Teelt van Aubergines \>'DSTANI> PAO. 6/7 Brandstoffen voor den tuinbouw Door bijzonder gunstige omstandigheden hebben de groentekweekers voor het verwarmen van de voorteelt van groenten slechts een gedeelte van de voor deze teelt toegewezen hoeveelheid bfandstoffen behoeven te gebruiken. Van officieeie zijde verzoekt men ons, de kweekers er op attent te maken, dat zij het overschot van deze voor de voorteelt toegewezen brandstoffen kunnen gebruiken voor het verwarmen van de hoofd teelt onder glas, alsmede, dat toegestaan is, om de ver warming voor die hoofdteelt van groenten op normale wijze te doen plaats vinden, voorzoover natuurlijk de op het bedrijf aanwezige voorraad brandstoffen zulks toefaat. Ter voorkoming van misverstand wordt tevens medegedeeld, dat voor normaal verwarmen van de hoofdteelt onder glas, alsmede, dat toegestaan is, in geen geval extra toewijzingen van brandstoffen kun nen worden verstrekt. De bepaling, dat voor het verwarmen van fruit onder glas geen brandstoffen worden toegewezen, en hier voor dus niet gestookt mag worden, blijft gehandhaafd. Wel is het bijwarmen van druiven en perziken geoor loofd, als daaronder een voorteelt van groenten is ge dreven en daarvoor is gestookt. De kweekers worden er nogmaals met nadruk aan herinnerd dat het ver- koopen of weggeven van voor het bedrijf toegewezen brandstoffen verboden is. Overtredingen van dit ver bod kunnen als clandestienen handel zwaar gestraft worden. De brandstoffen welke niet voor de teelten behoeven te worden gebruikt, moeten als voorraad op het bedrijf worden aangehouden. Tuinders gevraagd thans ook voor Estland! Mogelijkheden voor Nederlandsche vrijwilligers in het Rijkscommissariaat Oostland (N.O.C.). Het hoofd van de afd. Tuinbouw der Nederlandsche .Oost Compagnie, consulent Ir. R. van der Veen te Arnhem, die onlangs terugkeerde van zijn zesde reis naar het Rijkscommissariaat Oostland, kon bij zijn aankomst in Nederland verklaren, dat de Neder landsche groentekweekers van de het eerst vertrokken groep, die in April van het vorige jaar door bemidde ling der N.O.C. naar Lithauen zijn gegaan, inmiddels een mooie promotie hebben gemaakt. Tevens kon wor den meegedeeld, dat in Lithauen en in Estland, in het algemeen ook in het geheele Oosten, vraag bestaat naar Nederlandsche groente- en zaadkweekers. Zoo werd voor een door de N.O.C. te exploiteeren groenteteeltbedrijf in de omgeving van Riga een direc teur gezocht. Op het bedoelde bedrijf zullen ongeveer 20 Nederlandsche groentekweekers in dienst van de N.O.C. werkzaam zijn. De directeur moet beschikken over uitvoerige kennis van groenteteelt, de Duitsche taal beheerschen en leiding kunnen geven. Ook eenige deskundigen op het gebied der aardappelenteelt (selec tie, aardappelziekten, kweeken nieuwe variëteiten) kon den en kunnen nog terstond worden geplaatst op een tweetal Saatzuchtbetriebe in Lithauen, evenals een VOORJAARSWERKZAAMHEDEN Overal op het veld zijn de boeren vlijtig aan den arbeid Foto's: N.O.C.—(O. T. Maier) Oekrainische vrouwen wel, doch voor menschen en warmbloedige dieren niet giftig zijn. Dergelijke middelen zijn 2309 O en 2352 W van de I. G. Farben Industrie en Gesarol, een Zwitsersch middel, dat door de firma Noury Van de Lande wordt geïmporteerd. Het laatste middel is niet alleen een maagvergif, doch ook een contact vergif. Deze drie middelen worden in een één pCt. oplossing verspoten. Met 2309 O en 2352 W zijn brj proefbe- spuitingen gunstige resultaten tegen wormstekigheid verkregen in ons land, Gesarol is tegen wormstekigheid nog niet beproefd; tegen verschillende insecten is. het zeer werkzaam gebleken en daarom kan het gebruik er van zeer worden aanbevolen. Nicotine-preparaten: Nicotine. Dit middel is voor de fruitteelt niet van zoo groote beteekenis geweest als de reeds behandelde middelen. Doordat er geen Derrispreparaten meer ver- krijgbaar zijn, zal de vraag naar nicotine