LOTISICO D. D. D. M.WIERSUM -GRONINGEN 5 JULI 1943 Officieele Landbouw- mededeelingen Handelsberichten Officieele mededeelingen LANDBOUWBUREAU TREKT TEGEN NETELROOS PAG. 11 DE LANDSTAND VRIJDAG 16 APRIL 1943 De eierenlevering In mijn artikel over de Pluimveehouderij, voorkomende in het nummer van 9 April werd ook gesproken over het aantal eieren, dat in dit loopende legjaar door de fok- en vermeerderingsbedrijven moet wbrden geleverd. Hierop moet ik even terug komen, omdat er een misver stand uit zou kunnen voortgroeien en dit zou dan aan een fout mijnerzijds te wijten zjjn. Ik schreef namelijk, dat er een verplichte levering van 60 eieren was en dat meer dere geraapte eieren „vrij" konden worden verkocht. Dit aantal van 60 is echter onjuist. Het is een aantal, dat btf de spraakmakende gemeente is ingeslopen en eerder in een van de Centrale uitgegane circulaire werd genoemd, al was dit niet als een vaststaand aantal bedoeld. Laat jk daarom even den gang van zaken nader toelichten.-- Zooals bekend wordt een legjaar aangenomen als loopende van October tot October. Dit legjaar wordt ln verschil lende perioden van elk 4 weken verdeeld en voor elke periode wordt telkens aangegeven hoeveel eieren daar in moeten worden geleverd. Hierbij wordt dan steeds reke ning met de productieomstandigheden gehouden. In de maand Januari is dit aantal vanzelfsprekend beduidend lager dan dit in het voorjaar het geval is. Ook wordt in een periode van streng winterweer, zooals we dit het vorige jaar hebben gekend, het te leveren aantal lager gesteld dan dit in den nu pas achter ons lig- geuden „winter" het geval behoefde te zijn. Deze toelich ting zal thans wel de zaak hebben verduidelijkt In het legjaar October 1941October 1942 werden niet 60. doch 71 eieren door de fok- en vermeerderingsbedrijven geleverd. De weersomstandigheden zijn in het thans loopende leg jaar zóó veel gunstiger dan dit in het vorige legjaar het geval was, dat ongetwijfeld met een hooger te leveren aan tal eieren dan dat u.n het vorige legjaar, rekening moet worden gehouden, hetgeen de thans reeds verplicht te leve ren aantallen trouwens voldoende uitwijzen. Prijzen verordening voor tuinbouwzaden In het Voedselvoorzieningsblad van 6 April 1943 is de „prijzenverordening tuinbouwzatitn oogst x942" verschenen, waarin een samenvatting is gegeven van de prijzen van tuinbouwzaden. De bij de verordening behoorende bijlagen bevatten de prijzen bij levering door den teler, voor den export, door den groothandelaar, door den kleinhandelaar aan den tuinder, en doo. den kleinhandelaar aan den par ticulier. De Gemachtigde voor de Prijzen over prijzen van biggen Voor de prijzen van biggen geldt artikel 1 van de Pryzen- beschikking 1940 No 1. De Gemachtigde voor de Prijzen heeft echter bepaald, dat niet tot vervolging zal worden overgegaan, indien biggen niet voor een hoogeren prijs dan 4.— (vier gulden) per week worden verkocht. Het merken van runderen en schapen Als bekend mogen geen ongemerkte runderen en schapen in voorraad worden gehouden of verhandeld. Nu de weide-tjjd weer voor de deur staat is het van groot belang, dat iedere veehouder nauwkeurig nagaat of er run deren fsehapen) op het bedryf aanwezig zijn, die het regi8tratiemerk verloren hebben. In dat geval dient onver wijld een schriftelijk verzoek tot het Districtskantoor te worden gericht, opdat de dieren nog in de stalperiode ge merkt kunnen worden. VEEMARKT-OVERZICHT De laatste markten hadden weer een stijgend prijsverloop. Na het bekend worden van het* tijdelijk sluiten <ler ge- bruiksveemarkten, kregen de in de vorige week nog ge houden markten gaande de sluitingsdatum hoe langer hoe meer belangstelling. Reeds had zooals we ln ons vorig overzicht vermeldden Rotterdam Dinsdag een ruimer aan bod met gaande de markt een