Boerengeriefhout Als het voorjaar komt.... Nederlandsche Oost-Compagnie VRIJDAG 19 MAART 1943 DE LANDSTAND PAG. 4 dan breekt voor den boer weer een drukke tijd aan. Het land moet klaar gemaakt worden om straks weer vruchten af te werpen. De voedselvoorziening van het volk dient steeds door te gaan en de boer zorgt als een der eersten dat dit mogelijk is. Wij geven hier eenige foto's ijan de voorjaarswerkzaamheden op het land, die dit jaar al heel vroeg een aanvang konden nemen. Hiernaast: een goede party stalmest op het land is in dezen tijd onmisbaar. Onder van links naar rechts: Het is thans ook nog tyd alle rupsen nesten uit de boomen te verwijderen. OP ALLE BOEREN RUST DEZE PLICHT! Het koolzaad krijgt een extra beurt en wordt gehakt. Nog wat kunstmest over de jonge rogge en de natuur kan haar werk voor het welslagen van den productieslag 1948 beginnen. Foto's: West-Brabant—Spuls In Groningen ziet men heel vaak den invloed der Friesche namen. Onder de laatste vindt men heel Vaak de uitgang stra, wat een bepaald'e plaats aanduidt. Namen als Wijkstra en Dijkstra zien we veelvuldig voorkomen in Friesland. Andere namen eindigen op inna, a en ma, waarin wordt aangeduid, dat men een afstammeling of zoon is van een bepaalden persoon. In Groningen vindt men dit terug in de uitgang sema. Geertsema beteekent dus eigenlijk nifets anders dan een nakomeling van Geert. Aan huizen herinneren in Groningen namen ajs Bolhuis en Dijksterhuis, terwijl men ook vaak de uitgangen ker en tjer aantreft. Hier mee wordt een bepaalde streek aangeduid. Zoo komt Veenker van het veen, Woltjer van het wolt. Namenkunde neemt een groote plaats in in de folklore. Ze verdient die plaats, want ze is niet alleen interes sant, doch ook belangrijk. W. J. EELSSEMA In Roemenië zijn de omzetten op de provinciemarkten tot nog toe naar verhouding omvangrijk gebleven. Het feit, dat onder deze omzetcijfers massa's vee inbegre pen zijn, geldt als bewijs er voor, dat de landbouw daar zijn veestapel met het beschikbare voedsel in overeenstemming zoekt te brengen. Anderzijds mag men aannemen, dat de hoeveelheid voedergraan vol doende is voor de instandhouding van het bestaande veebestand, daar de levering van voedergraan geen werkelijke schommelingen uitwijst en de prijzen niet opliepen. - Op de tarwemarkt der Vereenigde Staten zijn de prij zen ook vertier gestegen. In de eerste plaats is dit te verklaren doordat de meelprijs met 10 pCt. verhoogd werd1.' Deze prrjsverhooging zal echter door rationa liseering der verpakking, fabrikatie en verdeeling, als mede door beperking der broodsoorten geen invloed hebben op den broodprijs. Onder den invloed dezer maatregelen verhoogde zich de koop-interesse der maal inrichtingen en van Q"en beroepshandel in tarwe. Een stimulans ging eveneens uit van de melding van meel- opkoopen voor leveringen als 'bedoeld in de Pacht- en Leenwet. Verder trok de aandacht het bericht, vol gens hetwelk de farms in de Noordelijke en Centrale gebieden een termijn van 30 dagen hadden gekregen, om hun tarwe in te leveren. Bovendien werd1 de onder- nemerslust gedempt door de onzekerheid over de toe komstige landbouwpolitiek en door het afwachten d«r nieuwe ontwerpbegrooting voor het jifer 1 Juli begin nende belastingjaar. Verder rekent men nog altijd met de mogelijkheid, dat de regeering op aën duur de maatregelen tegen inflationistische tendenzen niet ont gaan kan. Onder d«ze invloeden stegen de tarwe- prijzen in Chicago per ton in de 5 Jan. eindigende week voor Meilevering met 1.20 R.M. (ƒ0.88) en voor Sep- temberlevering met 2.50 R.M. (ƒ1.82 ti). De tarwe- prijs steeg dus volgens den staqd van 5 Jan. 1943 per ton voor Meilevering tot 128.80 R.M. (ƒ94.02) voor Septemberlevering tot 129.70 R.M. (ƒ94.68). IT verschillende mij gestelde vragen en gedane mededeelingen blijkt, dat er nog al wat misvattin gen bestaan omtrent het vellen en de ter beschik kingstelling van boerengeriefhout. Men vraagt mij allerlei dingen, waartoe ik niet bevoegd ben en waar mede ik het terrein zou betreden van bestaande orga nen en instanties, welke nuttig werk verrichten en over uitnemend geschoolde krachten beschikken. Mijn taak kan niet zijn net overnemen van werk, hetwelk thans reeds op bekwame en deskundige wijze wordt gedaan. Mijn taak is wel ervoor te waken, dat aan de dringende behoefte aan boèrengeriefhout in zóó ruime mate wordt