Schurft en schurftbestrijding H. ndenheid Luis- en thrips- bestrijding NDSTAND PAG. 8/7 en te forsche ie heel wat pennen In genoemd door een onzer dat de bestuiver een appels zou en Notarisappel, te kunnen bestrjj- ax of borium, maar de slechts een ver kon worden bestreden, ken niet onder de schil De kurkstippen, bben beschreven, krijgt besproeiing of een andleiding heeft uiteen ging kunnen postvatten, alen niet voldoende on- schijnselen door elkaar, met borium ging Ltanasoff tot de over- was. al Imrkzieke boomen voortbrachten; >k, dat een door en met entrijs van een eredeld, na de ver- gelijk zijn, maar het van jaar tot jaar. eenige overeenkomst is kstip of stippigheid, van den appel, ge discussies in de meeningen over de ast even talrijk als t er tich mee heeft dis als eerste op itudie nam en kurk- n ongunstige groei' anderen, die het De rij wordt Atanasoff, die de virus, een smetstof, 5m tot boom wordt ndsche onderzoekers beziggehouden, aan de mee- nemen, neen, om- de kleederdrachten ons ïeenschapsleven van haar of een vrouw gehuwd s iets over den leeftijd huwelijk en begrafenis, iedere gebeurtenis, ieder le een of andere manier het leven van ons volk volk zelf door be- aan. De kleederdrachtèn aep doen op al degenen, n bezit hebben. Gaat er u ze niet meer draagt, iliestukken. Landvrouwen van den •tenaerkade 9, Den Haag, in u meent, dat het ook Met aller medewerking olledig overzicht krijgen land nog bestaat of hebben wij noodig, als de kennis van ons volk dat je tegenwoordig me wel eens af: „heeft dat eigenlijk zoo ont- jrip van de ware betee- heel geleerde verhande- het resultaat zou zijn, jzer door zouden worden. tusschen bijv. de netnecrose bij den aardappel en de kurkstippen bfl den appel. Beide komen neer op een afsterven en wegvallen van bepaalde celgroepen. Een mozaïekziekte bij appeïs. Maar er is meer. Atanasoff heeft o.a. bij Belle van Boskoop, Witte Astrakan en Winter Goud Pearman een mozaïekziekte van het blad ontdekt, die naar zijn mee ning met de kurkstip verband houdt. Deze mozaïek- verschijnselen zijn maar heel flauw en werden daarom tot dusver over het hoofd gezien. Maar zij bestaan en, naar Atanasoff kon vaststellen, kan de kwaal van een zieken op een gezonden boom worden overgeënt. De auteur noemt in dit verband nog een pruimeaziekte, de zoogenaamde „plum pox", die eenige overeenkomst vertoont met de kurkstippen. B\i de pruim is er duide lijk verband tusschen mozaïek der blaren en de pok daligheid der vruchten. Beide kunnen door enting en door pruimenbladluis van den eenen boom op den an deren worden overgebracht. Atanasoff staat met zijn meening niet .meer alleen. Ook A. Christoff ziet in kurkstip een virusziekte. Met inentingsproeven stelde hij vast, dat stippelziekte en chlorose met elkaar in verband staan. Het sap van een aangetaste appelvrucht werd overgebracht op driejarige Winter Goud Peaman. Alle kunstmatig besmette boom pjes kregen chlorose. Christoff komt aldus tot de conclusie, dat kurkstip, mozaïekziekte en chlorose drie vormen van één virusziekte zijn. Eenzelfde con- claisie trekt hij t. a. v. de peer en de kwee. Appel, peer en kwee kunnen alle drie dooi één smetstof worden aangetast. Overigens is er, gelijk dat btf virus ziekten vaak het geval is, verschil in aantasting bij de verschillende variëteiten. De appel is gevoeliger dan de kwee en de peer, maar ook de appel variëteiten onder elkaar zijn zeer verschillend. Bij ons gelden de Goud- reinet en de Notarisappel als vatbare soorten; vatbaar zijn ook de Bellefleur de France, Blenheim, Baldwin, Cleopatra, Witte Astrakan en Northern