Officieele mededeelingen Officieele Landbouw- mededeelingen VRIJDAG 9 APRIL 1943 DE LANDSTAND PAG. 10 komen en acht ik het gewenscht daar ir het alge meen op in te gaan. Waarom mogen de fok- en vermeerderingsbedrijven zoo veel kippen houden en blijft dit aantal voor de overige kippenhouders zoo sterk beperkt, terwijl daar vóór de inkrimping soms een paar duizend kippen liepen, welk aantal thans tot 10 of 15 stuks werd ingekrompen Hierop ingaande, moet ik op de eerste plaats er aan herinneren, dat we midden in een oorlogstoestand zit ten en we zooals reeds gezegd door de blokkade geen granen van overzee krijgen toegezonden. Maat wij allen hopen en vertrouwen, dat na dezen oorlog weer een opbouw zal plaats vinden, zij het waarschijn lijk onder andere en beter verantwoorde omstandig heden, dan dit in de vooroorlogsche jaren het geval was. Om dien pluim veestapel te kunnen opbouwen moet over zoo goed mogelijk uitgangsmateriaal worden beschikt. Dit materiaal dient onder voortdurend vak kundig toezicht te staan, terwijl ook de gezondheids dienst er zijn wakend oog over behoort te laten gaan Daarom is het gewenscht, dat deze pluimveekern op een beperkt aantal bedrijven blijft ondergebracht, op dat men deze zoo goed mogelijk in handen kan houden Wanneer deze kern over die kleine boerenbedrijven zou worden verdeeld, die in de vooroorlogsche jaren groote aantallen kippen hielden, dan zou elk dezei bedrijven slechts 3 4 kippen meer mogen houden dan thans het geval is en zou er een legertje van vak kundige inspecteurs bij moeten komen, om toezicht te kunnen uitoefenen. Het zou dus beteekenen, dat de kwaliteit van ons laatste pluimveebolwerk, waarop wij ons in dezen oorlogstijd moesten terugtrekken, ernstig in gevaar zou worden gebracht, waarvoor wij bv. alleen maar aan het benoodigde hanenmateriaal behoeven te denken, Niettemin is men hevig jaloersch op het feit, dat die anderen zooveel kippen mogen houden. Die jaloersch heid spruit hieruit voort ik houd er van ronde woorden te spreken dat die fok- en vermeerderings bedrijven voldoende voer krijgen en daardoor zoo veel eieren ,vrij" kunnen verkoopen. inderdaad mogen die bedrijven het aantal eieren, dat buiten de verplichte levering van 60 stuks per jaar valt, „vrij" verkoopen Wanneer die eieren tegen den officieelen prys zouden worden verkocht, dan bestond ei geen enkele reden voor jaloerschheid, want bij elk ei zou dan geld bij moeten 1 De kostprijs dei op de fok- en vermeerderings- bedrijven geraapte eieren ligt namelijk beduidend hoogei dan de daarvoor officieel vastgestelde prijzen. Nu zal men mij wel gaan tegenwerpen, dat vrijwel niemand zich aan die officieele prijzen houdt en het spijt me heel erg, dat ik zulks onmiddellijk moet toe geven Ronduit gezegd, vind ik dit een niet goed te praten wantoestand, omdat het den zwarten handel in de hand werkt. Waar de schuld in deze ligt kan ik moeilijk zeggen, vTel verklaar ik bij deze nadrukkelijk, dat die schuld niet ligt bij het Bedrijfschap voor Pluim vee en Eieren. Hoe eerder aan dezen wantoestand een einde zal worden gemaakt, hoe scherper ook den zwarten handel in eieren de kop kan worden inge drukt. Maar laten zij, die jaloersch op de fok- en vermeer deringsbedrijven zijn, óók zoo rondborstig zijn te er kennen, dat die jaloerschheid er een is, welke scherp naar den zwarten handel ruikt. Een volgende klacht is, dat zij, die geen voer ont vangen niettemin 25 eieren per kip hebben in te leve ren. In dit verband