KLEINTJES Officieele Landbouw- mededeelingeft PAG. 11 DE LANDSTAND VRIJDAG 19 MAART 1943 X. B. C Runderen Éet komt nog wel voor dat open-laders op de gewone rayonmarkten worden aangevoerd. Dit Is verboden. In Zeeland kunnen de open-ltfders uitsluitend op Woensdag worden aangevoerd op het abattoir te Middelburg. De onkosten (vervoer) zijn voor rekening van den eigenaar. Vee-registratie De aandacht wordt er op gevestigd dat in het nieuwe genummerde veeboekje op blz. 1 in kolom C de voorradige runderen, varkens, schapen en paarden moeten worden ingeschreven door den veehouder zelf. D(t dienen dezelfde aantallen te zijn. als vermeld op de in deze week inge vulde registratiekaarten naar den toestand op 7 Maart j.L Veeboekjes De veehouders die gedurende het jaar 1942 een veeboekje hadden zyn verplicht dit boekje in te leveren bij den P!_ Vertegenwoordiger en wel vóór 28 Maart a.s. Het nieuwe boekje 1943 moet eveneens worden overgelegd doch kan na controle weer worden medegenomen. Bij niet voldoen aan deze verplichting zullen beide boekjes door den C. C. D. worden opgehaald en onder berusting blijven van den PI. Vertegenwoordiger. Het is alsdan niet mogelijk eenige handeling te verrichten zonder eerst naar den PI. Vertegenwoordiger te gaan. Scliapenmerken De geheele schapenstapel zal in de eerstvolgende weken gemerkt moeten worden. Per aangebracht merk is een bedrag van 25 cent verschuldigd direct aan den merker te voldoen. Teneinde de merking vlot te doen verloopen ■worden de groote schapenhouders (kuddehouders) ver zocht met den PI. Bureauhouder overleg te plegen omtrent den datum waarop de schapen gemerkt zullen worden. Het vervoerverbod t van schapen blijft tot nader order van kracht. In dit verband wordt er nog eens nadrukkelijk de aan dacht op gevestigd, dat bij een eventueelen .schapenaan slag de leveringsplicht wordt gelegd op den oof-epronBe- lijken eigenaar. Er kan dan ook geen rekening worden gehouden met z.g. verkochte doch nog niet geleverde schapen". Bijzondere Tuinbouwteeltvergunning De aandacht wordt er nogmaals op gevestigd dat alle aangevraagde Bijzondere Tuinbouwteeltvergunning wordt toegewezen. De definitieve teeltvergunning kan pas later aan de aanvragers worden toegezonden. Koolrapen voor veevoeder Telers van koolrapen mogen deze «zonder nadere toestemming aan hun vee vervoederen, dus ook de kool rapen die voor menschelijke consumptie geschikt zijn. Om koolrapen voor veevoeder te mogen verkoopen, moet men zich tot een veiling wenden. Vanwege de veiling wordt dan ter plaatse een onderzoek ingesteld. Alleen voor de minderwaardige kwaliteit en de rapen met een stukgewicht van minder dan kg. wordt vergunning verleend om voor veevoeder te verkoopen. Daar er nog een zeer groot kwantum koolrapen in ons land aanwezig is, wordt den telers geadviseerd, nu het vee nog in de stallen staat, om zooveel mogelyk de koolrapen te vervoederen. De wnd. Prov. Voedselcommissaris voor Zeeland. landbouwwerktuigen De aandacht van de zeer*vele aanvragers om landbouw werktuigen zij er op gevestigd, dat het aantal aanvragen zeer ver het beschikbare contingent overtreft. Speciaal de aanvragen om een koopvergunning voor 'n één- en 'n tweescharige wendploeg zullen, hoewel de beoordeeling hunner aanvrage overigens gunstig is, in overgroot aantal onbehandeld moeten blijvenook met de meeste aanvra gen om een koopvergunning voor andere landbouwwerk tuigen zal dit het geval moeten zijn. Aan de betrokkenen wordt ernstig in overweging gegeven geen aanvragen om een