KLEINTJES Nieuws uit het gewest Benoemingen PAO. 11 DE LANDSTAND VRIJDAG 5 MAART 1943 Verplichte Koolzaad-Blauwmaanzaadteelt De Wnd Voedselcommissaris voor Zeeland maakt be langhebbenden er op attent, dat by de berekening van de met koolzaad of blauwmaanzaad te betelen opper vlakte ook de met grove tuinbouwgewassen beteelde opper vlakte als „bouwland" wordt beschouwd. Tot de grove tuinbouwgewassen worden gerekend: zaai- uien, wljnpeep, spuitkool, enz. Het bovenstaande geldt echter alleen voor landbouwbe drijven. Een specifiek tuinbouwbedrijf behoeft geen koolzaad of blauwmaanzaad te telen. Verantwoording van melk gewonnen van contractkoeien Het Hoofd van het Bedrijfschap voor Zuivel Afd. Zeeland maakt bekend, dat op ieder die op 2ijn bedrijf koemelk wint het bepaalde in Art. 2 lid 1 van het Uitvoeringsbesluit B Z. 1942 verplichte melkaflevering door melkveehouders van toepassing is. Hieruit volgt dat ook diegenen die slechts één koe op hun bedrijl aAnwezig hebben, ongeacht of deze koe een gewone bedrijfskoe of een z.g. contractkoe is, al de gewonnen koemelk, met uitzondering van de hoeveelheid die voor eigen gebruik liter per persoon per dag), en opfok van kalveren beneden de 3 maanden kan worden verant woord moet worden afgeleverd aan een zuivelfabriek, voor zoover door of vanwege het Bedrijfschap voor Zuivel geen vergunning verleend is waarop de niet aan de fabriek geleverde melk verantwoord kan worden. Aankoop pootgoed door B.E.A. II De Wnd. Prov. Voedselcommissaris voor Zeeland deelt mede, dat zoowel teler als handelaar goedgekeurd poot goed van de rassen Bintje en Alpha in de sorteering 35/45, 35/60 en 45/60 in alle klassen en Industrie en Voran in de sorteering 45/70 in de klassen A, B en C ten verkoop aan de B.E.A. II kunnen aanbieden. Ook andere dan de hierboven genoemde rassen kunnen aan de B.E.A. II worden aangeboden. Het is echter niet zeker, of afname hiervan zal kunnen geschieden. Opgave dient vóór 6 Maart a.s. te geschieden aan de Sub-leiding B.E.A. II Mevr. C. de Ridder—v. d. Berghe, Burg. Vei- groessenstraat 2 te Bergen op Zoom Voor verdere bijzonderheden: zie officieele landbouwmede- deelingen in de dagbladen van Vrijdag 26 Februari J.l. Aflevering afgekeurde hengsten De Wnd. Prov. Voedselcommissaris voor Zeeland vestigt er de aandacht op, dat door het Stamboek een keuring werd gehouden voor jonge hengsten, teneinde na te gaan welke hengsten kunnen wordeh gemist, aangezien 2ij als fokhengsten geen waarde hebben. Ook al kunnen deze hengsten zoolang ze nog géén drie jaar zijn, worden verkocht buiten de taxatiemarkt om. is het toch de be doeling dat ze in Zeeland biyven. Houders van bovenbe doelde hengsten, welke deze dieren verkoopen naar een andere provincie, zullen een ander paard moeten leveren. Hiertoe zal dan van hun bedrijf een goede merrie worden gevorderd. Stavenisse De Coöp. Landbouwaankoopvereeniging (Door Een dracht Sterk) te Stavenisse hield op 19 Februari haar Jaarvergadering onder Voorzitterschap van dh. J. C. Droogendijk. Ka opening door den Voorzitter werden de notulen voorgelezen en zonder op- of aanmerkingen goed gekeurd en vastgesteld, waarna op advies van de financieele commissie den Penningmeester in verband met de rekening en verantwoording decharge werd verleend. De twee aftredende bestuursleden dh. J. C. Droogen dijk en A. Bolier werden met groote meerderheid van stemmen herkozen; beiden namen hun benoeming aan. De voorz. richt eenige woorden van waardeering tot het oudste Bestuurslid dh. A. Bolier die meer dan 25 jaar de belangen van de vereeniging op voorbeeldige wijze behartigde. Als lid van de financieele commissie werd gekozen dh. W. Klippel Wzn. Het bestuursvoorstel om het heffingspercentage op te houden werd algemeen goedgevonden evenals het toekennen van een grati ficatie van 10.aan den Boekhouder. Westkapelle Vorige week hield de afd. Westkapelle van de Provin ciale Vereeniging tot verbetering van het geitenras een algemeene vergadering in de consistorie der Ned. Hervormde kerk. Voorzitter was dh. W. Huibregtse Jz. