Brieven van Oostlandboeren Jeugdige landbouwvoormannen kunnen naar het Oosten pao. s DE LANDSTAND vrijdag is maart riis Gelijk ook bleek vit ons weekblad van de .vorige week, zenden talrijke boeren ons hun belevenissen. Voor zoover de ruimte dit toelaathopen we geregeld uit hun brieven het een en ander te publiceeren, zoodat daardoor tusschen het vaderland en het Oostland een hechte band ontstaat. De mannen dié zich ginds inzetten voor hun vaderland zullen zich niet verweg gevoelen als ze weten 'dat het aantal dergenen die hun arbeid ginds respecteeren steeds grooter xoordt. En dat doet het. Er groeit begrip in ons vaderland voor veel wat aanvankelijk werd afgewezen omdat men het niet kende. Steeds meerdere wakkere boeren en tuinders melden zich om ook hundeel in den enorm en arbeid ginds in de wijde vlakten van de Oekraïne of Oostland, bp te dragen. De besten onder ons, de harde werkers met talenten voor bedrijfsleider, zij zullen daar Neerlands naam groot houden en als eere naam doen klinken. Velen zullen nog gaan. De brieven van hen die gingen, zullen hen die gaan willen vertrouwd maken met het geen ginds van hen wordt gevraagd. In dat licht publiceeren we hier opnieuw enkele brieven van Oostlandboeren. Ook deze brie ven zijn nog in de" maand December ge schreven, waarmee de lezer en lezeres Toke ning gelieven te houden. Fcn Fries uit Oostland sehryft 1 1 I K ben nu sinds langer dan een jaar hier en beleef den 2en winter in het Oosten welke gelukkig tot nu toe zeer mild is geweest, wat den arbeid in vele op zichten ten goede komt. Vooral de herfst was hier prachtig. We hebben dan ook op den akker goede voorbereidingen voor 't komende voorjaar kunnen maken. Veel is geploegd wat hier van zeef groot be lang is, daar 't voorjaar meestal zeer laat* is en dan zeer weinig tijd voor goede bewerking overblijft. Verder konden alle veldvruchten voor den inval van den winter geborgen worden. Door 't zeer late poten van aardappels was deze oogst niet groot. Daarentegen moet men versteld staan over den zeer snellen groei en dat met een zeer slechte bemesting, ja vele per- ceelen zonder eenigen mest. In 't komende jaar zal dit veel beter worden, daar we zelf nu over een partij pootgoed beschikken en de be mesting belangrijk beter verzorgd zal zijn. Ook de bietenoogst was niet groot, ook al door de zelfde oorzaken als de aardappelen*, terwijl bovendien de bodem hier voor bieten over 't algemeen wat al te licht is. Alles echter in oogen schouw genomen, kunnen we nog tevreden zijn. Vooral de prachtige nazoomer heeft veel bijgedragen tot het goed winnen van den oogst. Als de natuur meewerkt zal het komende jaar een be langrijke verhooging der opbrengsten brengen. Alleen al de oppervlakte bebouwd met rogge is in mijn groep met de helft vermeerderd. En ook het nieuwe teeltplan voor 1943 geeft een belangrijke uitbreiding te zien. Vooral wordt gewerkt aan de uitbreiding van den aard- appelbouw, welke hier van zeer groot belang is. Door de zeer groote afstanden en den slechten toestand der we gen en de daardoor zeer groote transportmoeilijkheden, moeten wij hier zooveel mogelijk voeder voor den veestapel op eigen bedrijf bouwen. Tot nu toe is dat voederprobleem nog een van de zwaarste geweest. Hiermede bedoel ik dan vnl. krachtvoeder. Stroo is er In voldoende mate voorhanden, maar het hooi is ook van zeer slechte kwaliteit, zgn. zuurgrassen, welke meest van die natte natuurweiden worden gewonnen. Een goede ontwatering zal hier veel kunnen