wil ik er op wijzen, dat in andere landen dit aantal in te leveren eieren aanzienlijk grooter is en b.v. in Duitscbland naar ik meen 60 stuks bedraagt. Ook in deze hebben de pluimvee houders aan een gemeenschapsplicht te denken, daar zieken, zwakken, herstellenden* en de kinderen een ruimere eiertoewijzing rtoodig hebben, dan in de ge geven omstandigheden kan worden verstrekt. Een derde klacht, welke de paar laatste weken al zeer sterk op den voorgrond komt, is deze, dat men er thans toe is over gegaan bij hen, die niet aan hun inleveringsplicht hebben voldaan, hun kippen te doen verdwijnen. Ook in deze wordt de deugd helaas niet steeds beloond, want op heel wat plaatsen vond die verwijdering niet plaats, terwijl het ook wel is gebeurd, dat die voorgeschreven opruiming eerst plaats vond, nadat men de gelegenheid had de geraapte eieren tegen hooge zwarte-handelprijzen te slijten. De klachten in deze onderschrijf ik geheel Echter voeg ik daar onmiddellijk aan toe dat in deze thans een weg zal worden gevolgd, waardoor die onbillijkheden zullen worden voorkomen. Het toezicht op de inlevering werd thans herzien en bij nalatigheid zal onmiddellijk wor den ingegrepen en niet worden gewacht, tot dat men de eieren tegen "overdreven hooge prijzen heeft kunnen afzetten, terwijl de minder gegoeden, die er meer be hoefte aan hebben dan zjj die in staat zijn de soms fantastisch hooge prijzen te besteden, er vergeefs naar uitkijken. Dit zijn wel de voornaamste klachten, welke mg heb ben bereikt. Ik ben er me voldoende bewust van, dat ik me thans in een positie ben gaan begeven, welke gelijkt op die van een durfal, die een wespennest aan het verstoren is, maar dit neemt niet weg. dat ik goed meen te doen de zaak zoo zuiver mogelijk te stellen. Men bedenke wel, dat het ook niet naar mijn zin is, zooals het is gegaan en zoo zal het wel met allen zijn, die het goed met onze pluimveehouderij De bestrijding van de runderhorzel Het voorjaar is de tijd van de bestrijding van de runder horzel. De bestrijdingsmogelijkheden zyn dan het grootst. Bovendien verplicht de wetgever in het Runderhorzel be slui? 1942 eiken veehouder om jaarlijks de larven der run- derhoi zelvliegen, welke bij zijn vee voorkomen, te dooden, vóórdat hij zijn vee in de weide brengt. Het grpotendeels ontbreken van zalven en dergelijke praeparaten, welke een doodende werking op de in de runderhuid voorkomende larve hebben, maakt thans de bestrijding niet eenvoudig. Mes en pincet moeten te baat worden genomen, doch het hanteeren hiervan is niet ieders werk. De Veeartsenykun- dige Dienst biedt evenwel ook hier weer met raad en daad hulp. Zoo zyn reeds voorlichtende artikelen voor de betrok kenen in de landbouwbladen verschenen, terwijl in de komende weken ook door de radio het belang van deze bestrijding zal worden uiteengezet en op welke wijze die De- stryding moet worden georganiseerd. Over dit onderwerp spreekt op Dinsdag 13 April te 12.30 uur, in een uitzending van de Directie van den Landbouw, de inspecteur van den Veeai tsenijkundigen Dienst in algemeenen dienst, de heer H. Venema, terwyl Binnenkort nog een reportage van de bestrijding op een bedryt zal volgen. Deze aandacht van de Overheid voor dit werk mag verheugend worden ge noemd, want een goede veeziektenbestrijding is een volks belang in normale tyden en in het bijzonder onder de huidige omstandigheden. Vervoer- en Handelsverbod voor rundvee Met ingang van Donderdag 8 April Het Ryksbuteau