Lanclbouwhulp Schade aan onze voedsel- Bekendmaking voorziening Zittingen Bureau Pacht VRIJDAG 9 APRIL 1943 DE LANDSTAND PAG. 4 OG steeds bereiken mij brieven over schade aan de producten van onzen land- en tuinbouw, waarbij vrijwel zonder uitzondering, behalve het schadelijke gevogelte, de konijnen als de hoofdschuldigen worden aangewezen. Uit die brieven valt heel wat te leeren. Om te begin nen blijkt mij nog al eens, dat de briefschrijver „De Landstand" niet leest of ten minste doet als of. Op zich zelf is dit al een verzuim en dus geen aansporing om dien briefschrijver nu eens extra ter wille te zijn. Ver volgens blijkt, dat er met den Buurtboerenleider of met den Boerenleider in de Provincie geenerlei overleg werd gepleegd, wat nog bedenkelijker is. Ik heb dan wel eens sterk den indruk, of mij gevallen over schade worden voorgedragen, die natuurlijk het beste door den Buurtboerenleider ter plaatse mede beoordeeld hadden kunnen zijn, maar dat een deskundig rapport over de schade en de te treffen maatregelen in over leg met den plaatselrjken Landstand niet wordt ge- wenscht Het eind van het lied is dan steeds hetzelfde, nl een verzoek om binnen den kortst mogelijken tijd den briefschrijver een geweer te doen uitreiken om die schadelijke konijnen in het groot te gaan opruimen. Nu wil het geval, dat ik in den loop der jaren zoo'n beetje de kunst heb geleerd om tusschen de regels door te lezen Zoodoende blijkt mij dan. dat het konijn, behalve berucht, een zeer gewilde buit is gaan vormen. Natuurlijk begrijp ik heel goed, dat men naar een smakelijk konijnenboutje in den pot kan verlangen, maar de briefschrijvers zullen goed doen op hun beurt weer te begrijpen, dat op brieven van hen, die in het dorp den Buurtboerenleider of in de provincie den Boerenleider niet weten te vinden, door mij niet geant woord kan worden op de wijze, als deze briefschrijvers hopen of misschien wel verwachten. Deze berekening gaat niet op. Geheel anders is het natuurlijk gesteld met de klach ten. die mij worden overgebracht over konijnenschade, soms zelfs heel ernstige, en welke klachten werden vastgesteld door bevoegden van den Nederlandschen Landstand. Meermalen wordt de indruk gewekt, alsof de getroffenboeren als bewerkers van den, door de konijnen geteisterden, bodem machteloos zouden staan. Dit nu is geenszins het geval. Ik moge daarom nog eens in „De Landstand" herhalen, hetgeen ik hier en daar reeds in zijn geheel of, in antwoord op gestelde vragen, in gedeelten heb medegedeeld. Het is n.l. zóó. Wanneer de gronden toebehooren aan den gedupeerden boer of tuinder, of door hem in pacht zijn genomen, dan heeft hij onherroepelijk het recht om konijnen „op te sporen, te bemachtigen en te doo- den". Dit recht kan niemand hem ontnemen, omdat de wet niet toelaat, van dit recht afstand te doen. Zeer duidelijk is" bepaald, dat aan den grondgebruiker en aan niemand anders dit recht toekomt. Natuurlijk mag van geen verboden vangmiddelen gebruik worden gemaakt, dus mogen b.v. strikken niet worden benut. Daarentegen is fretteeren volkomen geoorloofd, zoo- Meermalen komt het voor, dat op ons bureau brieven komen, die met een schuilnaam zyn onderteekend. Zoo ontvingen wij heden weer een brief uit Meliskerke, gedateerd 27 Maart '43 met als onderteekening: „Een kleingrondgebruiker". Wü willen er op wijzen, dat wij op ..anonieme brieven niet kunnen ingaan, zoodat het schrijven er van doelloos en nutteloos is. LANDSTAND IN ZEELAND. mede het opsporen van nesten en de verdelging van het jonge geslacht. Ook kan de grondgebruiker vergunning bekomen om bij het verdelgen van schadelijk gedierte