Geen klompen Toch Belangrijke radio- uitzending Structuuronderzoek van grond Schade aan onze voedsel voorziening VRIJDAG 16 APRIL 1943 DE LANDSTAND PAG. 4 N de Sociëteit „Concordia" hield de Vereeniging van Oud-Leerlingen van de Rijkslandbouwwinterschool Zaterdagmiddag een praatmiddag, waarop Dr. Ir. D. de Waal uit Kortgene een inleiding hield over: „Het structuuronderzoek van grond." Na een kort openingswoord van den voorzitter, den heer Arenthals, verkreeg de inleider het woord. Hij begon met mede te deelen, dat grondonderzoek geen kwestie van het laboratorium alleen is. De grond moet beschouwd worden als een levend organisme, met een eigen stofwisseling in de verschillende lagen. Wij moeten ons bij het bodemonderzoek niet bepalen tot de oppervlakte, doch ook den ondergrond in het on derzoek betrekken. Twee typen noemde de heer de Waal in het bijzonder, n.l. gronden die gevormd zijn in een klimaat waar a<e neerslag de verdamping overtreft, zoodat er uit de bovenste lagen stoffen naar den ondergrond zak ken en zich daar afzetten, en gronden, die ontstaan zijn in een klimaat, waar de verdamping grooter is dan de neerslag; waar zich dus geen lagen in den ondergrond vormen. Een en ander is na te gaan door z.g. profiel-onderzoek, hetwelk een onderdeel is van de practische veldbodemkunde. De landbouwers moeten zelf deze waarnemingen doen en dan, in samenwerking met den consulent en den landbouwkundige, deze gegevens tot leven brengen Het zal dan mogelijk zijn, zonder laboratorium-onder zoek antwoord te geven op verschtfnselen dtte zich op den akker voordoen. Hierna behandelde hij meei in het bijzonder de structuur van den grond. De structuur van de^ grond kan op verschillende manieren veranderd wordten. waardoor zeer veel ver schil ontstaat. Zoo is de structuur, ontstaan door de grondbewerking en door de vorst weer spoedig verdwe nen. Men noemt dit wankelstructuur in tegenstelling met de structuur, die door organische stof ontstaat, die stabiele structuur genoemd wordt. De laatste jaren worden proeven genomen met een nieuw organisch product K 2 genoemd, dat stabielen humus in den grond brengt. Ook op Schouwen-Duiveland, n.l. op Nieuwerkerk ligt dit jaar een proefveld. Zoowel groenbemesting als stalmest brengen organische stof in den grond, doch groenbemesting is niet in staat den stalmest volledig te vervangen, omdat men met stalmest microben en microbenvoedsel in den grond brengt. Door kunstmest is vaak de structuur van den grond bedox-ven, die alleen door stalmest of bekalking weer te verbeteren is. Volgens inleider zou het bietenaaltje door groen bemesting, doch beter door stalbemesting onderdrukt worden Bij een uitgebreide serie mooie en duidelijke lantaarnplaatjes werd een en ander verduidelijkt. n Nadat ik in „De Landstand" van de vorige week eenige mogelijkheden heb kunnen aangeven om de hier en daar, soms zelfs in bedenkelijke mate, waargenomen schade door konijnen met vrucht te kunnen bestrijden, heb ik sedert dien uit enkele gebieden alarmkreten gehoord over belangrijke schade door roeken en kraaien en wel ondanks het gebruik van Morkit. Ook in dit geval gelooft men machteloos te staan. Laat men mij dan mogen zeggen, dat wel degelijk deze schade krachtig bestreden kan worden, maar dat ook bij deze bestrijding eenig overleg en- wat doorzettings vermogen vereischt worden Als men bereid is krach tig de riemen te hanteeren, waarmede onder de heer- schende oorlogsomstandigheden geroeid