xssznsu «rv=a Zeeuwsche geiten Officieele- mededeelingen Officieele Landbouw- mededeelingen VRIJDAG 26 MAART 1943 DE LANDSTAND PAG. 10 doet aanvoeren op veemarkten, veekeuringen, tentoon, stellingen, openbare verkoopingen enz., de verplichting opgelegd er voor te zorgen, dat alle larven van runder- horzelvliegen, die bij deze runderen voorkomen en van welke de aandezigheid door bulten of andere uiterlijke kenteekenen blijkt, gedood zijn. Uit deze enkele artikelen moge dus( bljjken, dat het ernst is geworden met de bestriding1 van deze plaag. In alle opzichten is de veehouder verplicht de bij zijn dieren voorkomende larven te dooden, niet alleen bij de dieren, die voor welk jjoel °°k» uaar buiten gaan, doch evengoed bij dieren, die om welke redenen dan ook op stal blijven. WIJZE VAN BESTRIJDING Op welke wijze kunnen de horzellarven gedood worden? Vóór den oorlog hadden we de beschikking over enkele uitstekende preparaten, die verwerkt tot zalven of oplossingen - op de worm bulten werden toegepast en de larven deden afsterven. Op het oogenblik zijn deze preparaten practised niet meer verkrijgbaar en keeren we terug tot vroegere methoden, de z.g. me chanische of chirurgische manier. Deze methode dient met de noodige nauwkeurigheid en daarvoor geschikte instrumenten te geschieden en kan het beste toever trouwd worden aan dierenartsen of door dezen ge- instrueerde hulpkrachten. Daar niet alle wormbuiten op denzelfden tijd rijp zjjn, zal een herhaalde behandeling noodig zijn en kan men deze het best herhalen kort voordat de dieren de weide ingaan, in elk geval vóór einde Mei, want immers voor dien datum moeten alle larven gedood zijn. Aangezien in verband met de slechte voedselpositie Vrijdag 2 April zal de heer J. Versluis, secretaris van de Ver. tot verbetering van het geitenras in Zeeland, in een vraaggesprek het een en ander vertellen over de Zeeuwsche geiten. Geen geitenfokker in Zeeland mag verzuimen des morgens 8 uur op Hilversum II af te stem men. Prijzen voor Schapen Voor schapen geldt het f'ryzenbesluit 1941 Schapen cn Schapenvleesch. De Gemachtigde voor de Prijzen deelt echter mede. dat met Ingang van 15 Maart 1943 niet tot vervolging zal worden overgegaan, indien voor onder staande klassen ten hoogste in de daarbij aangegeven tijdvakken voor de daarbij aangegeven soorten schapen per kg levend gewicht, met uitzondering van wrakke schapen in den z.n van de Vee- en Vleeschverordening 1942 en In nood geslachte schapen in den zin van artikel 5 van de Vleeschkeuringswet S 1919 No. 524, onderstaande prijsgrenzen berekend worden: In de maand Januari Februari Maart April Mei Juni Juli Lammeren, Hamels. Ooien Rammen AA A B C 74—70 0965 64—60 59—55 77—73 72—68 67—63 62—58- 80—76 75—71 70—66 65-61 77—73 72—68 67—63 62—58 74—70 69—65 64—60 59—55 60—56 55—51 50—46 45—41 62—58 57—S3 52—48 47—43 m Augustus 6460 5955 5450 4945 September 66—62 61—57 56—52 51—47 October 68—64 63—59 58—54 53—49 November 70—66 65—61 60—56 55—51 December 72—68 67—63 62—58 57—53 Voor de indeeling in de verschillende klassen, als hier boven vermeld, worden de navolgende eischen gesteld: Klasse AA. Prima vette slachtschapen. Klasse A. Goede tot zeer goede vette slachtschapen. Klasse B. Goed bevleeschde, doch niet geheel voldoende slachtrijpe schapen. Klasse C. Onvoldoende slachtrijpe schapen. De dieren, die in één dezer klassen worden geclassificeerd, dienen tenminste de volgende, aanhoudingspercentages te bereiken, waarbij onder aanhoudingspercentage wordt \erstaan het percentage vleesch en vet, het losse vet caaronder begrepen: Klasse AA 55 A 50 B 45 C 40 Onder schapen, die niet meer voor classificatie ln aan