grooter worden. De beschikbare hoeveelheid nicotine 9598 pCt. is niet groot, ondanks de pogingen, welke in het werk zijn gesteld om het kwantum te vergrooten. Er is gepro beerd om uit het aftreksel van een Italiaansche Kentucky tabak, welke thans door de sigaren en siga retten-industrie wordt verwerkt, nicotine te winnen. Het gehalte aan nicotine van dit aftreksel is echter zoo laag, dat de verwerking niet rendabel is. De ver bouw van speciale nicotine tabak (Nicotiana rustica) is ook een mislukking geworden. Het nicotinegehalte van deze plant bleek trouwens ver beneden de ver wachting te blijven. Het gevolg is, dat de nicotinepositie niet gunstig is. Evenals verleden jaar zal de nicotine voor 9598 pCt. bestemd worden voor het gebruik in kassen. De fruit telers zullen gebruik moeten maken van nicotinehou- dende middelen, zooals Nikopren (Defa), VinicoJl 'Denka), Exodin nieuw en nicotine Merck (Verdugt). Van Nikopren wordt 0.1 pCt. oplossing aanbevolen; bij talrijke bespuitingen is gebleken, dat dit percentage te laag is. Voor een gunstig resultaat dient men 0.2 pCt. te gebruiken. Van Vinicoll is eveneens een 0.2 pCt. oplossing noodig, van Exodin nieuw 0.4 pCt. Van nicotine Merck, dat een lager nicotine gehalte heeft dan de andere middelen, wordt een 0.6 pCt. oplossing aanbevolen. Met deze verdunningen zgn gunstige ervaringen opgedaan. In plaats van nicotine kunnen in verschillende ge vallen met succes andere insecticiden worden gebruikt. Zeer gunstige ervaringen zijn in 1942 opgedaan met het reeds genoemde Gesarol, dat zoowel een contact als een maaggif is. Het wordt zoowel als spuitmiddel als in den vorm van stuifmiddel in den handel ge bracht. In die gevallen, waarin Derrisp«eparaten of nicotine werden gebruikt, bjjv. tegen appel-, peer- en pruimezaagwesp, zal Gesarol vrij zeker goeden dienst kunnen doen. Tegen het wormpje in de frambozen is Gesarol vrijwel even werkzaam gebleken als Derris. Ook tegen andere parasieten, o.a. bladluizen, appel en perebloesemsnuitkever kunnen op grond van buiten- landsche berichten gunstige resultaten verwacht wor den. Verder .kunnen in plaats van nicotine Pyrethrum- preparaten worden gebruikt. Bekend is Shell nitrum (BPM), waarvan 0.1 pCt. oplossing wordt aanbevolen. De ervaringen wijzen uit, dat het gewenscht is dit percentage hooger te nemen. Van Chrysanthol (door Verdugt geïmporteerddient l/v1 pCt. oplossing gebruikt te worden. Proefbespuitingen tegen perebloesemsnuitkever gaven een bevredigend resultaat. Een pyridine zepmengsel (UAF), dat tot nu toe ter bestrijding van de koolgalmug (draaihartigheid) werd gebruikt, is ook als contactgif in de plaats van nicotine beschikbaar. Van dit mengsel moet een 5 pCt. oplos sing worden gebruikt. Polegral (Geco-Venlo) is in een 3 pCt. oplossing een bruikbaar insecticide gebleken." tuinbouwvakonderwijzer of tuinbouwkundig ingenieur op de Nebenstelle Wilna van 'de L.O. In het algemeen kan worden gezegd, dat er geleidelijk en geregeld in Oostland en de Oekrajina groentekwee kers kunnen worden geplaatst, terwijl daarbij als ver heugend feit kan worden aangemerkt, dat thans ook in Estland plaats is voor Nederlandsche tuinders. Zij, die zich beschikbaar willen stellen voor een kweekerij of tuinderij aldaar, dienen zich ook zonder verwijl aan te melden bij de afd. Tuinbouw der Nederlandsche Oost Compagnie. Apeldoornscheweg 246, Arnhem. Een weinig bekend gewas E Aubergine of Eierplant behoort tot de groote familie der Solaneeën, dat wil zeggen ze is verwant aan aardappel en tomaat. De geweldige bekendheid van deze twee planten heeft ze echter nog niet künnen bereiken, deels omdat ze beter aardt in warmer kli maat, deels omdat het publiek nog niet geleerd heeft deze nieuwe groente te gebruiken. De eerste proeven met de Aubergine schijnen hier In het Westland te zijn genomen in het jaar 1905. Een ondernemend kweeker had daartoe zaad laten komen uit Parijs en