Wat zal mijn dochter worden? T.B.C' De Landstand Het bankwezen op het platteland Nieuws uit het gewest in ZEELAND INHOUD: Al uw vee gekeurd op PAG. 3 DE LANDSTAND VRIJDAG 12 MAART 194S OOLANG de kinderen klein zijn, is het nog geen vraagstuk, maar wanneer het einde van de zesde klasse van de lagere school in zicht raakt, is het vooj* den ouder en opvoeder van belang er eens even bij stil te staan welke weg het meest geschikt is voor onze kinderen, speciaal meisjes, om in te slaan. D&> beroepskeuze is in de eerste plaats afhankelijk^van de verstandelijke capaciteiten der leerlingen, de finan- cïfeele draagkracht der ouders en van de doelstelling, die de ouders zich omtrent de toekomst van hun kind gevormd hebben. N Zooals bekend is, werd de leerplicht uitgebreid met één jaar. Het is dus thans verplichtend, dat de kinderen 8 jaren naar school gaan. Dit beteekent, dat de kinderen tot hun 14de of 15de jaar op school moeten blijven,, hetzij' in het 7de en 8ste leerjaar van de lagere school, hetzij in een U.L.O., H.B.S. of Dagnijverheidsschool. Voor de meisjes, wier werkkracht thuis noode gemist^ kan worden is het van het grootste belang, dat zij ge durende den tijd, dat zij leerplichtig zijn, reeds onder richt ontvangen in de huishoudelijke vakken, opdat zij, wanneer ze de school verlaten, klaar zijn voor den strijd des levens. De lagere school mei; het 7de of 8ste leerjaar of de kopschool vermag dit echter niet te geven. Dit bezwaar aanvoelende heefLhet departement van Opvoeding, Wetenschap en Kuituur bescherming be paald, dat onze vrouwelijke jeugd na de 6de klasse van de lagere school te hebben doorloopen nÉar de primaire dagnijverheidsschool kan gaan, waar zij behalve lager onderwijs ook onderwezen wordt in de naald- en huis houdelijke vakken. De Landbouwhuishoudscholen van den Nederlandschen Landstand te Zierikzee, Tholen, Kortgene, Schoondijke en Terneuzen Sullen, krachtens besluit van den Secre taris-Generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Kuituur bescherming van 26 Augustus 1942 tot wijziging van de leerplichtwet in den hier boven bedoelden zin, het leerplan wijzigen dat er dan behoudens eenige v$2igingen als volgt zal uitzien: Algemeen vormend onderwijs: wekelijksche uren in het 4e leerjaar 2e leerjaar 1. Ned. Taal 2 2 2. Lezen 1 1 3. Rekenen 2 1 4. Aardrgksk. gesch1 1 5. Zingen 1 1 6. Duitsche taal 3 3 7. Land- en Tuinbouw 3 3 8. Teekenen en stofvers2 2 9. Lichamelijke oefeningen 2 2 Naaldvakken: 1. Vermaken en verstellen, stoppen en mazen 2 3 2. Haken en breien 2 1 3. Vervaardigen van onder- kleeding en huishoudg. 8 2 4. Costuumnaaien 3 8 Huishoudelijke vakken: 1. Huishoudelijk werk 2 3 2. Waschbehandeling 2 3 3. Receptenleer 1 4. Koken 3 3 5. Kinderverzorging 1 Totaal aantal lestijden per week: 40 van klokuur. Ouders en opvoeders, aan de toekomst van Uw kinde ren is alles gelegen. Naast een algemeene ontwikke ling wordt de vrouwelijke jeugd de gelegenheid gebo den om praktische bekwaamheden aan te leeren, welke van zeer groot nut kunnen zijn, wanneer ze straks in het leven treden. Ook voor de meisjes zelve is het vaii groot belang, dat ze met de elementaire beginselen der naaldvakken en van het huishoudelijke werk op de hoogte zijn. Vergeet niet, dat uw beslissing van grooten invloed is op het verdere leven van Uwe dochter. Wat deskundigen er van zeggen: IV „Een steekproef, die 20 jaren geleden op de Zuid-Hollandsche eilanden werd gedaan, leerde, dat het reactiepercentage 15% was, NU ENKELE JAREN GELEDEN WAS DIT GESTEGEN. TOT 45%! Ook in het buitenland vindt men zeer groote uitbreiding der tuberculose. In Duitschland reageert minstens 60van den veestapel positief, in Oostenrijk en Engeland 50%, in