betere vraag; gepaard gaande met een stijging van den prijs, zoodat bij het scheiden der markt .het vee weer tegen vrijwel de oude prijzen kon geplaatst w< rden. Ook in 't noorden van ons land zooals b.v. Dlndag te Groningen, was er ruim vee aangeboden Bij het begin der markt zakte de prijs b|» dien der voorlaatste markt ln be langrijke mate. Echter ook .4e Groningen verliep de markt gaande beter, zoodat ook daar de slotprijzen heel wat hooger waren dan bij den inzet. Een bijzonder drukke markt had Woensdag Den Bosch; zoowel 't aanbod als 't bezoek was geweldig, hoewel het bezoek het zeker nog won. Werd er in 't begin nog wel wat laag besteed, al betrekkelijk vlug liep de markt met sprongen omhoog. Al het aangebodene kon gemakkelijk ge plaatst worden, terwijl de slotprijzen vrijwel die der vorige week benaderden. Voor goed kalf en versch melkvee werd van 900 tot 1300 gld. besteed Ook voor de welderij was er meer belangstelling dan in de week daar voor. Trots dat hun den prijs te hoog voorkwam, kochten nu meerdere weiders maar enkele stuks; men nam het zekere voor het onzekere om fn leder geval vast een gedteelte ln de weide te kunnen doen. Aan het bedrijfschap wordt den laatsten tyd maar een gering kwantum geleverd, de aanschrijvingen worden nog wat uitgesteld. De vraag naar ieveringsbonnen was daardoor be'perkt, zoodat de bonnenhandel een zeer kaïn» verloop had. Te Rotterdam werd in het begin der markt om de 90 ct besteed later tot een gulden per kg.. In Den Bosch werd nog 'ot 1.10 per kg. besteed, Den Bosch was de groote sluitmarkt welke nog duidelijk de belangstelling toonde voor het gebruiksvee. Officieel Is er nog niets naders bekend gemaakt, hoe in het vervolg worden zal, dus het blijft nog een kalm afwachten. H. VEEMARKT LEEUWARDEN, 9 April Ter veemarkt werden aange voerd: 204 Vette koeien, 1 Graskalf. 640 Nuchtere kalveren, 5 Weideschapen, 8 Vette varken*. 65 Kleine biggen 55 tot ƒ110 per stuk; 327 Bokken en geiten PURMEREND, 13 April. Ter veemarkt werden aange voerd: Runderen, totaal 48 stuks; Nuchtere Kalveren voor de slacht en fokkerij, totaal 1043 stuks, ƒ60.— tot ƒ90.-— per stuk (geblikt)llï Biggen 32.— tot 50.— per stuk, handel matig; 10 Schapen voor de levering: 466 Bokken ƒ40.— tot ƒ460.— per stuk. Vernieuwing van pluimvee op landbouwbedrijven Evenals in 1942 kan ook dit jaar ten behoeve van land bouwers, die vóór 1 October a.s. oude kippen (eenden) willen vervangen door johge dieren, een beperkt aantal jonge leghennen (-eenden.) worden opgekweekt, waardoor gedurende de eerste 7 weken (eenden 6 weken) voeder wordt toegewezen. Voor afname van deze jonge bennen (eenden) komen alleen in aanmerking de landbouwers, dl© gerechtigd zyn in 1942/1943 kippen en/of eenden te houden. Men kan zich van 30 April a.s. af tot den plaatselijken bureauhouder wenden, ter verkrijging van een verklaring, waarin is aangegeven hoeveel jonge leghennen (-eenden) ten hoogste mogen worden besteld. Dit aantal bedraagt voor jonge hennen 60 van het aantal kippen en voor jonge legeenden 120 van het aantal eenden, dat mag worden aangehouden. Jonge leghennen (-eenden) kunnen worden besteld by fokkers of houders van vermeerderings bedrijven. Men bestelle zoo spoedig mogelijk, opdat wanneer geen jonge hennen meer geleverd kunnen worden eventueel nog kuikens kunnen worden besteld. Bij d© aflevering moet de landbouwer de van den P.B.H. ontvan gen verklaring aan de achterzijde teekenen ter ontvangst der dieren en aan den fokker of houder van het ver meer deringsbedrijf. afgeven, In plaats van jonge hennen (-eenden) kunnen landbouwers ook kuikens betrekken. Voor deze kuikens, die als eendagskuikens moeten worden afgenomen wordt geen voedertoewijzing verstrekt. Bestel lingen kunnen tot 17 April worden geplaatst bij fokkers of houders van