teelde de planten in een paar leegstaande komkommerkassen. Erg gelukkig is de man er niet mee geweest. Hij had geen geduld om te wachten tot de vruchten haar mooie zydeachtige glanzende paarse kleur hadden gekregen en ruimde ze voor den tijd. Zijn mislukking is in hoofdzaak te wijten aan onbe kendheid met de cultuur en misschien ook aan zaad van een voor onze verhoudingen minder geschikt ras. Enkele jaren geleden heeft men er in den Proef tuin te Naaldwijk wederom een proefje mee ge nomen. Verschillende variëteiten werden met eikaar vergeleken. In het algemeen kwam men te Naald wijk tot de conclusie, dat de Aubergine zich het be>st leent voor cultuur in een stookkas, hoewel ook in koude kas goede resultaten te verkrijgen zjjn. De vergeleken variëteiten liepen sterk uiteen ten aanzien van de productiviteit. Er waren rassen bp, die het tot 18 vruchten per plant brachten, tegenover andere, waarbij men niet verder kwam dan tot v\ff vruchten van goede kwaliteit. De cultuur van Aubergines komt het meest overeen met die/van tomaten en evenals deze kan ook de Eierplant wel worden gekweekt op een gunstige, be schutte plek in de buitenlucht, b.v. op een zonnigen hoek voor een schutting of muur. Komen ze dan buiten niet heelemaal op kleur, dan kunnen ze worden opge nomen en in een warme, lichte kas worden uitgeplant. De beste zaaitijd valt in het begin van Maart. Men kiest voor het zaaibedje losse met zand vermengde aarde en geeft wat onderwarmte. De temperatuur van 65 tot 70 gr. F. zint den jongen zaailingen het best. Ze worden behoorlijk op tijd verspeend en enkele weken later nog eens verplant en dan desgewenscht meteen in stekpotjes geslagen, goed gedraineerd met gruis onderin, omdat ze by vochtig biyven van den grond spoedig hun blad zullen verspelen. Later krijgen ze een pot van 12 cm en enkele weken voor het uitplan- ten kunnen ze Nogmaals in een grooteren pot worden overgeslagen. Aldus krijgt men tegen de maand Mei sterke planten met kluit, die zich goed laten verzet ten. Soms wordt aanbevolen de planten voor het uit zetten te koppen en ze op enkele scheuten verder te kweeken. Deze zouden gemakkelijker bloeien en vrucht- zetten. In ieder geval hebben de planten dikwyis reeds in Mei de eerste bloemen gevormd. Onder glas plant men ze begin Mei uit op een afstand van 70 by 60 cm; op klei zet men ze wat dichter. Buiten komen ze te staan te^en het einde van Mei. De grond, dien ze krijgen moet voedzaam zgn gelgk voor de tomaat. Men geeft niet te veel stikstof, omdat men de planten daarmee in het blad jaagt, maar af en toe wat vloeimest stellen ze erg op prijs. Ook het losmaken van den grond zoo af en toe wordt door de planten wel gewaardeerd. De verdere cultuur is gelijk aan die van de tomaat. Ze kunnen wat meer vocht en wat meer schaduw ge bruiken, ook al omdat in droge gespannen atmosfeer *eel last ontstaat van spint, waarvoor de Aubergine zeer gevoelig is. In het buitenland raadt men aan de planten voor het uitzetten te dompelen in een oplos sing van zeep, bloem van zwavel en nicotine, daarmee wordt de eerste aanval van dezen parasiet tot staan gebracht. Om het rijpen der vruchten te bespoedigen, ngpt men na de vruchtzetting den top in; gelijk by de tomaten concentreert men aldus den sapstroom op de vruchten. Dat er per plant maar betrekkelijk weinig vruchten worden gevormd, dat zal in den regel worden goed gemaakt door den goeden prijs, dien men voor auber gines maakt. Zelfs in de landen, waar de plant alge meen gekweekt wordt, worden voor de vruchten door gaans goede prijzen gemaakt. De aubergine hoort dan ook meer thuis" in de delicatessenwinkel, dan in den gewonen groentewinkel. Of hierin mettertijd verande ring zal komen, als het Nederlandsche publiek zich ook aan dit product heeft gewend? Het is moeilijk te zeggen, maar de ervaringen met de tomaat stem men ons hoopvol. L. M.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 7