Officieele mededeelingen Officieele Landbouw- mededeelingen Handelsberichten VRIJDAG 2 APRIL 1943 DE LANDSTAND PAG. 10 Ir. C. Staf benoemd tot gemachtigde voor den oogst In de Staatscourant van 26 Maart 1943 is verschenen de reeds eerder door ons aangekondigde benoeming van ir. C. Staf, President-Directeur van de Nederiandsche Heide- maatschappij. tot Gemachtigde voor den oogst. Z|jn taak zal zyn regelend op te treden ten aanzien van alle werk zaamheden op net gebied van de arbeidsvoorziening in den landbouw. Verder kan hy alle overige maatregelen nemen, die door de secretarissen-generaal van de departe menten van Landbouw en Visschery en van Sociale Zaken noodig worden geacht t.er verzekering van den oogst. De gemachtigde ontvangt ztfn aanwijzingen van beide ge noemde secretarissen-generaal. Maatregelen voor het oogsten van Koolzaad De koolzaadbouw, welke in dit jaar een oppervlakte van byna 50.000 ha. beslaat, zal bij het oogsten bijzondere elschen stellen. De oppervlakte is niet alleen zeer belang rijk uitgebreid, maar ook wordt thans koolzaad verbouwd in streaen waar dat vroeger niet het geval is geweest Waar vroeger ook koolzaad werd verbouwd, zal de er varing nog bekend zijn, en zullen. Indien het dan niet de jongeren zijn, toch de ouderen de aanwijzingen kunnen geven, omtrent hetgeen voor een goeden oogst noodig is. Bij koolzaad speelt meer nog dan bij graan, het juiste tijdstip van maaien een groote rol. Daarnaast komt het groote bezwaar, dat het zaad door open springen der houwen gemakkelijk verloren gaat en bijzondere voorzor gen moeten worden genomen Het spreekt wel vanzelf, dat het noodig zal zyn bijzondere maatregelen te treffen, teneinde den oogst van het koolzaad redelijk te doen ver- loopen. In verband daarmede zal de Gemachtigde voor den oogst de noodige maatregelen moeten treffen. Hij zal er in samenwerking met het betrokken Bedrijfsschap voor zorg dragen, dat zoo goed mogelijke verdeeling van de benoodigde hulpmiddelen plaats vindt. Van deze hulp middelen moeten in de eerste plaats genoemd worden de kleeden, welke moeten worden gebruikt bij het drogen van het gemaaide koolzaad en bij het dorschen teneinde zaadverliezen tegen te gaan. Reeds is er een belangrijk aantal kleeden beschikbaar en zal getracht worden door een goede organisatie en verdeeling het noodige aanwezig te doen zijn. Daarnaast staat echter de noodzakelijkheid om deskun dige aanwijzingen te geven, waartoe de Gemachtigde voor den oogst zich voorstelt, dat zich boerenzoons beschik baar zullen stellen om hierbij te worden ingeschakeld. Behalve boerenzoons zullen ook rentenierende landbou wers en de vakarbeiders kunnen dienst doen. Er is hierbij gedaent, dat van 1 Mei tot ongeveer 15 Juli een deskundige in een bepaald gebied den boeren inlicht omtrent hetgeen zij bij len koolzaadoogst hebben in acht te nemen en waarvoor zij hebben zorg te dragen. Het is van groot belang de beschikking te krijgen over een vol doend aantal dezer deskundigen. Gegadigden kunnen zich blijkens de geplaatste advertenties melden bij den Ge machtigde voor den oogst, Bezuidenhout 26, Den Haag. Boterbonnen aan nelkveehouders Bij do uilre'klng van bonkaarten voor levensmiddelen voor de 5© periode 1943, welke van 28 Maart tot en met 17 April 1943 zal plaats hebben, zullen de distributiediensten de boterbonnen van melkveehouders en van hun Inwonende gezinsleden en inwonend personeel van de kaart verwijde ren. De diensten zullen in plaats van de J)otërbonnen een ontvangstbewijs afgeven, tegen inlevering waarvan de melkveehouders boter kunnen betrekken