Windkeering in boomgaarden Bestrijding Van enielten Het kunstmatig drogen van gras PAG. 9 DE LANDSTAND VRIJDAG 12 MAART 1943 Naar aanleiding van bet artikel „Modéme Fruittteelt" geschreven door den heer A. J. Vos, in „De Land stand" van 8 Januari, schrijft V. te N. S. ons het volgende: „Het gebruik van wilgen rondom een boom gaard voor windkeering, lijkt ons minder ge- wenscht. We moeten er immers bij het maken van zulk een windkeering op bedacht zijn geen gewassen te kiezen, die veel voedsel uit den grond halen. De wilg wortelt zeer ondiep en put den grond veel te veel uit. De populier is daarom voor een windhaag beter, want- zij wortelt dieper eD heeft min der voedsel noodig. De wortels van de wilg dringen soms tot Vijftien meter horizontaal- door in den grond, maar de populier zoekt het in dë diepte.' Wij hebben onder onze collega's een man, die zijn wilgen heeft gekapt en door popu lieren heeft vervangen. Volgens ons ëysteem nemen wijrechtomhoogschietende populieren om den bovenwind te breken met een aan vulling van elzen, om een dichte haag te krijgen. Wij hebben de Itstliaansche popiilier gekozen, maar hellicht weten onze boom kweekers .een s.oort, die nog beter voor dit doel geschikt is V. te N. S. Voorloopig overzicht Van de resultaten in 1943 ERGELEKEN met de voorgaande jaren is de totale productie van de grasdrogerijen in '42 belang rijk gestegen. De oorzaak hiervan is in de eerste plaats wel de uitbreiding van het aantal installaties die plaats vond. Hiernaast dienen echter de weersomstandigheden in aanmerking te worden genomen. Het voorjaar van 1942 was betrekkelijk koud en ongun stig voor den grasgroei. In het najaar waren de omstandigheden echter zeer gunstig, zoodat in vele gevallen zelfs tot eind November gras voor het drogen beschikbaar was. Vooral deze gunstige herfst heeft er veel toe bijgedragen, dat vele drogers nog een groote hoeveelheid gedroogd gras konden produceeren. In 1942 waren er in totaal 132 Installaties in gebruik. Het grootste gedeelte hiervan was van het type Hubert- Kaloroil (87), terwijl verder vooral da systemen Ensink-Harvest (12) en V. d. Broek (6) de aandacht beginnen te trekken. De resultaten, die men In 1941 met deze beide laatste installaties had bereikt, waren van dien aard dat uitbreiding hiervan zeker gerecht vaardigd was. De utibreiding van .het aantal installaties en "de toe name der totale productie aan droog gras vanaf 1938? blijkt uit onderstaand staatje: Aantal droog gras installaties (in tons) 1938 3 900 1939 6 1800 1940 51 6900 1941 106 22000 1942 132 33000 Hieruit blijkt wel, dat in de laatste twee jaren de totale productie aanzienlijk is gestegen. Een aantal installaties is in het vorige jaar pas zeer laat in be drijf gesteld, zoodat mag worden aangenomen, dat de totale productie in 1943 nog kan toenemen en in totaal ruim 40.000 ton kan bedragen. In 1943 zullen geen nieuwe installaties met behulp van regeerings- eteun worden opgericht in verband met de materialen- positie. Een overzicht van de kwaliteit van hét gedroogde gras in 1942 geeft het volgende staatje: in van de droge stof Maand aantal monsters ruw eiwit vert. ruw eiwit diervert. zetmeelwaarde Mei 319 17.5 12.6 59 Juni 1881 15.5 10.8 56 Juli 1378 16.1 10.8 55 Augustus 20553 17.8 12.3 54 September 1862 18.0 11.9 54 October 1256 18.6 12.4 56 November 185 18.5 12.3 55 8934 17.2 11.9 55 In vergelijking met het jaar 1941 is de kwaliteit iets achteruit gegaan. In 1941 bedroeg het gemiddelde ge halte aan ruw eiwit 17.9 pet. en in 1942 gemiddeld 17.2 ,pct. Het verloop van dit gehalte gedurende het seizoen vertoont hetzelfde beeld als in 1941. De maan den Juni en Juli waren over het algemeen droog, zoo dat de groeiperiode van het gras betrekkelijk laag was, waardoor daling van het ruw eiwit-gehalte optrad. DE emelten, de pooltooze, grauw gekleurde lai-ven van langpootmjuggen, behooren tot de ernstigste be- schaaigers van ontginning s wei den. Ze leven zeer opper vlakkig in den grond en komen 's nachts Doven. Ze hebben het vooral gemunt op de klaver Deze wordt geheel van haar Dlaadjes beroofd, zoodat de naakte stengeltjes op den grond komen te liggeif Ook op boezemlanden, die ^dooi betere bemaling en bemesting tot goede graslanden herschapen worden, zijn de «mei- ten zeer gevreesde vijanden, Veelvuldig treft men de emelten ook op gescheurd klaverstoppel land aan: ze vernietigen de gezaaide bieten, granen, erwten, vlas. enz. Ook aan aardbeien en andere tuinbouwproducten doen ze soms belangrijke schade, zelfs in nakken De emelten leven nooit langer