gebruik te maken van vallen, beugels en klemmen onder be paalde voorwaarden. Indien de grondgebruiker zelf geen actehouder is en dus niet over een geweer beschikt, kan hij anderen, welke bevoegd zijn tot de jacht, vergunning geven tot het „opsporen, bemachtigen en dooden" van het scha delijk gedierte. Zoo is er meer, waartoe de gedupeerde boer zijn toe vlucht kan nemen. Het is natuurlijk ondoenlijk om al deze mogelijkheden uitvoerig in een weekblad te be handelen. In verband daarmede kan ik dus de aan schaffing van de Jachtwet 1923, uitgave van de N.V. Uitgevers-Maatschappij AE. E. Kluwer te Deventer aan de belanghebbenden ten zeerste aanbevelen. De prijs, n.l. 1,30, zal geen bezwaar kunnen vormen. Wanneer nu echter de konijnen verblijf houden op ter reinen, niet aan de boeren toebehoorend of door hen in gebruik genomen, doch de schade aanbrengen op de terreinen, door hen bewerkt, dan kan onverwijld de Wildschade-Commissie te hulp worden geroepen. Deze kan in ieder geval den jachtrechthebbende no pen tot het nemen van afdoende maatregelen, b.v. het verdelgen van schadelijk gedierte of het behoorlijk afrasteren, en hem verder dwingen, die maatregelen te nemen waartoe de bestaande wet de gelegenheid biedt. Ook hieromtrent geeft de Jachtwet belangwekkende bijzonderheden. Men ziet dus, dat de gedupeerde boer of tuinder geens zins machteloos staat tegenover schade door schade lijk gedierte, in het bijzonder door konijnen. In elke provincie, ook .in de overigens voor de jacht gesloten provincies, zijn j ach trechth ebben den, o.m. de functionarissen van de Nederlandsche Jagers Ver. In de niet verboden provincies tevens o.m de leden der N.S.B., die ook in de voorafgaande jaren de jacht heb ben beoefend Ook op hen kan een beroep worden ge daan. Ik ben overtuigd, dat dit beroep op hen die thans nog het voorrecht genieten van te mogen jagen, niet tevergeefs zal worden gedaan. W G NIEUWENRAMP, Leider Afd. Bosch- en Jachtwezen Evenals ten vorigen jare zuilen in het komende oogst- seizoen wederom mannelijke en vrouwelijke landbouw hulpen in den leeftijd van 16 tot 20 jaar beschikbaar worden gesteld. De Gewestelijke Arbeidsbureaux zijn thans reeds bezig hiervoor de noodige toebereidselen te treffen. Het ligt in de bedoeling, dat de aanvragen der boerenbedrijven, waar men zich dezen zomer van landbouwhulpen wenscht te bedienen, zoo spoedig mogelijk, doch uiterlijk 1 Mei by de Gewestelijke Ar beidsbureaux zuilen zijn ingediend. Bij de werving dezer jeugdige hulpkrachten zal een grondige selectie worden toegepast. Zij worden niet alleen beoordeeld naar hun lichamelijke geschiktheid voor het landbouwwerk, doch ook aan hun karakter en aan het milieu, waaruit zij voortkomen, wordt alle aandacht geschonken. Een geneeskundig onderzoek is vereischt. De plaatsing der landbouwhulpen geschiedt voor ten minste vier weken. Een langer verblijf zal echter zoo veel mogelijk worden bevorderd. Voor de schooljeugd zullen de tijdvakken samenvallen met de zomervacantie, ter-wijl uiteraard plaatsing van jeugdige werkloozen reeds eerder mogelijk is. Naast plaatsing in het gezin van den landbouwer zal ook kampvorming worden na gestreefd. De jeugdbemiddeling der Gewestelijke Arbeidsbureaux zorgt gedurende het verblijf der landbouwhulpen op de bedryven, voor het onderhouden van het noodige contact met de jongelui en met hun tijdelijke werk gevers. In de avonduren zal 't niet aan de noodige ontspanning ontbreken, terwijl op vrije dagen excursies e.d. zullen worden georganiseerd. De landbouwhulpen ontvangen kost en inwoning, bewassching, herstel van kleeding, benevens een gulden zakgeld per