merking komen, (doch niét als wrak kunnen aangemerkt wordenworden verstaan magere schapen, waarvan het aanhoudingspercentage beneden 40 zal blijven. Bij de classificatie en de bepaling van den prijs wordt in alle gevallen rekening gehouden met de kwaliteit van de huid. Met de bovenvermelde classificatie is belast de in artikel 9 Vee- en Vleeschverordening 1942 vermelde doorverkoop commissie. Arbeidsvoorziening voor den oogst De gemachtigde voor den oogst maakt bekend: Teneinde Inzicht te verkrijgen in de behoefte aan arbei ders, paarden en werktuigen bij het bergen van den oogst in dit jaar, dient een ieder, die boven het aantal arbeids krachten, paarden e'n werktuigen, waarover hy reeds de beschikking heeft, nog behoeften heeft, de aantallen daarvan en het tijdstip waarop deze aanvullingen zullen noodig zijn vóór 23 April a.s. op te geven bij den plaatse lijken bureauhouder. Deze opgaven zullen redelijk moeten zijn en zullen worden gecontroleerd. Voor de definitieve aanvrage van arbeiders enz. zullen nadere bekendmakin gen volgen. Er wordt hierbij nadrukkelijk medegedeeld, dal voorrang zal worden gegeven aan dengene, die een juiste voorloopige aanvrage als hierboven genoemd heeft inge diend. Het Is dus, voor lien, die tekort hebben, van het grootste belang vóór 23 April l>(j zijn P.B.H. opgave te doen van die te verwachten tekorten. geen benzine worden aangevraagd. Ten slotte dienen de tuinbouwers er wel rekening mee te houden, dat de benzine moet worden opgenomen in de maand van toewijzing en dat voor verloopen. bonnen geen nieuwe toewijzing kan worden verstrekt. De aanvragen dienen vóór 30 Maart ingezonden'te worden bij den Rijkstuinbouwconsulent, Grenadier straat 17, te Goes. Tijdens de periode, dus b.v. in Mei of Juni kunnen geen nieuwe aanvragen in behande ling worden genomen. De Rijkstuinbouwconsulent voor Zeeland en West-Noordbrabant. en den onnatuurlijk zachten winter vele veehouders erg vroeg hun jongvee de wei in zullen sturen, is het zaak nauwlettend toe te zien, dat bjj deze dieren geen wormbuiten voorkomen. Ook bij het markten dient men zich van te voren terdege te vergewissen of de dieren vrij zijn van levende larven, aangezien anders de toegang tot de markt wordt geweigerd, ongeacht de straf, welke op de overtreding is gesteld. Hoewel misschien overbodig, wordt nog eens gewezen op de groote belangen, welke met de horzelbestrydlng zijn gemoeid: in de eerste plaats de schade aan de huid door wormgaten veroorzaakt, die in de duizenden loopt verder de voedingstoestand der aangetaste dieren die er onder lijdt en ten slotte de verminderde melkop- brengst gedurende den zomer door de onrust, ver oorzaakt tengevolge van de vlieg zelf. Het betreft niet alleen het persoonlijk belang van den veehouder, doch ook eeD gemeenschapsbelang en daar om dient elke veehoudei zich bewust te zijn van het groote belang van het Runderhorzelbesluit en naar zijn beste weten aan de uitvoering ervan mee te werken. Vervullen van Veeleveringsplicht Met ingang van Maandag 22 Maart 1943 bestaat ln de provincies Groningen, Friesland^ Drenthe en Overijssel op nader vast te stellen dagen en plaatsen wederom gele genheid tot het vervullen van den leveringsplicht ten aan zien van hoogdrachtige koeien, drachtige vaarzen, pinken, graskalveren en weidekoeien. De bonnenhandel met deze provincies wordt dusdanig be perkt, dat copieën van contracten, afgesloten in de ge- biedsdeelen ten Westen van den IJssel en den Rijn, niet meer afgeschreven kunnen worden van den leveringsplicht van veehouders, in dé gebiedsdeelen ten Oosten van den IJssel en den Rijn. De kantoren van de betrokken pro vinciale voedselcommissarissen, resp. van de plaatselijke bureauhouders, zyn Inzake de afwikkeling door het Be drijfschap voor Vee en Vleesch op de hoogte gebracht. Toeslag voor brouwgerst De Gemachtigde voor de Prijzen deelt mede, dat aan telers van gerst, die volgens nader te stellen regelen als brouwgerst zal worden beschouwd, boven den voor gerst vastgestelden prijs een toeslag zal worden betaald van 1.