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek o.m. dat in 1941 de vereeniging 157 leden telde met 256 geiten, welke aantallen in 1942 resp. 190 en 302 waren. Ter dekking werden aangeboden 310 geiten. Op de in 1942 gehouden geitenkeuring had de jury niets dan lof voor de kwaliteit van het aangevoerde vee. Het financieel overzicht van den penningmeester gaf aan inkomsten in 1941 102.65 en aan uitgaven 85.70, dus een batig saldo van 16.95. Over 1942 bleken deze bedragen resp. 158.55, 118.91 en 39.64 te zijn. De heer K. Kleinepier Jz. te Boudewijnskerke werd wederom aangesteld tot bokkenhouder van de afdeeling voor den tijd van twee jaar. Het dekgeld werd gebracht .van ƒ0.85 op ƒ1.10 per dekking, voor geiten van niet-leden van 2.50 op 4.waarvan 2.20 aan den bokkenhouder zal worden afgedragen. De niet-herkiesbare voorzitter werd als zoodanig op gevolgd door dh. A. Theune Azn.; het bestuurslid D. Verstraato Pz. werd herkozen. De secretaris bedankte daarna den vertrekkenden voor zitter voor de prettige samenwerking. De oud-voor zitter werd daarna tot eere-voorzitter der afdeeling benoemd. Hierna deelde de secretaris mede, dat de contributie, door de afdeeling aan de Provinciale vereeniging af te dragen, vastgesteld was op 50 cent per jaar per lid. Op voorstel van den nieuwen voorzitter werd daarna de vergoeding voor den secretaris en den penning meester voor 1943 gebracht van 5 op 10 cent per lid. Besloten werd voor elke maal gebruik van den bokken wagen 15 cent in rekening te brengen, welk bedrag als vergoeding zal worden betaald aan dengene, die zich beschikbaar zal stellen voor plaatsing van het wagentje. Benoemd tot werklei&ster van de afd. Landvrouwen en vrouwelijke Landjeugd van den Nederlandschen Landstand, Zeeland Mej. T. Waterman te Waarde. Benoemd tot dijkgraaf van het Waterschap 's-Graven- polder, dhr. J. Rijk Jzn. te 's-Gravenpolder. in de week van '<f t.m. 13 Maart ZONDAG 7 MAART: Van 8.308.45 uur over H. I en H. II gaan we ons verdiepen in den zin van het boer-zijn. Dirk van de Bospoort wijdt vanochtend zijn gedachten aan: „Maart- sche gTollen". Van 13.0013 15 uur over H. II luisteren we naar een uitzending van het Nederlandsch Verbond voor Sibbe- kunde „Wie en wat waren onze voorouders?" Ditmaal worden weer vragen van luisteraars behandeld. MAANDAG 8 MAART brengen wij van 8.008.15 uur over H. II het actueel nieuws en wenken voor Boer en Tuinder. Terwijl U verder ook nog een beschouwing zult kunnen hooren over verschillende paardenkeuringen, die er in ons land hebben plaatsgevonden. Van 12.30—12.45 uur komt de Familie De Boer over Hilversum II aan het woord. Het voorjaar is in aan tocht en dat merken wy ook aan allerlei dingen rond de boerdery van de Familie De Boer. DINSDAG 9 MAART: Van 12.301245 uur zal over H. II de gemachtigde voor den oogst. Ir. C. Staf, Pres. Dir. van de Heide Mij., spreken, die enkele zeer belangrijke mededeelingen voor de boeden zal doen over het beschikbaar zijn van arbeidskrachten voor den aanstaanden oogst. WOENSDAG 10 MAART: Van 8.008.15 uur over H. II volgt een uitzending voor de plattelandsvrouw. Mevr. H. E. KniggeLambers snreekt over ..Landvrouwen en heemkunde". Van 12.3012.45 uur over H. II kunt LJ een vraagge sprek beluisteren, getiteld„Hoe staat het met de ontwikkeling van den vlasoogst?" De Rykslandbouw- consulent voor de vezelgewassen, de heer Ir. L. J. A. de Jonge zal hierin het een én ander vertellen over de ervaringen met den oogst van 1942 en tevens zal hij wenken geven aan de vlastelers voor het volgende seizoen. Ir. de Jonge Is lang geen onbekende bij de vlastelers