J Het Nieuws van den Dag r-] Lezers scl brij jven De(ödrant Zitdagen Bureau Pacht VRIJDAG 12 MAART 1943 DE LANDSTAND PAG. 4 Ook in de groote steden ziet men de noodzakelijk heid van den productie slag in. In Den Haag b.v is men druk aan het werk voor de voedsel voorziening van de bur gerij in dit jaar. Braakliggende stukken grond in de omgeving der stad worden thans omgespit. Foto: Q.N.F.-Meijer. Goes. Op den 7en praatmiddag der Vereeniging van oud-leer lingen der Landbouwwinterschool te Goes, heeft Dr. Ir. de Waal uit Kortgene een lezing gehouden óver de be- teekenis van het grondonderzoek in Zeeland. Spr. be handelde achtereenvolgens het kalk-, phosphaat- en kaligehalte van de oude en nieuwe grondfen. Hij wees er op, van welk belang het is, dat de land- en tuinbouwer, met het oog op een doelmatige bemesting, op de hoogte is van de samenstelling van zijn gronden. Als een der belangrijkste factoren bij de grondbebouwing noemde hij de structuur van den bodem. Aan de hand van lantaarnplaatjes lichtte hij een en ander toe en liet goed het verschil uitkomen tusschen den besten kruimel- en den minder goeden korrelgrond. Tenslotte bepleitte hij de wenschelijkheid van profiel- onderzoek. O.m. sprak Ir. de Waal nog over de belangrijkheid van een centraal doorgevoerd grondonderzoek, niet van be- drijfstype tot bedrijfstype, maar van tuin-, zoowel als van landbouwgrond. Taxatie van de pachtwaarde in de calamiteuze polders. Volgens art. 92 van het Reglement op de calamiteuze polders in Zeeland wordt het dijkgeschot berekend naar de kadastrale grootte en naar de «onzuivere op brengst van de gronden, na aftrek van de grond belasting. Onder onzuivere opbrengst wordt verstaan: de gemiddelde pachtwaarde, die wordt geschat éénmaal in de zeven jaar door een commissie van drie personen, waarvan één aan te wijzen door den Dijkraad, één door den Commissaris der Provincie en één door de arrondissementsrechtbank. Deze pachtwaarde is dan: de prijs die zonder bezwa rende voorwaarden van betaling van lasten, onderhoud, leveringen en dergelijke door den pachter aan den eigenaar kan worden betaald. Voor Grondbelasting geldt: het bedrag in hoofdsom -f- opcenten. Op het eerste gezicht zou men zeggen dat alles prima in orde is. In de practijk meenen we echter dat er aan dit stelsel nog wel het een en ander hapert. Het zou interessant zijn eens te weten hoe hoog de pachtwaarde is geschat in de verschillende calamiteuze polders. De onzuivere opbrengst in den Burgh- en Westlandpolder is geschat op 56.later verhoogd door de Commissie van Advies op 65.per H.A. Wanneer de vergadering van Ingelanden gevraagd wordt of ze er genoegen mee neemt, dan blijft niets anders over dan zich er bij neer te leggen, niettegen staande dit een flinke verhooging beteekent. Zou men in beroep gaan, dan was het niet Uitgesloten, dat het niet bij de 65.— zou blijven. De vraag mag gesteld worden: Is volgens de meening vaj» de drie schatters werkelijk de pachtwaarde 56. of gaat men uit van de gedachte: wat kunnen die menschen daar aan dijkgeschot betalen? Zal onze - taxatie een niet te groote verhooging beteekenen? Wij kunneii ons niet los maken van de gedachte, dat rekening wordt gehouden met de vorige schatting. We vragen ons af, indien inderdaad de a.s. vérhooging of verlaging een rol speelt, is dan dit systeem wel te gebruiken. Ware het dan niet beter uit te gaan van de vraag: wat kan er in dezen polder betaald worden aan dijkgeschot? En