verbete ren. De voederpositie zal ons in dezfcn winter dan ook nog wel eens wat hoofdbrekens kosten. Maar volksge- nooten, moeilijkheden zijn nu eenmaal om overwonnen te worden, wat hier vooral in het* Oosten geldt. Een van de belangrijkste vorderingen hier is dat er nu op de bedrijven steeds meer ordening begint te komen. Het is dien menschen zeer moeilijk bij te brengen, dat er in een bedrijf orde en netheid moet zgn. Echter zoo langzamerhand beginnen^ze toch in te zien, dat een beetje meer orde op zaken beter is. De toestand in den veestapel, die eerst hopeloos was is al veel verbeterd en ik houd een wakend oog of dit zoo blijft. Pas is een nieuwe moderne varkensstal klaar gekomen, welke vooral speciaal voor dragende zeugen is bedoeld. Vanuit Duitschland zijn 25 dragende zeugen gekomen, die hier een goede plaats hebben. Zoo worden schrede voor schrede, onder vaak niet te onderschatten moeilijkheden de vroegere Bolsjewisti sche bedrijven weer opgebouwd en kan men* zooals een oude Pool, die in Duitschland was geweest, tegen me zei, nu al de Westersche beschaving zien." Wat een Limburger schrijft uit de Oekraïne. „Hoe gaat het inalles nog bij het oude? Wij ma ken het hier best hoor! Ik zit wel een eind van huis, maar kan hier best wennen. 'a Morgens rijden we over de steppen om te contro leeren of de arbeiders aan het ploegen zijn, want je moet er zoo nu en dan wel eens bjj zijn, anders komen ze den geheelen dag niet en alles wat we nou nog kunnen ploegen, dat hoeft van het voorjaar niet. Het is hier zoo, als de dooi eenmaal begint, dan moet in een tijd van vier weken alles in den grond zijn, daar het anders niet meer kan ontkiemen. Je zou het niet willen gelooven, maar er liggen hier groote hoopen maïs en zonnebloemen buiten, die beslist niet gaan ontkiemen; als ze in Maart of April maar weg zijn, ails de dooi intreedt en de zon begint te schijnen. We heblfen hier een bedrijf van ruim twintigduizend ha. met z'n drieën, dus dat wil nogal wat zeggen. We zullen nog wel niet alles kunnen bebouwen, daar er een tekort aan paarden is, maar als het zoo blijft als het hier op het oogenblik is, dan komen we een stuk heen, daar het alle dagen open weer is en we nog werken kunnen zooals we willen. Maar dat kan na tuurlijk gauw over zgn. Het is een aardig dorpje met knappe huisjes en nogal schoon volk. Je kunt ten minste best bg de menschen in huis komen, want on gedierte is hier niet. Het is natuurlijk wel heel anders dan* bij ons thuis. Ze hebben geen kleed of zeil op den grond, maar ge woon leem. Het is erg gemakkelgk, daar je met schoe nen vol bagger aan de tafel toe kunt loopen. Het is hij ons in huis natuurlijk heel anders. Wij zitten in een schoolgebouw, dat heel zindelijk is en met allemaal houten vloeren. De grond is hier best; allemaal zwarte aarde. Het regent hier weinig, maar als je maar vroeg ger noeg bent met zaaien dat het zaad goed kan ontkie men, dan verdroogt het hier niet gauw, daar de grond goed vochthoudend is. Het eten en drinkéh is hier prima. We behoeven maar te zeggen wat we eten willen dan gebeurt dat. We hebben het thuis van z'n leyen nog niet zoo^ehad. Allé dagen vleesch, zooveel als je maar lust, dik boter, kaas, worst en wat je maar wenscht. Tabak wordt hier ook ruimschoots verbouwd. Het is wel niet zoo best, maar in Nederland was het den laatsten tijd ook lang niet best en als je er eenmaal aan gewend bent, dan gaat dat best hoor!" Belevenissen van een Hollander. Na eerst z'n reis beschreven te hebben