van het melkver- werkenu bedryt, waaraan zij de door hen gewonnen melk afleveren, of van het bedrijf, dat daartoe door den plaat selijken bureauhoudei wordt aangewezen. Van. ongeveer 18 April a.s. at zullen melkveehouders dus geen boter meer oy de winkeliers kunnen koopen. Den veehouder wordt aangeraden, zich tijdig met de fabriek, waaraan zy hun melk leveren, ln verbinding te stellen, ten einde te vernemen, op welke wijze zij de boter zullen ontvangen Veehouders, die geen melk aan een fabriek leveren, moeten zich tot den plaatselijken bureau houder wenden, die een fabriek zal aanwijzen, van welke zij boter kunnen betrekken. Beschikbaarstelling Weidecontracten 1943 Bekend wordt gemaakt, dat thans v^eer weidecontracten voor runderen uit de vrije markt kunnen worden aange vraagd oy de Plaatselijke Bureauhouders. Als uiterste data voor levering is gesteld, dat de helft vóór September en de helft vóói October 1943 moet worden afgeleverd Het aantal beschikbare weidecon tracten is ten zeerste beperkt, zoodat ten aanzien van 4e afgifte van weidecontracten voor runderen uit de vrije markt. Ie volgende richtlijnen moeten worden gesteld 1. Het aantal beschikbare contracten kan ten hoogste gesteld worden op de helft van het aantal slachtrijpe contractrunderen, dat het vorige jaar is afgeleverd 2. Personen, die reeds opzetcon tract en hebben afgesloten, komen in de laatste plaats in aanmerking. 3. Het contracteeren door veehouders, die een voldoende weldebezetting hebben, wordt niet toegestaan. 4. Het contracteeren van eigen vee" (d.w.z. vee, dat reeds langer dan b.v, drie maanden op het bedrijf is gehouden! kan niet worden toegestaan, tenzij het vet weiden een belangrijk deel uitmaal t van het bedrijf van den aanvrager. Verwacht wordt, dat de gecontracteerde runderen tot slachtrijpe dieren zullen uitgroeien, waarbij als eisch gesteld wordt, dat de gewichtstoename tenminste 15 kg per maand per rund moet bedragen en by een langeren looptyd dan 4 maanden een minumum gewichtstoename van 60 Kg. Indien l»lykt dat ecu contract rund niet aan bovengenoem de minimum gewichtstoename heeft voldaan, zal voor het te weinig geleverde gewicht een aanslag worden opgelegd Indien een veehoudei een rund heeft gecontracteerd, da» een z.g. ..misgroeier" olykt te zijn, moet het rund Dinner een maand na afsluiting worden geleverd, waarna de vee houder van zyn contract-verplichting zal zijn ontheven, ltet zal niet worden toegestaan, dat veehouders een melkkoe eontracteeren met het doel deze een ttyd door te melken, aangezien in het algemeen slechts die veehou ders in aanmerking komen voor contracten, die dieren hebben, die tot slachtrijpe dieren Kunnen uitgroeien. Alle contractrunderen moeten worden gewogen. Veehou ders, die niet genegen zyn net contractrund te laten wegen, op een door den Plaatselijken Bureauhouder aan gegeven plaats en datum, kunnen geen contracten af sluiten Om het nuchter gewicht zoo naby te komen, zal ten minste 5 tarra worden afgetrokken. Het betrekken van contractrunderen uit de overnamemarkten zal slechts in uitzonderingsgevallen kunnen plaats vinden. Meer haver voor'paarden Zij, die thans haver gaan zaaien kunnen er rekening mee houden, dat voor den oogst 1943 de havertoewyzing voor paaiden hoogstwaarschijnlijk zal worden verhoogd. Deze vei hooging zal slechts worden verleend aan hen, die vol doende haver voor hun paarden hebben* verbouwd. Zij, die niet voldoende aan hun eigen verbouwde haver heb ben en daarnaast nog een aanvulling in den vorm van mengvoeder behoeven, zulen zich tevreden dienen te ste len met