dan één jaar in den grond. Verreweg de meest voorkomende soort is ripula paludosa Mgn., waarvan de muggen in Augustüs-Sep- tembér vliegen. De bestrijding. Ontwatering en drainage «s een voor behoedmiddel. Het geploegd houden van bouwland er ten tijde van he*» vliegen -der langpootmuggen f mid den Augustus tot September) Js een goed middel om te voorkomen, dat de"muggen eieren op het land afzet ten en dus om later schade door emelten aan de ge zaaide gewassen te voorkomen Van veel grootere be- teekenis voor de bestrijding van emelten Is een mid del, dat sedert verscheidene jaren in Nederland toege past wordt en dat afkomstig is van Packard en Thomp son Califo(rnië)Het kan zoowel op bouwland als op weiden 'toegepast worden Men mengt tarwe-zemelen en Parijsch- of (Jraniagroen zorgvuldig droog door elkaar (25 kg. zemelen met 1 kg. Par ijs cb groen per ha.). Vervolgens naakt men al knedend de massa ruist zoo vochtig met water, dat de witte kleur «an de zemelen verandert in een grauwe, en de massa toch fijn kruimelig blijft, zoodat ze gemakkelijk breedwerpig uitgestrooid kan worden. Per kg. zemelen is ongeveer noodig 600 cc water. Precies is deze boeveelheid echter niet op te geven. Het uitstrooien njoet met zeer veel zorg geschieden, opdat de vergiftigde zemelen gelijk matig over het land verdeeld worden De emelten, die 's nachts over den grond kruipen eten van deze vergiftigde zemelen 'en sterven. In plaats van Parijsch groen kan ook gebruik gemaakt worden van het minder giftige kiezelfluoornatrium of kiezelfluoorbarium m dezelfde hoeveelheid als of in iets grootere hoeveelheid dan Parijsch groen De uit werking is echter niet zoo snel en ook niet zoo zeker. T\jd van aanwending De werkzaamheden van het middel hangt ten nauwste samen met het tijdstip, waarop het wordt uitgestrooid. Wil het middel de ge- wenschte uitwerking hebben, dan is het noodig, dat de emelten van de zemelen eten, dus dat ze bpven den grond komen. Dit laatste geschiedt echter alleen, wanneer de temperatuur niet te laag is en de grond niet te sterk is uitgedroogd Met "deze twee punten moet dan ook rekening" gehouden worden bij de be paling van het tijdstip, waarop men het middel wil toepassen. Soms is het noodig, dat reeds in den herfst de emelten moeten worden bestreden. Wanneer het niet te koud is, kan dit met succes geschieden. Zoo b.v. is in 1924 het middel in October, begin November en begin De cember, met uitstekend resultaat toegepast. Het suc ces werd echter alleen bereikt bij „zacht" weer. Het meest wordt het middel in het voorjaar aangewend, maar ook dan kan soms nog door koude succes uit blijven, terwijl bij gebruik in Mei de grond soms te droog wordt. De emelten kruipen dan iets dieper in den grond en komen des nachts niet in zoo grooten getale boven. April is over het algemeen de beste maand om de emelten te bestrijden. Wanneer men dan met het uit strooien der zemelen wacht tot op een zachten mid dag, dan blijft het succes niet uit. Desnoods kan men eerst een klein stukje van een perceel behandelen. Ziet men hiervan resultaat, dan kan, wanneer het weer gunstig is gebleven, den volgenden dag de rest worden behandeld. Steeds ga men na of er nog veel levende emelten in den grond zijn achter gebleven. Zoo dit het geval mocht zijn, herhale men de behan deling op een gunstig tijdstip. Om te onderzoeken of emelten in den grond aanwezig zijn, kan men hier en daar op het perceel den bovengrond iets los woelen of een graszode uitsteken en deze nagaan. Gemak kelijker gaat dit nog door een kleine hoeveelheid ben zine op den grond te gieten. De emelten komen dan spoedig naar boven. Het beste is het de zemelen in den namiddag uit te strooien. Hoe Parysch groen zonder schadelijke gevolgen in de praktyR van land- en tuinbouw te gebruiken? Parijsch. of Urania-groen, dat stoffijn moet zijn en een arsenicum-gehalte van 55 58 pCt. moet hebben. Opvallend is dat zelfs in November nog gras werd ge maaid met een gemiddeld gehalte van 18.5 pet. ruw eiwit. De gemiddelde zetmeelwaarde blijkt na Mei vrij weinig te varieeren. Ook in de droge maanden werd een product geoogst met een gemiddelde zetmeel waarde van 54 tot 56 (in de droge stof). is een zwaar maaggif. Het is echter gebleken, dat het ui de praktijk zonder bezwaar te «gebruiken is, mits mei! maai de noodige, zeei eenvoudige voorzorgs maatregelen neemt. De aankoopvereeniging of nandelaar moet net droog en in een locaiiteit, waai geen voedigsmiddelen zijn opgeslagen, bewaren. Degene, die net groen geregeld afweegt. Kan zich tegen net stuiven volkomen