De Limburgsche boerenraden officieel geïnstalleerd Belangrijke redevoeringen te Maastricht VRIJDAG 26 FEBRUARI 1948 DE LANDSTAND PAG. 4 D e Landstand in de provincie Limburg heeft Woensdagmiddag zijn eerste groote feestelijke bijeenkomst gevierd. Alle Buurtboerenleiders met hun raden, zeer vele provinciale commissies, alsmede de provinciale Raad van de Land vrouwen en Landjeugd werden tijdens deze feestel.jke bijeenkomst door aen provincialen Boerenleider in hun eere-ambten bevestigd. De meeste plaatsen in de organisatie in Limburg zijn nu bezet, zoodat de grondslag waarop verder gebouwd kan worden, .s gelegd. Voor alle actieve Landstanders, als ;ok voor den prov. Boerenleider met zijn medewerkers is dit een ware voldoening Niettegenstaande druk en tegenwerking, is in weinige maanden tyds een pracht-organisatie gegroeid. De Redoutezaal, waarin de plechtigheid plaats vond, bleek nauwelijks groot genoeg voor de vele boeren en boerinnen, die uit alle dorpen naar de provinciale hoofdstad waren gekomen om van het feest van den Landstand getuige te kunnen zijn. Behalve Boerenleider Roskam en de provin ciale Boerenleider VV. Quaedvlieg waren nog aanwezig o.a. de Beauftragte van den Rijks commissaris voor Limburg, Dhr. Schmidt, de Commissaris van de provincie Limburg, Graaf Marehant et d'Ansembourg en de landelijke en provinciale landvrouwenleidsters, Mevr. Zwiers-Luth en Mevr. Quaedvlieg. De provinciale boerenleider. W. Quaedvlieg, opende de bijeenkomst en heette alle aanwezigen, in het bijzon der den Boerenleider en andere autoriteiten van harte welkom, in zijn rede wees hij er op dat de stichting van den Landstand in 1941 gevoegelijk beschouwd kon worden als het resultaat van het harde, onvermoeide werken van het voormafig Ned. Agrarisch Front, waarin vereenigd waren de Ned. boeren en boerinnen, die de nieuwe orde, die in het oude Europa bezig was haar plaats te veroveren, toegedaan waren. Een kruistocht tegen het bolsjewisme. Het bolsjewistische Rusland stond in 1941 op het punt zijn branufakkels in het oude Europa te slingeren, om onze beschaving met wortel en tak uit te roeien. Niemand wordt door de bolsjewisten zoo gehaat als de vrije Germaansche boer. De voorbeelden uit de Sovjet-Unie hebben het bewegen. Uitgeroeid heeft men daar ook boeren van ons bloed. De overige werden samengedreven in groote col lectieve bedrijven. Hun leven was gelijk dat van den slaaf, dien men van alles beroofde. Waarom ik dit aanhaal? Omdat men ook in ons land in zekere kringen bezig is, op indirecte wijze meestal, de doelstellingen der Sovjets, de vijanden der geheele menschheid, te be vorderen. Veel moeilijk werk is verricht. Heden is het een jaar geleden, dat de Nederlandsche Boerenleider Roskam de elf provinciale boerenleiders benoemd heeft. De Landstand is ondertusschen geleidelik gegroeid tegen zwaren druk in. Sedert de stichting van den Landstand is er wat de organisatie betreft veel en moeilijk werk verricht. Te moeilijker omdat het hier een nieuwe organisatie be trof. die van den grond af aan opgebouwd moest wor den, een organisatie zonder voorbeeld in onze land- bouwgeschiedenis. Een organisatie, die alle, vroeger zoo hopeloos ver deelde. kerkelijk en niet-kerkelijk georganiseerde boe ren omvat Een organisatie, die een veel wijdere strekking heeft dan zich de vroegere landbouworganisaties ooit ge dacht hebben op te bouwen. Nooit heeft men den boer het volle bewustzijn geschon ken van wat zijn eerste taak is. Daarnaast-heeft de boer nog een taak op sociaal- politiek en geestelijk-cultureel gebied. Deze is niet minder dan de voorgaande. den achtereenvolgens geïnstalleerd: 35 Buurtboeren leiders en hun raden, 7 provinciale Raden voor Akker bouw, 7 Prov. Raden voor Veeteelt en Fokkerij, diverse Wanneer wij teruggrijpen in de geschiedenis van den boer in Nederland, dan zien wij dat hij vroeger niet veel meer was dan een economisch nummer en een politiek instrument. Andere waarden werden hem nauwelijks of niet toegekend. Boerenleider Roskam tijdens het uitspreken van zijn rede. Na zijn rede ging de Prov. Boerenleider tot de plechtige installatie over: .,lk bevestig bij deze in hun functie"en zoo wer- Prov. Raden voor Tuinbouw, alsmede de Prov. Raad van de Landvrouwen en de Prov. Raad van de Land jeugd. Hij besloot aldus: Wanneer gy, Boeren en Boerinnen, gij die thans in Uwe functies bevestigd zyt, Uw plicht doet, en ik heb geen reden daaraan te twyfelen, dan zal de Landstand den boeren hun zelfrespect, den boer zyn persoonlijkheid spoedig teruggeven. Dan zullen onze landbouwers weer beseffen wat zij als Nederlandsche Staatsburgers aan het Vaderland verschuldigd zijn. De boer zal zijn Godsvertrouwen behouden, zijn realiteitsbesef zal groeien en met groote ver wachtingen treedt hy het nieuwe Nederland en het nieuwe Europa binnen en ditmaal zullen zijn verwachtingen niet beschaamd worden. Hierna sprak de Commissaris der Provincie Limburg. Het was voor Graaf Marehant et d'Ansembourg een groote voldoening aanwezig te mogen zijn op dezen gedenkwaardigen dag. Hij sprak de hoop uit, dat deze dag voor den Land stand in Limburg het uitgangspunt voor nieuwen bloei zou zijn. Hierna was het woord aan de Landelijke Landvrouwen leidster Mevr. Zwiers-Luth. Zij had er gaarne de lange reis van Groningen naar Maastricht voor over gehad om persoonlijk aanwezig te zyn. Vooral het feit dat op deze bijeenkomst ook de pro vinciale Raad voor de Landvrouwen geïnstalleerd was, was voor haar voldoende rede om aanwezig te zijn. De Beauftragte voor Limburg, Schmidt, was zeer ver heugd om in één jaar tijd voor den tweeden keer tot de boeren en boélinnen van Limburg te mogen spreken. De Beauftragte gaf een beeld hoe in het Oosten twee wereldbeschouwingen op elkaar gestooten zijn. Deze strijd, ontbrahd in al zijn hevigheid, moest eens komen, dat wisten wij vooruit. Nu hij in al zijn heftigheid ontbrand is, is er geen mogelijkheid van terug of niet meedoen. Thans heeft iedereen te kiezen, daaraan ontkomt niemand. Vervolgens bracht hij als Beauftragte van den Rijks commissaris aan de geïnstalleerde boeren en boerinnen de gelukwenschen van den Rijkscommissaris over. Hierna was het woord aan Boerenleider Roskam wiens rede men in extenso kan vinden op de voor pagina. Ook deze rede weid met veel bijval aangehoord, waarna de Prov. Boerenleider alle aanwezigen nog maals voor hun opkomst bedankte en de hoop uitsprak dat allen de geest van dezen middag zouden meedragen. Een overzicht van de Redoutezaal te Maastricht tijdens het spreken van Boerenleider Roskam 9 Foto's: N.V.C.-

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 4