en -bewerkers, zoodat zy gaarne zijn wenken ter harte zullen nemen. DONDERDAG II MAART: Van' 8.008.15 uur vragen wij over H. II de aandacht van de Friesche boeren. Wij hebben onlangs een bezoek gebracht aan het bedrijf van den boerenleider in Friesland, den heer B. J. Bierma. Hij vertelt ons tij dens den rondgang over zijn bedrijf nadere bijzonder heden over het Friêsche boerenleven, zoo ook over hun organisatievermogen. Terwijl hij tenslotte Bog een al gemeen woord richt tot de Friesche boeren. Van 12.3012.45 uur over H. II hoort U in het pro gramma „In een oijenstal" een praatje van Beekhuis van Till over „Ais het lente wordt". De imker Is wel een van de eersten, die goed kan bemerken, dat het lente wordt, want dan is zijn bijenvolkje een en al bedrijvigheid. VRIJDAG 12 MAART: Van 8.00—8.15 uur over H. II geeft dierenarts Dr. J. P. de Vries technische voorlichting over de juiste hoef- verpleging voor paarden. H(j wijst er op, dat door onkunde en verkeerde zuinigheid de paarden soms erg te Hjden hebben van het loopen op pijnlijke voeten. Dus paardenhouders, allen attentie Van 12.1512.45 uur over H. II Streekcultuur. Durger- damDat kleine dorp. Een visschershaven onder den rook van Amsterdam. ZATERDAG 13 MAART: Van 12.3012.45 uur over H. II kunt U een boekbespre king beluisteren in de serie „Boerenland in -boek en krant" door S. Hoogland. Ditmaal wordt het boek „De bocht in de vliet", uitgeverij J. N. Voorhoeve, Den Haag, van C. Baardman behandeld. Van 18.0018.10 uur over H. II Als ik het voor het zeggen hadDirk van den Hul spreekt vanavond over „Den tragen rechter". Van 18.1018.30 uur over H. II sluiten wy de reeks van uitzendingen voor en over het platteland met een Landmans Lust-programma, getiteld: „Van vastel- avond tot Pasehen", een folkloristisch luisterspel van Krimpenerwaard door Karei van Dorp. V eemarkto verzicht Hoewel de gebruiksveehandel zich in het begin der vorige week zeer slecht liet aanzien kwam er op enkele markten meer in het einde der week wederom eenige opleving. Het aanbod van mager vee, v.n.l. van het zoogenaamde leve- ringsvee, liep terug hetgeen zoowel den prijs daarvan alsook den prijs van de bonnen deed stijgen. De markten Leeuwar den, Zwolle en ook Utrecht kregen daardoor wederom een heel wat vaster verloop tegen oploopende pryzen, zij het dan in hoofdzaak voor wat betrof het bovengenoemde vee. Zooals we in ons vorig overzicht meldden, verliep Rotter dam over het geheel zeer flauw tegen zakkende pryzen, terwijl ook Den Bosch 's Woensdags al niet beter verliep, men ontkwam dan ook niet aan den indruk gezien deze beide hoofdmarkten alsdat de veeprijzen zouden gaan zak ken. Voor wat het kalfvee betreft bleef dit ook feitelijk op de verdere markten in de vorige week nog zoo, wel was de druk te Leeuwarden, Zwolle en Utrecht niet meer zoo direct zichtbaar en ook van minderen aard als te Rotter dam en Den Bosch, het verloon was er echter ook flauw en niet geheel prijshoudend. Utrecht maakte hierop wel de meest gunstige uitzondering. Deze markt zette slecht in maar gaande de markt werd het verloop beter terwyl ook de prijs over de geheele linie wat aan trok, hetgeen zich duidelijk demonstreerde in den prijs -elke er voor de leve ringsbonnen gegeven werd; 's morgens werd hiervoor be steed tot 85 cent terwijl 's middags tegen de 90 cent het kg. besteed ts geworden. Dit zat hem v.n.l. in het korte aanbod van het magere vee. Ook deze week is de handel vaster ingezet. Rotterdam had eveneens maar een kort aanbod van mager vee. voor dit vee werden dan ook gaande de markt hoogere prijzen besteed; de leveringsbonnen stegen daardoor in prijs n.l. van 92 tot 98 cent het kg., contractbonnen tot 105 cent het kg. Versch melkvee was er ruim aangeboden, de vraag zeer flauw zoodat voor dit vee het verloop niet best was, de prijs