Loonregeling Veeafzet Pachtkwesties Contributie ZEELAND 2de Jaargang No. 14 Vrijdag 9 April 19 andstand Indrukken en gedachten (XXXII) F r zijn in de voor bye week enkele maatregelen ge publiceerd, die onze belangstelling moeten hebben. Daar is in de eerste plaats de afkondiging in de Staatscourant van de nieuwe LOONREGELING in den Land- en Tuinbouw. Ten opzichte van de regeling van September 1942, die nog al wat stof heeft doen op waaien, zijn verschillende wyzigingen aangebracht. Hoewel elders in dit nummer de geheele regeling is afgedrukt en hoewel het in de bedoeling ligt daarop in de eerstvolgende nummers korte toelichtingen te geven, willen we thans toch op enkele belangrijke wijzigingen de aandacht vestigen: le. Opgenomen is in artikel 6 de verplichting voor den werkgever om slechts die arbeiders in dienst te nemen, die voorzien zijn van een GELDIG ONT- SLAGBEVY'IJS van den vorigen werkgever, dit ter beteugeling van het euvel van wegkoopen der arbeiders. Voor de controle op de naleving van dit artikel zullen de in te stellen Buurtcoramissies onder leiding van den Buurtboerenleider van groot belang zijn. 2e. Ingevoerd wordt een regeling van REGENVERLET VOOR SEIZOENARBEIDERS, aan welke gedu rende onwerkbaar weer, naar het oordeel van den werkgever, 70 van het tijdloon moet worden doorbetaald, met dien verstande, dat het eerste onwerkbare uur per dag niet wordt vergoed. 3e. De regeling van doorbetaling bij ziekte en ongeval is beperkt tot de vaste en los-vaste arbeiders, ter wijl aan de seizoenarbeiders alleen in geval van ongeval gedurende ten hoogste 14 dagen het loon moet worden doorbetaald, indien de arbeidsonge schiktheid ten minste een week heeft geduurd en uitkeering krachtens de Land- en Tuinbouw- ongevallenwet wordt verstrekt. 4e. De werktijd wordt voor de periode van 1 April tot en met 15 November vastgesteld op 58 uren per week, terwijl voor de arbeiders, die met de verzorging van vee en/of paarden zijn belast, de werktyd tot 1 December op ten hoogste 70 uren blijft gesteld. 5e. De gewijzigde loonregeling is ook van toepassing op arbeiders, in dienst van commissionairs, vlas sers en anderen, dit om onttrekking van teveel arbeiders aan het boerenbedrijf ter plaatse te voorkomen. 6e. De loonen worden onderscheiden vastgesteld voor: a. Vaste arbeiders of knechts, die met de ver zorging van vee en/of paarden zijn belast; b. andere vaste arbeiders; c. los-vaste arbeiders d. seizoenarbeiders; e. losse arbeiders. 7e. Met provinciale omstandigheden is rekening ge houden. Moge deze nieuwe regeling in de praktyk voor aile partyen voldoen. Het is natuurlyk noodzakelijk dat werkgever en werk nemer begrip hebben voor elkanders positie en voor het werk dat van allen gevraagd wordt in het belang van de voedselvoorziening van ons volk. n vorige nummers is reeds de aandacht gevestigd op de abnormale styging der veepryzen, die door ver schillende factoren heeft plaats gevonden. We zullen de oorzaken die tot de fabelachtige hooge veeprijzen hebben geleid niet opsommen. Een dezer dagen af gekondigd besluit van het Rijksbureau voor de Voed selvoorziening in Oorlogstijd heeft aan de hooge vee- prijzen thans een eind gemaakt. Als eerste maat regel is uitgevaardigd een vervoer- en handelsverbod van rundvee, behoudens dan bij levering aan het Be- dry fsschap Vee- en Vleesch of bij aanbieding voor ex port. Wat zal er nu geschieden? Dat is een vraag die bij duizenden der betrokkenen leeft. Reeds is bekend ge maakt dat binnenkort aan koopvergunningen zullen worden uitgereikt aan de hiervoor in aanmerking ko mende veehouders. Slechts bij overlegging van deze aankoopvergunning zal dan het koopen en verkoopen van rundvee worden toe gestaan. Wie komen in aan merking? Uit de officieele