— per 100 kg. brouwgerst van den oogst 1943, Indien deze door hen voor een nader te bepalen datum en op nader te bepalen voorwaarden aan het Aan- en Verkoop bureau van Akkerbouwproducten wordt afgeleverd, Eerste waarschuwing. Schurftbestrijding in de fruitteelt In tegenstelling met voorgaande jaren is reeds thans in het Laboratorium van „Zeelands Proeftuin" gecon stateerd, dat de verspreiders van de schurftziekte in het voorjaar, de wintersporen r^jp zijn, en op de plaat sen, waar in den nacht van 20 op 21 Maart regen is gevallen, vrij zijn gekomen. Het is daarom noodzakelijk, dat de eerste bespuiting bij de perenvariëteiten, waarvan de knoppen zich geopend hebben, ten spoedigste wordt uitgevoerd. Zoodra bij de appels de knoppen opengaan, zal er eveneens direct moeten wordert gespoten. In verband met het vroege verschijnen van de eerste sporen zal ermede gerekend moeten worden, dat een tweede bespuiting voor den bloei noodzakelijk zal zijn. Zoodra de hoofdvlucht wordt verwacht, zal er weder om gewaarschuwd worden De eerste bespuiting kan worden uitgevoerd met een 1%% Bordeausche pap-oplossing of met een ander koperpreparaat in een dienovereenkomstige concen tratie. De Rijkstuinbouwconsulent voor Zeeland en West-N.-Brabant. Benzine voor het besproeien van de teelten onder glas Gedurende het tijdvak van 1 April30 September '43 zal voor het besproeien van gronden in kassen en warenhuizen en onder platglas aan de daarvoor in aanmerking komende kweekers per maand een hoe^ veelheid benzine kunnen worden toegewezen. De benzine moet worden aangevraagd op het bekende B. 1. formulier, dat bij de plaatselijke bureauhouders van de L.C.O. verkrijgbaar is. Het invullen van dit formulier dient als volgt te geschieden 1. Naam en adres en den te gebruiken motor vermelden. 2. Onder „Tuinbouw" „e" op de achterzijde van het formulier invullen het aantal maanden, waarin moet worden gespoten en de totale hoeveelheid benzine, welke daarvoor noodig is, benevens de oppervlakte, die bespoten dient te worden. Vervolgens wordt het formulier onderteekend. Voor een oppervlakte van minder dan 100 m2 kan Varkenstoewijzingen Als op 31 Maart 1943 het huisslachtseizoen voor varkens wordt gesloten, vervallen automatisch alle in 1941/1942 verleende speciale toewijzingen van varkens (de zg. ruw- voedertoewijzingen). Degenen die daarvoor in aanmerking komen zullen t.z.t. een nieuwe toewijzing kunnen ont vangen. Als eisch zal echter gesteld worden, dat. men over voldoende ruwvoeder van eigen bedrijf moet kunnen beschikken en dat de varkens -on «rf gemest kunnen worden. Om later teleurstelling te voorkomen worden de georga- niseerden, die in het afgeloopen seizoen een z.g. ruwvoe- dervarken hebben gemest, aangreaden nog niet tot het aankoopen van een big over te gaan. Levering van eieren Van 15 Maart1 Juli a.s. dient elke pluimveehouder 25 eieren per kip en per eend (hanen en woerden inbegrepen) in te leveren aan een daartoe aangewezen verzamelaar. Van dit aantal dienen op 15 April 7 stuks, op 15 Mei 16 stuks en op 1 Juli het geheele aantal van 25 stuks te zijn geleverd. De kippen-, zoowel als eendeneieren dienen versch te zyn, terwijl de kippeneieren minstens 45 gram. moeten wegen. Niet-versche eieren en kippeneieren met een gewicht