van Vrij stel lingsbe wij zen Taak buurtboerenleider „Boer pas op je kippen" den ZEELAND Mededeeling van den Boerenleider wriv. i cr Q 2de Jaargang No. 15 Vrijdag 16 April 1943 v.\sv,v,VAv/iv>Iv>>>>w andst* Indrukken en gedachten (XXXIII f^EZER dagen is een officleele publicatie verschenen waarop wjj de aandacht van onze lezers om twee redenen willen vestigen. Het betreft de vrijstellingsregeling t.a.v. degenen die in den landbouw (direct en indirect) werkzaam zijn met betrekking tot het elders verrichten van werk zaamheden. Een vrystellingsbewijs zullen in de eerste plaats mannelijke arbeidskrachten ontvangen wier hoofdberoep in landbouw, tuinbouw of visschery ligt en die geboren zijn tusschen 1 Januari 1893 en 31 De cember 1925, dus van 18 tot 50 jaar. Voorts geldt dit eveneens voor mannelijke personen die geboren zijn tusschen 1 Januari 1893 en 31 December 1917 (van 25 tot 50 jaar) en werkzaam in een der volgende ambachten of voor den landbouw zeer be langrijke bedrijven t.w. dorpssmeden, wagenmakers (kuipers en stelmakers), reparatiewerkplaatsen voor landbouwmachines, hooi- en strooperserijen, dorsch- be<?rjjven en grasdrogerijen en geheel «>f overwegend op het land werkzame dorpstiramerlieden, electromonteurs, Lente in Limburg. metselaars, riet- en leidekkers, zadelmakers, tuigma- kers en gareelmakers. De Plaatselijke Bureauhouders zullen de vrystellings- bewijzen in gereedheid brengen. De beoordeeling of de betrokkenen tot een der bovengenoemde groepen behooren, berust bij den P. B. H. en den BUURT BOERENLEIDER. Met nadruk wordt er op gewezen dat deze beide in stanties deugdelijke bewijzen zullen kunnen vragen, waaruit moet blijken dat met name degenen die in den landbouw DIRECT werkzaam zijn, ZULKS OOK VÓÓR 1 APRIL 1942 WAREN. Een verklaring van den WERKGEVER ALLEEN is daarvoor niet voldoende. R zijn zoo hier en daar menschen bij den boer onder gedoken om vrij te komen van het verrichten van arbeid elders. Het wil ons voorkomen dot deze maat regelen ook aan den ongewcuschten toestand, dat arbeidsschuwe elementen nog vrij rond loopen, een eind zal maken. Daar staat tegenover dat al degenen die voor de voedselvoorziening van ons volk hier niet ge mist kunnen worden, thans een vrijstellings- bewijs zullen ontvangen. Ongetwijfeld zijn daar tal van menschen onder, die zich voorheen heele- maal niet tot den land bouw rekenden en die zelfs een tijd hebben ge had dat ze zich van den boer niets aantrokken. Zoo langzamerhand kee- ren hopelijk al deze lie den ook met hun ge dachten terug in het va derhuis en zullen ze zich steeds meer één gaan voelen met de boeren bevolking die toch de dragende kern is en blijft van de dorpsge meenschap. f3 OVEN schreven we dat wij om twee redenen de aandacht op de vrij stellingsregeling wilden vestigen. In de eerste plaats natuurlijk om de betrokkenen daarmee be kend te maken. In de dag- en nieuwsbladen zullen reeds publicaties zijn geweest van de zit tingsdagen voor dit doel bij de Plaatselijke Bu reauhouders. In elk ge val zij men op z'n hoede! In de tweede plaats wil den wiij nog eens wijzen op de steeds meer gezag 1 verkrijgende functie van den Buurtboerenleider. Deze persoon dient ge- (Foto Archief) zien te worden als de Van verschillende zijden wordt mij ge vraagd om mijn invloed aan te wenden ter verkrijging van uitstel dienstneming in de „Landwacht" of aan den inzet voor het leger aan het Oostfront. Men schrijft mij dan dat men niet gemist kan worden bij zijn bedrijf of nit zijn werkkring. Het ligt in mifn lijn om duidelijk te zeggen, hoe ik over de dingen denk. Door de vol gende gedachte wordt mijn houding be- naald De oorlog van nu is de strijd van Bolsje wisme en Kanital'sme. die niet rekenen met de wet der Goddelijke Orde tegen vernietiging van alles, wat ons als het heiligste bezit van onze vaderen is na gelaten. Het Bolsïewisme in Rusland heeft de boeren gemaakt tot slaven en bet Kapitalisme doet precies hetzelfde, alleen de middelen ziin verschillend. In dezen strijd kies ik partii voor liet hoerendom, voor de wet der Schepping en tegen de machten van bel en van chaos. Om deze redenen acht ik het mijn plieht om geen enkele hulp te verleenen aan ieder, die tot mii komt met het verzoek om mede te werken aan zijn vrijstelling van Landwacht of militairen dienst. Het is mij volkomen duidelijk, dat vele eerlijke en trouwe volksgenooten dit zoo niet zien, wat niet weg neemt, dat ik het wel zie en daarnaar handel. Ook staat het voor mij vast. dat eens de tijd komt. dat ons nageslacht zal getuigen dat, mede door deze levenshouding, ons hoerendom werd "crod uit ziin grooten nood. 's-GR.AVENHAGE, 14 April 1943. ROSKAM. eerste vertegenwoordiger, als de leider der dorps gemeenschap. De burgemeester vertegenwoordigt ambtshalve de over heid in het dorp; de Buurtboerenleider vertegenwoor digt het volk uit zijn buurt, uit zyn gemeente. Hij wordt bijgestaan door zijn Buurthoerenraad. die hem adviseert in belangrijke aangelegenheden. Aangezien de Buurtboerenleider met alle wenschen en nooden, speciaal van het boerenvolk op de hoogte is en steeds meer komt, zal op grond daarvan de burgemeester nauwe relaties met hem onderhouden. Dat behoort althans zoo te worden. In tal van belangrijke aan gelegenheden wordt wel de Buurtboerenleider en niet steeds de burgemeester ingeschakeld. Thans is dat het geval met de verkrijging van vrijstellingsvergunningen voor praetisch alle beroepen die op de eenvoudig© boerendorpen voorkomen. Zoo heeft de Buurtboeren leider met betrekking tot de reclames inzake het scheuren van grasland een beslissende stem gehad. Zoo zal hij t.a.v. de inschakeling van arbeidskrachten, paarden en wagens bij de oogstwerkzaamheden, veel, te zeggen krijgen. Toezicht op de handhaving van de loon regeling in den land- en tuinbouw zal door den Buurt boerenleider worden uitgeoefend. Over het verleenen van uitstel van opkomst in den Arbeidsdienst zal de Buurtboerenleider adviseeren. Ongetwijfeld zijn we met deze opsomming nog niet volledig. We moeten vooral nog wijzen op al (je dagelijksche vraagstukken waarmee het boeren- en tuindersbedrijf te maken heeft. Vraag stukken die verband houden met de productie en met de marktordening. Iedere boer in de buurt, die daarmee moeilijkheden heeft, voorstellen of wenschen wil **>en, kan zich wenden tot den Buurtboerenleider ll,e deze, zoo hy ze niet direct kan oplossen, n^c den Plaatse lijken Bureauhouder, doorgeeft »an den Provincialen Boerenleider, waarmee hy in geregeld contact staat.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 1