een norm, welke zal worden vastgesteld voor de paarden, die mengvoeder krygen toegewezen. Men mag verwachten, dat de rantsoenen voor de paarden, die meng voeder ontvangen, niet zoo gunstig zullen zijn als de rant soenen voor de paarden, die haver uit eigen oogst krijgen toegewezen. Die paardenhouders, die wel over voldoende haver beschikken, doch nog niet in de gelegenheid zijn geweest om te dorschen en dientengevolge genoodzaakt zijn tijdelijk een toewijzing voor mengvoeder te vragen, zullen toch kunnen profiteeren van dit «nmstiger rantsoen, indien blijkt, dat de uiteindelijk door hen gedorschte hoe veelheid haver voldoende zou zijn geweest. Naleving Paardenwet 1939 De inspecteur van het Veelteeltwezen deelt het volgende mede Ingevolge de Paardenwet 1939 wordt door den Hengsten- houder onmiddellijk na een door een hengst verrichte dekking aan den houder van de merrie uit het register van deknummers een deknummer verstrekt. Op dat dek- nummer moet de hengstenhouder nauwkeurig de gegevens van de merrie invullen, voorkomende op de identiteits kaart. welke vanwege het Bedrijfschap voor Vee en Vleesch voor de merrie is afgegeven. In verband hiermede wordt er met nadruk de aandacht op gevestigd, dat het nood zakelijk is, dat de houder van de merrie de Identiteitskaart bij de dekking aan den hengstenhouder ter inzage kan toonen. Is men in gebreke bij de dekking deze Identiteitskaart over te leggen, dan is de hengstenhouder niet gerechtigd een deknummer in te vullen en af te geven. Zaaipeulvruchten op bon „Algemeen 511" De aflevering van zaaipeulvruchten op bon „Algemeen 511" begint 30 Maart 1943. Zooals bekend, moest men dezen bon tevoren by een handelaar in zaaipeulvruchten inleveren. Per bon ontvangt men een hoeveelheid van 500 gram. Aankoopvergunningen stroo Aangezien de huidige stroopositie niet toelaat, de afge geven aankoopvergunningen aar veehouders geheel te honoreeren, zal daarop niet meer dan 80 procent stroo worden geleverd Gehoopt wordt, dat de milde weers omstandigheden in dit seizoen ei toe bijdragen, dat deze maatregel, waartoe noode moest worden overgegaan, geen al te groote moeilijkhedén zal veroorzaken, Rundveeprijze» te hpog! Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd wijst er op, dat de prijzen welke thans voor melk- en kalfkoelen worden besteed, veel te hoog zyn en dat maat regelen worden overwogen om deze buitensporige prijzen tot redelyke grenzen terug te brengen. Besproeien van warenhuizen, ramen en kassen Voor zoover de maand voor maand beschikbaar komende hoeveelheden benzine het toelaten, zal deze motorbrand stof ook in het komende seizoen ter beschikking worden gesteld voor het besproeien van warenhuizen, ramen en kassen van die tuinders, welke niet over een eleectromotor beschikken en overigens volgens door den Inspecteur van den Tuinbouw opgestelde voorwaarden daarvoor in aan merking komen. Gegadigden moeten hun aanvraag uiter lijk 30 Maart 1943 op de bekende B.L. formulieren, welke by de plaatselyke bureauhouders verkrygbaar zyn, Indie nen by den Rijkstuinbouwconsulent van het district, waar in hun bedryf Is gelegen. Aflevering voederbieten In verband met het gunstige weer en het vergevorderde seizoen ls de vraag naar voederbleten sterk verminderd. Dientengevolge ls besloten de telers, die een kwantum voederbieten aan den daarvoor aangewezen handelaar moesten afleveren, van hun leveringsplicht te ontslaan. Uitzaai witte en bruine boonen Het laat zich aanzien dat de voorraad witte en bruine boonen N.A.K. gekeurde zoowel als ongekeurde niet toe reikend zyn om aan de