van minder dan 45 gram zullen niet worden geaccepteerd. De eieven zullen niet op het bedrijf of aan de woning worden afgehaald, doch dienen door den pluim veehouder op een door den verzamelaar nog nader bekend te maken plaats, dag en uur te worden gebracht. De leveringskaart, welke reeds is of zoo spoedig mogelijk worden verzonden, moet bij de inlevering van eieren wor den overgelegd, opdat, evenals verleden jaar, de verzame laar achter op de kaart de levering kan aanteekenen. De kippeneieien moeten door den verzamelaar worden gekocht voor 1.32 per kg. en dus niet meer per stuk. De eendeneieren moeten per stuk worden gekocht en wel voor 6.7 cent. Indien het een eendenei is van minder dan 60 gram is de prjjs 6.2 ct. per stuk. Met nadruk wordt den pluimveehouder er op gewezen, dat hij met lagere prijzen geen genoegeh behoeft té nemen. Het niet in bezit hebben van een leveringskaart ontslaat den pluimveehouder niet van den leveringsplicht. Pluimveehouders die niet levéren, zullen afgezien van andere tegen hen te nemen maatregelen als inbezitneming der kippen en boete geen pluimvee mogen aanhouden. Controle hierop zal, in tegenstelling met verleden jaar uiterst scherp worden toegepast. Verbouw zomerolieraapzaad Het blijkt dat meerdere telers nog niet geheel duidelijk isc, welke oppervlakte blauwmaanzaad zij eventueel voor oogst 1943 moeten verbouwen. Hieronder volgt een korte uiteenzetting van de thans geldende regeling: L Geeij blauwmaanzaad moet worden verbouwd door: a. Telers met minder dan 1 ha bouwland op kleigrond of 5 ha op zandgrond b Telers die reeds 8 van hun bouwland met koolzaad hebben beteeid en dit dezen zomer zullen oogsten; c Telers, die van hun koolzaad- ot blauwmaanzaadver- plichting ontheffing hebben gekregen omdat zu zaad Can kool koolrapen, knollen, voeder- of mergkool op contract verbouwen en dit dezen zomer zullen oogsten; d Telers die hun 8 koolzaad- of blauwmaanzaad. Plicht geheel hebben overgedragen op een anderen teler en hiervoor goedkeuring hebben ontvangen. IX. Minstens 8 van de oppervlakte bouwland moet met blauwmaanzaad worden beteeid door: a Telers die tusschen 1 en 5 ha bouwland op kleigrond en meer dan ha op zandgrond hebben en die geen koolzaad of zaad van kool enz. op contract telen. Telen ze wel koolzaad of zaad van kool op contract, doch niet ten volle 8 doordat ze te weinig hebben gezaaid of een gedeelte hebben uitgereden of bij. contractteelt van een gedeelte onthetting hebben ge, gekregen wegens gevaar voor kruisbestuiving dan moet net ontbrekende tot 8 worden aangevuld met b Tedersm<i^n het vorige najaar met ue veretschte keuring de koolzaadpticht hebben overgenomen van een anderen telers en aan dezen extra verplichting niet hebben voldaan, moeten deze thans voldoen door hét uitzaaien van blauwmaanzaad. D.t geldt alléén voor de overgenomen oppervlakte. door: dóo'. dbuitzaai van keizand, hetzij door de teelt van «ad van tool enz. op contract. Indien voor een ge- deelte aan de 8 «6 verplichting is voldaan, moet voor hb onbrekende gedeeL 1* x zooveel blauwmaan- zaad worden geteeld. Algemerne opmerkingen. Telers, die grondgebruikers zijn van zandgrond kunnen aan dé 8 l2 of 12 verplichting (al naar gelang zij onder één van de bovengenoemde categorieën vallen) voldoen, door hun aardappelteelt ten opzichte van 1942 uit te breiden met een evengroote oppervlakte als hun blauw- niaanzaadplicht zou bedragen. Overdracht van de verplichte verbouw van koolzaad, blauwmaanzaad of aardappelen was mogelyk, indien dit vóór 15 Maart j.l. werd aangevraagd. Het omploegen van een gewas, dat men teelt om te

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 10