Nog eens de boom- kleurstoffèn ACHT MILLIARD Vakproblemen Vonkjes Nederl. Oost - Compagnie Afweermiddelen tegen vogelschade VRIJDAG 12 MAART 1943 DE LANDSTAND 0 PAG. 8 Een stem uit de praktijk 4 E ervaringen met de zoogenaamde „boomkleur stoffen", de dinitro-orthocresolen, zijn verleden jaar heel verschillend geweest. Naast kweekers die zeer tevreden waren, waren er nog méér, die over de slechte resultaten klaagden en de kleurstoffen als zoodanig geheel veroordeelden. I .derdaad trad verleden jaar de luis in grooten ge- tale op, doch daar is de gebruikte kleurstof niet altijd de schuld van geweest, want wie op tijd gespoten heeft met een prima middel, heeft ook goede uitkom- sten gehad. Meerdere oorzaken zijn aan te wijzen die maakten, dat verleden jaar de uitkomsten zoo verschillend wa ren. Ook al waren «roms dezelfde merken gebruikt Ten le. de onbekendheid met het middel maakte, dat in vele gevallen de boomen onvoldoende geraakt zijn! En ik zou hier bij den aanvang van het nieuwe sei zoen nog eens met nadruk op willen wijzen: spuit vooral met kleurstoffen zorgvuldig! De boom „lijkt" veel gauwer nat, dan met Vruchtboomcarboliiteum, maar is het inderdaad nog niet altijd. En voor een goede bestrijding van luis, enz. is het absoluut nood- zakelijk, dat die geheele boom van onder tot boyen goe.d geraakt wordt. Want waar maar deelen van takjes of twijgen overgeslagen of vergeten worden, bljjven de luiseieren in leven. En als u daarbij be denkt, dat 1 luis in één seizoen 24.000.000 nakome lingen kan geven, behoeven wij u toch niet meer te vertellen Ten 2e. Is er met de kleurstoffen verleden jaar in sommige gevallen te laat gespoten. Het was op een gegeven momen^ zóó, dat er gespoten werd, terwjjl de knoppen al bezig waren uit te loópen; de kleine bladpuntjes waren hier en daar al te voorschijn ge- kómen. Dit zou op zichzelf niet erg geweest zijn, want c'"i scb d aan die bladpuntjes veroorzaakt, heeft zich over het algemeen heel goed hersteld. Maar in vele gevallen waren ook reeds luiseieren uitgekomen, en deze luizen vonden in de geopende knoppen een zoo goede schuilplaats, dat ze onmpgelijk alle door de sproeistof gedood konden worden, hoe goed men ook probeerde te spuiten. Ten 3e. hebben verschillen" middelen inderdaad niet aan de verwachtingen voldaan, zooals in een voor gaand artikel reeds is medegedeeld, hoewel bijzondere omstandigheden ook hier een rol hebben gespeeld. Sommige minder goede middelen voldeden nog goed op de pruimen, terwijl het resultaat op de appels zeer veel te wenschen overliet. Dit schijnt zijn oor zaak te hebben gehad in het optreden van een bij- ronder soort appelbladluis, welke maar eens in de 7 of 8 jaar voorkomt en tegen welker eieren sommige gebruikte kleurstoffen niet opgewassen bleken te zijn. Ook is de temperatuur van het gebruikte sproeiwater van invloed geweest. In gevallen waar water uit de sloot werd gebruikt, terwijl het ijs daar nog in dreef, kwam dooi de lage temperatuur het gebruikte mid del niet goed tot oplossing. Dit jaar schijnt men ook hierin te hebben voorzien. Voor middelen welke echter ook minerale olie be- Onderlinge OORLOGSSCHADE Verzekering Maatschappij MOLESTVERZEKERINGEN voor» beschadiging van gebouwen, inboedels, inventarissen, vaar tuigen, enz bedn|fsschade en huurderving, ook voor binnenvaartuigen; persoonjijke ongevallen; geld. geldswoorden en preciosa HalfjaarlijKsche Schaderegeling! Meer don 500 000 obiecien zijn reeds verzekerd voor ruim Voegf daarbij ook Uw belang en vraagt inlichtingen "bij Uw Assurantiebezorgerl vatten, zooals Shell W U 117, bljjft het echter nood zakelijk te spuiten bij een temperatuur van minstens 40 gr. F. Resumerende komen wij tot de slotsom, dat de kleur stoffen in de praktijk zeer goed bruikbaar zijn, zelfs vele voordeelen genieten boven het vroeger gebruikte vruehtboomcarbolineum. Dit toch gaf maar al te vaak beschadiging aan pruimen en pereknoppen, d>e sa menstelling was zeer verschillend en moeilijk na