Spy. Voor een bestrijding van kurkstip zal dus. indien Ata nasoff gelijk heeft, een soortgelijke weg moeten wor den mgeslagen ,als bij de bestrijding der virusziekten bij den aardappel. Men zal reeds op de boomkweekerij moeten letten op alle verdachte verschijnselen en alles, wat niet deugt, meteen verwijderen. Verder zal men moeten zoeken naai onvatbare variëteiten Appel boo men met kurkstip-vruchten zijn vermoedelijk een ge vaar voor de omgeving, maar voor men gaat rooien zal men goed doen, nog eerst het advies te vragen van den Voorlichtingsdienst. Wanneer komt er een waarschuwingsdienst 1 ET gunstige oogenblik voor de uitvoering van de eerste z.g. zomerbespuitingen is weer aangebroken. Daarmee wordt in den regel gewacht tot kort voor het opengaan der knoppen. Is de bioemsempracht weer afgewaaid, dan volgt de tweede bespuiting, die als regel wordt gecombineerd met een bespuiting tegen aantasting door insecten. Dat kan: men slaat dan twee vliegen, of liever twee parasieten in één klap, n.l. het insect, dat de aantasting veroorzaakt en den Fusi cladium, de oorzaak van de schurft, die den fruit telers zooveel schade kan berokkenen. Deze voorjaarsbespuitingen zijn niet afdoende. De schurft kan de appels en peren ook tijdens den groei aantasten, en het is daarom noodzakelijk des zomers met de bespuitingen door te gaan: men zet de boomen tijdens de warme maandeh nog vier of vijf maal in de pap, telkens met een week of drie tusschenruimte. Overigens bestaat er de laatste jaren een strooming om bij het bepalen van de bespui- tingstermijnen minder te gaan letten op den toestand van de knoppen, maar daarbij reke ning te houden met de ontwikkeling van de wintersporen van de zwam. Het is bij den Fusicladium, die de schurft bij appels en peren veroorzaakt, ongeveer net als bij de Phytoph- tora van de aardappels: onder bepaalde klima tologische omstandigheden worden er in het Want vele, en dón nog „geleerde" woorden, zijn vaak niet in staat, ons iets zóó duidelijk te maken, als een voorbeeld uit het dagelijksch leven dit doet. Op onze laatste reis door Pommeren bezochten we de weefafdeeling van een Landbouwhuishoudschool. De weefleerares, een boerendochter, liet ons fraaie linnen werkstukken van haar leerlingen zien, handgesponnen, handgeweven. Zij vertelde zoo terloops, dat indertijd Frederik de Groote het linnenweven naar Nederlandsch voorbeeld had bevorderd en de hedendaagsche boeren meisjes er een eer in stelden van vlas, dat thuis op de boerderij verbouwd was, kleedingstukken, handwerken en huishoudgoed voor haar uitzet te maken. Op een boerderij in het dorpje Klein Reinkendorf, toon den de twee dochters des huizes van zestien en acht tien jaar ons vol trots en liefde haar kist, waar ze de handgeweven voorwerpen in bewaarden. De kisten had den ongeveer het model van de oude boerenkisten, zoo als wjj die óók kennen. „Ja", legde de moeder ons uit, „de oude dekselkisten zijn eigenlijk onpractisch; want, als het deksel opge slagen is, moet je er alles uitpakken, wanneer je iets wilt hebben, dat toevallig onderaan ligt. Daarom heb ben we deze kisten laten maken met deuren. Heb je nu wat noodig, dat achterin ligt, dan kun je de planken, net als 'n lade uittrekken. Achter de boerderij heeft mijn man voor onze beide dochters door den dorpstim merman een kist laten maken. Nu hebben ze later altijd iets van eigen erf." We bewonderden het prachtig gevlamde eschdoornhout, dat in zijn natuurkleur was verwerkt, het kloeke model, den degelijken bouw, die van bekwaam vakmanschap ge tuigde, het mooie bronzen beslag, maar het méést trof het ons, dat