moet worden dan kan heel wat meer bereikt worden dan men schijnt te denken. Vanzelf komt echtei niets in orde! Laat ik als voorbeeld mogen geven de provincie Noord- Holland, die als „verboden provincie" met haar lig ging aan de Noordzee, toch zeker onder bijzonder ongunstige jachtverhoudingen verkeert. Welnu, in deze provincie is desondanks een organisatie opgebouwd, welke als voorbeeld kan dienen voor alle andere pro vincies. In Noord-Holland bestaat, waarop ik reeds vroeger heb gewezen, een nauw contact tusschen den provincialen leider van het Bosch- en Jachtwezen van den Landstand en den Gewestelijken Jagermeester. Nauwkeurig is op kaart gebracht waar, d.w.z. in welke gebieden bepaalde schade en door welk schadelijk ge dierte is waargenomen. Met medewerking van de Streekjagermeester en de jachtopzieners wordt in al deze gebieden volgens een vast rooster op schadelijk gedierte gejaagd, waarbij °°k de medewerking van Rijksduitschers kan worden ingeroepen. De bestrijding van roeken en kraaien vindt gewoonlijk plaats om de 14 dagen. Gebeurt dit veelvuldiger dan bestaat het ge vaar, dat de kolonies zich verplaatsen. Beter laat men de bestaande kolonies, waar deze zijn, om successieve lijk de nesten en de uitvliegende vogels zooveel moge lijk te vernietigen. Zelfs de steden zijn in deze actie Over het klompenvraagstuk is reeds veel geschreven. De vraag naar hou ten schoeisel is in dezen tyd zeer groot. Daarom heeft de Landstand in Voord-Holland plannen ontworpen om zeh klompen te doen vervaardigen. Onvoorziene omstandigheden maken liet echter onmogelijk deze plannen in vollen omvang uit te voeren. Daarom heeft men thans naar andere moge lijkheden uitgezien om in de behoefte naar houten schoeisel te voorzien. Men heeft zich daartoe In verbinding vesteld met den heer Wybrand Groot te Beverwijk, een eeiivoudlgen fa brieksarbeider, die een speciale me thode heeft gevonden om klompen afdoende te .-epareeren. In verschil lende plaatsen in Noord-Holland zal de heer Groot zijn vinding demon- streeren en hij zal zijn methode onder wijzen In «Toor den Landstand te orga- niseeren spoedcursussen. Men zal kringen vormen en tiit de gegadigden verschillende personen aanwijzen voor dei cursus, die met de^e speciale reparatie-methode een aantal dorpen kunnen bedienen. Getracht zal worden ile aangewezen klompen-reparateurs een behoorlijk weekgeld te laten ver dienen. Een kijkje in het bedrijf Kén van onze verslaggevers in Xoord- lltilland heeft dezer dagen een bezoek gebracht aan het bedrijf van den lieer Groot, dat. hy met zijn oudsten zoon uitoefent in een lokaal van een deu- renfabrlek te Beverwijk. Hij schrijft nier o.a. over: „WU konden ons er van overtuigen, dat de resultaten werkelijk verhluf- feno zyn endat niet zooals tot dusverre bij klompenreparatie het ge val was. de klompen gaan „klossen" doordat te dikke lomp»- zolen worden onder getimmerd. Deze kiompenrepa- ratie lijkt het meeste op reparatie va" fijn schoenwerk. Er worden buig zame soepele zolen gebruikt, welke gezaagd worden van beuken- of iepen- kopshout. Tot hede" werd steeds langshout gebruikt, doch kopshout is veel sterker. De zolen en hakken wor den ook niet gespijkerd, maar met een bijzonder soort Hjm gelijmd. Vóór de zolen onder de klomp gaan, wordt binnenwerk aangebracht van zacht hout. Wanneer de uitstekende deelen zijn weggeschaafd en wegge stoken beschikt men weer over een pnar prin>:i waterdichte klompen. Zou mer z.e opnieuw verven, dan