Nieuws uit het gewest l.jD.C. Boer, bl ijf boer! Al uw vee gekeurd op Wat deskundigen /^i er Van ™99en: PAO. S DE LANDSTAND VRIJDAG 9 APRIL 194S Dreischor Het bestuur van den polder Dreischor verkocht in het openbaar om dit jaar te hooien het grasgewas aan den Zeedijk in perceelen van 500 strekkende meters. Verpacht werd: Het 1ste perceel van dijkpaal 4550 voor 25.aan J. M. J. v. d. Linde. 2e. Dijkpaal 3945 voor 25.aan J. H. Roskam. 3e. Dijkpaal 3339 voor 10.aan Joh. Doeleman. 4e. Dijkpaal 2733 voor 50.aan J. H. Roskam. 5e. Dijkpaal 2127 voor 10.aan A. A. de Vrieze. 6e. Dijkpaal 1421 voor 135.aan M. de Bil jCz. 7e. Dijkpaal 14 tot den Doornbosch voor 125.aan Joh. v. d. Linde. Laatstgenoemde pachtte ook de naëtting van den ge- heelen dijk en wel voor 26. Het Polderskarreveld, groot ongeveer 2 H.A., werd om te hooien gepacht door M. de Bil Cz. voor 250. De naëtting van dit perceel werd gepacht door M. Staalen voor ƒ76. Alhier sprak in café „Centrum" Ir. L. J. A. de Jonge uit Wageningen. Na door den Burgemeester ingeleid te zijn sprak Ir. de Jonge over „Actueele vraagstukken om en over het vlas". Dat in deze gemeente voor dit onderwerp groote be langstelling bestond, is te begrijpen, daar het vlas en de bewerking hier een groote plaats innemen. Op boeiende wijze besprak Ir. de Jonge vele problemen, welke om ordening en afdoening vragen. Hij wees nadrukkelijk op de komende veranderingen en aan passing aan wat onvermijdelijk in dit opzicht gaat komen, waarbij vooral de machinale bewerking op den voorgrond zal treden. Aan de. hand van vele voorbeelden in eigen land en die in het buitenland, gaf hij als ^ijn meening te kennen, dat men ook hier niet stil moet zitten, doch mee moet gaan met den tijd, daarbij zooveel mogelijk het contact van landbouwer en vlasser bewarende, welke hier steeds als een goede schakel samenwerken. Vooral voor de jongeren is het volgen van cursussen zeer aan te bevelen, daar zij de voortdragers zijn van verbeteringen en het bewerken van nog betere kwali teiten. Nadat verscheidene vragen door spreker werden be antwoord, sloot de burgemeester met een woord van dank aan Ir. de Jonge de vergadering. Middelburg In „De Eendracht" werd dezer dagen de eindles ge houden van den twee-jarigen algemeenen landbouw- cursus. Namens den Rijkslandbouwconsulent was aanwezig dhr. J. Mesu, benevens de leden van de Commissie van Toezicht. Nadat de landbouwleeraar, dhr. W. Spinnaay, den leerlingen eenige vragen had gesteld, werd aan de volgende leerlingen het diploma uitgereikt: R. Blaauw. S. Cornelisse, J. P. Geerse, J. Joosse, B. Overbeeke, A. Maljaars, A. Corbijn, J. Corbijn, A. van Wallenburg, H. Janse, J. Janse, allen te Middelburg; ^J. Buijs, P. Roose, W. Roose, Z. Willemse, allen te St. Laurens, P. Jasperse, A. de Lange, F. Wielemaker Kzn., F. Vos en J. Verhage te Koudekerke; J. G. Cevaat te Veere; B. Poppe en M. Maljaars te Grijps- kerke; P. C. Dieleman te Vrouwenpolder. Na toespraken door de heeren Mesu en Koole, dankte dhr. Blaauw den leeraar namens .de leerlingen voor het gegeven onderricht en bood hem een cadeau aan. Oosterland Dinsdagavond had in de O.L. School de eindles plaats van den gehouden tuinbouwcursus. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op den Rijks* tuinbouwconsulent, den Burgemeester, het Bestuur der Tuinbouwvereeniging „Oosterland en omstreken", mede de Commissie van Toezicht en nog eenige andere ge- noodigden. De voorzitter der Tuinbouwvereeniging opende de bijeenkomst, waarna hij het woord gaf aan de heeren Quist en Verton om de leerlingen in het kort te ondervragen, resp. over tuinbouw en fruitteelt. Nadat deze vragen tot genoegen waren beantwoord, werden door den Burgemeester aan een 19-tal leerlingen de diploma's uitgereikt, nadat hy de cursisten tevoren had toegesproken. Hierna kreeg de Rijkstuinbouwconsulent, Ir. de Bakker, het woord. Deze