T.B.C. Nieuws uit het gewest De Tjanclstaiid in ZEELAND INHOUD De aankoop van nicotine Al uw vee gekeurd op PAG. S Arnemuiden De Coöp. Boerenleenbank alhier kwam eenige dagen geleden in algemeene vergadering bijeen. Het eindcijfer der rekening over 1942 bedroeg ƒ408.763,55, terwijl de balans in debet en credit sloot met ƒ230.171,28. De winst over het afgeloopen jaar, groot ƒ646,werd op de reserve bijgeschreven. Herkozen werd als Bestuurslid Dhr. M. Vader, als lid v. d. Raad van Toezicht J. Dekker en als plv. Bestuursleden Joh. Crucq Fzn. en A. Wisse. Goes In het „Slot Ostende" werd de 2-jarige cursus in tuinaanleg, en -onderhoud door den Rjjkstuinbouw consulent beëindigd. Leider der cursus was Dhr. Goud zwaard, voorzitter der afd. Goes van de Ned. Mg. voor Tuinbouw en Plantkunde. De kennis en vaardig heid, waarvan de cursisten blijk gaven, dwong aller bewondering af. Ir. de Bakker reikte de diploma's uit. Spr. feliciteerde de geslaagden en roemde de goede vorderingen, door hen gemaakt. Dhr. Goud zwaard betuigde Lr. de Bakker dank voor de woorden en ried de cursisten aan op den ingeslagen weg voort te gaan. Als oudste cursist dankte Dhr. Visser voor het ge geven onderricht en bood Dhr. Goudzwaard een twee tal boekwerken aan. De diploma's werden uitgereikt aan: M. Visser, Wil- helminadorp, M. v. d. Schelde, Zierikzee, J. v. Haren, Wilhelminadorp, J. M. Steenhard, J. L. de Glopper, M. Everse, Joh. Everse en H. Bruël, allen te Goes. Groede Dezer dagen had de eindles plaats van de 2-jarige Alg. Landbouwcursus. Aan 13 cursisten werd het diploma uitgereikt, n.l. aan: Jac. Basting (Retran- chement), A. J. Becu, P. Burger, F. A. Fikse, W. v. d. Hemel, V. v. d. Hemel, J. de Kok (allen te Groede), A. Flikweert, H. Flikweert (Breskens), L. A. Luteijn Jzn., L. C. Fladdert, Jac. Verhage (Zuidzande). Namens de Commissie van Toezicht bedankte de heer v. Staren, die nogmaals het nut van dergelijke cur sussen naar voren haalde. Voor de cursisten .sprak H. Flikweert een woord van dank. Heinkenszand Dezer dagen vond de eindles plaats van den 2-jarigen tuinbouwcursus, gegeven door de heeren Huige en Eggermont van Ovezande en Oosthoek van Lewedorp. Een diploma werd uitgereikt aanJ. A. Loherse, J. v. d. Does Gz., A. Loherse, J. v. d. Does Jr., C. v. d. PLassche, J. Meijaard, A. Schipper, P. Verbart, J. van Schaik, B. v. d. Dries, M. Simonse Az., J. Pom- pernollie Jz., J. Tolhoek. Nieuwerkerk De Alg. Jaarvergadering van de Coöp. Landbouw- vereeniging „Eendracht Bindt" werd dezer dagen in „De Meelbaal" gehouden onder voorzitterschap van Dhr. C. J. v. Westen. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat DE LANDSTAND de rekening, sloot met een bedrag van ƒ59674,17 in inkomsten en uitgaven, waaronder een saldo van 1762,37. De rekening over het afgeloopen jaar werd goedgekeurd. Tot lid van de Commissie van Toezicht werd benoemd Dhr. J. W. Lievense. Herbenoemd als Bestuurslid werd Dhr. H. C. v. d. Zande. De heeren M. H. Krepel en J. A. v. Nieuwenhuijssen werden be noemd tqt afgevaardigden naar de vergadering der Coöp. Aankoopvereeniging. Na afloop volgde een tweetal interessante lezingen n.l. door Dhr Krombeen over de mogelijkheid bij ruilverkaveling en door Ir. Visser over' de ontzilting der gronden. Noord vvelle In de consistorie der N.H. Kerk alhier vond de eind. les plaats van den Alg. Landbouwcursus. Het hoofd van den cursus D. C. Steur opende de bijeenkomst met een woord van welkom aan alle aanwezigen, in het bijzonder den vertegenwoordiger van den Rijksland- bouwconsulent Dhr. Hofstra en de wnd. Burgemeester, Dh. Akkerdaas. Dh. Steur stelde hierna den leerlingen vragen op landbouwgebied in den ..ruimsten zin des wóords. Dhr. Hofstra reikte aan het eind van den avond de