waren z.e bijna niet "an nieuwe te onder scheiden. De uitvinder vertelde dat zijn xinding geen geheim is, al heeft hij er twee jaar over gedaan deze oplossing te vinden, die waarlijk een uitkomst is voor lederen hoer en tuinder. De heer Groot gebruikt kopshout dat op een bijzondere manier geschaafd en ge zaagd wordt. De hakken en zolen wor den gelijmd. „En Iaat die lym niet los?" zoo vroeg onze verslaggever. „Probeer U maar eens!" De lijm Iaat niet los, zelfs niet als we met een byl np den klomp tikken. In den klomp slaan we een gat naast de lasch, maar deze zelf is onaantast baar. „Waar haalt U Uw materiaal van daan?" „Het is alles afvalhout, stukjes en brokjes". Men verzekert ons dat hjj de be schikking over genoeg van dit afval hout zal blijven houden. Om één ding moeten de boeren den ken, zegt de heer Groot, dat ze nu voortaan hun klompen niet meer zoo afslijten. Ook dan Is reparatie nog wel mogelijk, maar het kost meer en het resultaat Is niet zoo mooi, hoe wel even duurzaam. Maar het oog uil ook «vat hebben Hoe duur zal de reparatie zyn?" „Zoo ongeveer van vyftig cent tot een gulden, dat gaat naar de grootte Er wordt hard gewerkt om door d en stapel reparatie heen-te komen en het werk dat er aa,. is. En dan zit er voor den reparateui nog wel een behooriyke winstmarge in. Iemand, die wat handig en zakeiyk is kan met een paar jonge ig op een dag heel wat doen". Stapels klompen liggen er in de werkplaats reeds te wachten en hon derden zuilen er nog volgen, die onder leiding van den oudsten zoon gerepa reerd wordert. De uitvinder trekt zelt voor den Landstand de provincie in, om daar ten algemeenen nutte zyn kennis uit te dragen. Het is te hopen dat binnen niet al te langen tyd ook de andere provincies .net deze nieuwe klompen- reparatie-methods kennis kunnen zullen maken. Dan zal het ook daar niet meer voorkomen dat een boer op een schoen en een klomp naar den akker gaat. Zóó komt de klomp aan en zóó is het eerste resultaat. Een plankje van zacht hout vormt het „binnenwerk". De zool en de hak gaan er onder, de klomp wordt bijgeschaafd en is weer als nieuw. Foto's: Joh. Kuiper betrokken. Aldaar wordt de hulp der politie ingeroe pen en verkregen. Terwijl deze hulp in de hoofdstad zich beperkt tot de vernietiging der nesten, verleent de Haarlemsche politie haar medewerking met het jachtgeweer. Nu kan men wel opmerken, dat in vroeger jaren zoo veel meer geweren werden uitgereikt, maar daarte genover staat, dat thans meer en beter dan voorheen op bovenbedoelde wijze organisatorisch het kwaad be streden wordt. Aan het uitreiken van geweren is nu eenmaal door de omstandigheden paal »n perk gesteld. Wat evenwel in de verboden provincies als bijv. in Nooi-d-Holland bereikt kan worden, geldt toch stellig voor de overige provincies, waarin aan vele leden der N S B. der Nederlanden het jachtrecht werd verleend. Men zitte dus niet bij de pakken neer en benutte de gelegenheid om in gemeenschappelijk overleg het alge meen belang te dienen. Afd. Bosch- en Jachtwezen W. G. NIEUWENKAMP Woensdag 21 April, des avonds van 18.45 tot 19 uur, zal de Hoofdstaf leider van den Neder- landschen Landstand, de heer O. F. J. Damave, via Hilversum n in een vraaggesprek vragen be antwoorden van boeren en tuinders. Daar in deze uitzending de heffing van den Ne derlandsehen Landstand ter sprake zal komen, raden wij een ieder aan naar deze uitzending te luisteren.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 4