feliciteerde de leerlingen met het be haalde succes en wenschte hun toe, dat zij van het geleerde veel profijt in hun verdere leven mochten ondervinden. Spr. raadde hun aan, nu niet* op hun lauweren te gaan rusten, maar zoowel de theoretische als de practische zijde van het geleerde te onthouden en zich zoo mogelijk in een vervolgcursus of oud- leerlingenvereeniging nog verder te bekwamen. Na hem voerde dhr. Koster, hoofd der School, het woord, die de wijze roemde waarop deze cursus van de schQollokalen gebruik heeft gemaakt. Een der cursisten, dhr. Bom, dankte voor het genoten onderwijs en bood den leeraren ieder een cadeau aan. In volgorde van het behaalde puntenaantal volgen hieronder de gediplomeerden: C. J. Kleemans, Nieuwerkerk; Jan Z an dijk, Sirjans- land; W. Verstraten, Sirjansland; A. B. Bom, Nieuwer kerk; Jan de Later, Oosterland; M. v. d. Zande. Oos terland; Joh. Dorst Lz., Nieuwerkerk; P. Heijboer, Nieuwerkerk; W. v. Dijke, Dreischor; J. C. en Jan v. d. Werf, Oosterland; C. N. Sijrier, Nieuwerkerk; Mach. Slootmaker, Nieuwerkerk; Joh. Gilde, Zierikzee; Jan Boudeling, Anna Jacoba Polder; A. M. Koster, Oosterland; M. Meerman, Oosterland; H. Stoutjesdrjk, Oosterland; C. P. Flikweert, Nieuwerkerk. Oostburg De Vereeniging van oud-leerlingen van de Tuinbouw- wintercursussen in West-Zeeuwsch-Vlaanderen ver gaderde in café De Vuyst alhier. Na de meer interne zaken werd een verslag voorgelezen over de proef velden in Z.-Vlaanderen, dat zeer interessant te noemen was, benevens een overzicht van de vereeniging in verband met het vijfjarig bestaan. Uit het financieele verslag bleek, dat de vereeniging er in dit opzicht goed voor staat. Na de pauze hield dhr. Klaassen uit Hoek. een lezing over het enten van vruchtboomen. Spr. behandelde achtereenvolgens spleet-ent, kroon-ent, driehoeks-ent, zadel-ent en de stekelvarkensmethode. Hierop volgde een levendige discussie, met als gevolg dat op deze theoretische les een practische zal volgen en wél op Maandag 5 April op het bedrijf van den heer Baas te Sluis. De voorzitter dhr. Jansen van Roosendaal werd her kozen. Als nieuw bestuurslid werd benoemd dhr. M. Abrahamse te Groede. Stavenisse In hotel Potappel werd door de Geitenfokvereeniging ,,O.B." een algemeene vergadering gehouden. Na een kort woord van den voorzitter, die in het bijzonder den Burgemeester en den Secretaris van de Prov. Ver., dhr. J. Versluijs, welkom heette, gaf hij het woord aan laatstgenoemde. Deze hield een lezing over „Organisatie". Op een heldere wijze zette hij het werk en de groote kracht van een doelmatige organisatie uiteen. Tal van vragen over voeding, verzorging, huisvesting enz. werden door spreker beantwoord. Lk ben van mee- ning, dat het zwaartepunt van den stryd tegen de tuberculose van het rundvee ligt by den BEZITTER VAN HET VEE. Slechts hy is in staat den strijd tot een einde te brengen. Iedere veefokker kan in den loop van enkele jaren zijn geïnfecteerd veebeslag omzettei. in een gezond, wan neer hij het wezen der ziekte begrijpt en ERNSTIG DE NOODIGE MAATREGELEN WIL UITVOEREN. By na alle kalveren (90.5 zyn gezond bij de geboorte en zij zullen gezond blyven wanneer men ze uit den geïnfecteerden stal verwijdert en ze slechts gezonde melk geeft." Zoo sprak Prof. Dr. B. Bang te Kopen hagen, die zijn geheele leven aan de T.B.C.