vraag te voldoen. Alles zal in het werk worden gesteld om het tekort tot een minimum te beperken. Verandering van zaaiplan zal echter voor verschillende telers toch noodig zyn. Den telers wordt aangeraden om vroegtijdig overleg te plegen met hun handelaar-leveran cier. om zekerheid te krygen of levering mogelyk zal zijn of niet. Runderhorzelbestryding De aandacht wordt er op gevestigd dat vóór 1 Juni alle larven van runderliorzelvHegen moeten worden gedood. Het ..ltunderliorzelbesluit" verbiedt verder dat dieren met horzelbulten op markten, verkoopingen, tentoonstellingen enz. worden toegelaten. Dit geldt ook voor de RAYON- (SLACHTVEK)MARKTEN, waar derhalve geen rundvee met horzelbulten mogen worden aangevoerd. Levering van nuchtere kalveren Op de vanaf 1 Maart 1943 ontvangen bonnen voor ge leverde nuchtere kalveren is het koud geslacht gewicht vermeld. Er wordt nogmaals op gewezen dat in mindering op den leveringsplicht komt 5/3 x het geslacht gewicht, hetgeen ongeveer overeenkomst met het levend gewicht. B.v. geslacht gewicht 24 kg. Afschrijving op leverings plicht 5/3 x 24 kg. 40 kg. Veehouders doen goed het afschryvlngsgewricht zelf op den bon te vermelden. Afsluiten contracten voor varkens Teneinde voor het seizoen 1943/1944 in aanmerking kunnen komen voor een huisslachting van een varken wordt de verplichting opgelegd om een of meer contract varkens te mesten. Alleen de landarbeiders of an >re niet- grondgebruikers zullen daartoe niet verplicht worden. Het is momenteel nog niet toegestaan om een huisslacht- varken voor 1944 in voorraad te hebben Contracten z(|n verkrijgbaar bjj de PI. Vertegenwoordigers. Kr wordt per contractvarken. Ie serie 200 kg. voeder toe- gewezen. Natte pulp voor suikerbietentelers Telers van suikerbieten oogst 1943 kunnen rekenen op toe- wijzing van een hoeveelheid natte pulp voor eigen vee stapel gelijk aan de hoeveelheid welke geproduceerd wordt uit de door hen aan de suikerfabrieken geleverde suiker bieten. Te zyner tyd zullen hiervoor aanvraagformulieren verkrygbaar zyn. De nadruk wordt er echter op gelegd, dat geheele of ge- deelteiyke overdracht der toewijzingen of van de daarop •ontvangen pulp, ten strengste verboden zal' zijn. DE WND. PROV. VOEDSELCOMMISSARIS VOOR ZEELAND. Intrekking vergunning De Wnd. Prov. Voedselcommlssaris voor Zeeland maakt bekend, dat door het Bedrijfschap voor Vee en Vleesch te 's-Gravenhage met Ingang van 17 Maart J.l. is besloten, de vergunning tot uitoefening van het hundelaarsbedrUf in paarden van J. A. Dees, wonende te Zaamslag, B 101, in te trekken. Het ls met ingang van genoemden datum dus verboden aan hem en- zyn comniissionnalrs paarden te verknopen of te koop aan te bieden. Verkoop paarden buiten de provincie De Wnd. Prov. Voedselcommissaris voor Zeeland vestigt er uitdrukkelijk de aandacht vau alle paardenhouders op, dat noodzakelyk is, alvorens over te gaan ver koop van een paard naar buiten de prov. Zeeland, eerst inlichtingen op zyn kantoor te Goes, Afd. Paarden, in te winnen. Indien verkoop buiten zyn medeweten geschiedt, behoudt hy zich het recht voor om van den betreffenden paarden- houder nog een paard te vorderen voor het gebruik in de prov. Zeeland. Dit geldt dus ook voor stamboekpaarden, j V eemarktoverzicht Reeds ln ons vorig overzicht maakten we melding van het feit dat de veeprijzen sterk omhoog liepen, en wel ln die mate dat er sprake was van een aankoop tegen eiken prys. Zaterdag te Utrecht was dit al eenigszins merk baar; te Rotterdam was dit echter nog duldelyker zicht baar. De markten m er achter in de week toonden