diploma's uit, hetgeen hrj vergezeld liet gaan van voor de leerlingen nuttige wenken. Een der cursisten dankte tenslotte voor het genoten onderwijs. Een diploma ontvingen: H. den Bleijker, J. de Blonde, W. den Boer, J. v. Ecden Petersman, A. Hanse Az., J. Hendrikse, H. Jonker, Jac. Jonker, P. Jonker, P. Prienus en J. Verboom. Scherpenisse In de vergadering van de Varkensvereeniging D.E.L. werd door den penningmeester verslag uitgebracht over 1942. Het bleek, dat er een saldo was .van 3,60, dat toegevoegd werd aan de reserve, die thans ƒ116,18 bedraagt. Bestuursverkiezing had niet plaats, zoodat hierna de vergadering die door 58 leden werd bggewoond, ge sloten werd. Op 27 Mrt. j.l. hiei de streek TholenSt. Philips- land van den Nederlandschen Landstand in Zeeland haar eerste vergadering onder leiding van den Streek- boerenleider J. C. Droogendijk. Deze opende met een kort woord de vergadering en heette speciaal de Prov. Voedselcomm. welkom. Deze, hierna het woord ve'krijgende, gaf op duidelijke en overzichtelijke wijze een uiteenzetting over de genomen en nog te nemen maatregelen op het gebied van landbouw en veeteelt. Hij besprak o.m. de paardenvordering, vee aanslag, huisslachting, contractvarkens, eierlevering, koolzaaddorschen en dorschperiode. Hierna werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen, waarvan velen gebruik maakten. De vragen werden door den P.V.C. beantwoord, waarna nog eenige discussie volgde. Dhr. Droogendijk beantwoordde nog eenige vragen over den Landstand. Tholen In de nabgheid van de hofstede „De Razerng" van Dhr. F. Verduit is voor het eerst in deze omgeving een reigerkolonie genesteld. Ruim tien nesten zijn reeds voltooid en nog steeds houdt de bedrijvigheid niet op. Waarschijnlijk is dit desselfde reigerkolonie, die jaren lang haar woonplaats had in de buurt van de hofstede der Wed. Bouvée, echter door den brand, die vorig jaar de hofstede verwoestte en vele boomen schade toebracht, verjaagd. Openbare les van de Landbouwhuishoudschool te Terneuzen Op Woensdag 17 Maart werd in de Landbouwhuishoud school te Terneuzen een openbare les gegeven. Meer dan honderd vrouwen gaven blijk van haar belangstel ling voor dezen, op het platteland zoo belangrijken, tak van onderwijs. Ook vele toekomstige leerlingen waren aanwezig om eens een voorproefje te kr(jgen van wat haar in de toekomst nog zal worden geleerd. Het is de bedoeling door zulk een openbare les de buiten wereld een indruk te geven van hetgeen op de land bouwhuishoudschool gepresteerd wordt. In dezen opzet is de directrice, mej. J. Dekker, daarin bijgestaan door de andere leerkracht, zeer zeker geslaagd. In de keuken werden door de meisjes alle mogelijke gerechten bereid, waarbij speciaal de aandacht werd gevestigd op de gerechten ter vervanging van vleesch. In het hulshoudlokaal werd een tentoonstelling gehou den van materiaal en voorwerpen voor huishoudelijk werk. Tevens was de z.g. platte wasch in verschillende stadia, zooals gevouwen, gestreken, geperst, enz. te zien. Ook door de meisjes zelf genaaide voorwerpen waren te bewonderen. Speciaal de van oud tot nieuw omgetooverde kleedingsstukken trokken de aandacht. Dat de belangstelling groot was, bleek wel uit het VRIJDAG 2 APRIL 1948 Redactie-adres: GROOTE MARKT 28 GOES TEL. 2345 (toestel 05) Uitgave: UTTGEVERIJ „VOLK EN BOÜEM" POSTBUS 281 - DEN HAAG Advertentiesuosse plaatsing 2ö ct. per ai ra., ra alle v edities 75 et. pei m m Abonnementen: Voor niet luuen van uen iNeaen. Land stand f &•- pei jaai ol f 1.25 per b maanden. Alle briefwisseling oetrellende exploitatie, advertenties en abonnementen, isn nostbus 281, Den Haag. Telefoon ll.fi5.88 2de Jaargang No. 13 Vrijdag 2 April 1943 pag. 1. Indrukken en gedachten. (XXXI) 2. Voor de Landvrouwen. 