dit boerenouderpaar, om hun dochters „iets van huis" te kunnen meegeven, haar ieder een kist had laten maken uit een boom, die op 't ouderlijk erf gegroeid was. C. N. UilenbergRupp. voorjaar plotseling een massa sporen gevormd; wie dan spuit kan heel wat narigheid voor komen. Men denkt zelfs ernstig over de mogelijkheid van een waarschuwingsdienst, gelijk wij die kennen bij de aardappelteelt. Indien deze waar schuwingsdienst er thans al zou zijn geweest, dan had hij in de afgeloopen week het bericht verspreid: fruitteler, weest op uw hoede het weer is gunstig geweest voor de ontwik keling van schurftsporen het moment voor de eerste bespuiting is aangebroken! Nu is zulk een waarschuwingsdienst theoretisch heel mooi, maar practisch zitten er nog al wat haken en oogen aan; in dit en het volgende artikel zullen wij zien, waar de schoen wringt. Eerst willen wij u echter iets naders vertellen over het optreden van deze uitermate schadelijke zvvam, die niet alleen de vruchten en het blad, maar -ook de jonge loten aantast, en soms zoo sterk op het leven van den boom inwerkt, dat als gevolg van abnormaal sterke vertakking de heele vorm er onder lijdt, gelijk bij de Beuri'é d'Amenlis. Op het blad vormen zich de bekende zwarte fluweelige vlekken. De vruchten vertoonen soortgelijke vlekken, welke echter later in bruine kurkachtige korsten ver anderen. De houdbaarheid van vruchten, die door schurft zijn aangetast, is niet groot. Schurftaantasting bij peren leidt tot het ontstaan van kankerplekken; bij de peer ontstaan barsten en korsten op het hout, die doorgaans weer vergroeien, maar heel vaak ook leiden tot het afsterven der aangetaste twijgen. Wij bespreken de schurft bg appel en peer alsof de kwaal bij beide door dezelfde ziektekiemen wordt ver oorzaakt. Dit is in werkelijkheid niet het geval: de schurft van de peer dankt haar ontstaan aan een andere zwam, dan de schurft van de appels, en de eene zwam wil niet tieren op de peer en wel op den appel, de ander niet op den appel en wel op de peer. Het leven van de zvvam. De verspreiding heeft bij beide echter op vrijwel ge lijke wijze plaats. Op de door 'de zwam aangetaste plaatsen vormen zich conidiën, dat zijn eenvoudige sporen, die met den wind worden meegevoerd en onder gunstige omstandigheden en bij voldoende vocht tot nieuwe ziektehaarden kunnen uitgroeien zwarte vlekken op de bladeren, schurftvlekken op de vruch ten en op het jonge hout. Deze conidiën vormen zich den heelen zomer door. Het is hiertegen, dat de zoo dikwijls herhaalde zomerbe spuitingen worden aangewend. De conidiën kunnen ech ter niet overwinteren. In het voorjaar zijn het niet de conidiën, die gevaar opleveren, maar een ander soort sporen, dat zich ontwikkelt op het afgevallen doode blad van het vorige jaar. Deze spelen bij de overwinte ring van de zwam de voornaamste rol. Wel kan ook het zwamweefsel onder de schors van de jonge twijgen overwinteren en van daaruit voor de verspreiding zor gen door afshoering van conidiën, aanstonds in het voorjaar, maar deze wijze van overwinteren is van minder beteekenis dan de vorige. De sporen op de afgevallen blaren schijnen zich onder bepaalde omstandigheden te vormen en het is mogelijk door zurgvuldig onderzoek vast te stellen, wanneer het zoo vei is. Op basis van waarnemingen, die aldus op een bepaald punt worden verricht, zou een waarschu wingsdienst op de kritieke dagen mededeeling kunnen doen van het dreigende gevaar. De fruittelers zouden dan aanstonds kunnen beginnen met het verspuiten van Bordeausche of Californische pap. Zulk een waarschuwingsdienst is er echter