is een vaste kracht aange steld, Dhr. W. van Sluis. De rekening over 1942 sloot met een saldo van 230,96. De heeren J. W. de Vrieze en M. A. Beije werden bij*acclamatie als bestuurslid Redactie-adres: GROOXE MARKT 28 GOES TEE. 2345 (toestel 05) Uitgave: UITGEVERIJ „VOLK EN BODEM" POSTBUS 281 DEN HAAG A-dvertentiesLosse plaatsing 25 ut per m.m., in alle edities 75 ct. per m.m Abonnementen: Vooi met-leden van den JNederl Land stand ƒ5.- per laar of 1.25 per 3 maanden. 4.11e briefwisseling betreftende exploitatie, advertenties en abonnementen, aan postbus 281. Den Haag. Telefoon 11.65.88 3de Jaargang No. 8 Vrijdag 36 Februari 1943 pag- 1. Rede Boerenleider Roskam. 2. Indrukken en gedachten (XXVI). 2. Achter den Ploeg. 3. Nieuws uit net gewest. 4. Limburg's boeren raden officieel geïnstalleerd. 5. Voor de Landvrouwen. 6/7. Naar het land der zwarte aarde. 6/7. Tuinbouw in het kleine boeren- en pluimvee houders bedryf. 6/7. De teelt van tuinboonen. 8. Wildschade. 8. Wat nu te doen met het koolzaad? 9. Verstopping bij paarden. 9. De bemesting van den boomgaard. 10. Offieieele mededeelingen. 10. Offieieele Landbouwmededeelingen. 11. Wat „Land en Volk" brengt. herkozen, terwijl in de vacature-H. Brandenburg als zoodanig werd gekozen de heer J. C. Priemis. Hierna trad als spreker op de neer A. Hogeweg, direc teur van ,,De Zuid-Hollandsche Eilanden". Hij behan delde uitvoerig: de kostencontröle, de vervoersmoeilijk- heden, die dreigen nog te zullen toenemen, het statie geld, kistenhuur naar duur, het thuis verkoopen, wat verboden is, enz. Daar de fruitcultuur hier een groote vlucht neemt, is het centraal sorteeren te Haamstede gebiedend. Het personeel hiervoor zal een cursus dienen te vol gen. Ook het fabriekmatig verwerken van fruit heeft zijn volle aandacht. Mocht te Haamstede daartoe een fabriek verrijzen, dan kan ook de teelt van aardbeien ter hand worden genomen. Van groot belang voor deze streek is, wat er ln de toekomst gaat gebeuren met de Rott. Tramw. Mij., welke zoo'n groot aandeel heeft in de uitbreiding van de fruitcultuur op ons eiland. De omzet van de veiling bedroeg 3.000.000. Geveild werd in totaal een hoeveelheid van 20.500.000 kg. w.o. 12.000.000 kg. groente en 6.000.000 kg. fruit. Hiervan werden te Haamstede centraal gesorteerd 300.000 kg. fruit en te Rotterdam 522 000 kg. Nog behandelde de heer Hogeweg de balans op 31 Dec. 1942, waaruit bleek, dat deze veilingsvereeniging er prima voor staat. Daai de fruitteelt in Westelijk- Schouwen zich nog geregeld uitbreidt en de 200 ha. reeds belangrijk overtroffen zijn, blijkt meer en meer de groote noodzakelijkheid en het groote nut van deze afdeeling. Op 13 Februari hield de Ver. van oud-leerlingen van de Tuinbouwschool „Pomona" haar jaarvergadering-. Voorzitter H. P. Verton memoreerde de groote mede werking van de Ver. voor Tuinbouwonderwijs en het hoofd C. A. Hartog. Hij wees op de gunstige uitkom sten van de fruitbedrjjven in '42 en op de gestadige uitbreiding, welke Westelijk-Schouwen tot een fruit- centrum maakt van formaat. Het ledental bedraagt 30 met nog 37 donateurs. Volgens het jaarverslag wer den 3 excursies gemaakt en een demonstratie in het snoeien gegeven. In '43 zullen weer verschillende belangrijke proeven wordei!^ genomen, waaraan de benoemde assistent van den Rijkstuinbouwconsulent J. A. van der Weel zal meewerken. Dat juist één onzer leden tot assistent is benoemd, is voor „Pomona" een gelukwensch waard, trouwens de geheele streek zal hier wel bij varen. De bestuursleden W. E. Quaak en W. Capelle werden her kozen. De heer Hartog hield een Inleiding over: „Nieuwe inzichten in de kalibemesting". De heer Van der Weel werd benoemd tot adviseerend lid. „Pomona", nog jong van jaren, neemt een belangrijke plaats in, (Zie vervolg Gewestelijk Nieuws pagina 11) Wat deskundigen er van zeggen: li „Schrikbarend neemt de tubercu lose toe onder het rundvee, niet het minst in ons land, waar de veeteelt op zoo hooge trap staat en waar ze van zoo groote economische beteekenis is. Wilt U slechts enkele cijfers: In het abattoir te Amsterdam wordt jaar lijks bij pl.m. 35 pCt. der slachtrunderen tuberculose gevonden, in Rotterdam pl.m. 25 pCt., te Leiden 40 pCt., te Utrecht pl.m. 20 pCt., te Arnhem 8 pCt., te Zwolle 12 pCt. Waar begonnen wordt met tubercu losebestrijding en de runderen worden on derworpen aan de tuberculineproef, blijken 30 tot 50 pCt. der dieren te reageeren. In Denemarken werden in 25 jaar 14.000 run deren met uiertuberculose geslacht!" (Dr. J. A. Beyers Lector aan de Veeartse- ;iykundige faculteit der Rijksuniversiteit te Utrecht). i BEHOUDERS, ZEGT U DIT NIETS? Jelpt mee het besmettingsgevaar te ver- ninderen Sluit U aan bij de T.B.C.-bestrijding onder het rundvee. Adres: Vereeniging tot bestrijding van tuberculose en andere ziekten onder het rundvee in Zeeland; Secretaris dhr. A. Cappon, Cornells Eversdykstraat 2, Goes.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 3