- bestryding arbeidde. Vele andere eminente geleerden streden naast hem. VEEHOUDERS ECHTER OOK UW MEDEWERKING IS NGODIG OM TOT RESULTATEN TE KOMEN! Geeft U daarom op als lid van de Ver eeniging tot bestrijding vaft tuberculose en andere ziekten onder het rundvee in Zeeland. SECRETARIS: A. CAPPON, CORNELIS EVERSDIJKSTRAAT 2 TE GOES. Serooskerke (Walcheren) De Coöp. Boerenleenbank alhier vergaderde onder voorzitterschap van den heer P. Melse Wz. De rekening sloot met 427.176.78 en de balans met een eindcijfer van 383.502.22. Het saldo bedroeg ƒ418.30 (nadeelig). Herkozen werden als bestuurslid: de heer S. Meijers Bz.; als plv. Bestuurslid dhr. A. v. Dis en W. N. v. Liere, als lid van den Raad van Toezicht dhr. VV. C. Allaert en als plv. dhr. M. ^Louwerse Tz. Staan de sjalotten al langs de tuinpaden en op verloren hoekjes? Zet ze 15 cm. uiteen en niet diep. Het mag in uw kippenhok niet warmer zijn dan er buiten. Maken de dieren geen gebruik van de achterste zitstok, dan is het te warm platteland geweest dat de beste menschen voortbracht. Het platte landselement in een leger b.v. is meestal ook het beste deel, zoowel geestelijk als lichamelijk. Ook uit rassisch oogpunt is het juist het platteland, dat het zuiverste ras bewaart. De bewering als zou er geen goede boerenkultuur bestaan, is te zot om weerlegging te behoeven. Daarom wie boer is, kan daar trotsch op zijn, dus BOER BLIJF BOER! J. F. Inhoud 2e Jaargang No. llf Vrijdag 9 April Indrukken en gedachten (XXXII) 1 Achter den Ploeg 2 Nieuws uit het gewest 3 Boer, biyt boer S Schade aan onze voedselvoor ziening 4 Wat „Land en olk" brengt 4 Landelijke regeling van loonen 5/6 Tuinbouw 6/7/8 Voor de Landvrouwen 6/7 V rol van kali in het planten leven 8 •Venken aan verbouwers van voederbieten D Proefveldverslagen 9 Pluimveehouderij 9 Offlcleeie mededeelingen 10 Officleele landbouwmededee- lingen 10 Handelsberichten 11 Wie kent niet de leus. welke het laatste tiental jaren vóór den oorlog in Nederland overheerschte: Boer... word mfcnsch! Als er iets was, dat uitdrukking gaf aan de minachting welke men voor den boerenstand koesterde, dan was het wel dit gezegde. Ach ja een boer, dat was een lomp en on beschaafd persoon, en alles wat des boers was, was eveneens lomp en onbeschaafd. Boerenkultuur bestond niet volgens het gros der menschen en volks dansen enz. deugden alleen maar om zich eens vroolyk over te maken. Wanneer een stedeling een familie lid op het platteland had, werd dit zooveel mogelijk tegenover den ken nissenkring verzwegen. De grootste ramp, die iemand kon overkomen, was dat zoo'n plattelandsfamilielid voor een paar dagen kwam logeeren. Zoo veel mogelijk werd aanraking met de kennissen in de sthd verme den; want stel je voor dat die te weten kwamen dat je zoo'n lompen boer in de familie had! In film, pers en radio werd al wat boer was, omlaag gehaald en ver nederd. Zoo was de toestand toen in Mei 1940 de oorlog ook in ons land woedde en een nieuw tijdperk werd ingeluid. De gezaghebbende kringen, evenals pers, film en radio gingen aan den boer en zijn kuituur een veel grooter en eervoller plaats toekennen. Wat het groote publiek betreft, dit ging zelfs zoover dat het den boer be nijdde. Dat dit echter geen andere dan de zuiver materieele reden, n.l. dat de boer wat zijn voedsel betreft in een veel gunstiger positie staat dan de stedeling, tot grondslag had, weet iedereen. Zij, die vroeger hun familie op 't platteland zooveel mogelijk in het vergeetboek stopten, stroomen thans over van vriendelijkheid en attentie, enkel en alleen om eens een stukje spek of een broodje los te krijgen. Deze menschen zijn thans door de oorlogsomstandigheden noodgedwon gen tot de erkenning gekomen, dat de boeren de voeders van ons volk zijn. De volgende erkenning waartoe zij zullen moeten komen, is dat de boerenstand de bloedbron van ons volk is. Want wanneer van het platteland niet regelmatig versch bloed naar de stad stroomt, zou het met de steden al heel gauw gedaan zijn. En hiermed«^raken we een punt, dat ook voor den boer zelf van belang is. Want door de- negatieve propaganda van de vooroorlogsche jaren was bij vele boeren een soort minderwaar digheidsgevoel ontstaan en was bij hen het besef gekweekt, dat ze eigenlijk toch maar weinig te be- teekenen hadden. En dat is natuurlijk absoluut fout. Want te allen tijde is het juist het

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 3