landbouwwerktuig in te dienen wanneer dit niet zeer noodig ls. Kan een werktuig nog eenigszins gerepa reerd worden dan ga men daartoe over en wachte niet op een koopvergunning, waartoe in zoo'n geval toch niet kan worden geadviseerd. Herhaaldelijk blijkt me, dat vele aanvragers de meening zijn "toegedaan, dat koopvergunningen door mjj worden uitgereikt. Zulks is niet het geval; mijn bemoeiingen be palen zich uitsluitend tot het uitbrengen van advies aan den Inspecteur van den Landbouw, terwyl tenslotte de koopvergunningen worden uitgereikt door het R. V. O. Bureau Grondstoffen te Den Haag. Wanneer eenmaal een aanvrage is ingediend wordt deze door een mijner assistenten onderzocht. Correspondentie hierover met mijn bureau haalt in den regel niets uit; men beperkte deze daarom tot het uiterste De Productie-commissaris voor Zeeland. Zelfverzorgersregeling melk De Wnd. Prov. Voedselcommissaris voor Zeeland maakt bekend, t dat de kinderen beneden de 14 jaar van niet inwonende vaste arbeiders, die onder de zelfverzorgers regeling voor melk vallen, recht hebben op het normale, voor kinderen vastgestelde burgerrantsoen. .Voor de goede orde laten wij onderstaand nogmaals een opgave volgen van de rantsoenen, welke voor zelfverzor- gers zijn vastgesteld. 1. Voor den veehouder zelf en diens inwonende gezins leden incl. kinderen en inwonend personeel L. per persoon per dag. 2. Voor niet-in^vonende vaste arbeiders, voor zoover deze onder de regeling voor zelfverzorgers vallen en hun gezin L. per persoon per dag. met dien verstande echter dat de kinderen beneden de 14 jaar var» deze niet-inwonende vaste arbeiders recht ^hebben op het normale burgerrantsoen hejwelk voor kinderen is vast gesteld. De veehouders, die nog geen vergunning in hun bezit hebben of nog geen aanvraag hiervoor bij den PI. Verte genwoordiger der V. V. O. hebben ingediend om melk van de zelfverzorgersregeling aan vftste niet-inwonende arbeiders te leveren., dienen deze vergunning zoo spoedig mogelijk doch uiterlijk vóór 20 Maart a.s. bij den PI. Vertegenwoordiger waaronder zij ressorteeren, aan te vragen. Dorschen De Wnd. Prov. Voedselcommissaris voor Zeeland maakt bekend dat het dorschen van alle granen, zaden en peulvruchten van den oogst 1942 vóór 1 April 1943 be ëindigd moet zijn. Hierop zal geen enkele uitzondering worden gemaakt. Indien niet tijdig een dorschvergunning wordt aange vraagd, zal onmiddellijk tot inbezitname worden over gegaan. Taxatiemarkten paarden De Wnd. Voedselcommissaris voor Zeeland maakt be kend, dat op Dinsdag 23 Maart om 9.30 vjn. te Zierik- zee een taxatiemarkt voor paarden zal worden ge houden. Voor de week van 21 tot en met 27 Maart ZONDAG 21 MAART: van 8.30—8.45 uur over H. I en H. II gaan we met elkaar luisteren naar den zin van het boer-zyn. Op dezen eersten Lente-Achtend heeft Dirk van de Bos poort zijn gedachten gewijd aan het onderwerp: „Freya zegeviert" Van 13.0O—13.15 uur over H. II gaan we weer luisteren naar de serie: „Wie en wat waren onze voorouders?" C. Pama behandelt vragen van luisteraars. MAANDAG 22 MAART: van 8.008.15 uur over H. II brengen wij het Actueel Nieuws voor Boer en Tuinder. Hoewel de voorjaars- werkzaamhedèn alle aandacht van boer en tuinder op- eischen, raden wij allen aan even naar deze uitzen ding te luisteren. Van 12.3012.45 uur over H. II gaan we weer met de microfoon op bezoek bU de familie De Boer. Een paar buurvrouwen zyn er juist op visite en nu hooren we allerlei bijzonderheden vertellen over een in de buurt plaats gehad hebbende