Denemarken 20% enz. Dit zijn gegevens, verkregen bij de tuber- culinatie vhn millioenen dieren. Een Engel- sche tuberculose-commissie rapporteerde, dat bij kinderen beneden 5 jaar in 87% der gevallen van halsklier- en buiktuber- culose en in 41% van alle sterfgevallen aan tuberculose van alle kinderen, 'de runderbacil werd aangetoond". (Uit „Het verband tusschen de ziekten van den mensch en die van onze huisdieren" door Dr. J. A. Beyers). Veehouders, beseft het gevaar dat U en ons heele volk bedreigt! Het belang van onze volksgezondheid eischt bestrijding der T.B.C. onder het rundvee. Daarom: Sluit U Aau bij de Vereeniging ter bestrijding der T.B.C. en andere ziek ten onder het rundvee in Zeeland. Adres: Dhr. A. Cappon, Corn. Eversdyk- straat 2 te Goes. hangen, heeft het Bedryfschap Veevoeder laten vallen. Alle bestaande mengvergunningen zyn ingetrokken en nieuwe vergunningen worden alleen nog verleend aan mengers die gedurende het tydvak van 2!f""Juni '41 en 13 Juni '42 tenminste nog 250 ton mengvoeders hebben bereid. Het wordt onder bepaalde voorwaarden toe gestaan om verschillende bedrijven te combineereh. Wij hebben den indruk dat het boerenbelang met dezen maatregel niet gediend is, dat het zeer de vraag is of er energiebesparing door plaats vindt en eveneens of hierdoor meer arbeidskrachten beschikbaar komen. Ten slotte lacht ons de verschuiving naar het groot bedrijf op dit terrein, voor de toekomst niet toe. Meer zullen we er thans niet van zeggen. TER HAAR. OEN. we in het orgaan van den Ned. Coöp Raad een en ander lazen over de Coöperatie in Slowakije, herinnerden we ons, tijdens een bezoek aan de Land bouwtentoonstelling, gehouden in Praag in 1922, een lezing van den Director van de „Centro-coöperatif" te hebben aangehoord. In een geweldig gebouw, den zetel van al wat coöpe ratief was, hoorden we daar toen reeds wat een vlucht de coöperatie had genomen. Aankoop, verkoop, malerij, het verwerken van aardappelen, waaruit zelfs suikergoed werd gemaakt, de handel in en het schoonen van zaaigranen, waarbij het klaverzaad een groote plaats innam, alles coöperatief. Alleen het verwerken van suikerbieten was in particuliere hand. Het was de „Centro-coöperatif", die in Amerika ruw koper kocht, dit in eigen land liet verwerken tot koperdraad, waar door het mogelijk was dat zelfs het kleinste plaatsje toen reeds electriciteit gebruikte voor licht en kracht. Ook het Bankwezen op het land was geheel in handen' van de coöperatie. Volgens de N. C. R. bestond er zelfs een vastgestelde marge tusschen deposito's en voorschotten, n.l. 2 Gezien de ervaring ^ie we hebben met onze Boeren leenbanken kunnen we met dit percentage een mooie winst maken. Natuurlijk speelt hierbij het bedrsy* dat men aan voorschotten kan plaatsen een groote rol. Vooral voor het platteland heeft zoo'n wettelijk vast gestelde marge veel bekoring. Wanneer wij het platte land noemen, dan bedoelen we daarmee b.v. de ge- heele provincie Zeeland. We weten dat particuliere banken het dubbele, dus 4 heel gewoon vinden. Waar gebleken is dat het anders kan' komen we tot de conclusie dat de particuliere banken in Zeeland parasiteeren ten koste van de bevolking. Daarbij komt nog,* dat wanneer zoo'n bank geld geeft aan deze of gene, men zorgen kan voor voldoend^ ze kerheid. Dit is haar goed recht, dat doen de Boeren- banken ook, maar wanneer men vraagt om zekerheid bij de bank wanneer men geld brengt, dan zijn ze niet thuis en zetten een gezicht, 'alsof ze het in Keulen hooren donderen. Dat zoo'n vraag naar zekerheid, te stellen door de Bank, nog niet zoo gek is, weten zeer vele van onze Zeeuw- sche menschen bij ondervinding. Men kan nu niet be paald zeggen, dat de