wanneer dan toch uiteindelijk rekening moet worden gehouden met den economischen toestand, was het dan niet verstandiger het dijk geschot vast te stellen aan de hand van bepaalde nor men en daartoe de landbouwbureaux in te schakelen? Men kon dan de uitkomst van b.v. 1942 gebruiken voor de vaststelling van het dijkgeschot voor 1944. Daarbij komt nog, dat door de stabilisatie van den pachtprijs, de 7-jaarlijksche taxatie tamelijk overbodig is gewor den, tenzij misschien in een of anderen polder plooien dienen te worden glad gestreken. Zooals het nu gaat, worden de geit en de kool ge spaard. Men houdt m.i. rekening met Rijk en Provincie en met den boer. Ook in deze is het dienen van twee heeren funest. W. G. B. De aanvangsdatum van het huren en indiensttreding van vast personeel op het eiland Schouwen-Duiveland. Wanneer een werkgever op ons eiland van personeel wil veranderen, of wanneer een werknemer een anderen baas wil zoeken stelt men gewoonlijk omstreeks de jaarwisseling of nog vroeger elkander hiervan op de hoogte en zoekt dan contact met andere gegadigden, soms door middel van een plaatselijk blad, of op andere wijze, waama per 1 Mei daaraan volgende de nieuwe overeenkomst van kracht wordt. Persoonlijk vind ik deze regeling verre van ideaal, •zoowel voor den een als voor den ander. Gewoonlijk toch heeft voor den werknemer de veran dering van baas ook tengevolge dat hij moet verhuizen; het vaste personeel woont n.l. in de meeste gevallen in eene woning behoorende bij het betreffende bedrijf. Moet hij nu naar een andere omg^ing (soms naar een andere gemeente), dan kan hij moeilijk of soms heele- maal niet zijn eigen groenten en aardappelen op tgd in den bij behoorenden grond Drengen, of dezen grond naar behooren bewerken. Vooral met de huidige schaarschte op allerlei gebied is dit voor menig arbeidersgezin een groot bezwaar. Ook voor den werkgever kan het moeilijk zijn b.v. een landbouwknecht die met Mei in dienst getreden is, als het meeste voorjaarswerk reeds achter den rug is reeds direct na het najaarswerk als*de betreffende persóon nog maar op zijn best een half jaar bij hem in dienst is te moeten vragen voor het volgende seizoen. Veelal is ook de verstandhouding als slechts één van beide partijen wil veranderen niet meer zoo als het wel hoort, terwijl deze toestand een klein half jaar duurt. Zou het daarom geen overweging verdienen in het algemeen deze indiensttreding te vervroegen tot b.v. 1 Maart? Dit zou bovenstaande bezwaren zeker voor een groqt gedeelte opheffen. Gaarne verneem ik of er op ons eiland werkgevers en werknemers zijn die met dit plan sympathiseeren; in mijn gemeente is dit wel het geval. ZONDAG 14 MAART van 8.308.45 uur gaan we over H. I en H. II luis teren naar den zin van het boer-zyn. Dirk van de Bospoort wil ons dezen Zondagmorgen allemaal een beetje boer laten zijn. Van 13.0013.15 uur spreekt C. Pama in dé\ berie ,,Wie en wat waren onze voorouders?" over ";,Hoe anderen het deden". MAANDAG 15 MAART: van 8.