vermeerderingsbedrijven. Het aantal kui kens, dat kan worden besteld, bedraagt voor kippenkui- kens (ongesext) 180 van het aantal kippen en voor eendenkuikens 120 van het aantal eenden, dat mag worden gehouden. De in 1943 geboren eenden en kippen mogen tot 1 October a.s. boventallig worden gehouden. A'rijstellmg van tewerkstelling elders De Secretaris-Generaal van het Departement van Land bouw en Visschery vestigt er de aandacht op, dat manne lijke personen* die als hoofdberoep werkzaam zijn in land bouw, tuinbouw of visschery en geboren zijn tusschen 1 Januari 1893 en 31 December 1925, ter vrijwaring tegen tewerkstelling elders, een vrystellingsbewijs zullen ont vangen. Hetzelfde geldt voor mannelijke personen, die geboren zyn tusschen 1 Januari 1893 en 31 December 1917 en werkzaam zijn in een der volgende ambachten of voor den landbouw zeer belangrijke bedrijven: dorpssmeden, wagenmakers (kui pers en stelmakers), reparatiewerkplaatsen voor landbouw machines, hooi- en strooperseryen, dorschbedrijven en gras drogerijen en geheel of overwegend op het land werkzame dorpstimmerlieden, electromonteurs, metselaars, riet- en leidekkers en zadelmakers, ttiigenmakers en gareelmakers. De plaatselyke bureauhouder zal voor alle bovengenoemde personen, njet uitzondering van de in de visschery werk zaam zijndéH, voor wie een bijzondere bekendmaking zal volgen, de vrtystellingsbewjjzen in gereedheid brengen. De plaatselyke bureauhouder en de buurtboerenleider beoor- deelen, of de betrokkene tot een der bovengenoemde cate gorieën behoort. De plaatselijke bureauhouder zal in de plaatselijke pers of op andere wijze bekend maken, waar en wanneer men zich voor de verkrijging van een vrystellingsbewijs moet aan melden. Schurftbestrijding in de fruitteelt Voor zoover de tweede bespuiting voor den bloei ter bestriding van schurftziekte nog niet is uitgevoerd, dient dit thans wat de peren betreft, ten spoedigste te geschieden. Zoodra de peren oehandeld zijn, zullen ook de appels voor de tweede maal behandeld moeten worden. Er wordt binnen enkele dagen verwacht, dat er groote hoeveelheden wintersporen vrij zullen komen bij den spoedig te verwachten regenval (hoofdvlucht). Deze bespuitingen kunnen geschieden met Bor- deauxsche pap of andere koperpreparaten van dien overeenkomstige sterkte bij weinig kopergevoelige variëteiten of in gevallen dat zeer ernstige schurftaan- tasting wordt gevreesd. In andere gevallen kan-^ Californische pap of een daarmee overeenkomend zwa- velpreparaat worden gebruikt. DE RIJKSTUINBOUWCONSULENT VOOR ZEELAND EN WEST-NOt>RD-BRABANT Slachtveemarkt te Breskens Belanghebbenden wordt er op gewezen, dat met het oog op Paschen de slachtveemarkt te Breskens twee dagen vroeger wordt gehouden, dus op Woensdag 21 April in plaats vun op Vrijdag 23 April 1943. De markten te Goes cn Hulst, die zouden vallen op Maan dag 26 April, worden gehouden op Dinsdag 27 April 1943. Levering van nuchtere kalveren Evenals elders werden de nuchtere kalveren in Zeeuwsch- Vlaanderen aangevoerd op een centrale slachtplaats en uit betaald volgens geslacht gewicht. De regeling blijkt echter voor Oost- en West-Zeeuwsch Vlaanderen op moeilijkheden te stuiten, zoodat door de be voegde instantie is besloten aldaar de nuchtere kalveren weer over te nemen op de markten. Uitbetaling geschiedt dan volgens levend gewicht. Contract-varkens en biggen Het mag genoegzaam bekend geacht worden, dat iedere varkenshouder die over voldoende ruwvoeder beschikt om, met toevoeging van het te verstrekken mengvoeder voor varkens, een of meer contractvarkens te mesten, hiertoe verplicht zal worden. Men moet de regeling niet zoo zien, dat wanneer het voor de Provincie verplicht aantal contrac ten is geplaatst, zonder meer een huisslachtvergunning wordt verstrekt. Integendeel, de