bleef daardoor nauwelyks behouden. Besteed werd van 850 tot 1200 gld. In het kalfvee verliep de handel be hoorlijk, hiervan was het aanbod beperkt, de prijzen hooger dan voor het versche vee Rotterdam gaf den indruk dat het vrijgeven van de bedrijfsbeperking ngaande Maart reeds een korter aanbod gaf van mager vee. H. In to zenden aan „VOLK EN BODEM", POSTBUS 281, DEN HAAG In één provincie 120 woorden 60 cent. Iedere 5 woorden meer 15 cent extra. In alle provinciën 120 woorden f 2.Iedere 6 woorden meer 60 cent extra. Brieven onder no. 15 cent extra by vooruitbetaling PERSONEEL Gevraagd voor direct een flinke MEID-HUISHOUD- STER, in boerengezin van 3 personen, bij J. J. de Regt, Veehouder C 66, Ter Aar (Z.-H.) Gevraagd met Mei een flinke BOERENKNECHT, op lanbouwbedryf, gene gen alle voorkomende werkzaamheden mede te verrichten. L. Heeres, Gees B 26a (Dr.) Biedt zich aan tegen 1 Mei a.s. een LANDBOUWERS- KNECHT, 26 jaar, met alle werkzaamheden op de hoogte. No. 3300 „Volk en Bodem", Postbus 281. Den Haag. Mevr. van HoeySmith. Honingerdyk 70, Rotter dam. vraagt een bekwame Huishoudster, P.G., sma kelijk kunnende koken en zelfstandig optreden, v. g g. v., benevens een net 2e Meisje, v. d. en n., v. g. g. v., niet beneden 18 jaar Aanmelden: Honln- gerdijk 70 of na afspraak. Tel. 22750 HUISHOUDSTER. Nette boerendochter, 40 jaar, P. G., zoekt plaatsing bij een veehouder of landbouwer, met groote boerderij, waar dienstbode aanwezig is. Brieven: Mej. J. S. de Jong, Uitweg C. 51, Boer derij, Sloterdyk West. Gevraagd per 15 Maart of 1 April net MEISJE, voor dag en nacht. Goede be handeling en flink salaris. Mevr. Ennik, Aerdenhouts- duinweg 7, Aerdenhout. Plaats voor VOLONTAIR op Groenten- en Fruit- kweekerij in Gelderland, intern. Brieven met con dities No. 3319. „Volk en Bodem", Postbus 281, Den Haag. Welke Instantie of over heidsinstelling kan een jonge gehuwde tuinbouw- arbeider in West-Fries land, voor wien het orn gezondheidsredenen niet gewenséht is aanhoudend zwaren arbeid te verrich ten, plaatsen als CONTRO LEUR-INSPECTIE of Iets dergelijks. Steller dezes is een flinke verschijning, kan eenvoudige „admini stratie behouden en be hoorlijk correspondeeren. No. 3320 „Volk en Bodem", Postbus 281, Den Haag. TE HUUR Te huur of te koop ge vraagd een BOERDERIJ, groot 5 tot 10 ha L. Eg- gens O 110a, -te Annen (Drenthe. TE KOOP TE KOOP GEVRAAGD: Veldschoenen of lederen laarzen, maat 45 en been kappen Brieven met prijs en omschrijving No. 3299 „Volk en Bodem", Postbus 281, Den Haag. Te koop een neurende 3e KALFSKOE, t.b.e. vrij, Kalf tijd 6 Mrt. A Germs, Zwartemeer N.Z. 25. KONIJNEN te koop ge vraagd. elke hoeveelheid. Brieven met opgave van prijs en ieeftijd aanr. P. Vijn, J. v. Lennepstraat 243huis, Amsterdam. GEVRAAGD: accordeon, liefst pianoklavier, 48 of 80 bassen en een paar da mes rijlaarzen, maat 37-38. Br. met prijsopgave No. 3323 „Volk en Bodem", Postbus 281, Den Haag. TE KOOP pl.m. 40 zak Bintsje C. vroeg gerooid, pl.m 35 zak, Triumph A, zeer vroeg of vroeg ge rooid. B Frederiks Azn., Kleindijk b\j Odoorn. In ruil te koop aangebo den moderne BOERDERIJ met 23 pdmt. eigen- en 25 pdmt. gehuurd weiland, in de onmiddellijke omgeving van een flinke stad in Friesland. Amerikaansche boerdery met voorgelegen pracht woonhuis, van alle gemakken voorzien, als: electr. licht, gas. waterl., closetinr., vaste wasch- tafels en centrale verwar ming tegen aankoop greid- boerdery, van liefst groo- tere omvang, in het Noor den des lands. No. 3312, „Volk en Bodem", Post bus 281, Den Haag. DIVERSEN Een bels WERKPAARD, voor den hooibouw, van half April tot 1 Augustus, by veehouder. Wil bijbeta len. Brieven: R. Schilper- oord, Krommenledijk 157, Krommenie. ADVERTEEKEN IN „DE i>AN >Sr.AND" HEEFT ALTIJD S C C E S I

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 11