bevei ligen. dooi een doek voor den mond te binden en kleine wattenpropjes in den neus te doen De landbouwer, die net jmddei wil toepassen, moet met een kuip de zemelen en het groen naar het land ryden en 'aldaar mengen. Hij is dan zeker geen vergiftigde zemelen op het erf te morsen Bij het droge mengen is eenig stuiven niet te voor komen. Men kan zich vrijwaren' door met het lioofd in den wind te gaan staan Men krijgt dan geen groen in den neus Uitstekend kan men zich tegen eventueele schadelijke gevdïgen van het stuiven beveiligen door een doek voor den mond te nihden en kleine walton- propjes in den neus to doen, hetwelk zooeven, reeds voor het afwegen werd aangeraden. Voor-al als men voor meer na moet mengen Mn één kuip kan men voox \<2 ha bereiden te weten kg zemelen en I2 kg ParijscW» groen) is deze maatregel sterk aan te radA. Ook bij aanwending van kiezelfluoornatrium „of -barium al zijn ze dan ook minder giftig moeten de noodige maatregelen genomen worden om inademing te voorkomen Een zeer goede menging, zonder gevaar van stuiven, wordt verkregen in de apparaten, die gebruikt worden „voor ontsmetting van granen met droogonlsmettings- midaelen ot volgens de machinale omschepmethode. Het is noodig, dat men. nadat de machine voldoende lang is rondgedraaid (pl.m. 3 5 minuten), even wacht met het openen, om het vergif te laten bezinken Na de menging heeft de bevochtiging |piaats Het bevochtigen in de machine geeft aanleiding tot klon tering Men kan in de machine wel bevochtigen, maar vqpraf moeten dan eerst de zenïelen met net arseni- cum-praeparaat gemengd zijn en men moet er reke ning mede houden, dat na de bevochtiging in -de machine toch nog gekneed moet worden. Als de massa vochtig is gemaakt, kan men doek ep watjes verwijderen Aan de handen is het groen weinig gevaarlijk; het zou echter in open wonden eenige ont steking kunnen veroorzaken. De menger moet daarom geen gewonde handen hebben en kan zich bovendien beveiligen door zijn handen in te vetten. Een laatste punt, waarop gelet moet worden. Is het volgende: Men moet geen groote hoeveelheden op DE PUBLICATIES VAN DEN PLANTENZIEK TENKUNDIGEN DIENST zyn verkrijgbaar bil den Inspecteur, Hoofd van den Plantenziekten kundigen Dienst te Wageningen. De prijs der vlugschriften bedraagt 4 ets. per stuk het land morsen, want dat zou juist *een bron kunnen zijn voor vergiftiging van allerlei dieren. De zaaier moet dun uitzaaien en het gemorste bij de kuip moet ondei den grond gewerkt worden Ofschoon dt hoeveelheden arsenicum, die het vee ver dragen kan, nog al groot zijn, zoodat er zeer weinig, vrijwel zelfs geen, gevaar voor vergiftiging van wei dend vee bestaat, is tyet voor alle zekerheid toch ten sterkste aan te bevelen, de dieren pl.m. 3 weken uit de behandelde weide te houden; bij regenachtig weer zijn 2 weken voldoende. indien men deze voorzorgsmaatregelen in acht' neemt, is er geen gevaar voor mensch of dier te duchten en heeft men in het middel een uitstekende bestrydings- methode tegen emelten. Dikwijls is reeds overwogen, of het niet raadzaam ware, de menging van zemelen en Parijsch groen bij den handelaar of aankoopvereeniging te doen geschieden. Dit heeft zoowel zijn voor- als nadeelen. Er zijn nogal bezwaren verbonden aan het mengen in de pakhuizen. M^n zou daar met zulke groote hoeveelheden gift werken, dat men de menging wel in een goed afge sloten lokaal mocht doen plaats vinden, terwijl de arbei ders zich van een respirator voor mond en neus moes ten bedienen. In Deli heeft men wel mengmachinetjes (met schoepen aan de binnenzijde) voor de menging gebruikt. Zeer goed geschiedt de menging ook in de hierboven genoemde apparaten. De gemenge massa zou in elk geval droog aan de afnemers moeten worden gegeven. Eenige ontmenging, heeft bij het vervoer plaats, doch dit zou men kunnen herstellen. Mogelyke schadelyke gevolgen voor het gewas. Pa rijsch groen in de hoeveelheid zooals men die bij emel- ten-bestrijding gebruikt, is onschadelijk voor het ge was. In bakken met jonge slaplanten echter kan schade optreden, als men de zemelen op de planten strooit in plaats van tusschen de planten. De zeer vochtige omgeving in deze bakken doet de zemelen zeer spoedig in rotting overgaan, en als gevolg daar van rotten ook de slaplanten weg. Te velde echter treedt noch aan de jonge haverplantjes, noch aan bie ten- of vlasplantjes beschadiging op, o.a. al hierom niet, omdat de zemelen bij het breedwerpig uitzaaien direct van deze plantjes afvallen.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 9