voor de voedselvoorziening in Oorlogs tijd heeft in de pers reeds gewezen op de prijzen voor gebruiksvee, welke tol een abno-male hoogte zyn geste gen. Het Rijksbureau deelt mede. dat thans ingrypende maatiegelen moeten worden genomen, teneinde de rund- veepryzen tot een redelyk niveau terug te brengen. Daar toe zal met ingang van Donderdag 8 April 1943 het ver voeren, afleveren en ontvangen van rundvee niet meer mogelijk zyn, daai met ingang van dien datum geen ver- voer bewijzen meer zullen worden afgegeven. Alle „Vrye" rundveemarkten, alsmede de handel van bedrijf tot bedrijf worden daarmede dus stilgelegd. Een uitzondering zal slechts gemaakt worden vooi rundvee, dat geleverd wordt op een slacht veemarkt ot ievenngsplaats, voor zoover een geldig geleidebiljet is afgegeven. De aanvoer van nuchteie kalveren naai de hiertoe aangewezen bedrijven, alsmede de levering van gebruiksvee, dat op aanschrijven van den Provincialen Voedseicommissaris en ter vervulling van den veeleveringsplicht up de vastgestelde plaatsen wordt aan gevoerd, kan dus. ook normaal doorgaan. Alle reeds afgegeven geteidebiljetten voor net vervoer van rundvee na i April naai andere plaatsen dan de slacht- veemarkten of leveringsplaatsen zijn niet geldig en dienen wederom by den plaatselyken bureauhouder te worden in geleverd. Binnenkort zullen aankoopvergunniiigen kunnen worden uitgereikt aan de hiervoor in aanmerking komende vee houders. Slecnts by overlegging van deze aankoopvergun ning zal alsdan het koopen en verkoopen van rundvee worded toegestaan, waaromtrent nog nadere mededeelin gen voor belanghebbenden zullen volgen. Vervreemding van landbouwgronden Maximumprijzen gelden ook voor gemeenten en waterschappen De dienst van den gemachtigde voor de pryzen schrijft: In verband met de op 19 September 1942 tot stand ge komen wyzigmg van het besluit no. 219 betreffende de vervreemding van iandbouwgionden (V. B. 39 d.d. 30 No vember 1940) zyn thans ook de noodige veranderingen aan gebracht in het bij dit besluit behoorende uitvoerings besluit. De bedoeling van deze veranderingen is uiteraard een aanpassing van het uitvoeringsbesluit by het gewy- zigde besluit van 19 September 1942, zoodat zy doorgaans in prijspolitiek opzicht van weinig belang zyn. Wèl be langrijk zijn echter de wijzigingen in art. 2 en de wyziging in de beschikking van 25 April 1941 betreffende opdrachten aan en door gemeenten, waterschappen en de Ned. Spoor wegen. Daarin wordt namelijk aan het Rijk en de Provinciën en aan Gemeenten, Waterschappen en de Ned. Spoorwegen by voorbaat goedkeuring verleend tot aankoop en vervreem ding van landbouwgronden. De bedoeling van dit laatste was de genoemde instan ties vrij te stellen van de controle door de Grondkamer, daar men aannam dat zij, ook zonder deze contróle, de beginselen van het besluit betreffende de vervreemding van landbouwgronden eigener beweging zouden toepassen. Ten onrechte echter hebben gemeenten en waterschappen uit deze bij voorbaat verleende goedkeuring dikwijls af geleid, dat zy vry waren van de gestelde maximum prijzen, zoodat net meermalen is voorgekomen, dat ge meenten en waterschappen landbouwgronden voor te hooge en soms veel te hooge pryzen verkochten. In verband hiermede zijn thans art. 2 van het besluit en de beschikking in dien zin aangevuld, dat de pryzen niet hooger mogen zyn dan het besluit no. 219 en het uitvoeringsbesluit bepalen. Gemachtigde voor den oogst kan paarden en werktuigen