en iets over de opleidingsschool te hebben verteld, gaat deze brief schrijver verder: „Gelyk een koppel eenden". „3 December zgn we net als 'n koppel eenden, waar je een schot in lost, uit elkaar gejaagd. De meesten zijn met z'n tweeën gegaan. Of ik het goed gedaan heb weet ik niet, maar ik ben er alleen op afgegaan en heb er tot nu toe geen beroufo van. Den 3en December kwamen er 9 panjewagens voor (dit zijn de gebruike lijke wagens hier). Op eiken wagen drie man met pak en zak en daar ging het naar Zwishib, waar een sta tion was deze reis heeft 3% uur geduurd. In tusschen was het drie uur geworden en de trein ging pas om 7 uur, zoodat we wel op tijd waren. Ik had het geluk, met nog drie anderen, dat we maar 2 uur behoefden te reizen tot Shitomir. De anderen moesten 36 uur «po- ren en zijn in de buurt van Nicola jew verdeeld. Om uur kwamen we dus in Shitomir en hebben daar over nacht. Den volgenden morgen moesten we ons melden op een kantoor van de L.B.G.M. en zijn toen verdeeld. Alle vier zrjn we in de buurt van Shitomir gebleven, - doch niét te bereiken. Nu kan ik mij verder alleen nog maar over mijn eigen uitlaten. 4 December dus ben ik van Shitomir naar Korostijchew gebracht, wat ligt aan den grooten weg naar Kiew en er 100 km. vanaf. Zaterdag 5 December ben ik met een Duitschen Stütz- punktleider naar zgn bedrijf gegaan, waar ik nu net drie weken ben en dus al dien tgd nog geen woord Hollandsch heb gehoord en gesproken. Dit laatste is niet geheel juist, want er rolt nog wel eens een woordje Hollandsch tusschen door. Heel toevallig heb ik de rede van Mussert gehoord, welke hg heeft uitgesproken op den dag van het 11-jarig bestaan der beweging. Ik zat wat aan het toestel te doen en tot mijn verwondering"" hoorde ik dat het de Leider was. Het was wel wat onregelmatig maar toch goed te volgen. Na dien heb ik het nog meerdere malen geprobeerd, doch zonder resultaat Wellicht zult u er vreemd van op hooren, maar de eerste 4 dagen van deze week zijn we hier met man en macht aan het ploegen geweest. Op het oogenblik gaat het niet. Donderdagavond is het weer beginnen te vriezen en is er een paar cm. sneeuw ge vallen. Vandaag^vroor het plm. 5 graden, de oudste menschen weten er hier niet van dat het tot nu toe zoo'n zachte winter is geweest. Het eten is prima, alleen zou ik wat meer groenten willen hebben. Voor de Kerst hebben we drie ganzen gekocht voor 4.60 mark en vandaag hebben we weer een haas geschoten voor morgen. Mijn kameraad heeft ook nog 2 vette varkens liggen, zoodat u wel ziet dat het hier beter is dan in Holland. Veel hazen zgn hier, welke nogal wat schade aan de vruchtboomen doen, door de bast van de jonge boomen af te vreten. Vanmorgen heb ik voor Nederlandsche Oost-Compagnie verzorgt financieele zijde (N.O.C.) In aansluiting op het door Ir. W. h. van Eek van de Nederlandsche Oost Compagnie in een vorig artikel meegedeelde over de plannen om voor jeugdige landbouwvoormannen de moge lijkheid te openen, hun door het schoolprogramma voorgeschreven practijkmaanden vrywilüg op een groot bedrijf in het bezette Oosten te laten door brengen, kan thans nog het volgende worden gemeld. De Nederlandsche Oost Compagnie heeft inmid dels besloten alle kosten voor deze uitzending voor haar rekening te nemen, zoodat scholieren van de Iandbouwhoogeschool en de middelbare landbouwscholen niets meer in den weg staat, indien zjj in het Oosten ervaring willen opdoen. •Aanvragen voor uitzending moeten worden ge richt tot de „Vertegenwoordiging studiebelangen" aan de Iandbouwhoogeschool te Wageningen, welke zich dan met de N. O. C. in verbinding stelt. Voor by zonderheden inzake de mogelijk heden en de verplichtingen kan men zich wenden tot de Nederlandsche Oost Compagnie N.V., Amaliastraat 1, 's Graven hage. het eerst een visch in de vrije natuur gezien, een pracht beest, maar hij had geluk, doordat we driemaal mis schoten. Veel fruit wordt hier gekweekt. Op een bidrijf is 14 ha boomgaard, hoofdzakelijk appelen. Donderdag zgn we naar Korostychew geweest wat anders altijd Zaterdags gebeurt. Dan komen de Stütz- puntleiders bijeen. Donderdag was het echter een hoogtijdag voor de Kerstdagen. We kregeD n.l. allen een kerstpakket, waarin een flesch wijn, een stuk toiletzeep, tabakspijp, scheerftwast, scheermesjes, potje cream en een propagandaboekje. Verder was er een Kerstfeest voor de kinderen van de Duitschers die in de Oekraïne wonen. Den kinderen werden speelgoederen uitgedeeld. Vandaar, zijn A^en aar de woning van den Gebietscommissaris gegaan en hebben daar een ste vige borrel gedronken, doch de Hollander wist zich goed te handhaven,'wat wel goed was ook, want we moesten nog 12 km. in het zadel. Ik zit n.l. alle dagen te paard in het zadel en rij alle weken zoo'n *70100 km. In het begin was ik geradbraakt daar ik nog nooit in het zadel heb gereden, doch nu ben ik er doorheen en het bevalt mij beter dan op een wagen jn den winter. Dit is echter gauw gebeurd,want Maandag moet ik hier vandaan en Vordt alleen ingezet op een Stütz- punkt als Vertreter, daar de tegenwoordige met verlof gaat. Dan zal ik echter met den wagen moeten, want daar zijn geen zadelpaarden. Om u een voorbeeld te geven van wat er in een Stützpunkt, althans in het hoofd van den leider omgaat zal ik eenige cijfers ge ven. Om te beginnen wonen er 10.303 menschen, waar van er 4667 werken, de overige 5636 zijn oude menschen en kinderen tot 14 jaar. Het bedrijf is groot 11.360 ha. uitsluitend bouwland en is verdeeld over 12 bedrgven. Ieder bedrijf heeft zrjn bedrijfsleider en de bedrijfs leider weer zijn opzichters. Op de bedrijven zijn 118 koeien, 29 dekstieren en 81 stuks jongvee (ieder huis houden heeft ook een koe en 1 of 2 varkens); 40 fok- varkens, 9 dekbeeren en 4 biggen; 342 fokschapen, 29 hamels, 116 rammen en 151 lammeren; 201 ossen, 2 jonge ossen; 450 werkpaarden, 668 dragende paarden. 405 jonge paarden en 11 dekhengsten en 411 wagens. Door elkaar heeft ieder paard en os te bewerken 8i61 ha. land;. Hoeveel ha. graan of er in het geheel is, kan ik niet precies zeggen. Wel weet ik dat er nog 2450 ha. gedorscht moet worden. Dit gaat ook langzaam, want evenals in Holland, hebben ze te kampen met gebrek aan brands^f, zoodat het grootste deel met paarde- kracht moet gebeurqp. De opbrengst viel mij erg af. Door elkaar geeft het graan minder dan 1000 kg. van een ha." Een overwinning van Stalin bet eekent, dat het bolsjewisme heerscht van de Japansche Zee tot in het hart van Europa, en na enkele wéken maanden of jaren, ook in de West strook: Spanje, Frankrijk en de Nederlanden. Watjiit beteèkent werd in 1936 geschreven in de Maasbode: ,Met communisme is steeds zonder voorbehoud abso luut verwerpelijk. Het communisme is geen men- schelijk, maar 'n duivelsch stelselis «een God- hatend stelsel, zich richtend welbeioust recht streeks tegen God. Wie het communisme in levend beeld voor zich ziet, ziet de hel losge broken, MUSSERT

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 5