grootere bedryven die niet contracteeren zullen geen voor huisslachting bestemde varkens in voorraad mogen houden. Alleen de kleine of niet-grondgebruikers zullen niet verplicht worden een mest- contract af te sluiten. Het is thans nog niet toegestaan om biggen te koopen, bestemd voor huisslachting. Die biggen dienen beschikbaar te blijven voor degenen, die een contract moeten afsluiten. In verband met het feit, dat vóór 1 December 1943 twee toornen biggen per zeug gemerkt mogen worden mag men verwachten, dat straks voldoende biggen voor huisslach ting bestemd, beschikbaar komen. Als men in den winter van 1943-1944 zal mogen slachten, zal ten gevolge van de vleeschrantsoen-verlaging met 1/3, het aantal te slachten varkens (kg. vleesch) geringer zijn. Mocht de biggenprijs niet op korten term|jn lager worden dan is het niet denkbeeldig, dat de overheid zal ingrijpen, evenals dit thans het geval is bij de .undveeprijzen. Afhalen veevoederbonnen Veehouders die in aanmerking komen voor voeder ten be hoeve van hun veo. dienen de veevoe<teibonnen af te halen by de PI. Vertegenwoordigers vóór 21 April a.s. en bij den veevoederhandelaar in te leveren vóór 23 April. Degenen die een mestcontractvarken 1943 in voorraad hebben, krij gen 50 kg. voeder. Voor stieren wordt thans geen voeder meer beschikbaar gesteld. DE WND. PROV. VOEDSELCOMMISSARIS VOOR ZEELAND. Zelfverzorgers boter De Wnd. Voedselcommissaris voor Zeeland brengt het vol gende onder de aandacht van de melkveehouders, die onder de zelfverzorgersregeling van boter vallen. Op de ontvangstbewijzen, die tegen inlevering van de bon nen op het Distributiekantoor zyn ontvangen, kan door hen boter worden betrokken bij de fabriek die in hun woonplaats de melk ophaalt. Omtrent de inlevering van deze ontvangstbewijzen bij de betreffende fabriek zal door deze fabriek zoo spoedig mogelijk bekend worden gemaakt waar en op welk adres deze inlevering dient plaats te vin den en hoe hierop de boter kan worden betrokken. De melkveehouders met karnvergunning worden er op attent gemaakt, dat voor hen een aparte regeling is ge troffen, zoodat zij zich niet met een fabriek in verbin ding moeten stellen. Een circulaire zal hierover zoo spoe dig mogelyk aan de betreffende personen worden toege zonden. Voor Noord-Beveland zal door de Coöp. Roomboterfabriek „Het Hart" te Wemeldinge, de botervoorziening overeen komstig het bovenstaande worden geregeld. Verhuur van paarden I)e Wnd Voedselcommissaris voor Zeeland maakt bekend, dat b|j gehouden controle is gebleken, dat meerdere paar- denhouders hun paarden VERHUREN zonder hiervoor In het bezit te z|jn van een VERHUUR-VERGUNNING. Hiertegen zal streng worden opgetreden, terw|jl afgezien Aan de strafrechtelijke A'ervolging tegen verfiuurder en huurder ook A'ordering van de betreffende paarden kan plaats hebben. Arerkoop van veulens De wnd. Voedselcommissaris voor Zeeland maakt bekend, dat in afwachting van de te nemen maatregelen, de aan- en A'erkoop van A'eulens geboren in 1943, óók beneden den leeftijd van 3 maanden verboden is. Dr. RAF. VEKHULST: De Jeugd van Tijl Uilenspiegel Een kleurig en sappig boek, dat aan jong en oud een ongekunsteld en gezellig tijd verdrijf verschaft. Illustraties en bandteekening van A. PAN1S, in heel linnen band normaal uitgave 5.1)0*; luxe uitgave, gedrukt op „houtvrij feather weight papier" 8.50*. Verkrijgbaar bij de Uitgeefster N. V. De Residentiebode-uitgeverij, Riviervischmarkt 2 's-Gravenhage en den beteren boekhandel '23* GOES Bezoekt Hotel-Café- Restaurant „TIV0L1" t.o. Station Goes Tel. 2555 BEZOEKT CAFE-REST. „DE BEURS" Markt 9, Goes, Tel. 2257 TREFPUNT VOOR H.H. LANDSTANDERS! Zaaigranen Pootaardap- pelen Zomerkoolzaad Groote Kwaliteils\Va Tlxffg

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 11