vorderen Teneinde een regelmatig verloop van de werkzaamheden in den landbouw te verzekeren heeft de secretaris-generaal van het Departement van Landbouw en Visschery den dezer dagen benoemden Gemachtigde voor den Oogst, Ir. C. Stat, gemachtigd overeenkomstig de bepalingen van het Algemeen Vorderingsbesluit 1940 de ter beschikking stelling in gebruik te vorderen van paarden, werktuigen, gereedschappen en machines, welke voor gebruik in den landbouw geschikt zyn. Teelt van zoinerkoolzaad en aardappelen Gelijk reeds eerder is medegedeeld, ia het gebruikers var; bedryven op klei-, zavel- en roodoorngronden met een oppervlakte Douwland van 5 ha of minder toegestaan, in plaats van 8 van hun grond met winterkoolzaad of winterraapzaad te betelen, een gelyke oppervlakte met blauwmaanzaad te bebouwen. Ter aanvulling hiervan maakt de Regeeringscommissaris voor de Bodemproductie bekend, dat deze telers ook kunnen volstaan met het verbouwen meenen, waaraan ik dan nog ten overvloede wil toe voegen, dat dezen er ook niet zonder meer in berusten. Meer kan en mag ik daar op dit oogenblik niet van zeggen. HOLSTEYN. van een gelyke oppervlakte zomerkoolzaad, of het uit- breiden van hun aardappelteelt ten opzichte van 194it met aartBmK'W h'h T" d" °P gr°nd Van deZe ^paling aardappelen bebouwde oppervlakte wordt géén verhoogde scheurpremie uitgekeerd. Overdracht van vergunningen tot het telen van bloembollen De productiecommissaris voor den tuinbouw en de fruit teelt te 'a-Gravenhage brengt onder de aandacht van de kweekers van bloembollen, dat een nieuwe regeling be treffende het overdragen en uitgeven van vergunningen tot het telen van bloembollen in voorbereiding Is. Het is gewenscht dat, in afwachting van deze nieuwe regeling geen overeenkomsten worden gesloten omtrent de over- dracht van de teeltvergunningen. aangezien het geenszin» vaststaat, dat men de vereischte toestemming voor deze overdracht zal kunnen -verkrijgen. Bonaanwijzing kunstmest Met ingang van 31 Maart J.l. zijn voor de helft van de waarde geldig verklaard: Stikstof, bonnenserie voorzien van opdruk No. 5; Kali, bonnenserie voorzien van opdruk No. 5. De voor dit seizoen beschikbaar Komende hoeveelheden zuivere stikstof (N) en zuivere kali (K20) zullen n.l. niet voldoende zijn om de van opdruk No. 5 voorziene stik stof- en kalibonnen geheel te honoreeren. Daarom geeft iedere stikstof- en kalibon no. 5 slechts recht op het koo pen van de helft van het daarop vermelde aantal kilo grammen zuivere stikstof <N), resp. zuivere kali (K20). De stikstof- en kalibonnen-series No. 5 behouden hun gel digheid tot 15 Mei a.s. De verbruikers dienen deze bonnen uiterlijk 10 Mei a.s. by hun leveranciers in te leveren opdat deze voor tijdige inzending aan het R.V.O. Kunst mest Distributie Bureau kunnen zorgdragen. Vervallen stikstof- en/of kalibonnen No. 5 kunnen onder géén voor waarde worden ingewisseld tegen nieuwe zegels. Den ver bruikers van kunstmeststoffen wordt dringend aangera- deh, deze bonnen uiterlyk 10 Mei 1943 by hun leveranciers in te leveren. Levering op de stikstof- en kalibonnen No. 5 zal niet overal direct kunnen plaats .vinden. Uitzaai witte en bruine boonen Het laat zich aanzien dat de voorraad witte en bruine boonen N.A.K. gekeurde zoowel als ongekeurde niet toe reikend zal zijn om aan de vraag te voldoen. Alles zal in het werk worden gesteld om het tekort tot een minimum te beperken. i Verandering van zaaiplan zal echter voor %*erschillende telers