particuliere Banken, met uitzonde ring van de goede, in Zeeland zoo'n reclame hebben ge maakt ten opzichte van haar soliditeit! Op dit gebied zijn we trotsch op onze* coöperatieve Boe renleenbanken. Geen wonder dat ze zich verheugen in grooten bloei, dank zij het buitengewone vertrouwen dat ze hebben bij de bevolking. Ze zyn het waard! W. G. B. Burgh. Jaarvergadering van de Vereeniging van Oud-leerlingen V.Z.O.D. Voorzitter C. A. Hartog. In 1942 werden 3 proefvelden -aangelegd en een excursie gemaakt naar Walcheren. Als bestuurslid werd herkozen C. A. Hartog. In de plaats van M. O. Hanse werd gekozen J. Beije Mz. Verslag werd uitgebracht van de proefvelden. Getracht zal worden weer een variëteitenproefveld te krijgen van vlas, een proefveld wordt aangelegd met poters van ver schillende grootten en verschillende pootafstanden; een ander ter' vergelijking van kalizout 40 in verschillende giften, tegenover patentkali en één op suikerbieten met het geven van de stikstof in eens, tweemaal of driemaal. Het aantal leden en donateurs onderging geen Ver andering. In Hotel „De Koster" hield de Melkcommissie voor Wes- telijk Schouwen haar jaarvergadering. Na een kort ope- ningswoorebvan den voorzitter, waarin deze memoreerde dat de commissie in 1942 op normale wijze haar taak had kunnen vervullen, volgden notulen en rekening. Ont vangen werd ƒ61.72 en uitgegeven ƒ44.54, batig saldo 17.18. De commissie voor de financieele controle keurde deze rekening goed. Herkozen als bestuurslid werden de heeren J. Dalebout te Burgh en A. Moermond te Noord- welle. Besloten werd geen pogingen in het werk te stellen een melkerscursus te organiseeren, omdat men toch geen noemenswaardige deelname verwacht. Aan de Rundvee- keuringen te Burgh en Noordwelle we?U weer ƒ2.50 subsidie verleend. Haamstede. De Vereeniging van geitenhouders vergaderde onder voorzitterschap van C. J. van de Velde. Het aantal leden is gestegen tot 121 met 210 geiten. Bij de zomerkeuring werden 4 diploma's uitgereikt, 16 geiten werden aan bevolen. C. Manni deelde een en ander mede uit de Kringverga dering en de P. Ver. De vorige zomer werd een keuring gehouden van de stallen. Zindelijkheid, ventilatie en licht waren in vele gevallen niet in orde; 54 van de 73 staèen waren on voldoende. De bokhouder kreeg een extra toelage van ƒ.20.--. De bestuursleden C. J. van de Velde, J. Westdorp en B. Groenleer werden herkozen. De verzekering van geiten wordt door het bestuur ter hand genomen. Hiervoor kan men zich opgeven bij den penningmeester J. West dorp. Redactie-adres GROOTE MARKT 28 GOES TEL. 2345 (toestel 05) Uitgave: 1 UITGEVERIJ „VOLK EN BODEM" POSTBUS 281 DEN HAAG Advertenties: Losse plaatsing 25 ct. per m.m., in alle edities 75 ct. per m.m. ■^AbonnementenVoor#niet-leden van den Nederl. Land stand 5.— per Jaar of J 1.25 per 3 maanden. Alle briefwisseling betreffende exploitatie, advertenties en abonnementen, aan postbus 281, Den Haag. Telefoon 11.65.88. 2de Jaargang No. 10 1 Vrijdag 12 Maart 1943 1. Radiorede Dir.-Gen. f.-d. Landbouw. 2. Indrukken en gedachten (XXVin). 2. Achter den ploeg. 3. Wat zal mijn dochter worden? _3. Het bankwezen op het platteland. 3. Nieuws uit het gewest. 4. Wat „Land en Volk" brengt. 4. Lezers schrijven. 5. Brieven van Oostlandboeren. 6/7 Voor de Landvrouwen Tuinbouw in het kleine boeren- en pluimveehoudersbedrijf De toekomst van de bessenteelt. Denk aan de sjalotten 2 x aardbeien in één jaar. 8. Nog eens de boomkleurstoffen. 8. Vakproblemen. 9. Het kunstmatig drogen van gras. 9. De bestrijding van emelten. 10. Beftryding runderhorzel. 10. Officieele mededeelingen. 10. Officieele Landbouwmededeelingen.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 3