mededeelingen hebben wy den indruk gekregen dat het niet in de bedoeling schynt te liggen in dezelfde richting te gaan als thans met de paarden geschiedt, zoodat de vrijheid van den boer zoo min mogelyk be knot wordt. Er zullen dus waarschijnlyk geen taxatie commissies komen en geen maximumpryzen. Wat zal er dan wel geschieden Zul len de markten weer open komen? Zullen alleen aan koopvergunningen worden uitgereikt voor melk- en kalf vee? En hoe? Zal het jongvee straks weer vrij verhandeld mogen worden? Het zijn alle vragen die opkomen, maar nog niet beantwoord kunnen worden. Als het jongvee vrijkomt, waar veel voor te zeggen is, zal het o.i. noodig zijn dat zeer spoedig duidelijk wordt aangegeven hoe het zal komen met het bedrijfs- maximum per 1 December. Er zullen menschen zjjn die neiging hebben „in het jongvee te vluchten", dat daardoor dan sterk in prijs zal stygen. Als men op tyd weet, dat dit jongvee in den herfst niet in on gelimiteerd aantal op stal kan- worden gezet, hetgeen zeker «iet zal worden toegestaan, zal dat remmend werken op de pryzen, hetgeen zeker van belang is. Ongetwijfeld zullen de maatregelen, die getroffen worden, ook straks niet iedereen bevredigen. We hoorden nu reeds de eene boer juichen over het sluiten der markten, waardoor daling der pryzen het gevolg zal zyn, terwijl een ander mopperde. Dat de abnormaal hooge prijzen van het gebruiksvee aanmerkelijk ge temperd worden, kunnen wy niet anders dan toejuichen. Wie geen rekening houdt met de omstandigheden van zyn bedrijf en maar raak vee aankoopt, ongeacht tegen welke prijzen, zal zich in zyn vrijheid beknot voelen, maar daar staat tegenover dat het voor iemand die een bedrijf moet beginnen bij zulke abnormaal hooge pryzen, ondoenlyk is en de verlaagde veepryzen een uitkomst zullen zyn. De laatste zal straks aankoop- vergunningen kunnen krijgen, zoo wil het ons voor komen, de eerste zal die gelegenheid onthouden wor den, omdat hij alleen zich zelf en niet ook de volks gemeenschap, wenscht te dienen. Hopelyk komt zeer spoedig de beslissing, zoodat de onzekere toestand van thans kan worden beëindigd en de veehouders weten waar ze aan toe zyn. Ongetwyfeld zullen de Plaatselyke Bureauhouders met hun advies- Foto W. F. v. Heemskerck Düker commissies straks druk werk krygen en zal ook de Buurtboerenleider af en toe op dit terrein nog wel een woordje moeten meepraten. Van de zyde van den Landstand zal in elk geval hierby zoo volledig mogelyke medewerking moeten worden verleend. Daar zyn ui den laatsten tyd beslissingen gevallen op pachtgebied, die tal van menschen uit alle kringen zeer hebben bevreemd. Ze werden genomen op grond van de Huurbeschermingswet en het Pachtbesluit, maar verschillende uitspraken, die genomen zyn, kunnen o.i. toch niet de bedoeling van den wetgever zyn geweest. Het wil ons voorkomen dat nog te dikwyls naar den letter van de wet wordt gehandeld en te weinig naar den geest. Dat verschillende uitspraken groote be vreemding heoben gewekt is in elk geval een feit en dat hierdoor gesproken wordt over communistische allures eveneens. Verschillende gevallen die zich in de praktijk hebben voorgedaan, rechtvaardigen deze op merkingen, hetgeen aan de vele goede kanten die deze maatregelen hebben voor huurders en pachter niets te kort doet. We ontvingen een schrijven uit Oost-Drenthe, waarin het volgende wordt opgemerkt: „Hoe noemt U het wanneer een wees, die thans fungeert als bouwknecht, doch van plan is met Mei te trouwen, de tegenwoordige huurder niet uit zyn huis met land kan krijgen, omdat de Huurbescher mingswet hem dat verbiedt? Hoe noemt U het wanneer een landbouwer een boer derij verhuurt en een der kinderen die wilde trouwen,

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 1