Ö08.15 uur H. II luistert natuurlijk iedere boer en tuinder naar Jrtet actueel nieuws en de wenken, die er voor hun bedrijf worden gegeven. Van 12.3012.45 uur volgt over H. II een zeer bijzon dere uitzending van de Familie De Boer, n.l. een gouden uitzending. We z(jn voor de 50ste maal met den microfoon op» bezöek geweest b(j deze, by vele luisteraars bekende familie. Deze uitzendingen hebben er al veel toe bijgedragen, dat de onderlinge waar deering tusschen stad en platteland werd verhoogd. De stedeling leerde het leven op de boerdery nader kennen. Ditmaal komt de dorpsboerenlelder even aanloopen, die zoo het een en ander over zijn werk vertelt. Van 20.302^45 uur over H. II: Uit Neerlands Gouwen. Een voordracht door P. Terpstra, getiteld: „Herinne ringen aan Schotland". DINSDAG 16 MAART: van 12.30—12.45 uur vragen w\j de aandacht voor een zeer belangrijk vraaggesprek over H. II. De Gemach tigde voor den Oogst Ir. C. Staf, President-Directeur van de Nederlandsche Heide Mij. zal aan de boeren zeer belangrijke mededeelingen doen over het beschik baar stellen van arbeidskrachten voor den a.s. oogst. WOENSDAG 17 MAART: van 8.008.15 uur over H. II Voor de rijpere jeugd van het platteland. B. Jagtenberg spreekt over „De taak van de Landjeugd". Wij raden de jongelui ernstig aan eens naar deze uitzending te luisteren. Van 12.3012.45 uur H. II vervolgen we -onze serie „Nederlandsche boeren in het buitenland". Ditmaal komen een paar jonge boeren voor den microfoon, die een boerenbedrijf in Litauen hebben gehad en hierover hun ervaringen zullen vertellen. Naar deze beide pioniers zal ongetwijfeld met veel belangstelling worden geluisterd. DONDERDAG 18 MAART: van 8.008.15 uur gaan we aver H. II met den micro foon op bezoek op een bekend pluimveebedrijf in de omgeving van Apeldoorn. U hoort interessante uiteen zettingen over den tegenwoordigen pluimveestape] en over de ontwikkeling van de pluimveehouderij in de laatste 30 jaar, terwijl ook de toestanden op het pluimveegebied van 19141918 zullen worden belicht. Van 12.3012.45 uur gaan we over H. II weer zelf tuinieren. A. J. Herwig vraagt nu de aandacht van de luisteraars voor den aanleg van een kruidentuintje. Bij vele boerderijen had men vroeger reeds een krui dentuintje, waar kruiden worden gekweekt vooi» ge nezing van verschillende ziekten. Men heeft maar een heel klein stukje grond noodig om wat kruiden te zaaien of te planten, waarvan men. later veel profijt kan trekken, hetzij voor de inmaak, of om aan een of ander gerecht een pikant smaakje te verleenen, terwijl men ze ook voor geneeskundige doeleinden kan gebruiken. Vergeet vooral niet papier en potlood klaar te leggen VRIJDAG 19 MAART: van 8.008.15 uur geeft over H. II de heer W. van Riemsdijk aanwijzingen voor het bespuiten van vrucht- boomen vóór den bloei, een onderwerp, waarvoor vooral bij onze fruittelers wel zeer veel belangstelling zal bestaan. Een boomgaard, die intensief wordt beheerd, kan niet meer zonder de diverse bespuitingen. Wilt gij een goeden oogst van appels en peren, Dan metbespuiting dfe insectenplaag keeren! ZATERDAG 20 MAART: van 12 3012.45 uur brengen wij een programma voor onze visschers. U hoort een reportage over de zegen- visscherij op de Friesche meren. Van 18.00—18.10 uur over H. II Als Ik het voor het zeggen hadDe lente Is weer in aantocht, wat we aan alles kunnen merken. Dirk van den Hul is ook in voorjaarsstemming en hij zal het vanavond hebben over „Daar is de lieve lente weer". Van 18.1018.30 uur over H. II Landmans Lust. "Wanneer de vos de passie preekt" door Jos. Ver- straete. Het Bureau Pacht van den Nederlandschen Land stand houdt in de maand Maart zitting te: GOES op Dinsdag *6 Maart, Groote Markt 20, van 11.30—12.30 uur en van 2—3 uur, en te THOLEN op Zaterdag 20 Maart in Café Hoek, van 1112 uur. (Ingezonden mededeeling) A. J. HANSE, Kerkwerve.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 4