te gaan, terwijl daarbij nog kwam, dat men .niet eens wist, wat eigenlijk het werkzame bestanddeel was. Een middel met toekomst Dit alles is met de kleurstoffen heel anders, en daarom zullen deze zich zeker handhaven, ook dan als er weer voldoende V. C. te krijgen is. De ervaring zal moeten uitmaken, welke eigenschappen de kleur stoffen zooal precies bezitten en tegen welke kwa len zij wel en tegen welke zij niet helpen. In den korten tyd, dat ze nog maar gebruikt worden, is hierover nog niet alles met voldoende zekerheid te zeggen. Zoo heeft men bijv. in Zwitserland met laboratorium proeven gevohden, dat ook spintéieren scfcns voor 100 pCJc. gedood worden met een normale oplossing kleur stof. (Hier werd geen product gebruikt als Shell W. U. bijv. doch enkel en alleen een oplossing van de gebruikelijke kleurstoffen) De tijd zal leeren of deze vinding voor de praktijk van waarde is. Door de mindere kans op scljade door verbranding kan er ook later met kleurstoffen gespoten worden, dan met V: B. C. mogelijk was. Alleen met zwarte bes sen blijft het even oppassen. Deze lijken kleurstoffen minder goed te verdragen. Toch zagen wij verleden jaar nog goede resultaten. Hoe het dus precies is, is niet bekend, doch men zij gewaarschuwd en spuit de zwarte bessen vooral niet te laat. Een h^el late bespuiting der vruchtboomen zouden wij troüwens in het algemeen toch willen ontraden. Men kan wel in haast alle brochures lezen, dat zoo kort mogelijk vóór het openbreken der knoppen mo^ worden g^poten, daar de insecten en hun eieren dan" den minsten weerstand tegen bestrijdingsmiddelen zouden hebben; dit is daarom echter nog geenszins waar. Het is zelfs niet onmogelijk, dat het insect, juist even vóór het uitkomt «uit het ei, méér weerstand heeft door het taaie vlies, dat zich om het insect zou bevinden, of door de lucht, die het jonge insect zou bevinden, of door de lucht, die het jonge insect dan omgeeft. Hoe net ook zij, men neme liever geen risico en spuite zijn vruchtboomen behoorlijk op tijd. W. VEERMAN (Ingezonden Mededeellng) BOOMKLEURSTOFFEN IN DRUIVENKAS Een onzer lezers deelt ons mede, na bespuiting niet Selinon van zijn druiven minder aangename erva ringen te hebben opgedaan. De deskundigen hadden hem verzekerd, dat de bespuiting voor de ondercul turen geen kwaad kon. Midden Dec. werd gespoten en twee of drie weken later werden vroege bloemkool en slaplanten gepoot. Ze stonden nog slechts een dag en waren al hopeloos verbrand. Van andere zijde bereikt ons een mededeeling omtrent een soortgelijke ervaring in een perzikkas met een voorcultuur van raapstelen. Zeven dagen na de be spuiting trad er bij de raapstelen nog een ernstige verbranding op. Wij hebben ffe bevoegder plaatse naar de oorzaak dezer verbrandingsverschijnselen geïnformeerd en gevraagd wat er tegen te doen is. In het algemeen, zoo deelt men ons mede, is vroeg spuiten de beste oplossing, in de kas nog meer dan buiten. Als de zon op de bespoten takken schijnt, gaat een deel van het dinitro-ortho-cresol tot verdamping** over. Deze dampen kunnen schadelijk inwerken op de ge voelige deelen van de plant. Als die verdamping op treedt tijdens het openkomen der knoppen, kunnen ook de bloemen schade lijden. In de kas moet men vooral voorzichtig zijn met de bespuiting en er vooral niet te laat mee zijn. De boomkleurstof, die op den grond terecht komt bij het spuiten, kan nog wel een maand lang nadeelig zijn voor de ondercultures. We kunnen de. schade voor komen door heel vroeg te spuiten, bijv. reedis in No vember, en door veel te luchten en eventueel wat warmte te geven. om inlichtingen welke interesse het Oosten, de Duitsche taal, doorzettingsver- Ten eind£ aan de vele verzoeken te voldoen, maken w(j voor hen, hebben voor uitzending naar volgende voorwaarden bekend. Noodig z(jn: le. leiderscapaciteiten, 2e. behoorlijke bekendheid met onderstaan de beroepen, 3e. eenige kennis van de 4e. karakter, moed en mogen. Aardappelselectie, landbouw-boekhouding, vee teelt, akkerbouw-bedrijf, gemengd-bedrtyf, vlas- bedrijf, pluimvee bedrijf, zuivel, paardenfokkerij, tractor-reparatie, cultures. De uitzending geschiedt naar Rowno (Ukraine) en omgeving, alwaar plaatsing mogelijk is voor opzichters en hoogere functionariseen. De salarisregeling is als volgt: opzichters, gehuwd, ontvangen 390.p. maand; opzichters, ongehuwd, ontvangen 290.