kraamvisite, waaraan vele vrouwen uit het» dorp of de streek hebben deel genomen. Een en ander geeft een dfüdelljk beeld van den burenplicht en gemeenschapszin, die op het plat teland nog steeds bewaard zyn gebevex». Van 20.3020.45 uur H. II hoort U een programma „Bit N'eerlands Gouwen". DINSDAG 23 MAART: van 12.3012.45 vragen -wij weer de aand&fht voor de Directie van den Landbouw. De Ryksbijenconsulent Ir. Mlnderhoud geeft een beschouwing over de bijen teelt in Nederland. WOENSDAG 24 MAART: van 8.008.15 uur brengen wij over H. II een pro gramma voor en over de plattelandsvrouw. Van 12.3012.45 uur over H. II wordt een vraaggesprek uitgezonden, waarin de voorzitter van den Nederland- schen Coöperatieven Raad. de heer B. H. van Til, het doel en de beteekenls van den N.C.R. voor onze boe ren en tuinders zal \iiteenzetten. Ongetwijfeld zullen er velen zyn, die eens iets meer van deze instelling willen weten, welnu laten deze dan op bovenge- noemden tijd afstemmen op H. II. DONDERDAG 25 MAART: van 8.008.15 uur over H. II volgt een uitzending waarvoor wij speciaal de aandacht van de land arbeiders vragen. In dit programma hoort U het een en ander vertellen over de opgerichte cursussen voor den landarbeider, die tot doel hebben deze menschen meer te ontwikkelen. Een landarbeider moet toch ook een goed vakman zyn. Dus landarbeiders at tentie. Van 12.3012.45 uur over H. II begeven we ons met P. W. Beekhuis van Till naar den bijenstal, waar hij ons de eerste beginselen leert van het bijen houden. VRIJDAG 26 MAART: van 8.008.15 uur over H. II wordt in het program ma „Technische landbouwvoorlichting" het voorkie- men van pootaardappelen behandeld door E. Kooi. ZATERDAG 27 MAART: van 12.3012.45 uur over H. II hoort U in het pro gramma „Boerenland In boek en krant" een boek bespreking door S. Hoogland van het boek „De bruine dood", roman van een wezel, van W. Helnen. De Uitgeverij is N.V. De Toorts te Heemstede. Van 18.0018.10 uur gaan we over H, II natuurlek weer even luisteren naar wat Dirk van den Hul ons heeft te vertellen. In de serie „Als ik het voor het zeggen hadspreekt hij over: „De boer wil geen burger zUn". Van 18.1018.30 uur over H II LAndmans Lust. „St. Franciscus koopt een koe". Een leutig spel van een sukkeleer en z'n koe, naar een oud Brabantsch volks verhaal, door Chr. Vol kamp. Radiolezing De radio-lezing, die door den heer W. Slob gehouden j?ou worden op 18 Maart, is uitgesteld tot Donderdag 8 April a.s. Hij zal spreken over het onderwerp „De LandstandRij- en Menschool te Hoofddorp". VEEMARKTOVERZICHT De gebruiksveehandel zette de vorige week tamelijk vlot en tegen iets stijvere prijzen in. De vraag naar leverings bonnen was wel niet wat men noemt ruim, echter het kort aanbod van vee geschikt voor de levering aan het Bedrijfschap voor Vee en Vleesch, maakte dat de vraag toch overwegend was en vandaar dat de prijs zoowel van 't vee als van de bonnen iets steeg. Gedurende de rest van de week hadden de markten een kalmer verloop, het aanbod nam weer toe, zoodat de wat verhoogde prijzen moeilijk behouden bleven. Den Bosch had 's Woensdags een ruim aanbod van kalf- en versch melkvee, de vraag was vooral in 't begin der markt zeer kalmtoch is het meeste vee er nog geplaatst, terwijl ook de prjjs niet tegen viel. Leeuwarden had eveneens een behoorlijk aanbod van kalf- en versch melkvee, de handel verliep er over de geheele linie wat kalmer hoewel ook de prys nog wel ongeveer behouden bleef. Te Zwolle al vrijwel hetzelfde verloop. Er was edh tamelijk aanbod, dat