voldaan als de omstandigheden ook maar eenigszins toelaten. Tot dat doel had ik het onderhoud niet den Gemachtigde voor het Bosch wezen, de Houtvoorziening en de Jacht, tevens Direc teur van het Staatsboschbeheer. Vervolgens werden de bedoelde belangen besproken met het Rijksbureau voor Hout. Op 'grond van een en ander kan ik U thans mededeelen, dat de regeling inzake het boeren geriefhout is als volgt: Bij het verleenen van de vergunning tot het vellen van boerengeriefhout wordt opgegeven hoeveel gene ratorhout van het te vellen hout aan de I. C. G. moet worden geleverd. Dit wordt aan het Rijksbureau voor Hout opgegeven. Behoeft geen generatox-hout te worden afgeleverd, zoo verleent dit bureau ongevraagd vergunning tot verkoop van het boerengeriefhout met verwijzing naar tie kap vergunning. Moet wèl generatoi nout worden afgeleverd, dan wordt een vergunning tot verkoopv slechts verleend, nadat het copie-contract met de L. C. G. is overgelegd De eigenaar kan dan bet boerengeriefhout vrij ver- koopen aan ieder, die het voor eigen gebruik noo- dig heeft. Wil hij aan een handelaar of Coöperatie verkoopen. dan moet die gerechtigd z^ï>- boerengerief hout te koopen. Hieruit volgt dus, dat het o.m. niet juist is (zouals men uit een der provincies bericht)," dat de geheele regeling, zooals by alle Landbouwhulpmiddelen. in handen is gelegd van den Directeur-Generaal voor de Voedselvoorziening en vervolgens, dat aankoopver gunningen niet bij mij moeten worden aangevraagd. Alleen in bijzondere gevallen kan door mij bij de be treffende instantie de verleening van een aankoop vergunning in het bijzonder worden aanbevolen. Ter bereiking van het gestelde do^, n.J. een zco ruim mogelijke beschikbaarstelling van het noodzakelijke geriefhout voor agrarische en visscherijbelangen en wel tot de van overheidswege gestelde prijzen, is naast de medewerking van de genoemde instanties de mede werking onontbeerlijk van de Provinciale- en Buurt- boerènleiders, op de volgende wijze: le. De aanvragen moeten worden ingediend bij, resp. verzameld worden dooi de Buurtboerenleidei-s. Deze aanvragen moeten door hen worden gecontroleerd en daarna ter verdere' behandeling woi'den ingediend bij den Boerenleider der Provincie. In de Provincie moet dan steeds worden nagegaan of ex$ in hoeverre aan de aanvi-agen niet inmiddels werd voldaan. Wordt op goede gronden aangenomen, dat niet geleverd z^l kunnen worden, dan zie ik van den Provincialen Boe renleider bericht tegemoet. Ik zal mij dan tot de be treffende instanties wenden met verzoek om opgave waar en tn welke mate het gewenschte ter beschikking kan worden gesteld. Voor het verkrijgen van timmerhout voor reparaties etc. kan ik mijn bemiddeling niet verleenen. In dat geval dienen vooralsnog aanvragen via den timmer man te geschieden. 2e. De Buurtboerenleiders stellen zich in hun omge ving op de hoogte, waar zich boschperceelen bevinden, waarvan de eigenaren niet bereid gebleken zijn tot nu toe hun boschbezit oordeelkundig en afdoende te dunnen. Zij doen daarvan opgave, onder zoef nauw keurig mogelijke vermelding van dfe ligging en de grootte van de bedoelde perceelen, aan den Provin cialen Boerenleider. Deze kan zich dan schriftelijk wenden tot de Houtvesterij var» het Staatsboschbe heer, waaronder de perceelen zich bevinden, met verzoek te willen bevorderen, dat de noodzakelijke dunning alsnog geschiedt. Van dat bericht aan de Houtvesterij verzoek ik afschrift. Ik ben mij volkomen bewust, dat ter bereiking van het gestelde doel veel van de Provinciale- en Buurt boerenleiders wordt verlangd. Dit in antwoord op door mij ontvangen opmerkingen. De noodzaak der voedselvoorziening dwingt ons echter tot uiterste inspanning. Hoewel het te betreuren is. dat ons slechts zeer korten tijd ter voorbereiding en doorvoering werd gegeven, zal het ons allen zeer tot voldoening strekken, dat door ingrijpen van de gertoemde instanties, in ver schillende gevallen reeds de gewenschte resultaten werden bereikt en onder dier medewerking stellig in belangrijke mate in de dringende behoefte aan ge- .riefhout nog zal worden voorzien. W. G. NIEUWENKAMP. Leider Afd. Bosch- en Jachtwezen. De zitdagen van de Nederlandsche Oost Compag. nie zullen als volgt worden gehouden: 22 Maart 1943, Den Haag. van 1116 uur; 23 Maart 1943, Alkmaar, van 1116 uur.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 4