alle een zeer sterke prysverhooging, met sprongen liep de prys op. De Utrechtsche markt had als sluitmarkt een buitenge woon vlot verloop tegen buitengewoon hooge pryzen. Voor een behooriyke versche melkkoe werd tot 1400 gld< besteed, voor 1000 gld. was niet veel byzonders te krygen. Het aanbod was op vrywel alle markten niet onbevre digend; de vraag was echter dermate toegenomen dat deze sterk overwegend was; alles wees er op dat het een vluchten was van het geld naar de nog vry koop-, bare koe, Hoewel we dezen toestand voorzign hadden, hadden we het toch ook niet ln deze mate verwacht. Het verband in de veepryzen was al een langen tyd geheel zoek. De pryzen van de laatste markten hebben daaraan weer ohet noodige bygedaan. Het is zoo, dat er momenteel van een vasten prijs niet te spreken is, verhoogingen tydens de markt van 100 gulden komen dan ook meermalen voor. In ons vorig overzicht waarschuwden we voor dezen gang van zaken. Hierdoor schept xpen een toestand die niet toelaatbaar is en zeker tot een ingrypen leiden zal. De berichten in de dagbladen wijzen dan ook reeds in die richting, men wil den prys tot een normale verhouding terugbrengen. Inmiddels hebben deze berichten wat kalmeerend ge werkt. Deze week is een enkele markt heel wat minder vlot ingezet. Ook Rotterdam had by een tamelijk ruim aanbod een heel wat kalmer verloop; ook de prys was er wat lager, dit was over de geheele linie het geval. Ook voor c leveringsbonnen werd er wat lager besteed. Des morgens nog tot 120 ct met een afloop tot 's middags van 112 öl 114 ct per kg. Echter zooals gezegd deze terug gang berust geheel op de ber 'iten van een mogeiyke ingrypen. Zoo dit niet zal plaats hebben, zien we on- getwyfeld weer een styging aankomen. H. VEEMARKT DELFT, 25 Maart 1943. Aangevoerd werden 88 stuks runderen, waaronder 1 nuchter kalf en 173 stuk3 biggen. De pryzen varieerden voor kalf koeien van ƒ650 tot ƒ1200; varekoeien 450 tot 575biggen 18 tot 46. PURMEREND, 30 Maart. Ter veemarkt werden aan gevoerd totaal 453 runderen, w.o. 28 Vette Koeien voor de levering, 215 Gelde Koeien 550 tot 700.— per stuk, handel* matig190 Melkkoeien 1000.— tot 1250.per stuk, handel matig; 2 Stieren voor de levering; 18 Pinken ƒ310.— tot ƒ420, handel matig; 830 Nuchtere Kalveren voor de slacht en voor de levering 60.— tot 90.—, han del goed; 6 Vette Varkens voor de slacht voor de levering; 108 Biggen ƒ40.— tot 58.— per stuk, handel matig; 278 Bokken ƒ40.— tot 450.—, nandel goed; 500 stuks Oude Kippen en Hanen (wit en rood) 90 ct. per kilo; 500 Oude Kippen en Hanen (blauw)Konijnen 1.— per Kg.100 Eenden 90 ct. per Kg. ROTTERDAM, 30 Maart. Aangevoerd 1682 dieren, waar, onder 900 runderen, 20 paarden, 2 veulens. 16 schapen, 36 nuchtere kalveren, 25 graskalveren, 95 biggen en 588 bokken en geiten. Pryzen per stuk: Melkkoeien 1300.ƒ1125.975.—J Kalfkoeien 1250—, ƒ100.—, 950.—; Varekoeien ƒ850.—, ƒ750.—, 650 Vaarzen 775. ƒ675—, ƒ500. Pinken ƒ600—, 500—, 400.—. De aanvoer van melk- en kalfkoelen was grooter met redeiyken handel en hoogere pryzen. Varekoeien: aanvoer als vorige week met tamelyken handel en stygende pryzen. Vaarzen en pinken: aanvoer gewoon met kalmen handel en omhooggaande pryzen. FLLIM V EEM ARKT BARNEVELD. 25 Maart 1943. Oude kippen ƒ3 25— 5.25; per kilo 90 cent; oude hanen 4—7jonge hanen ƒ2.50—ƒ4.85; per kg. 90 cent; jongt hennen ƒ6—f 10; tamme eenden ƒ2—ƒ3.45: ganzen ƒ8—ƒ14; kalkoenen per kilogram 90 cent; tamme konynen ƒ6ƒ12.50; wilde ko nijnen ƒ1.10. Aanvoer 525 stuks. Handel vlug.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 10