langzaam tegen ongeveer dezelfde prijzen ge plaatst werd. Voor de leveringsbonnen werd op bovenge noemde markten ongeveer 5 cent per kg. lager besteed dan de week daarvoor. Utrecht verliep over 't geheel ook wel iets kalmer. Hoe wel er een tamelijk ruim aanbod was van versch melkvee is dit geheel verkocht, terwijl de prijs goed behouden bk -f goed kalf- of versch melkvee gold van 900 tot 1250 gid., voor een prima diei was de prijs nog wel hooger. Leve ringsbonnen golden 105 cent het kg. Heden Dinsdag te Rotterdam zette de markt weer heel wat flauwer in, hetgeen grootendeels zijn oorzaak vond in de ongeldigheid als betaalmiddel der bankbiljetten van 1000 en 500 gid. Toch herstelde zich de toestand in 't ver loop der markt, doordat de vraag zich beterde, zoodat ten slotte alles wel geplaatst werd, zy het dan tegen wat lagere prijzen. De leveringsbonnen golden zoo om de 100 cent het kg. Kalf- en. versch melkvee In prijzen van 900 tot 1250 gid. H. H0LTHIHJZEN Juweliers - Den Haag L. Poten 43 Tel. 115281 Goud. Zilver en Juweelen Antiek en mod Taxatie BEZOEKT CAFE-KEST. „D E BEUR S" Markt 9, Goes, Tel. 2257 TREFPUNT VOOR H.H. LANDSTANDERS! In te eenden aan „VOLK EN BODEM". POSTBUS 281, DEN HAAG In één provincie 120 woorden 50 cent. Iedere 5 woorden meei 15 cent extra. In alle provinciën 120 woorden f 2.—. Iedere 5 woorden meer 50 cent extra. Brieven onder ao. 15 cent #extra bij vooruitbetaling. PERSONEEL Biedt zich aamivoor Wie- ringermeer een bekwaam LANDARBEIDER, 23 J., P.G. Br. met voorwaar den van loon, kost, enz richten aan Joos Sinke, Oostdijk C 33, Krabben- dyke (Zid.) Gevraagd JUFFR. v. d. HUISH., N.H., pl.m. 30 j., fl. kn. versch., bij Heer alleen, ln de Prov. In 't Noorden. Dienstm. aanw. Uitv br. No. 3492, „Volk en Bodem", Postbus 281. Den Haag •Flinke. gezonde storm- ster, 16 jaar. ZOEKT PLAATS op kweekerij, tuinderij of boerderij, om al werkend het bedrijf te leeren. No. 3484 „Volk en Bodem", Postbus 281, Den Haag. Gevraagd een BOEREN KNECHT, voor direct, 20 jaar. Zich te melden bij L. H. Snijders, R\js- bergen 292a. Gevraagd voor direct of 1 April een flinke BOE RENKNECHT, goed kun nende melken. H. Mus- scher, Eesveen V No. 78, post Frederiksoord. TE KOOP Te koop of te huur ge vraagd BOERDERIJ, van 15 A 50 H.A. groot, met goede gebouwen, voorkeur prov. Utrecht of Gelder land. Aanvaarding voor keur Mei 1944. No.»" 3490 „Volk en Bodem", Post bus 281, Den Haag. Te koop een best volbl. zwartbr. HENGSTVEU LEN'. V. Nubinus. M. Alie, bij E. Hofsteê, Bunne, ge meente Vries. Te koop een nleuwmelke Stmbk. KOE, met prima prod., meerm. bekr., t.b.c. vrij. J. Lubbers, Vrooms- hoop E. 373 TE KOOP Voran A poot- aard., N A. K. gekeurd, zeer tfr. gr. en Ultimus B en C bij Wed L. Kars- sens. Zuidlaren (Dr.) LANDGEBKUIKER, vraagt ruime comfortabele wontng met 1 tot 10 H.A land-, wei-, bouw- of ge mengd Btfbehoorend water geen bezwaar. Buiten plaats komt eveneens in aanm No 3480 „Volk en Bodem", Postbus 281. Den Haag Te Koop of te huur: drie AANDEELEN Coöp te Sas van Gent Br. onder letter D aan Boekhandel J. Volkeri, Havenplein, Zierikzee. DIVERSEN Gevraagd goede WEIDE, voor een enter merrie- paard, door A. E Bakker, r&sseltemijv. Mond. PRIMA WEIDE gevraagd op zware klei, voor twee enterpaarden, voor een volbloed premie Belgmer- rie en Oldb. Ruin. Wordt gelet op goede verzorging. Goeden prijs willende be talen. Aanbiedingen ënz. aan: Gebr. Aarents. Rhe- derveid, Postb. Vlagtwed- *de, Tel. 9, Bourtange.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 11