nog niet en daarvoor bestaan goede gronden; hierover hopen wij een volgenden keer een en ander te kunnen mededeelen. Waarschuwing 1 Vele kweekers zijn helaas nog niet voldoende doordrongen van de ab normale oor logs) omstandigheden waarin we thans verkeeren, met alle gevolgen van dien. In het bijzondei willen we de aan dacht vestigen op de bestrijding van luis en thrips tn de glascultures. Het belangrijkste bestrijdingsmiddel tegen deze parasietende nicotine, is gedistribueerd en de voorraad is zeer beperkt, zoodat de UITERSTE ZUI NIGHEID betracht zal moeten wor den. y Het plantmateriaal Vóór het uitplanten moet allé plant materiaal grondig, zoo noodig stuk voor stuk, gecontroleerd worden op luis- of thripsaantasting. Wanneer de planten nog in de kweekkas staan, waar ze een be trekkelijk kleine ruimte innemen, kan met een geringe hoeveelheid nicotine een groot effect bereikt worden. Heeft men echter uitgepoot dan is de be strijding minder gemakkelijk, en zijn groote hoeveelheden nicotine noodig om resultaat te krijgen. Is de aan tasting in de kweekkas scherp geloca- liseerd tot enkele planten, en is men ■seker dat de andere planten volkomen vrij zijn, dan kan zelfs volstaan wor den met het vernietigen (verbranden) van die aangetaste exemplaren, ts de aantasting meet verspreid, dan be hoeft men lang niet altijd tot een bespuiting Vver te gaan. Heel veel jong plantmateriaal b.v. andijviepianten. peenzaadplanten. chrysanten-stekken e.a. kunner voor het uitplanten ge doopt worden in een 0.1 nicotine- oplossing. Men kan een groot aantal planten doopen in een emmer (10 ltr) van deze vloeistof waarvoor slechts 10 cin3 ni cotine noodig is. Misschien zijn er kweekers die tegen deze onderdompe- lings-methode bezwaren hebben, om dat het meer Werk vraagt, terwijl het rooken veel eenvoudiger is. Maar wie niet tydig tot dergelijke maatregelen weet over te gaan. bereikt dat de tuinbouw binnen korten of langen tyd geheel van het belangrijkste bestrij dingsmiddel tegen luis en thrips ver stoken is Voordat een kweeker overgaat tot het aanvragen van nicotine, zal hij eerst alle mogelijke andere hulpmiddelen moeten bedenken en toepassen Al3 voorbeeld noemen we hier een door luis aangetaste voorteelt, b.v. kool rabi. Hiertusschen mag in geen geval de hoofdteelt. b.v. tomaten, uitge poot worden. De luis zal zich direct op de jonge tomaten begeven en in zoo'n geval is heel wat nicotine noodig om de luis dood te maken. Eerst moet de kweeker de voorteelt oogsten en daarna de kas een flinke calcid-behandeling geven. Hierna kan men veilig de tomaten uitpoten Een ander voorbeeld is dopluis in druiven. In plaats van een bespuiting met petroleum-emulsie -f- nicotine, kan de dopluis met wit wollig pluis in vele gevallen heel goed bestreden worden, door deze één week lang eiken dag aan te tippen met een kwastje gewonen brandspiritus. Luis in perziken en pruimen Wanneer de eerste aantasting in de jonge blaadjes wordt waar genomen, dan kan deze heel goed door herhaalde krachtige bespuitingen met koud water onder de knie gehou den worden. De diertjes worden dan van de planten afgespoten en sterven grootendeels voor zij de plant weer bereikt hebben. Op deze wijze kan ook de thrips ln druiven voor den bloei goed bestre den wordenZoodoende kan veel kost bare nicotine bespaard worden. Waar maar eenigszins mogelijk, zal tot bo vengenoemde maatregelen overgegaan moeten worden. Voor inlichtingen en advies wende men zich tot den Rijks- tuinbouwconsulent in zijn gebied De Rijkstuinbouwconsulent, J. M. RIEMENS.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 7