— per maand. In mindering hiervan komen sociale lasten, enz. Voor ziekteverzekering is gezorgd. Voor levensverzekering' wordt een regeling ge troffen. Voorts worden verstrekt uniform en vol ledige uitrusting. Tóegestaan zijn verder $0 dagen vacantie per jaar* Nadere bijzonderheden worden gaarne verstrekt op de zitdagen, welke gehouden wofden: 22 MAART '43 TE DEN HAAG VAN 11 TOT 16 UUR, ANNA PAULOWN ASTRA AT 36. 23 MAART '43 TE ALKMAAR VAN 11 TOT 16 UUR, KENNEMERSTRAATWEG 23. De Plantenzielctenkundige Dienst te Wageningen vestigt de aandacht van belanghebbenden op de middelen, welke kunnen worden aangewend om bij de gewassen, die bin nenkort gezaaid en gepoot zullen worden, vogelschade te voorkomen. Tof de goedwerkende middelen om duiven roeken en kraaien af te houden van de gezaaide granen en peulvruchten,, behoort een- behandeling van het zaad met zwarte koolteer, Corbin of Morkit. Door den slechten smaak, welken deze overigens onschadelijke middelen aan het zaad verleenen, vermeden de vogels de daarmede behandelde zaden geheel. Na het opkomen van het zaad trekken de vogels nog wel eens wat plantjes uit, maar ernstige schade wordt daardoor toch niet meer veroor-, zaalct. Voor de verdrijving van houtduiven, huismusschen en spreeuwen, kan men gebruik maken van velerlei vogel verschrikkers. Wy vestigen o.a. de aandacht op de zgn< Pyrotaknallers, die een knal als een geweerschot geven. Deze knallers zjjn zoo goed als ongevaarlijk en het ge-i bruik ervan is niet aan een vergunning gebonden. Nadere inlichtingen vindt men in Mededeeling no. 96 „Vogelverschrikkers en andere afweermiddelen tegen Vogelschade" en in Vlugschrift no. 52 „Bestrijding van huismusschen", welke verkrijgbaar zijn by den Planten- ziektenkundigén Dienst te Wageningen, tegen den prys van resp. 0.15 en 0.04 franco per post. Deze Dienst verstrekt ook adressen waar de verschillende middelen verkrijgbaar zijn. Aan het geitenfokstation te Serooskerke wordt, om voer- vermorsen te voorkomen, alle ruwvoer dooreengemengd en gehakspld, dus kortgesneden. Dit kort wordt in bakjes gevwerd; de methode voldoet zeer goed. Hooi bewaart mén altyd in een vasten klamp, hoe vaster hoe beter. Nooit los of in bossen, aangezien het dan erg stoffig wordt en vaak gaat schimmelen. „De stier is de halve veestapel", zegt de vooruitziende fokker. Juisfr daarom is de keuze van een mannelijk fokdier zoo belangryk. Prof. Dr. D. L. Bakker omschreef het fokdoel voor het zwartbonte Hollandsche veeslag eens als volgt: „Het fokken van een zwartbonte, krachtig en evenredig ge bouwde 'melkkoe met voldoenden adel en een goede melk- en boteropbrengst." Een andere uitspraak van dezen deskundige op fokkery-< gebied, die wij in dezen tyd vooral onthouden moeten, is: „Wat wy onzen dieren in de jeugd onthouden, is onher stelbaar verloren en kunnen wij later ondanks de grootste moeite en kosten nooit meer herstellen". Natuurlyk geven wy onzen kalveren direct na de geboorte wat warme biest te drinken. Daardoor wordt de verwij dering van darmpek sterk bevorderd. Nu wy de afrastering der weiden aan 't nazien zfln, Is het wel jammer, als wij geen teer of verf hebben om de ondereinden der te planten palen mee in te smeren. Als wij ze echter branden en het buitenste laagje hout ver-, koold is, gaan ze ook jaren lang mee. Practykproeven kan iedere boer nemen. Ze bestaan hierin, dat een klein deel van een gewas lichter of zwaarder be mest wordt met een bepaalde meststof dan de rest. Meestal is het resultaat al met het bloote oog zichtbaar.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 8