toch noodig zijn. Den telers wordt aangeraden om vroegtijdig overleg te plegen met hun handelaar-leveran cier, om zekerheid te krijgen of levering mogelijk zal zyn of niet. Materiaal voor reparatie-dorschwerktuigen Reparaties beneden 100 kg. Reparaties, waarvoor minder dan 100 kg. yzer en/of staal benoodigd is, moeten door den reparateur uitgevoerd worden, zonder dat daarvoor één enkele aanvrage behoeft te worden ingediend. Ter voorziening van het benoodigde materiaal ontvangen de reparateurs regelmatig een toewijzing. Reparaties boven 100 kg. Voor reparaties, waarvoor 100 kg. of meer materiaal noodig is moeten de loon- dorschers een aanvrage tot het verkrijgen van een ver gunning in duplo indienen. Formulieren zijn verkrygbaar en moeten worden ingediend op ons kantoor te Goes. Met de verleende vergunning kunnen zij zich tot hun reparateurs wenden. Deze moeten dan het benoodigde materiaal aanvragen op een A-formulier by het Bureau voor de Metalenverwerkende Industrie, Riouwstraat 186, Den Haag. A-formulieren zijn verkrijgbaar bij de Kamer van Koop handel. Reparaties landbouwtractoren. Voor reparaties en/of nieuwe ondefdeelen van Iandbouw-generator-tractoren moeten steeds de rose formulieren, verstrekt door de Rijksverkeersinspectie, worden gebruikt. Hierbij moet steeds het ombouwnummer van den tractor worden opge geven, alsmede voor welke werkzaamheden de tractor ge bruikt wordt. Poterkiembakken en aardappelmanden Uit verschillende klachten is gebleken, dat verschillende aanvragers de door hen bestelde poterkiembakken nog niet hebben ontvangen. Indien zij op de kiembakken nog prys stellen kan men zich wenden tot de Afd. Aardappe len. Alsdan zal al het mogelijke worden gedaan de be langhebbenden alsnog in het bezit van de aangevraagde poterkiembakken te stellen. Voor zoover iemand een tekort aan aardappelmanden heeft, dat zijn leverancier niet kan aanvullen, wordt het op prys gesteld hierover nadere inlichtingen te ontvangen. Weide-contraeten voor rundvee Er kunnen dit seizoen slechts weide-contracten op be perkte schaal beschikbaar gesteld worden. Voorrang ge nieten de bona-fide weiders die ook in 1942 weide-con tracten hebben afgesloten. De contracten kunnen verkregen worden op de districts kantoren, alwaar men ook nadere inlichtingen kan in winnen. Met nadruk wordt er op gewezen dat bij aflevering van het contractrund ten minste het gewicht, dat op het contract vermeld is plus een toename van 15 kg. per maand geleverd dient te worden, behoudens overdracht. Voor het tekort wordt een extra aanslag opgelegd. Het ligt ook in de bedoeling van het Bedrijfschap om C-runderen uit de overname-markten beschikbaar te stellen, Indien de vleeschpositle zulks toelaat. Fokzeugen 1943 De fokzeugen en biggenregeling 1943 is thans bekend geworden. Fokkers die in 1942 hun toewijzing hebben benut ont vangen voor 1943 eveneens een toewijzing van één of meer fokzeugen. Fokkers die in 1942 geen biggen hebben laten nierken zullen als regel in 1943 niet meer mogen fokken. Indien overmacht aanwezig was kan wel een toewijzing ver leend worden. Die fokkers dienen echter wanneer nog prijs gesteld wordt op een toewijzing vóór 10 April 1943 een schrifteiyk verzoek tot de Afd. Veehouderij te richten waarin duidelyk de reden is omschreven waarom niet gefokt is. Per toegewezen fokzeug worden ten hoogste 2 (twee) toornen biggen gemerkt, mits deze toornen voor 1 Decern-

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 10