week. Een regeling inzake ziekte- en ongevallenverzekering is nog in voor bereiding. Het tijdstip, waarop de stadsjeugd, die voor plaatsing in aanmerking wil komen, zich bij de Gewestelijke Arbeidsbureaux kan aanmelden vermoedelijk om streeks half Mei zal nog nader bekend worden gemaakt. Arbeidskrachten voor den boer In dit voorjaar heelt ht landbouwwerk een zeer vlot ver loop. Het bewerken van den grond, het zaaien en pooten, verloopen vlot en op de meeste bedrijven komt het werk geheel op tijd gereed. Maar menige boer zal toch reeds zorgen hebben over den oogst en zal zich wellicht ertoe laten verleiden gewassen te verbouwen, welke zoo weinig mogelijk werk vragen om later geen moeilijkheden te krijgen in verband met een gevreesd tekort aan arbeids krachten. Hieromtrent behoeven echter weinig zorgen te bestaan. Wanneer de boer de noodige voorbereidingen treft om zich van arbeidskrachten te verzekeren, op dezelfde wijze zoo als hij dit ook vroeger gewoon was, dan kan hij ervan verzekerd zijn, dat hij wordt geholpen, indien hij in zijn pogingen niet zou slagen. Hij moet zich dan ook niet laten verleiden om ongewone afspraken ten aanzien van het /erarygen van arbeiders te maken. De dienst van den Gemachtigde vobr den oogst is met. de werkzaamheden begonnen en treft voorberei dingen dat, overal waar een tekort zal optreden, hulp kan worden geboden en dat hiervoor van den boer een redelijke betaling wordt verlangd zonder da dit extra zware lasten voor hem zal meebrengen. De verbouw van aardappelen en suikerbieten behoeft in verband hiermede geen extra zorg te baren en de boer kan den verbouw van deze producten met een gerust hart uitbreiden. Keuring van volbloedstieren Woensdagmorgen werd te Oostburg een keuring van volbloedstieren gehouden. Er was op het ruime Ledel- plein veel belangstelling. Er werd gekeurd in drie rubrieken, n.l. rubriek I, stieren geboren tusschen 1 Aug. 1941 en 31 Dec. 1941; rubriek II, stieren geboren tusschen 1 Jan 1942 en 15 Maart 1942 en rubriek III, stieren geboren tusschen 15 Maart 1942 en 1 Sept. 1942. De uitslag luidt; Rubriek I: le prijs: ..Nico van Sluis" 20160, v. Rudolf 16353 S. m. Frieda 112105 R.eigenaar A. M. Quaak. Sluis; 2e prijs: Gerard II 21085 N.R.S.. v. Dries Kuilsburg 16352 S, m. Gravin 114039 S, eig. C. de Noord, Waterlandkerkje; 3e prijs: Nora's Dries 20159 N.R.S v. Dries Kuilsburg, m. Nora 14634 S. eig. G. Doens, IJzendijke; 4e prijs: Felix 21083. v. Henk 17064. m. Bonte 124084, eig. I. van Cruij- ningen, „.uidzande: 5e pry's: Jaap 319311, v. Piet 17065. m. Li-na 118708: eig. 1 van Cruijningen, v.n. Rubriek II: le prys: Iwan 4930. v. Turk 93. m. Dina II 1745: eig. C. Coppens. Lede; 2e prijs: Reino 21087, v. Dagobert Kuilsburg 16429. m. Roza 114629: eig. C. C. B. Tas. Waterlandkerkje; 3e prijs: Klaas 4847, v. Piet 17063, m. Thea 125438; eig. Cam. Dierikse, Schoondijke. Rubriek III: le prijs: Liza's Nico 329165. v. Rudolf 16353, m. Liza 112011: eig. M. de Bruijne, Cadzand2e prijs: Olaf 329167, v. Rudolf 16353. m. Sibbeltje S. 98117; eig. P. M. van Iwaarden. Cadzand. V Voor de week var. 11 April t/m 17 April Zendag 11 April. Van 8.018.15 uur vra gen wy over H. 1 en H. II weer de aandacht vooi den zin van het boer- zijn. Dirk van de Bospoort laat op dezen Zondagmorgen zyn gedachten gaan over: „Zij, die in de lente staan' Vooral de jongeren raden wij aan eens naar deze uitzending te luisteren, daar Dirk van de Bospoort zich juist tot hen richt. Maandag 12 April. Van 12.3012.45 uur H. II gaan we eens even weet op bezoek bij de Familie De Boer en nemen een kykje in den hof. waar ze druk bezig zijn met het zaaien en