3. Nieuws uit het Gewest. 8. Aankoop van nicotine. 4. De juiste voeding. 4. Boerengeriefhout. 5. Oekraïne, land der zwarte aarde. 5. Bg het zaaien van prei. 6. Het luchten van piatglas. 6. De coloradokever in 1942. 6/7. Welk grondmengsel voor den perspot. 7. Om en bij de boerderij. 8. Bestrijdingsmiddelen tegen plantenziekten en schadelijke insecten. 9. Proefveldverslagen. 9. Het bietenaaltje. 9. Witte diarrhee bg pas geboren k..'.veren 10. Officieele m»dedeelingen groot aantal gestelde vragen. Vooral in de keuken werd om inlichtingen gevraagd, daar de inkrimping van het vleeschrantsoen de belangstelling voor het vleeschvervangingsvraagstuk zeer groot heeft gemaakt. De school kan op een zeer geslaagden middag terug zien. Eervol ontslag Aan J. Wesdorp te Brouwershaven is eervol ontslag verleend als ontvanger-griffier van den Borrenbrood- polder. Benoemingen Benoemd tot lid van het dagelijksch bestuur van het waterschap Hulster, en Axeler Am'xacht A. Dees DJzn. te Terneuzen en C. H. M. Plasschaert te St. Jansteen. Benoemd tot dgkgraaf van het Waterschap Lams- waarde c.a. A. A. Borm te Hulst. £[eN mededeeling van den directeur-generaal van de voedselvoorziening, welke onze fruitkweekers in de eerste plaats zeker wel zal interesseeren is de vol gende. Evenals in het vorig seizoen wordt de distri butie van de beschikbare hoeveelheden nicotine, die ongev. 31 pCt. van dJe normale behoefte nebben be dragen, geleid over de rijkstuinbouwconsulenten en de ambtenaren van den plantenziektenkundigen dienst. De verbruikers kunnen slechts nicotine aan- koopen op een door een dezer ambtenaren afgegeven aankoopvergunning. Deze regeling heeft in het vo rig seizoen goed voldaan. Van de beschikbare hoe veelheden nicotine-producten d.w.z. die bestrijdings middelen die hun activiteit ontleenen aan nicotine bevindt zich reeds een groot gedeelte bij de detail listen, Voor verdeeling komen 830 eenheden in aan merking, die zooveel mogelijk gezonden worden naar die gebieden, die daaraan de meeste behoefte heb- bpn. Dit zijn voornamelijk de provincies Noord- en Zuid-Holland en Zeeland in verband met het optre den van appel- en pruimenzaagwesp aldaar. Voor deze gebieden werden resp. 380, 258 en 192 eenhe den beschikbaar gesteld. De overige provincies kun nen slechts over zeer geringe hoeveelheden beschik ken. Ofschoon, aldus luidt de mededeeling verder, een distributiesysteem zooals voor de nicotine 95 98 pCt. wordt toegepast, d.w.z. door inschakeling van de rijkstuinbouwconsulenten en de ambtenaren van den Plantenziektenkundigen Dienst, de mee9t juiste verdeeling zou garandeeren. moest hiervan we gens de te verwachten overbelasting van deze amb tenaren worden afgezien. Thans zal de verbruiker nicotine-producten kunnen betrekken na invulling en onderteekening van een bij zgn handelaar te verkrij gen verklaring. Wat deskundigen er van zeggen: vn „Voorbeelden van het gevaar? In een stal is alle vee vrg van tubercu lose. In Mei j.l. werden 6 koeien aange kocht, waarvan in December één blgkt te lgden aan open T.B.C. ALLE DIEREN DIE MET DEZE KOE CONTACT HAD DEN, REAGEEREN THANS! in den herfst in de wei worden gebracht, met vele T.B.C.. vrge dieren. Allen eten van hoopje® aardappelen, welke geregeld in de herfst in de wei worden gebracht. Alleen één koe is de volgende winter nog \*rij van T.B.C. DEZE KOE LUSTTE GEEN AARDAPPELEN." Zóó sprak de heer A. H. Veenbaas op het Intern. Rundveecongres 1923. VEEHOUDERS, OOK UW DIEREN WORDEN BEDREIGD! Sluit U daarom aan bg de Vereeniging tot bestrgding van tuberculosen en andere ziekten onder het rundvee in Zeeland. Adres: Dhr. A. Cappon, Cornelis Evers- dijkstraat 2 te Goes.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 3