peten van de groenten Ook de volkstuinders zouden deze uitzen ding eens kunnen beluisteren, daar er waarschynlijk voor dezen nog wel iets te leeren valt. Van 19.5520.00 uur, H. II, brengen wy vyt minuten Actueel Nieuws voor Boer en Tuinder, waarin U o a iets zult nooren over het voorkiemen van pootaardappelen. Het programma voor Neerlands Gou wen vervalt vandaag. Dinsdag 13 April. Van 12.3012.45 -uur over H II spreekt Dhr. H. Venema. Inspecteur van den Veeartsenykun- digen Dienst over de runderhorzel- bestrijding, "daai juist nu he^J goede oogenblik is gekomen om de runder horzels te bestrijden. Iedere vee houder luistert dus op bovenge- noemden tyd even. zoodat hy straks zyn maatregelen kan nemen om de runderhorzels te doen verdwijnen, wanneer de tijd is ■langebroken om de koeien uit te laten. Van 19.55—20.00 uur vragen wij over H. II even de aandacht van onze volkstuin ders. Dc afdeeling Tuinbouw van het Departement van Landbouw zal n.l. vyf minuten praetische wenken geven, die iederen volkstuinder te pas kunnen komen. Woensdag 14 April vervalt des morgens om 8.00 uur de uitzending voor de Rijpere Jeugd. Van 12.30—12.45 uur, H. II. volgt een programma, getiteld: „Neder landsche Boeren in het buitenland" Dhr. R. J. C Willink, die vele jaren in de Oekraïne heeft gewoond, zal U zijn ervaringen aldaar vertellen. Donderdag 15 April. Het programma van den Landstand om 8.00 uur vervalt vandaag. /an 12.3012.45 uur, H. II. gaan we zelf tuinieren. A. J. Herwig neemt ons in gedachten mee naar den tuin, waar hy ons het een en ander zal vertellen over den verbouw van kool soorten en zomerandyvie. Van 19.5520.00 uur. H. II. weer vyt minuten voor boer en tuinder, waar in ze het laatste nieuws en maat regelen voor en over hun bedrijven zullen kunnen hooren. Vrijdag; 16 April. Vai 18.45—19.00 iur behandelt Dhr. K. Dikstaal „Het bespuiten van vruchtboomen n& den bloei". Hij wyst o.a. op de schurft- bestrijding en het voorkomen van soint en wormstekigheid. terwijl hy ook het een en ander vertelt over de bestryding van h^t frambozen- wormpje. Van 19.5520.06 uur, H. II. Actueel Nieuws en Wenken voor Boer en Tuinder, Zaterdag 17 April. Van 12.3012.45 uur, H. II, hoort U in het Visschers- kwartier een uitzending, getiteld: „De botters varen uit!" De Zuider- zeevisschers .nogen weer visschen en U hoort in een vraaggesprek met een dezer visschers. welkfe drukte een en ander met zich medebrengt. Nieuwe zendtijden Agrarische uitzendingen .iet ingang van 25 April zy er voor de Agrarische uitzendingen nieuwe tijden vastgesteld, welke als volgt zijn Zondag 8.008.15- tur, H. 1 en H. II: De zin van het boer-zijn; 18.4519.00 uur, H. II: Dirk an den Hul. Maandag 12.30—12.45, H. II: Fam, De Boer. 19.5520.00 uur, H. II: Het is weer vyf voor achtDus Boer en Tuinder, geeft acht Dinsdag 12.30—12.45 uur, H. II: Tech nische Landbouwvoorlichting; 19.55 20.00 uur, H. II: Wenken voor de Volkstuinders Woensdag 42.3012.45 uur, H. IILand bouw reportage18.4519.00 uur, H. IIDirectie van den Landbouw. Donderdag 12.3012.45 uur, H II: Zelf tuinieren of byenpraatje; 19.55—20.00 iiui. H. II: Het is weer vyf voor achtDus Boer en Tuinder, geeft acht! Vrijdag 12.3012.45 uur, H. II: Land ry ndkwartier18.4519.00 uur, H. II Plattelandsvrouw of Rijpere Jeugd van het Platteland; 19.55 20 .00 uur. H II: Het is weer vyf voor achtDus Boer en Tuinder. geeft acht Zate i dag 12.30—12.45 nr. H. II: Vis- 12 April Hulst, Café Brand, van 12—1 uur. 13 April. Goes, Groote Markt 20. van 23 uur. 15" April Zierikzee, Korenbeurs, van 10.3011.30. scherij of Boekbespreking.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 4